PORADA.sk
PORADA.sk

Zobraziť plne funkčnú verziu príspevku : Prenájom a zaradenie budovy do majetku



rommy
26.06.12, 17:06
Ahoj poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť ako zaradiť do majetku budovu, ktorá sa používa na prenájom. Otec s mamou kúpili v roku 1999 nehnuteľnosť, prenajímajú ju, doteraz uplatňovali paušálne výdavky, teraz by chceli prejsť na uplatňovanie skutočných. Moja otázka je ako zaradiť budovu? v akej cene? V cene za ktorú ju nadobudli v roku 1999 alebo ju treba oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou zistenou zo znaleckého posudku?
ďakujem za každú radu.

Katarina
26.06.12, 19:25
V cene obstarania + preukázateľné výdavky na rekonštrukciu mínus odpisy za roky 1999-2011, ak dobre počítam v roku 2012 by bol odpis ako v 14-tom roku odpisovania. Po vyradení z majetku a následnom predaji do 5 rokov sa predaj bude zdaňovať. Treba zvážiť.

rommy
26.06.12, 21:26
a kedy sa potom používa reprodukčná cena?

rommy
29.06.12, 12:41
a ešte ma napadlo, ak sa po vyradení z majetku, alebo pred vyradením z majetku, budova daruje, vtedy sa platí nejaká daň?

Ivana J.
29.01.13, 13:47
Dobrý deň

Situácia na strane prenajímatela:
sukr.osoba, príjem z prenájmu, nehnutelnost kúpená 3/12.
otázky:
može budovu odpisovat z kúpnej ceny?

Situácia na strane nájomcu:
s.r.o., rekonštrukcia budovy-technické zhodnotenie
otázky:
-s.r.o.može odpisovať technické zhodnotenie budovy ak sa dohodli?
-v roku 2012 urobí TZ za 40 000 € kedy to TZ musí zaradiť? keďže je v strate može zaradiť aj v roku 2013? z akej sumy bude potom počítať odpis?
- nie je vhodnejšie zaradiť v r. 2012 a hned prerušiť adpisovanie?
Ako to urobiť?
Poradíte?

Ivenka
22.02.13, 09:25
Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
Čiže ak mám budovu zaradenú v 4.od.sk. a dorobila som posúvnu bránu tak ju musím zaradiť do 4.OS a nie do 3 ?
Ďakujem za pomoc