lover
28.06.12,23:31
Ahojte,

po novele Zakonnika prace t.j. po 1.9.2011 som sa zamestnal v spolocnosti, kde v pracovnej zmluve bola cast o "nemoznosti zamestnat sa u konkurencie". V opacnom pripade mi hrozi zmluvna pokuta v dost vysokej vyske!

Momentalne som vo vypovednej lehote a nasiel som si pracu u konkurencie, co mi vsak zmluva zakazuje. Co sa s tym da robit??

Cital som si Zakonnik (paragraf 83a), ale velmi tomu nerozumiem, hlavne to s tou povinnostou zamestnavatela platit nahradu vo vyske 50% platu. To akoze, ak sa nezamestnam, tak mi je povinny toto zamestnavatel uhradzat, kedze zmluva mi zakazuje sa zamestnat u konkurencie??

Vcase, ked som nastupoval ma ani nenapadlo, ze za taku kratku dobu budem hladat novu pracu a hlavne, ze ju najdem u konkurencie a budem musiet riesit to, co som bral ako nevinnu klauzulu v zmluve...

DAKUJEM !
zamborskyjan
29.06.12,06:50
Dobrý deň, ja by som to neriešil, pretože Vám uvediem príklad u lekárov, keď jeden lekár dá výpoveď a keďže má vzdelanie také, aké má, prejde do iného zariadenia, to sa má považovať za konkurenciu ?
ivka70
29.06.12,06:51
Cituj presne z prac. zmluvy tu "nemoznost pracovat u konkurencie"

Je nejako obmedzena trvanim PP alebo nejakym casom po skonceni PP?
lover
29.06.12,09:00
Cituj presne z prac. zmluvy tu "nemoznost pracovat u konkurencie"

Je nejako obmedzena trvanim PP alebo nejakym casom po skonceni PP?

Nieco v tomto zneni:

"1/2 roka od skoncenia pracovneho pomeru nebudem vykonavat akukolvek zarobkovu cinnost, ktora je zhodna s predmetom cinnosti povodneho zamestnavatela"

V pripade porusenia daneho bodu, je toto penalizovane konkretnou sumou uvedenou v danom clanku zmluvy. Penalizacia je za kazde porusenie daneho bodu, takze predpokladam, ze pocas 1/2 roka to znamena penale za kazdy jednotlivy mesiac...

Dakujem!!!
expeeert
29.06.12,09:32
mimotemy


Vcase, ked som nastupoval ma ani nenapadlo, ze za taku kratku dobu budem hladat novu pracu a hlavne, ze ju najdem u konkurencie a budem musiet riesit to, co som bral ako nevinnu klauzulu v zmluve...

DAKUJEM !

Toto ma pobavilo, dokedy si ľudia budú myslieť, že do zmlúv sa dávajú len "nevinné blbostičky"...
tienik
29.06.12,10:55
nie som sice pravnik, ale hadam sa denne :-)
a vidim to takto:
zmluva je pravny vztah dvoch stran - zamestnavatel a ty. Jej platnost konci v okamihu rozviazania pracovneho pomeru - to jest v case t+1s mozes dany papier skludom pouzit na WC a nic sa nedeje. Ako moze zamestnavatel ot teba cosi vyzadovat bez toho aby ste boli v zmluvnom vztahu?
Druha vec, pracu u konkurencie moze obmedzit, ale musi to byt v zmluve a musi ti platit tych 6 mesiacov 50% z tvojho platu - cosi ako odskodne. Ale vtedy ta zmluva konci az v case t + 6 mesiacov.
wagner
29.06.12,19:15
Nieco v tomto zneni:

"1/2 roka od skoncenia pracovneho pomeru nebudem vykonavat akukolvek zarobkovu cinnost, ktora je zhodna s predmetom cinnosti povodneho zamestnavatela"

V pripade porusenia daneho bodu, je toto penalizovane konkretnou sumou uvedenou v danom clanku zmluvy. Penalizacia je za kazde porusenie daneho bodu, takze predpokladam, ze pocas 1/2 roka to znamena penale za kazdy jednotlivy mesiac...

