smatko
25.06.12,13:13
Viete poradiť. Ak chcete vyrábať elektrinu fotovoltaickými článkami pre vlastnú domácnosť nie pre distribúciu do siete, musí byť aj tak pripojená na sieť. Nie je možné, aby bol dom samostatný,nezávyslý od SSE a ZSE, ako keď urobíte vlastnú studňu a kašlete na vodárne.
arizona
25.06.12,11:21
to oznamujes,alebo sa pytas? Ak sa pytas, pouzivaj otazniky,aby ti ludia vedeli oodpovedat .-)
Hop377
25.06.12,11:53
Je to mozne, ale ekonomicky nezaujimave, navratnost je nerealna.
pepa78
25.06.12,12:13
ako by si riešil "skladovanie" vyrobenej energie?
smatko
25.06.12,12:48
Vraj sa dá skladovať energia v nejakých špeci akumulátoroch
smatko
25.06.12,12:50
nedokázalo by to potiahnuť aj elektrické kúrenie a ohrev vody? Ak áno návratnosť by bola.
Ice dive
25.06.12,13:23
nedokázalo by to potiahnuť aj elektrické kúrenie a ohrev vody? Ak áno návratnosť by bola.

skús sa nad tým logicky zamyslieť... v lete nekúriš, a ani toľko teplej vody nespotrebuješ, dni sú dlhšie, t.j. aj výrobná kapacita zariadenia bude vyššia, ale ty toľko energie nepotrebuješ.... na druhej strane v zime sú kratšie dni výrobná kapacita elektrárne bude nižšia, ty potrebuješ ale kúriť, t.j. nároky na energiu domu budú stúpať... skladovať energiu v špeci akumulátoroch je blbosť, lebo aj akumulátor niečo stojí jednak kúpa jednak jeho údržba... výhodnosť celej domácej elektrárne spočíva len v tom, celú vyrobenú energiu 3x drahšie predať a kúpiť si zo siete tú lacnejšiu.... (avšak tomuto biznisu sa už tušim zamedzilo, aby sme nedopadli ako v Čechách, kde paradoxne kvôli tomu, že je veľa súkromných výrobcov energie z fotovoltaických elektrání zvýšli ceny elektriky z dôvodu, že tú slnečnú museli vykupovať 3x drahšie... )
tienik
25.06.12,20:33
myslim ze podstatne tu bolo povedane - na vyrobu elektriky je to velka blbost.
Ja tym idem "vyrabat" teplu vodu - ale ak by som to mal vsetko kupit oficialne, tiez by som sa na to vykaslal. Ale beriem to ako velku hracku pre seba :-)
dedo758
26.06.12,19:27
Nemci takú nejakú hračku vymysleli... Je na plyn, volá sa Vitotwin 300-W, vyrába to Viessmann a dokonca sa pri svojich úctyhodných 120 kg vešia aj na stenu... http://www.viessmann.sk/sk/products/mikro-kwk.html no zatiaľ to stojí nehorázne peniaze... ale je to už dostupné aj na Slovenku... stačí sa ozvať... :-) Akurát neviem ako je to s pripojením do siete... Ale ako čítam, to riešiť nepotrebuješ...
220870
27.06.12,03:32
Energetická nezávislosť je zatiaľ nenávratná investícia.Je to v ponuke vo veľkom v Japonsku kde je energia drahá a málo dostupná.JP majú v ponuke palivové články z vodíku na to stavané celé systémy kúrenia.Ale u nich stojí v prepočte barel ropy cez 220 USD.
Dáša_
27.06.12,04:15
Niekde som čítala tuším blog mladého čecha, ktorý sa odstrihol od verejných sietí. Žil niekde tuším na samote, pracov z domu (IT) a zaujalo ma jeho konštatovanie, že keď hodne, hodne šetrí a je zatial sám, tak sa dá aj v zime s elektrikou. Ale tuším kombinoval viacere zdroje, nielen fotovoltaiku.
220870
30.06.12,12:42
marek66
02.07.12,08:11
Už aby to bolo