alus.tom
04.07.12,13:47
Chcem sa spýtat, čo mám robiť, sused strašne dymí z komína, ide mi všetok smrad do dvora, lenže keby kuril drevom tak nevadí, ale on páli nejake pelety ktoré lisuje jedna firma tu nablízku, a bohviečo to obsahuje. Čo robit aby sme sa nepohádali, mám jedno dieťa 2r. a som tehotná, keď zakúri dusíme sa v celom dome, nemôžeme vôbec vetrat a ked príde návšteva hned im napáchne oblečenie a to nehovorím ze by sme sedeli vonku v altáne. Najlepšie by bolo keby zakázali predávat tie pelety, neviem ci ma firma na to nejaku licenciu, ale nechcem ho ani nabonzovat niekde na životne prostredie. Firma vyraba rámy na obrazy a odpady asi lisuje a drtí. Prosím pomôžte nechcem aby moje deti z toho ochoreli.
arizona
04.07.12,13:40
To sedavate aj v zime v altanku,alebo sused kuri aj teraz v lete? :confused:

Bud sa porozpravaj so susedom nech nekuri bordelom,alebo nech si zdvihne komin,aby to neslo priamo k vam,alebo ti ine nezostava iba sa obratit na obecny urad,alebo zivotne prostredie.
korela
04.07.12,17:35
Má niekto osobnú skúsenosť, ako sa dá tento problém vyriešiť?
misomiso
04.07.12,18:02
Velmi trazko. V CR uz uvazovali ze prijmu zakon, mozno ho uz aj prijali, (cim sa moze kurit a co moze obsahovat dym), dokonca chceli obce vybavit aj mobilnymi cidlami na analyzu spalin.

Lenze starostovia to odmietli, lebo by to v praxi nemali ako uplatnovat. Nemaju pravomoc vstupovat na pozemok, navyse by museli liezt na strechu. Tiez je problem, ze ked tam nejaky blbec hodi plastovu flasu, pokym by prislo k nahlaseniu a ku kontrole, tak uz to davno vyhori, a ak nasledne chplapik prilozi ciste drevo, tak by nic nenamerali.

Teda iba vychovavat tieto nase tupe narody, teda poniektorych nasich spoluobcanov. Prave dnes som mal navsetvu z Viedne, chlapik pozera do zahrady a vravi - aha niekto zacina grilovat. Ja vravim - obavam sa, ze pali listie a vlhke konare - to u vas by asi nepreslo a navyse vy nesmiete naprikad v nedelu ani kosacku nastartovat ze? On, ze - samozrejme.

Inak - bol to jeho prvy pobyt na Slovensku, hoci cely zivot zije vo Viedni a chodi po celej Europe. Pytal sa ma na vhoden turisticke destinacie. Tak som mu radil, kreslil mapku, ale potom som mu musel naznacit, nech necaka rovnaku uroven zsluzieb, stravovania, kvality ciest a pod - aby nebol sklamany. No jeho reakcia bola diplomaticka - aj na to dymenie - ze - to sa aj u vas casom zlepsi...
arizona
04.07.12,18:08
Má niekto osobnú skúsenosť, ako sa dá tento problém vyriešiť?
Ja mam takych susedov za plotom. Nie su zli, po uradoch sa tahat so susedmi a hnevat sa nechceme.
Su to dochodcovia, sused invalid, na novy komin nemaju. Polovicu z neho na nas pokyn zburali,lebo hrozilo, ze sa nam zruti na strechu sopy a poskodi krytinu. Uplne bol prehnuty a tehly rozdrolene.
Takze mily komin nastavili iba nejakou obycajnou plechovou rurou. Ta pravidelne onečdlho prehori a skonci u nas na dvore. Oni si ani nevsimnu,len my im ju podame cez plot a poprosime, nech si to opravia,aby necmudilo a nehadzaalo iskry k nam.
Peniaze na poriadny komin nemaju,na drevo tiez nie, takze kuria vselicim....nemam ako ich donutit k naprave,lebo viem, ze na to nemaju.