Dakujem!!!
Zmluva platí, ja byť na Tvojom mieste, tak ju rešpektujem. Neviem ako sa zatváriš, keď bývalý zamestnávateľ začne požadovať peňažné plnenie zmluvy. U niektorých firiem je to bežná prax. Aj ja som bola zmluvne zaviazaná podobnou zmluvou a nie len na pol roka, ale na dva roky. Našťastie som si našla zamestnanie úplne v inom odbore.
wagner
29.06.12,19:19
nie som sice pravnik, ale hadam sa denne :-)
a vidim to takto:
zmluva je pravny vztah dvoch stran - zamestnavatel a ty. Jej platnost konci ale nie podmienky dohodnuté v zmluve po skončení PPv okamihu rozviazania pracovneho pomeru - to jest v case t+1s mozes dany papier skludom pouzit na WC a nic sa nedeje - zatiaľ, pokiaľ sa to bývalý zamestnávateľ nedozvie. Ako moze zamestnavatel ot teba cosi vyzadovat bez toho aby ste boli v zmluvnom vztahu? Podmienky zmluvy dohodnuté na iný čas, ako PP platia!
Druha vec, pracu u konkurencie moze obmedzit, ale musi to byt v zmluve a musi ti platit tych 6 mesiacov 50% z tvojho platu pokiaľ nie je dohodnuté, nemusí nič platiť - cosi ako odskodne. Ale vtedy ta zmluva konci az v case t + 6 mesiacov.

Odpoveď v texte
arizona
29.06.12,19:24
Tiez som mala takyto bod kedysi v zmluve, tiez som po odchode s firmy nastastie pracovala v inom odbore. Zaujimalo by ma, ci takato klauzula ma opodstatnenie v zakone, ci vobec ma na to ZL pravo.
Do firmy som prisla so svojimi znalostami, zamestavatel mi neplatil ziadne skolenia,kurzy a pod., co by mu davalo pravo taketo nieco uvadzat v zmluve a za co by som mu mala byt neskor vdacna, ci zaviazana...
Indeed
29.06.12,19:33
Táto klauzula pracovnej zmluvy sa týka špičkových odborníkov, ktorí by mohli preniesť ku konkurencii

nejaké duševné vlastníctvo, či patenty alebo výsledky nejakého výskumu.

Nemožno ju aplikovať na nejakého Janka, či Ferka,alebo Hanku ,keď dá výpoveď v jednej automobilke a o týždeň nastúpi
na linku ako operátor výroby v inej fabrike vzdialenej 80 či 150 km ďalej.

To,že sme na Slovensku kde sú zvrhlé medziĺudské a aj pracovno-právne vzťahy,

a každy pozerá ako by sa pokiaľ možno bezpracne obohatil je o inej diskusii.
avalik
29.06.12,19:34
§ 83a
Obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru

(1) Zamestnávateľ a zamestnanec sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť, že zamestnanec po skončení pracovného pomeru nebude po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.
(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, iba ak zamestnanec v priebehu trvania pracovného pomeru má možnosť nadobudnúť informácie alebo znalosti, ktoré nie sú bežne dostupné a ich využitie by mohlo privodiť zamestnávateľovi podstatnú ujmu.
(3) Ak obmedzenie zárobkovej činnosti dohodnuté v pracovnej zmluve je väčšie, ako to vyžaduje potrebná miera ochrany zamestnávateľa, môže súd záväzok zamestnanca podľa odseku 1 obmedziť alebo zrušiť.
(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1. Peňažná náhrada je splatná vo výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, a to za predchádzajúce mesačné obdobie, ak sa nedohodlo inak.
(5) Zamestnanec a zamestnávateľ sa môžu v pracovnej zmluve dohodnúť na primeranej peňažnej náhrade, ktorú je zamestnanec povinný zaplatiť, ak poruší záväzok podľa odseku 1. Suma peňažnej náhrady nesmie presiahnuť celkovú sumu peňažnej náhrady zamestnávateľa dohodnutej podľa odseku 4. Suma peňažnej náhrady sa primerane zníži, ak zamestnanec splnil svoj záväzok sčasti. Zaplatením peňažnej náhrady záväzok zamestnanca podľa odseku 1 zanikne.
(6) Zamestnávateľ môže od záväzku podľa odseku 1 odstúpiť len počas trvania pracovného pomeru zamestnanca; záväzok zaniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo odstúpenie doručené druhej zmluvnej strane, najneskôr však posledným dňom trvania pracovného pomeru.
(7) Zamestnanec môže záväzok podľa odseku 1 vypovedať, ak mu zamestnávateľ nevyplatil peňažnú náhradu do 15 dní od uplynutia jej splatnosti; záväzok zaniká dňom, v ktorom bola výpoveď doručená druhej zmluvnej strane.
(8) Záväzok podľa odsekov 1, 4 a 5 musí byť súčasťou pracovnej zmluvy, inak je neplatný. Odstúpenie od dohody podľa odseku 6 a výpoveď podľa odseku 7 musia byť písomné, inak sú neplatné.
(9) V kolektívnej zmluve je možné vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými možno dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, dobu trvania obmedzenia zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, minimálnu mieru primeranej peňažnej náhrady podľa odseku 4 a obmedzenie najvyššej sumy peňažnej náhrady podľa odseku 5.

