sandi70
24.06.12,16:01
Čaute!

Vie niekto poradiť nejaký vzorec na zoradenie od najväčšie po najmenšie? Prikladám súbor, ktorý som vytvoril dása povedať, že tiež vďaka Vám. Vňom je písane čo potrebujem. (V zošite KONEČNÉ PORADIE.)
Len problem je vtom, že aby to nebolo cez VBA, makrá a cez ikonu zoradiť a filtrovať. To viem aj ja.
Dá sa to vôbec? Ak áno vopreď ďakujem. Možno, že bude treba spraviť nejaký rozpis.
marjankaj
24.06.12,16:13
A čo tak zoradiť si to ručne?:--- Keďže nástroje excelu použiť nechceš?:rolleyes:
sthruska
25.06.12,04:27
Je to program. Ak má niečo urobiť, tak mu to musíš povedať. A Ty si všetky možnosti komunikácie vylúčil. Uvedomuješ si vôbec čo si napísal. Miesto otázky "Dá sa to vôbec?" si mal radšej sám nájsť odpoveď.
sandi70
25.06.12,11:12
Celý ten program je postavený len na vzorcoch a funguje presne a správne. Tak si myslím, že aj tu musí biť nejaká možnosť cez vzorce.
sthruska
25.06.12,11:36
Hm, nie je biť ako byť.
Už dlho s excelom nerobím ale som na 100 % presvedčený, že taký vzorec neexistuje. Rád by som vedel, prečo sa nemôže použiť funkcia (VBA)? Je na to rozumný dôvod? Tá by reagovala automaticky. Alebo makro.
marjankaj
25.06.12,16:13
Neviem, či som to dobre pochopil.
Dá sa.:rolleyes:
Ale tých vzorčekov je tam trošku viac.:---
sandi70
26.06.12,14:44
Funguje to výborne, len ako si to urobil? Ja to robím v inom liste a je to všetko rovnaké, ale keď zádám tento vzorec =OFFSET(tabulka;$B10;0) tak mi vypíše všade NÁZOV.
Môžeš mi to upresniť? Díky moc.
marjankaj
27.06.12,09:16
Funguje to výborne, len ako si to urobil? Ja to robím v inom liste a je to všetko rovnaké, ale keď zádám tento vzorec =OFFSET(tabulka;$B10;0) tak mi vypíše všade NÁZOV.
Môžeš mi to upresniť? Díky moc.

Nehovoril si že to chceš niekde inde. Iba na tom jednom hárku od bunky K10.
Čo chceš bez makra zázraky?

Robil som to podľa tejto tabulečky.
axara
28.06.12,15:46
ja by som to riešila jednoduchšie. Poradie od najmenšieho po najväčšie cez funkciu:large(rozsah;poradie). Ako poradie by som použila hodnotu stĺpca s poradím (b10:b25) a zoradí to od najmenšieho po najväčšie. large(d10:d25);b10) Potom by som priradila mužstvá cez funkciu vlookup(). Aby vzorec fungoval správne, je treba prispôsobiť tabuľku, aby vyhľadával v prvom stĺpci. Do prvých dvoch voľných stĺpcov za tabuľkou by som skopírovala dáta dali a mužstvo, potom by bol stĺpec s funciou vlookup a nakoniec stĺpec s funkciou large. dúfam, že je to dosť jasné. nemám excel, aby som ho mohla pripojiť.

zabudla som vložiť dolarovniky za rozsah, aby uzamklo bunky.. :-) tak este to
marjankaj
28.06.12,18:06
ja by som to riešila jednoduchšie. Poradie od najmenšieho po najväčšie cez funkciu:large(rozsah;poradie). Ako poradie by som použila hodnotu stĺpca s poradím (b10:b25) a zoradí to od najmenšieho po najväčšie. large(d10:d25);b10) Potom by som priradila mužstvá cez funkciu vlookup(). Aby vzorec fungoval správne, je treba prispôsobiť tabuľku, aby vyhľadával v prvom stĺpci. Do prvých dvoch voľných stĺpcov za tabuľkou by som skopírovala dáta dali a mužstvo, potom by bol stĺpec s funciou vlookup a nakoniec stĺpec s funkciou large. dúfam, že je to dosť jasné. nemám excel, aby som ho mohla pripojiť.

