peter2523
02.07.12,11:29
dobry den,
potreboval by som trochu poradit s malymi ciernymi chrobacikmi. nechal som si redkovku na semiacko, lenze sa mi na nu po kvetnuti rozliezli cierne chrobaciky. presli mi aj na redkovku ktoru mam na jedenie, teda tu co nekvitne, pozieraju listy a aj kvety.. a ako si vsimam postupne prechadzaju na rajciny :mad: prikladam foto chrobakov na redkovke, je ich tam strasne vela.. ako sa ich zbavit?
dakujem

http://prntscr.com/bfywy
http://prntscr.com/bfyvz
http://prntscr.com/bfyug
Antea
02.07.12,14:04
Nie sú to náhodou skočky?. Keď ideš manipulovať s rastlinou tak odskakujú?
peter2523
02.07.12,14:20
prave som to bol vyskusat, a ano ked trosku pomykam tak polovica z nich poodskakuje..
Antea
02.07.12,15:09
prave som to bol vyskusat, a ano ked trosku pomykam tak polovica z nich poodskakuje..
Jasne , skočky, len kúpiť postrek a postriekať lebo ich máš asi veľa.
Dávnejšie keď ešte neboli postreky pestovatelia repy cukrovej natreli plachtu melasou, pripevnili na dlhú žrď, aby obsiahli širšiu plochu a dvaja ju po repe ťahali. Skočky sa prilepili a keď ich mali veľa oškrabali plachtu natreli a pokračovali, ekológia ako hrom.:)
peter2523
02.07.12,15:42
radsej by som sa ich zbavil bez postreku.. skusim tam dat nieco lepkave teda a uvidim co to bude robit
Antea
02.07.12,15:52
radsej by som sa ich zbavil bez postreku.. skusim tam dat nieco lepkave teda a uvidim co to bude robit
No skús aj silný žihľavový výluh alebo existuje taká rastlina, že rimbaba, až to poznáš tak výluh s nej

http://botanika.wendys.cz/kytky/K102.php
peter2523
02.07.12,19:02
postriekal som ich tym vyluhom zo zihlavy... mal som ho pripraveny v zalohe, uz od vcera :) o tej rimbabe som nepocul, ale popozeram sa po nej, dakujem. inak mohli by tie skocky nejako ublizit rajcinam a paprikam?
arizona
02.07.12,19:19
Skocky neznasaju vodu. Takze skus viackrat denne poriadne redkovky osprchovat.;)

Ak nechces chemiu, mozes v zahradkarstve kupit zlte lepove dosticky a zavesit naokolo.
Alebo vyluhovat rajcinove listy,alebo cesnak a vyluhom postrekovat.
peter2523
03.07.12,06:22
rano som bol pozriet a ta zihlava im moc nezaskodila... skusim dalsie rady

