vladismenko
02.07.12,23:53
Zdravím,
chcel by som poprosiť o radu alebo skúsenosti. Mám veľké bolesti lýtok a taktiež píšťal. Som športovec. Začalo to spolu s letnou príravou na suchu, kedy sme začali veľa behať. Od toho ma zrejme aj bolia, ale neviete čo mám robiť aby ma neboleli? Snažím sa brať magnézium a lecytín, niekedy želatínu.

vďaka
lujza.j
03.07.12,14:44
Zdravím,
chcel by som poprosiť o radu alebo skúsenosti. Mám veľké bolesti lýtok a taktiež píšťal. Som športovec. Začalo to spolu s letnou príravou na suchu, kedy sme začali veľa behať. Od toho ma zrejme aj bolia, ale neviete čo mám robiť aby ma neboleli? Snažím sa brať magnézium a lecytín, niekedy želatínu.

vďaka
...no...ved si ako pekne odpovedal;) ako športovec by si mal vedieť že čo bolí je slabé:) inak čo to máš prvý krát? magnézium sa nesnaž užívať, ale užívaj ho pravidelne....želatinu alebo klbovú výživu si zvyknem dať občas ako takú 3mes. kúru.
http://www.aktivis.sk/magnezium.html
kúp si také magnézium aby pokrylo dennú dávku...
vladismenko
03.07.12,17:46
neviem čo s tým robiť ... dnes sme mali opäť tréning a po 2 kilometroch ma začali tak bolieť, že som nedokázal pokračovať. Chcel by som sa toho zbaviť alebo aspoň nech sa tá bolesť zmierni.
Pod záťažou mám nohy celý rok, ale bolieť začali aź keď sme začali behať na betóne pod holým nebom. Neviem, možno z časti to bude aj obuvou, ale mám bežecké topánky, i keď nie najkvalitnejšie (nestáli ako niektoré 100 eur).
lujza.j
03.07.12,18:58
neviem čo s tým robiť ... dnes sme mali opäť tréning a po 2 kilometroch ma začali tak bolieť, že som nedokázal pokračovať. Chcel by som sa toho zbaviť alebo aspoň nech sa tá bolesť zmierni.
Pod záťažou mám nohy celý rok, ale bolieť začali aź keď sme začali behať na betóne pod holým nebom. Neviem, možno z časti to bude aj obuvou, ale mám bežecké topánky, i keď nie najkvalitnejšie (nestáli ako niektoré 100 eur).
obuv je veľmi dôležitá.....ak máš cielený tréning pre niečo, bolo by dobé keby si investoval.....ja som musela nedávno tenisky bez chyby-neroztrhané, ale strašne ma boleli chodidlá...boli už vyskákané, teraz je všetko OK už nebolia. inak boleť, ktorú opisuješ poznám.....bola doba kedy som vo fitku "dávala" veľa minúť na bež. páse- rýchlu chôdzu do kopca.....píšťale na nenormálne boleli....
lujza.j
03.07.12,19:02
vladismenko
06.07.12,09:07
ďakujem za rady :) ... vyskúšal som ľadovatenie (to prestane bolieť hneď), zmenu obuvi, ibalgin, masáž :D , ešte sa chytám zmeniť aj bežecký štýl.
Ale čo je dôležité, pri behu sa tá bolesť vrátila a už ma donútila ísť k doktorke. Tá ma poslala na ortopédiu, tam mi povedali, že mám ploché nohy. Kúpil som si na ich predpis ZDRAVOTNÍCKE VLOŽKY. Dúfam, že pomôžu.

Neviete, či je možné kúpiť špeciálne tvarovanú obuv na behanie, ktorá by bola vhodná na ploché nohy? Napríklad nejaká bežecká obuv adidas alebo iné.
lujza.j
06.07.12,20:17
neviem odkiaľ si, ale v BA je http://www.runshop.sk/home/ možno by vedeli....
lujza.j
06.07.12,20:25
inak ja by som si tieto.....http://www.botyobleceni.cz/boty-damske/2430-runtone-ready-ii-blkcondensed-pinkw-885589981427.html
mám také ale nie na behanie...chodí sa v nich ako v bavlnke, tiež mám ploché nohy...
freddy87
07.07.12,19:35
Ja by som ti ešte povedal niečo z vlastnej skúsenosti nielen mojej ale aj svojich bežeckých partnerov. Pokiaľ nejde o vážne zranenie, čo podľa popisu nie je, tak je to iba preťaženie, možno nejaký zápal, či v horšom prípade únavová zlomenina. Najdôležitejšie v tomto prípade je prestať okamžite behať a športovať, možno postačí tak týždňová prestávka, ak už pri prvých slabých príznakoch danú bolesť podceníte a pojdete aj nabudúce a znova, tak potom to môže byť namiesto týždňovej prestávky aj dvojmesačná.

Zhrnutie, čo teda často pomáha: Prestať a dať si prestávku!!!
Prevencia: Ako ste už vyššie písali, vhodná obuv a bežecký štýl, pri začiatkoch aj u skúsených športovcom, ktorý mali niekoľkotýždňovú prestávku je vhodné behať v malých dávkach a postupne ich zvyšovať.
Marka Šebejová
06.05.13,08:03
chcela by som reagovať na tento starší príspevok, kedže som sa dostala do podobných ťažkostí. Z ničoho nič ma začaly bolieť lýtka. najprv som si myslela že to bude len svalovica. ale bolesť neprestávala ani po dlhšej dobe. Ked som zašla ku ortopédovi, tak to už bolelo poriadne. Ortoped ma poslal na cievne a tam mi zistili že som dostala trombózu z preťaženia. Samozrejme som zápal už prechodila, tak sa to liečilo trochu dlhšie ako obvikle. Ale nikdy v živote by som si nepomyslela že to môže mať takéto následky.
avalik
06.05.13,08:44
to iste som mala ja ... boleli ma lytka, bala som sa ci nemam trombozu - angiografia bola v poriadku a lekarka tiez odporucala ortopeda - ploche nohy prip. aj chrbtica - ze to sposobuje bolest lytok