Ale minuly rok som robila aj ja krik,ked kurili smolou natretymi bukasovymi kockami,ktore niekomu sluzili predtym ako podlaha.
To bol hrozny smrad a dym,ani na dvor sme nemohli vyjst.
Takze,pokym nekuria niecim takym,tak to tisko tolerujeme, zatvorime okna a basta.
Ako donutit ludi so slovenskymi dochodkami, aby si kupili poriadne drevo a dali postavit vyhovujuci komin??? Nijako...:mee:
misomiso
04.07.12,18:11
Mozno sa to niekmu nebude zdat prilis civilizovane, ale ja mam najlepsiu skusenost s Janom Amosom Komenskym - s jeho koncepciou nazorneho vyucovania.

Ked som byval v predoslom RD, sused si kazdy den bral do zagrady radio a pocuval vselijake sporostosti. Sused z druhej strany tiez radio a spravidla inu stanicu, vacsinou sport.

Tak som sa snazil im dohovorit po dobrom - akoze neblaznite, ved kazdy by si niekedy chcel zobrat von radio, ale ako by to tu vyzeralo, ved snad preto sme sa sem stahovali, aby sme mali klud nie? No tvarili sa, ze chapu, vydrzalo to vzdy 2 dni.

Tak som pred garaz vylozil dva 180 W repraciky so zosilovacom a pustal som so to, co inak zvyknem pocuvat doma, alebo v aute. Nalezite zosilnene, pretoze som sa prave chcel pohybovat az vzadňu v zahrade, tak aby somto dobre pocuul.

Prokofievovu Klasicku symfoniu, Romea a Juliu, Mozartove Requiem a tak.. - az do vecera.

Nikto neprisiel reklamovat - comu som sa dost cudoval. Odvtedy bolo ale uz navzdy na zahrade ticho.

Takze mozno vhodne zapalene plastove flase pri vhodom smere vetra, v case, ked bude sediet vonku by mohli pomoct - samozrejme az potom, ze by bol sused v dobrom upozorneny a nic by si z toho nerobil.
alus.tom
04.07.12,18:18
No sused kúri aj v lete, nie aby si vyvetral , ale on radšej zakúri. a komín už zdvíhal, lenze ma dom do L a komín je nižší ako predná strecha, tým že má komín na boku domu, je vysoký už asi 2 metre.
alus.tom
04.07.12,18:23
Dakujem všetkým , ale moc ste mi nepomohli, a misomiso nejak si odbocil od temy.
buchač
04.07.12,19:00
Dakujem všetkým , ale moc ste mi nepomohli, a misomiso nejak si odbocil od temy.
...nepomohli , nepomohli .....

Sú len dva spôsoby :
1. po dobrom...
2. a ten druhý...

Skúsiť treba najprv ten prvý ...slušne , kľudne , pokojne argumentovať...
Nepomôže ??...holt , komu nieto rady .......

...so zvyškom zvýrazneného textu súhlasím .......
saskia26
04.07.12,19:18
Misomiso neodbočil od témy, dal praktický návod ako nato. Keď nejde po dobrom, tak treba im názorne ukázať, čo robia oni a potom pochopili.
Inak zostáva už len zavolať hasičov...
osky
04.07.12,20:03
s tou kosackou nesuhlasim,mozes kosit aj v nedelu,ale je to take trapne.
wagner
04.07.12,20:04
Má niekto osobnú skúsenosť, ako sa dá tento problém vyriešiť?

Asi Ťa nepoteším, ale podobný problém mám aj ja. ALe ja som tá, ktorej komín dymí a niekedy je dym viac na zemi ako hore. Lenže ja kúrim v peci iba v zime, nie v lete. Komín mám vysoký dosť, na ňom mám regulátor komínového ťahu, kúrim drevom a uhlím. Žiadny bordel na kúrenie nepoužívam( nebudem si predsa špiniť komín) a tieto problémy závisia od tlaku vzduchu, smere vetra a rýchlosti vetra. Všimla som si, že taký istý problém má aj sused asi šiesty dom odo mňa. A keď zakuruje, tak mu komín tak isto dymí. Potom už nie, iba keď prikladá do pece. Nie vždy musí byť na príčine to, čím sa kúri. Suseda mi tiež nadáva, že im špiním dom, ale ja predsa nemôžem za to, že pri zakurovaní a keď je nízky tlak, dym je na zemi.
Martin1310
04.07.12,20:42
Tak cez leto sa tiež kúri pokial si tým zohrieva teplú vodu v bojlery a práve leto a teplo zhoršuje stúpanie dymu kedže rozdiel teplôt je menší,aj mne niekedy vydymí celí dvor ale môj vlastný komín a kúrim suchým drevom a aj tak je to hnus,dym je nepríjemný nech je z čohokolvek.Naštastie mi sme tu samí pôvodný dedinčania takže nikto sa nad tým nejak nepohoršuje,ked nebol plyn a kurilo sa tu všade uhlím tak to bolo ovela horšie.