// skusal som tie redkovky osprchovat niekolko krat za den, zdalo sa mi ze skocky odchadzali, lenze uz boli tie redkovky aj dost zoschnute resp. obzrate tak neni som si isty ci odchadzali kvoli tej vode, alebo kvoli tomu ze nemali co jest..
kazdopadne ked budu dalsie redkovky a dostanu sa mi tam tie skocky vyskusam dalsie rady a dam vediet co mi zabralo
zatial dakujem
halintoa
12.07.12,04:55
Ja som ich striekala vodou cistou, aj jarovou a nepomohlo, zozrali mi kapucinku potvory. Bud. rok snad budem uspesnejsia:(.
halintoa
12.07.12,04:56
Este ma napadlo, ci nemaju dajakeho prirodzeneho nepriatela okrem zahradkara:D, ktoreho by stalo za to prilakat ?
peter2523
29.08.12,06:01
Zasadil som ciernu a bielu redkovku a len co mi zisla, mala asi 2 cm listky, uz tam bola hufa skociek. Ako keby Ste tam doniesli vreco a sypali ich tam :) Ale teraz som vyhral ja! aspon zatial, pokym sa nevratia..
Takze ako mi tu bolo radene tak som ich polieval vodou pocas dna, a velmi vela krat, t.j. aj kazdu 1/2 hodinu, alebo vzdy ked som siel okolo. Po kazdom osprchovani na chvilu vsetky zmizli, no ochvilu boli naspat. Po dobu dvoch dni takehoto intenzivnho polievania som sa ich zbavil. No stale si redkovku sledujem a keby sa objavili, tak hned idem polievat :)
Treba polievat krhlou cez sitko, a nie moc, len ich osprchovat, lebo ked budete casto polievat a moc, tak Vam skor zhniju korene ako odidu skocky ;)
arizona
29.08.12,06:19
Peter,ak nemas velky lan, tak mozes dat vodu iba do flase s rozprasovacom a listy iba postrekovat /aj zospodu/. Tym predides nadmernemu prepolievaniu a zahnivaniu redkoviek
peter2523
29.08.12,06:45
Moc velke to nemam, 10 riadkov po 3-4 metre... nabuduce vyskusam, aspon miniem menej vody :) s odhnitim korenov som tu nemal problem, na to som daval pozor..
Samir
29.08.12,16:08
Tak ja zase proti skočkám použávam silný odvar z mäty. Skočky nezničí, ale proste odídu inde. Postrek treba opakovať. Raz, pri silnom napadnutí bolo po prvom postreku asi o polovicu skočiek menej a postupne sa vytratili. Teraz už rastliny pravidelne kontrolujem a akonáhle zbadám prvé chrobáky, tak to hneď postriekam tou mätou a je pokoj.
ela77
29.08.12,17:07
Mala som ich tiež na kapucínkach. Úplne to šumelo keď sa na ne vrhli, museli sme postriekať, lebo z listov a kvietkov kapucíniek zostalo iba deravé zoschnuté sito ako záclona. Ale oni sa objavia iba v jednej dobe. Mali sme ich asi pred mesiacom. Myslím že keď je veľké sucho, ak sú to ozaj skočky.
osky
26.07.13,18:35
dostala som do daru od znamych kvetinacovu misku plnu roznych bylin.dala som si to na studnu k tym mojim.
kapucinka prave kvitla a Bola krasna-tesila som sa ze ju zu budem mat aj ja.
kym neprisli tieto cierne hnusoby-cela je derava jak sito........nicoho sa nedotkli,len tu kapucinku zozrali.
bettylou
03.07.17,19:04
Aj moju. :D, minulý rok a taká krásna bola, už z dopestovaného osiva. Chcela som si ju nasušiť, ale aj čerstvá mi chutí. Idem toho roku skúsiť tú mätu, na záhrade je jej plno. A asi ju dám aj pod stromy kôli voškám a mravcom - či to pomôže, ale až na jeseň. Nech sa do jari zakorení.

Dnes skočky na kaleráboch a kapuste - tak som ich výluhom zo žihľavy, ten som mala poruke a kuskom jari.
Zajtra tam skúsim podasiť borák, ten na záhrade mám. Síce keď sa vysemení, tak klíči všade, ale ľahko sa odstraňuje, nie sú s ním problémy a krásne kvitne na fialovo.
osky
04.07.17,07:24
tie skocky sa objavuju hlavne ked je sucho
ale kedze pravidelne zalievam tak zmizli-avsak,ano,aj tento rok obzrali kapucinku,cize niet z nej zu nic-ale zase lepsie akoby zozrali zeleninu :-D
borak mam v kvetinacoch na terase,ano krasne kvitne a je super do salatu.
mätu taktiez ako borak.na zahrade ju neviem namnozit,vzdy ju nieco zadusi....

na stromy davam lepidlo chemstop-velmi dobre,staci 2 cm pasik dokola a mravce nemaju sancu.hoci to asi nie je celkom eko,pouzivam to,lebo vlani sme koli voskam prisli skor o hrusku...som neskoro zbadala ze mravci ich zu namnozili vsade a hruska chuda ledva prezila ale plody sme nemli-opadli...lienky som si namnozila ,bolo ich Vela,larvy zrali vosky jak salene ale bez toho lepidla by neboli mali sancu.tie vosky boli hrozne premnozene a stromcek trpel ocividne.tento rok som hned z jari natrela stromky lepidlom a klop-klop.budu aj hrusticky a ostatne stromy tiez obsypane ovocim...
bettylou
04.07.17,08:42
Mäta sa mi drží pri sude s dažďovou vodou, pri studni - krásna. Ako sa množia lienky?
vicktor
04.07.17,08:54
trtkanim
osky
04.07.17,20:01
na listoch napadnutej hrusky bolo velmi Vela zltych vajicok.
tie listy som obtrhala-niektore a kazdy dala do zvlastneho pohara a prekryla hndrickou a gumickou aby mali vzduch.
o par dni sa vyliahli larvy a ked podrastli transportovala som ich znova na strom-pretoze vosky zeru hlavne tie larvy.zabrali dost,bolo ich fakt Vela.
na strome som ich nenechala aby sa im cosi nestalo hned po vyliahnuti.ked boli väcsie lepsie preu´zili...niekde som to tu tusim na porade nasla,alebo cez Google-z si nepamätam...
pdlhos@gmail.com
29.06.19,13:00
V malej záhradke to stíham ručným vysávačom. Ten otváram na umývadlom s jarou a.pod. Aby ma neprišli znova navštíviť.