.......

zavazok mas podpisany - teda zamestnavatel ti bude vyplacat dohodnutu sumu podla ods. 4)
... ak nevyplati (ods. 7) mas pravo pisomne odstupit od tejto dohody

mozno by stalo za zvazenie, kedze si este stale zamestnancom, dohodnut sa na zruseni konkurencnej dolozky dodatkom pracovnej zmluve
avalik
29.06.12,19:37
este doplnim z dovodovej spravy k tomuto paragrafu:

K bodu 60
V doterajšej právnej úprave existuje obmedzenie podnikateľskej a zárobkovej činnosti iba počas trvania pracovného pomeru. V praxi sa vyskytujú mnohé prípady uzatvárania konkurenčných doložiek pre čas po skončení pracovného pomeru, čo však v pracovno-právnej teórií vyvoláva oprávnenú otázku o ich platnosti a možnosti vynútenia takýchto dojednaní na súde.
Osoby, ktoré uzatvárajú v čase trvania pracovného pomeru takéto obmedzenie, hoci pre čas po skončení pracovného pomeru, majú postavenie zamestnávateľa a zamestnanca a zároveň ide o väzbu na pracovný pomer. Z toho vyplýva, že všetky dojednania s väzbou na pracovný pomer by sa mali riadiť Zákonníkom práce a nie § 51 Občianskeho zákonníka.
Z tohto hľadiska sa navrhuje v § 83a zakotviť tzv. inštitút konkurenčnej doložky, ktorá sa bude uzatvárať v čase trvania pracovného pomeru pre čas po skončení pracovného pomeru.
Používanie konkurenčnej (resp. súťažnej) doložky bolo štandardným nástrojom v rakúskom a následne aj v česko-slovenskom pracovnom práve prvej republiky, ako aj v období tesne po skončení druhej svetovej vojny (napr. § 36 a nasl. zákona o služobnej zmluve obchodných pomocníkov a iných zamestnancov v podobnom postavení č. 20/1910 ř. z., § 47 a nasl. zákona č. 154/1934 Sb. z. a n. o pracovnom pomere súkromných úradníkov, pracovných pomocníkov a iných zamestnancov v podobnom postavení).
Z tohto hľadiska sa navrhuje len obnova v minulosti bežného inštitútu pracovného práva na území ČSR.
Konkurenčná doložka je inštitút bežne používaný v pracovnom práve členských štátov EÚ (napr. Švédsko, Česká republika - § 309 a § 310 Zákonníka práce Českej republiky).
Ide o právny nástroj, ktorým si zamestnávateľ môže zabezpečiť zamestnanca, aby po istý čas po skončení pracovného pomeru nevykonával činnosť, ktorá má voči zamestnávateľovi konkurenčný charakter.
V odseku 1 sa navrhuje, aby záväzok zamestnanca, že po skončení pracovného pomeru po určitú dobu, najdlhšie jeden rok, nebude vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá by mala k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, musel byť vyjadrený v pracovnej zmluve.
V odsekoch 2 a 3 sa navrhujú obmedzenia na ochranu zamestnanca pred zneužívaním konkurenčných doložiek (len vymedzené prípady a možnosť podať žalobu na súd).
V odseku 4 sa navrhuje ustanoviť pravidlá pre dohodu o primeranej peňažnej náhrade. Základnou podmienkou je poskytnutie primeranej protihodnoty za obmedzenie možnosti vykonávania časti zárobkovej činnosti.

V odseku 5 sa navrhuje ustanoviť pravidlá pre možnosť dohodnutia určitej peňažnej náhrady, ktorú zamestnanec zaplatí, ak poruší svoj záväzok vyplývajúci z tejto dohody.
V odseku 6 sa navrhuje zakotviť právo zamestnávateľa odstúpiť od dohody a v odseku 7 sa navrhuje právo zamestnanca vypovedať dohodu.
V odseku 8 sa navrhuje stanoviť, že záväzok musí byť súčasťou pracovnej zmluvy a forma, ktorá sa v týchto prípadoch používa, musí byť písomná, inak je záväzok alebo iný právny úkon (výpoveď alebo odstúpenie) neplatný.
V odseku 9 sa navrhuje, aby sa v kolektívnej zmluve mohol vymedziť okruh zamestnancov, iba s ktorými možno dohodnúť obmedzenie zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru podľa odseku 1, dobu trvania obmedzenia, minimálnu mieru primeraného peňažného protiplnenia (náhrady) podľa odseku 4 a obmedzenie najvyššej sumy peňažného nároku zamestnávateľa podľa odseku 5.
wagner
29.06.12,19:38
Tiez som mala takyto bod kedysi v zmluve, tiez som po odchode s firmy nastastie pracovala v inom odbore. Zaujimalo by ma, ci takato klauzula ma opodstatnenie v zakone, ci vobec ma na to ZL pravo.
Do firmy som prisla so svojimi znalostami, zamestavatel mi neplatil ziadne skolenia,kurzy a pod., co by mu davalo pravo taketo nieco uvadzat v zmluve a za co by som mu mala byt neskor vdacna, ci zaviazana...