Jediné čo by pomohlo zvýšit komín napríklad nejakým antykorovým dvojpláštovým kúskom,ja to tak budem robiť aj ked komín mám už teraz o meter viššie ako treba.Lenže pri zlom tlaku ani to nepomôže.
misomiso
05.07.12,07:17
Tak cez leto sa tiež kúri pokial si tým zohrieva teplú vodu v bojlery a práve leto a teplo zhoršuje stúpanie dymu kedže rozdiel teplôt je menší,aj mne niekedy vydymí celí dvor ale môj vlastný komín a kúrim suchým drevom a aj tak je to hnus,dym je nepríjemný nech je z čohokolvek.Naštastie mi sme tu samí pôvodný dedinčania takže nikto sa nad tým nejak nepohoršuje,ked nebol plyn a kurilo sa tu všade uhlím tak to bolo ovela horšie.

Jediné čo by pomohlo zvýšit komín napríklad nejakým antykorovým dvojpláštovým kúskom,ja to tak budem robiť aj ked komín mám už teraz o meter viššie ako treba.Lenže pri zlom tlaku ani to nepomôže.

No proti kurenim drevom asi tazko niekto nieco moze mat, dokonca aj uhlie je legalne, hoci dy to produkuje riadne neprijemny, sirovy.

To drevo by malo by aspon 2 roky susene, hoci zakon na to tiez ziaden nie je. Ale odporucam to susit vo vlastnom zujjme, inak kondenzuju pary v komine, dechtuje komin a potom uz nejde vycistit. Ked kurite suchym drevom, tak to skoro nedymi.

Tato tema je ale skor o paleni roznych umakartov a pod.
buchač
05.07.12,07:29
...hm ......vlhké konáre ???.....a v týchto horúčavách ?????
wagner
05.07.12,18:21
No proti kurenim drevom asi tazko niekto nieco moze mat, dokonca aj uhlie je legalne, hoci dy to produkuje riadne neprijemny, sirovy.

To drevo by malo by aspon 2 roky susene, hoci zakon na to tiez ziaden nie je. Ale odporucam to susit vo vlastnom zujjme, inak kondenzuju pary v komine, dechtuje komin a potom uz nejde vycistit. Ked kurite suchym drevom, tak to skoro nedymi.

Tato tema je ale skor o paleni roznych umakartov a pod.

Zadavateľ témy nehovoril o umakartoch, ale o oficiálne vyrábaných peletách:
ale on páli nejake pelety ktoré lisuje jedna firma tu nablízku, a bohviečo to obsahuje.

