an.mona
24.06.12,22:36
Ahojte, tyzden dozadu sme zalozili travnik. Vzhladom nato, ze boli prilis velke tepla (zapad, 36"C) sme zavlazovali semeno aby nevyschlo - poda bola stale mokra. Teraz po tyzdni je trava uz dost velka - cca. 4cm. lenze pomedzi travu je prilis vela buriny+mach. Pravdepodobne sme podu prevlhcili.

Co s tym teraz? Trava je krasna ale ta burina a mach pomedzi! Mam chut to cele prekopat a zacat odznova. Rodicia sadili travu tak ako my, lenze polievali iba hadicou a vobec nemaju burinu ani mach, pricom nasa priprava pody (likvidacia burin, vyrovnanie terenu) bolo ovela dokladnejsie ako vykonali oni.

Uz som vypla zavlahu, necham podu trochu presusit. Zda sa mi, ze su tam aj dazdovky alebo nieco co robi dierky do pody...

Da sa to zachranit?

Vdaka za vsetky rady...
Mila123
24.06.12,20:40
an.mona
25.06.12,08:34
vdaka, tieto temy som uz presla davno, lenze ten travnik sa mi zda prilis mlady na taketo zasahy...
jb0863
25.06.12,09:09
Čo robiť so zmachovateným a zaburineným trávnikom
Zmachovatenie sa objavuje spravidla na ťažkých, nepriepustných pôdach, kde korene tráv majú nedostatok vzduchu. Tráva prestáva rásť a vytvoria sa tak podmienky pre rozvoj machu. Aby sme zabezpečili nápravu, mach z trávnika najskôr dobre vyhrabeme železnými hrabľami. Ešte lepšie je prekypriť pôdu špeciálnymi hrabľami s nožovými zubmi, aby sa horná vrstva pôdy s koreňmi tráv dobre prevzdušnila. Potom rozhodíme po trávniku kompost zmiešaný s rovnakým množstvom piesku. O mesiac trávnik znova povalcujeme.
Mach sa v trávniku rozrastie tiež v zatienenej ploche, ak sa použila nevhodná trávna zmes, ktorá zakrpatieva v raste. Zmachovanie trávnika sa objavuje aj na kyslých pôdach. Na odstránenie machu treba vápniť mletým vápencom.
Sedmokráska v trávniku signalizuje, že trávnik potrebuje prihnojiť a povápniť. Trávnik silne zaburinený dvojklíčnolistovými burinami možno ošetriť opakovaným postrekom herbicídu SYS 67 Ramex (veľmi zapácha). Trávu z postriekaných plôch možno použiť na kŕmenie najskôr po 14 dňoch od postreku. Preventívnym opatrením proti zaburineniu je pravidelné kosenie, prihnojovanie a podľa potreby aj zavlažovanie.
Prázdne alebo prerednuté miesta v trávniku mierne skypríme motyčkou, zľahka na ne rozhodíme záhradný substrát alebo kompost, obsejeme trávou a povalcujeme.
Ak by trávnik napadla pod dlho ležiacim alebo zľadovateným snehom pleseň snežná, belavé miesta v trávniku na jar poprášime sírnatým prípravkom Sfinx a trávnik čo najskôr pohnojíme liadkom alebo močovinou. Preventívnou ochranou pred plesňou snežnou je starostlivé ošetrenie trávnika na jeseň (pokosenie a vyhrabanie) a pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia.
lujza.j
06.05.13,20:39