katkabell
24.06.12,14:32
Ahojte, susedia majú plynovú prípojku aj so skrinkou na našom betónovom základe ohrady. Chceme robiť ohradu, lebo náš malý syn vybehuje na ulicu hneď ako vyjdeme z domu. Plynofikácia sa konala v 1993-tom, bola som dieťa, jedine ne pláne plynofikácie k domu je zakreslená len naša prípojka. Susedia svoju prípojku nechcú odstrániť,totiž plynovod končí na rozhraní našich pozemkov. Môj nebohý otec im vraj dal súhlas, že môže byť prípojka na našom pozemku, ale mi o tom dokument nemáme, suseda mi ho nikdy neukázala a neviem, čo mám robiť. Mám pocit, že ani na SPP nevedia čo poriadne, 3-krás som volala, vždy mi povedali niečo iné.
Nie je nejaký zákon alebo vyhláška že každý má mať prípojku na vlastnom pozemku? Mám ísť cez stavebnú komisiu, či cez súd? Ďakujem za odpoveď. Katka
Martin1310
24.06.12,15:02
Nedá sa to spraviť nejako tak že tá skrinka bude súčasťou toho plota.Viem o viacerých takýchto prípadoch ale nikto to nijak neriešil.Pochybujem že by ju tam sused postavil bez toho aby mu to otec dovolil.Kedysi ludia neboli v týchto veciach taký obozretný,platilo aj slovo,nie len papier.Skus na to SPP isť niekedy osobne do telefonu sa lahšie vykrúca ako zoči voči.Jedno je ale isté,byť zo susedom na nože celí život to je už lepšie niečo radšej prehltnúť.Týmto ťa od ničoho neodhováram len ta upozornujem.
katkabell
25.06.12,06:33
Ahoj Martin1310,
na SPP som volala asi trikrát, vždy som od operátorov dostala inú odpoveď a bola som osobne na SPP, tam mi tiež povedali niečo iné, údajne s tým musia susedia súhlasiť, a vraj sa ich súhlas dá obísť, ale ako mi nepovedali, vraj mám prísť ešte raz. Obmurovanie murári neodporúčajú , lebo skrinka je presne vedľa hranice a jedna rúra ide zo zeme a druhá k susedom. Druhý problém je že jedna betónová tvárnica má 21kg a na krabicu by malo ísť 9 dielcov, skrinka by váhu nemusela vydržať a celé by to muselo držať na jednej strane.KAtka
profesional
25.06.12,07:03
Co sa tyka plynovodnej pripojky, tak ide o tzv. zariadenie verejneho zaujmu a aj ked nemas na liste vlastnictva zapisane prislusne vecne bremeno, tak ti toto vznika oz zakona. Takze v zasade pravny stav je taky, ze na tvojej nehnutelnosti viazne zakonne vecne bremeno povinnosti strpiet zariadenie verejneho zaujmu. Takze podla zakona s tym neurobis nic. Na druhu stranu mozes ziadat primeranu nahradu za taketo obmedzenie. Ak sa nedohodnete, mozes podat na sud navrh a ten urci primeranu nahradu za taketo bremeno. Co sa tyka odstranenia, tak sud na navrh moze rozhodnut o prelozeni takehoto zariadenia, avsak tym ze ide o verejnoprospesne zariadenie, naklady na prekladku budes znasat ty.