Manažérske zmluvy sa neriadia ZP. Je to opodstatnené, aby sa určité firemné záležitosti nechtiac nedostali ku konkurencii. A nejde o to, či si mala školenia alebo nie, ale získala si tam vedomosti, zručnosti a informácie o ktorých nemôže byť konkurencia informovaná.
Indeed
29.06.12,19:57
konkurencia sa vždy o všetkom DOZVIE, je naivné si myslieť,že nie.
arizona
29.06.12,20:13
Diky dievcata za vysvetlenie.
Spravne som pochopila? Ak byvaly ZL nevyplaca ziadnu nahradu mzdy po skonecni PP, tak byvaly ZC nemusi zmuvu tiez dodrziavat?

Zdenka,nejedna sa o manazersku zmluvu
avalik
29.06.12,20:22
Diky dievcata za vysvetlenie.
Spravne som pochopila? Ak byvaly ZL nevyplaca ziadnu nahradu mzdy po skonecni PP, tak byvaly ZC nemusi zmuvu tiez dodrziavat?

Zdenka,nejedna sa o manazersku zmluvu

ak zamestnavatel nevyplati dohodnutu sumu, tak zamestnanec ma pravo pisomne vypovedat zavazok
arizona
29.06.12,20:36
Diky
a este sa spytam. Ak v zmluve nie je ziadna "poznamka" o akomkolvek plateni zo strany Z-la,je tato zmluva platna,aj ked je pre Z-ca nevyhodna? /ak teda ZL toto obmedzenie do zmluvy vlozi,ale prakticky nic za to zamestnancovi neponuka/ ?
Indeed
29.06.12,20:40
o AKOM platení ??? ...za ČO ?
avalik
29.06.12,20:43
Diky
a este sa spytam. Ak v zmluve nie je ziadna "poznamka" o akomkolvek plateni zo strany Z-la,je tato zmluva platna,aj ked je pre Z-ca nevyhodna? /ak teda ZL toto obmedzenie do zmluvy vlozi,ale prakticky nic za to zamestnancovi neponuka/ ?

v pripade, ze PZ bola uzatvorena po 1.9.2011 tak plati ods. 4)

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi primeranú peňažnú náhradu najmenej v sume 50 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca za každý mesiac plnenia záväzku podľa odseku 1. Peňažná náhrada je splatná vo výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, a to za predchádzajúce mesačné obdobie, ak sa nedohodlo inak.

cize, ak aj to nie je v PZ uvedene, zamestnavatel je povinny vyplacat minimalne 50% ... ak tak nerobi, plati ods. 7)
lover
30.06.12,17:00
mimotemy

Toto ma pobavilo, dokedy si ľudia budú myslieť, že do zmlúv sa dávajú len "nevinné blbostičky"...

Bohuzial, konkurencna dolozka bola do 09/2011 iba zakonom nepodlozena klauzula, ktora nemala pravny zaklad, avsak ja som nastupoval akurat 11/2011, cize Mihalova novela sa ma dotkla, co mi v tom case uslo... :(
lover
30.06.12,17:07
nie som sice pravnik, ale hadam sa denne :-)
a vidim to takto:
zmluva je pravny vztah dvoch stran - zamestnavatel a ty. Jej platnost konci v okamihu rozviazania pracovneho pomeru - to jest v case t+1s mozes dany papier skludom pouzit na WC a nic sa nedeje. Ako moze zamestnavatel ot teba cosi vyzadovat bez toho aby ste boli v zmluvnom vztahu?
Druha vec, pracu u konkurencie moze obmedzit, ale musi to byt v zmluve a musi ti platit tych 6 mesiacov 50% z tvojho platu - cosi ako odskodne. Ale vtedy ta zmluva konci az v case t + 6 mesiacov.

