asley
28.06.12,10:21
Ahoj potrebujem súrne poradiť, lebo sama neviem ako si pomôcť... Som vedená na úrade práce a od 21.6.2012 som sa stala brigádničkou v jednej nemenovanej spoločnosti /operátor výroby/. Som tam naozaj ešte len krátko, no podmienky sú tam naozaj zlé. Práca je náročná, odrobila som tri desiatky a dve dvanástky hneď po sebe.. Pri čom na pohovore mi vraveli, že sa robí len 8 hodín denne.. Aby som prešla k mojej dileme... Dohodu som uzatvorila s firmou do 31 augusta, keďže chcem pokračovať od septembra v mojom štúdiu na vysokej škole.. V pondelok tj. 2.júla, by som chcela dať výpoveď, lenže úrad práce odo mňa požaduje potvrdenie z firmy o tom, že som nezarobila viac ako 136 euro.. Lenže výplata sa dostáva až desiaty deň daľšieho mesiaca, keďže ja už nebudem zamestnankyňou firmy, nie sú mi nič povinný potvrdzovať, takže úradu zrejme nebudem môcť nič preukázať.. Takže ma zrejme z úradu vyradia a naspať nevezmú 3 mesiace.. čiže si budem musieť platiť tri mesiace 47 euro... poraďte mi prosím ako by sa dalo ešte postupovať, lebo naozaj neviem .. ďakujem moc
veronikasad
28.06.12,08:24
Aký typ dohody máš uzatvorený ? Nahlásila si ju na UP pred začiatkom výkonu práce ?
Zamestnávatel je povinný potvrdiť výšku príjmu za predch. kal.mesiac, aj keď v tom čase už nebudeš ich zamestnancom
ivka70
28.06.12,08:27
Firma ti da potvrdenie o zarobku aj 1.v mesiaci za predchadzajuci.
Oni vedia, ze to potrebuju evidovani na UP a nevidim dovod, preco by ti take potvrdenie nevystavili.

A co sa tyka vypovede, mas dohodnute v dohode dlzku vypovednej doby alebo mas standardnu 15 dnovu?
Si si vedoma, ze popodani vypovede budes este minimalne 15 dni zamestnana?
Aku dohodu si uzavrela?
asley
28.06.12,08:36
áno mám ju už nahlásenú na up, mám dohodu o vykonaní práce na obdobie od 21.6 do 31 augusta.. Povedala som im dopredu, že hľadám brigádu len na letné prázdniny, pretože som neplánovala takto skoro tú prácu vzdať, lenže zaobchádzanie so zamestnancami je naozaj zlé.
asley
28.06.12,08:37
Dĺžku výpovednej doby v zmluve uvedenu nemám, myslela som si, že ako brigádnik mám nárok na okamžitú výpoveď...
veronikasad
28.06.12,08:38
Firma ti da potvrdenie o zarobku aj 1.v mesiaci za predchadzajuci.
Oni vedia, ze to potrebuju evidovani na UP a nevidim dovod, preco by ti take potvrdenie nevystavili.

A co sa tyka vypovede, mas dohodnute v dohode dlzku vypovednej doby alebo mas standardnu 15 dnovu?
Si si vedoma, ze popodani vypovede budes este minimalne 15 dni zamestnana?
Aku dohodu si uzavrela?
Ivka, toto platí len pri dohode o prac.činnosti - tu je uzatvorená dohoda o vykonaní práce.
ivka70
28.06.12,08:40
Dĺžku výpovednej doby v zmluve uvedenu nemám, myslela som si, že ako brigádnik mám nárok na okamžitú výpoveď...

To teda nemas.
Jedine ak uzavries dohodu o jej ukonceni.
ivka70
28.06.12,08:42
Ivka, toto platí len pri dohode o prac.činnosti - tu je uzatvorená dohoda o vykonaní práce.

To napisala az neskor :)
Ale aj tak to neznamena, ze moze okamzite jednostranne dohodu ukoncit ....
veronikasad
28.06.12,08:43
To napisala az neskor :)
Ale aj tak to neznamena, ze moze okamzite dohodu ukoncit ....
Môže, ale neplatí 15-dňová výpovedná doba.
asley
28.06.12,08:46
takže ak dám výpoveď v pondelok, budem tam musieť ešte odpracovať 15 dni... Ako brigádnik nie som povinná pracovať aj v soboty keď tak nebolo vopred dohodnuté ?? Lenže ak tam budem pracovať ešte 11 dní, nerátam vikendy, suma presiahne 136 euro a z úradu ma aj tak vyradia.. Takže dalo by sa to spraviť tak, že by som neprišla nejaké tri dni do práce?? Spolupracovníci mi povedali, že ako brigádnik nemusím udávať dôvod keď neprídem do práce, len to deň vopred nahlásiť..
ivka70
28.06.12,08:48
Môže, ale neplatí 15-dňová výpovedná doba.

Bolo to tam myslene ako alternativa ......ak by mala dohodu o prac. cinnosti, tak plati 15 dni.
Ak ma dohodu o vykonani prace, mohla by mat v nej vypovednu dobu, ktoru ale nema.
Dohoda konci ukoncenim dohodnutej prace. Alebo dalsia alternativa ...dohoda.
Preto tam bolo minimalne ... ak by bola DoPC

Aj tak si myslim, ze tu mala byt dohoda o pracovnej cinnosti. :)
ivka70
28.06.12,08:50
takže ak dám výpoveď v pondelok, budem tam musieť ešte odpracovať 15 dni... Ako brigádnik nie som povinná pracovať aj v soboty keď tak nebolo vopred dohodnuté ?? Lenže ak tam budem pracovať ešte 11 dní, nerátam vikendy, suma presiahne 136 euro a z úradu ma aj tak vyradia.. Takže dalo by sa to spraviť tak, že by som neprišla nejaké tri dni do práce?? Spolupracovníci mi povedali, že ako brigádnik nemusím udávať dôvod keď neprídem do práce, len to deň vopred nahlásiť..

Nie, ako spravne pise veronika, ty nemas DoPC, teda tych 15 dni nie je relevantnych v tvojom pripade.
Ty musis v pondelok prist s navrhom dohody o ukonceni dohody k nejakemu datumu - navrhnut mozes 2.7. a snazit sa, aby ti podpisali, teda odsuhlasili.
asley
28.06.12,08:55
navrh dohody o ukončené dohody sa stačí vybaviť len ústnou formou, alebo aj písomnou ?? ďakujem
veronikasad
28.06.12,08:59
navrh dohody o ukončené dohody sa stačí vybaviť len ústnou formou, alebo aj písomnou ?? ďakujem
Písomnou a ukončenie dohody musíš odovzdať aj na UP.
asley
28.06.12,09:00
ďakujem moc zúčastnením :) moc ste mi pomohli