zabudla som vložiť dolarovniky za rozsah, aby uzamklo bunky.. :-) tak este to
No tak to ukáž na príklade. Rád sa niečo naučím.
axara
29.06.12,20:22
neponúka mi to možnosť vložiť súbor :-(
marjankaj
29.06.12,20:42
neponúka mi to možnosť vložiť súbor :-(
Ak si si tú tabuľku urobila, tak aké mužstvá sú na 5.,6., 13. a 14. mieste?
axara
01.07.12,11:08
áno, spravila som ju..až nevšimla som si, že sú tam duplicitné dáta. Potom to je komplikované a treba to riešiť podobne ako si to robil ty.. alebo cez matice: =ArrayFormula(sort(I4:J19;1;false))
nemám excel, dúfam, že to funguje aj v exceli, toto je z googlovského dokumentu (ale funguje aj v open office). I-J je rozsah zotriedenia (tu netreba žiadne pomocné stĺpce), 1 znamená stĺpec, podľa ktorého má triediť a false znamená že to bude triediť zostupne...). Potvrdiť vzorec treba stlačením troch kláves spolu: ctrl+shift+enter (mal by sa napísať v tvare: =sort(I4:J19;1;false) a ten zvyšok, alebo v exceli zložité zátvorky pridá sám... :-)
marjankaj
02.07.12,08:23
áno, spravila som ju..až nevšimla som si, že sú tam duplicitné dáta. Potom to je komplikované a treba to riešiť podobne ako si to robil ty.. alebo cez matice: =ArrayFormula(sort(I4:J19;1;false))
nemám excel, dúfam, že to funguje aj v exceli, toto je z googlovského dokumentu (ale funguje aj v open office). I-J je rozsah zotriedenia (tu netreba žiadne pomocné stĺpce), 1 znamená stĺpec, podľa ktorého má triediť a false znamená že to bude triediť zostupne...). Potvrdiť vzorec treba stlačením troch kláves spolu: ctrl+shift+enter (mal by sa napísať v tvare: =sort(I4:J19;1;false) a ten zvyšok, alebo v exceli zložité zátvorky pridá sám... :-)
Tak ja v exceli funkciu SORT nemám. Pozeral som v excel2003 aj excel2010. Ani v open office som ju nenašiel.:eek:
axara
02.07.12,19:08
škoda, je výborná :-). Ok, tak skúsim do tretice. Tentokrát je to z excelovského prostredia:
do bunky K10 napísať vzorec: =INDEX($C$10:$C$25;SMALL(IF(L10=$D$10:$D$25;MATCH( ROW($D$10:$D$25);ROW($D$10:$D$25)));SUM(--(L10=$L$10:L10))))
do bunky L10: =LARGE($D$10:$D$25;B10), do ďalších riadkov stačí vzorec skopírovať...
vzorec v stĺpci k je potrebné potvrdiť ctrl+shift+enter. Ak by bol problém, zašlem súbor mailom na vyžiadanie..
marjankaj
02.07.12,23:36
škoda, je výborná :-). Ok, tak skúsim do tretice. Tentokrát je to z excelovského prostredia:
do bunky K10 napísať vzorec: =INDEX($C$10:$C$25;SMALL(IF(L10=$D$10:$D$25;MATCH( ROW($D$10:$D$25);ROW($D$10:$D$25)));SUM(--(L10=$L$10:L10))))
do bunky L10: =LARGE($D$10:$D$25;B10), do ďalších riadkov stačí vzorec skopírovať...
vzorec v stĺpci k je potrebné potvrdiť ctrl+shift+enter. Ak by bol problém, zašlem súbor mailom na vyžiadanie..
Po oprave to funguje.
Pekné.
Toto si sa kde naučila?
SUM(--(L10=$L$10:L10))
axara
05.07.12,21:48
dakujem za opravu :) (som to pisala najskor malymi a potom prepisovala na velke pismena, tak vznikla chyba).
Dvakrat minus je korekcia, ako zmenit textovu logicku hodnotu na cislo. Pri true vrati 1, false 0. Existuju aj ine rovnocenne sposoby, ako toto docielit, napriklad vynasobit jednotkou, alebo pripocitat nulu.. a mam to z googlu:) (coerce boolean values into numbers).