Pokiaľ pelety firma vyrába oficiálne, tak by nemali obsahovať iné prímesy. Ja kúrim drevom, ktoré sa suší minimálne dva-tri roky.
misomiso
06.07.12,17:44
Aha - ja som asi rychlo cital, takze som myslel, ze palia palety...:) Takze mas pravdu, palit to asi mozu.
alus.tom
07.07.12,09:00
aj ja mam komin, ale kurim v krbe a len vysusenym drevom, presne ako tu pisali, ale mne sa este nestalo aby mi nejako dymyl, zo zaciatku ide dym ale pekne do hora, aj druhy sused zadymy ked zakuruje, to nehovorim, ale tento sused dymí na žlto, až tak štiplavo, a ked som mavala v zime maleho vonku v kočíku, tak to chudatko spal v garáži, aby sa vonku nezadusil, a smrdel by mi cely kočík. Neviem ako mám susedovi povedat aby kuril drevom, on je hrozne vybušny, a mna ked niekto vytočí tak to oplatím. A to sa bojím že sa pohádame, môj manžel mi povedal že to mám nechať tak, ale ja si to nemyslím, o pár rokov budeme mať z toho nejaku rakovinu, a to nehovorím o deťoch. A sused má bojler na elektriku, ja mam solarne kolektory, eby si našetril radšej na to tak má ušetrenú elektriku, je to super veca navratnost je rychla pri týchto horúúčavách.
Martin1310
07.07.12,10:16
Ak sused kúri v kotly,normálnom teplovodnom a vy v teplovzdušnom krbe tak jeho dym nikdy nebude taký ako váš pretože on nikdy nedosiahne takú teplotu spalín aby tak dokonale vyhorely všetky plinné zložky ako v teplovzdušnom krbe.
Stačí aby sused začal škrtit horenie ked už má dom vykúrený a do dymu sa dostanú aj plyni ktoré by pri normálnom plnom horení zhoreli.Nemusí to byť len tým že páli nejakú hnusobu.Učinosť spalovania je o teplote,jak teplote horenia tak teplote nasávaného vzduchu a obsahu kyslíku.
Jednoducho taketo kurenie nieje dokonalé a dym bude vždy a verte že aj ten čo nevidíte nad komínom smrdí tiež hnusne.
wagner
07.07.12,12:47
Nie každý si to môže finančne dovoliť. Nerieš to, pokiaľ nespaľuje nejaký bordel, zbytočne sa s ním budeš hádať. Možno za to ani nemôže, nerobí to naschvál. Viem to podľa seba.
alus.tom
07.07.12,19:56
No ved som napísala že páli nejake pelety lisovane z rámoov ktore sa vyhadzujú
alus.tom
07.07.12,19:57
ma krbové kachle a páli lisované pelety z lakovaných rámov, a asi aj plastové flaše, lebo mávajú na vývoz minimum odpadu a to hovoril že nestíha kupovat malinovky, a kde sú flaše potom???
Martin1310
07.07.12,21:10
Ja neviem mne sa nechce veriť tomu že by vôbec niekto kuril plastovými flašami ved tá flaša v rozhoretom ohni zhorí za pár sekúnd a kúriť s nimi tak aby vykúril dom to by mu ich museli voziť na nakladakoch možno tam semtam niečo hodí ale ak mu ide neustále taký dym tak to bude tými peletami.Určiťe tam neláduje stále len nejaký odpad,kde by ho bral a z umelých hmôt ide čierny dym.Nikto iný v okolí nekuri tými istými peletami?--že by ste pozreli či aj oni majú taký dym ako on.
alus.tom
08.07.12,19:31
Neviem o tom ze by niekto tým v dedine kúril, jaho manželka robí v tej firme kde to vyrábajú, a inak z dediny tam nepracuje nikto. mame asi 400 obyvatelov, tak to by sa suseda pochvalila ze tam aj niekto pribudol z dediny.
kukučka
08.07.12,20:17
Je predsa rozdiel, či sa kúri "čistým" drevom, alebo odpadom z výroby rámov. Predpokladám, že povrchovo upravených, teda nejaká chémia.
Ak je to tak, určite by som to netrpela a jednala.
alus.tom
09.07.12,16:57
Ale ako? Mam 30 rokov a susedia okolo 35-38. nechcem byt s nimi cely život na nože.
wagner
10.07.12,18:22
alus.tom (http://www.porada.sk/member.php?u=129838) 2 Days Ago #15788 No ved som napísala že páli nejake pelety lisovane z rámoov ktore sa vyhadzujú

To, že pelety vyrábajú z rámov, ktoré vyrábajú, si nenapísla.Je to ale Tvoje domnienka alebo dokázateľná skutočnosť? Myslím si, že by si nemala riešiť suseda, ale napíš na životné prostredie Tvoje pochybnosti a tom, že firma nepoužíva na výrobu odpad z dreva ale z rámov, a preto susedovi dymí komín. Životné prostredie to preverí. Ale najprv si zisti, či má firma na výrobu peliet licenciu, resp.pozri si čo majú uvedené ako podnikateľskú činnosť. Nerýpaj do suseda, treba odstrániť príčinu tam, kde vzniká. Sused ani nemusí vedieť zloženie peliet. Lebo susedské vzťahy keď si pokazíš, tak ich už nikdy nenapravíš. Nerieš problém od konca ale od začiatku.
alus.tom
10.07.12,21:24
všetko je napísane hned v úvode. a dakujem za odpoved. a sused urcite vie co to obsahuje robi v tej firme jeho manzelka.