Takze ako som pochopil, mozem pozadovat 50% z platu po dobu 1/2 roka, ze sa nemozem zamestnat u konkurencie, kde mam dohodnuty osobny pohovor? Su povinni mi toto hradit, kedze sa nemozem 1/2 roka zamestnat (u konkurencie)??? A mozem si medzi tym hladat pracu mimo konkurencie (aspon ciastocny uvazok, kedze 50% mi nebude postacovat??)
lover
30.06.12,17:09
Zmluva platí, ja byť na Tvojom mieste, tak ju rešpektujem. Neviem ako sa zatváriš, keď bývalý zamestnávateľ začne požadovať peňažné plnenie zmluvy. U niektorých firiem je to bežná prax. Aj ja som bola zmluvne zaviazaná podobnou zmluvou a nie len na pol roka, ale na dva roky. Našťastie som si našla zamestnanie úplne v inom odbore.

Ano, to s tou beznou praxou plne suhlasim, avsak do 11/2011 to skor bol strasiak na fluktuantov, ktory zakonne podchytila az Mihalova novela zo septembra minuleho roka...
arizona
30.06.12,17:21
diky
wagner
30.06.12,19:17
Takze ako som pochopil, mozem pozadovat 50% z platu po dobu 1/2 roka, ze sa nemozem zamestnat u konkurencie, kde mam dohodnuty osobny pohovor? Su povinni mi toto hradit, kedze sa nemozem 1/2 roka zamestnat (u konkurencie)??? A mozem si medzi tym hladat pracu mimo konkurencie (aspon ciastocny uvazok, kedze 50% mi nebude postacovat??)
Pokiaľ nemáš niečo v zmluve dohodnuté, tak to nemôžeš požadovať. Never všetkému, čo Ti tu niekto nabuliká:confused:
hena22
30.06.12,19:25
V každej pracovnej zmluve zvykne byť odvolávka na Zákonník práce a tam to upravené je. Takže podľa mňa, ak zamestnávateľ požaduje aby sa nezamestnal u konkurencie a má to v zmluve podchytené, je povinný mu tých 50% priemernej mzdy vyplácať.
avalik
30.06.12,19:45
Pokiaľ nemáš niečo v zmluve dohodnuté, tak to nemôžeš požadovať. Never všetkému, čo Ti tu niekto nabuliká:confused:

takze vsetky povinnosti zamestnanca a zamestnavatela maju byt uvedene v pracovnej zmluve? :confused:

zamestnavatel dal do zmluvy konkurencnu dolozku - zakon hovori, ze "... zamestnavatel poskytne ..." (ako som citovala v prispevku http://www.porada.sk/t196899-zamestnanie-sa-u-konkurencie.html#post2095696) ... v zakone nie je uvedene, ze nahradu poskytne len ked to dohodli v PZ

podobny pripad je aj stravne ... zakon nevyzaduje zmluvne dohodnutie poskytovania stravovania, napriek tomu, zamestnavatel stravne poskytuje (pri splneni podmienok, uvedenych v zakone)


zadavatel ma mozno v PZ aj poskytovanie nahrady vyplyvajucej z konkurencnej dolozky
misomiso
30.06.12,19:57
Pozri si bod 7 par. 83a, je to tam uplne jasne. Ak ti zamestnavatel nevyplatil 50% z platu, to 15 dni od splatnosti mozes kunkurencnu dolozku vypovedat. Vypoved je platna dnom dorucenia byvalemu zamestnavatelovi.
lover
01.07.12,17:11
Pokiaľ nemáš niečo v zmluve dohodnuté, tak to nemôžeš požadovať. Never všetkému, čo Ti tu niekto nabuliká:confused:

V zmluve mam konkurencnu dolozku a zmluvnu pokutu v pripade jej porusenia, avsak kazda pracovna zmluva by sa mala riadit zakonnikom prace a ten hovori jasne... Takze vychadza mi z toho, ze na kompenzaciu mam narok a pokial nebude mozem odstupit od zmluvy a zamestnat sa u konkurencie...
misomiso
01.07.12,17:27
Ano, presne tak.
luigi72
01.07.12,17:37
Po dobu pol roka po ukončení PP ti musí platiť kompenzáciu a ty sa môžeš zamestnať aj na plný uväzok, len nie u konkurencie. Prípadne ešte teraz sa dohodnite na zrušení dodatku (kedže nemáš manažérsku zmluvu, nevidím žiadny pádny dôvod pre tento dodatok). Ak naozaj nevieš nejaké dôležité veci, ktoré by boli cenné konkurencii, zamestnávateľ nebude chcieť mať 1/2 roka jalové výdavky...
Indeed
03.07.12,07:28
to nevadí, ale každý eurík čo príde na učet je dobrý nie ? Ja si myslim,že aj táto téma bola založená z vychytralosti...
rysankovaz
19.06.13,10:39