bjuty smis
04.07.12,17:12
treba dávať do hrnca noviny ? nepraskajú vám flaše ?
ivka70
04.07.12,15:18
Povod slova je v nemcine, DUNST
vicktor
08.07.12,05:11
Slovo dunctovat poznam v zmysle dusit (potraviny), ale tu asi znamena zavarat?
Manzelka zavara v "trube". Na pekaci stacia cca 3 cm vody a noviny nepouziva. (Ani k tomuto, ani vobec.)
Nella_2
08.07.12,06:43
Dunctovať alebo aj dunstovať znamená sterilizovať :)
Tento výraz používala moja stará mama a dávala do hrnca na dno noviny, aby poháre nepopraskali. Lenže to bolo na klasickom plynovom šporáku...
zena77
11.07.12,08:46
Ja zaváram na elektrickom šporáku a dávam noviny ....pre istotu - zavárací hrniec mám aj hliníkový ( veľký) sj obyčajný smaltovaný ..
Gabi03
11.07.12,08:50
Ja mám tiež indukčnú a pre istotu dávam noviny. Nechce sa mi vyskúšať bez nich, ak by to nefungovalo, aby mi vyšla nazmar práca aj zaváranina.
Ale ak už niekto skúšal bez novín, nech sa ozve. ;)
Letko
11.07.12,09:17
U nás sa používa slovo Dinstovať = dusiť (napr. mäso)
pinta
11.07.12,09:38
Je veľa krát vyskúšané, že tie noviny alebo handra majú opodstatnenie, naozaj by to vyšlo navnivoč.Aj ja som tak prišla o nejaké poháre uhoriek, keď som nedala.
bjuty smis
11.07.12,11:36
dakujem za rady a názory..
viem, že to má opodstatnenie pri plyne, tam sme vždy dávali....terazky mám indukčnú, tak som chcel vedieť skúsenosti....
ako som šmejdil po nete, tak som objavil zaváranie v umývačke..už sme cez víkend zavárali marhule samostatne a uhorky som vysadil len 2 rady, tak manželka 2 x do týždňa zavára po 2-3 poháre, normálne zo špinavým riadom celý proces....
poháre sú čistučké, viečka držia....uvidíme či aj vydržia...
Gabi03
11.07.12,18:21
dakujem za rady a názory..
viem, že to má opodstatnenie pri plyne, tam sme vždy dávali....terazky mám indukčnú, tak som chcel vedieť skúsenosti....
ako som šmejdil po nete, tak som objavil zaváranie v umývačke..už sme cez víkend zavárali marhule samostatne a uhorky som vysadil len 2 rady, tak manželka 2 x do týždňa zavára po 2-3 poháre, normálne zo špinavým riadom celý proces....
poháre sú čistučké, viečka držia....uvidíme či aj vydržia...


Tak to som zvedavá, či budú uhorky alebo marhule v pohode. :D:D:D
anonym222
25.07.12,18:51
Ale ak už niekto skúšal bez novín, nech sa ozve. ;)
Zavárame vždy iba bez novín a ešte nám nič neprasklo. Sklenené poháre môžu prasknúť pri bode varu, kedy začnú trochu klepať. Sterilizovať však neznamená variť. Ak udržíš teplotu na 80 stupňov, poháre ti neprasknú.
bjuty smis
26.07.12,10:49
to hej, ale nemám ten zavárací hrniec s teplomerom.....a číhať pri šporhelte a sledovať teplotu sa mi tiež nechce....
ale ako som písal. teraz zavárame v umývačke, dúfam, že sa nič nepokazí..
Gabi03
02.08.12,07:12
to hej, ale nemám ten zavárací hrniec s teplomerom.....a číhať pri šporhelte a sledovať teplotu sa mi tiež nechce....
ale ako som písal. teraz zavárame v umývačke, dúfam, že sa nič nepokazí..

Skúšali ste otovoriť tie z umývačky? Nie sú uhorky moc mäkké? Je všetko rovnaké aké ste robievali predtým?
bjuty smis
02.08.12,07:23
ešte nie, teraz letia letné šaláty zo záhrady...ked otvoríme prvé, dám info...
zuzkova
05.08.12,06:05
Ahojko§ Chystám sa zavárať broskyne, černice a uhorky a chcela by som vyskúšať zaváranie v umývačke len neviem to mám nechať prejsť celý program pri všetkom? Ved uhorky a černice sú dosť rozdielne čo sa týka tvrdosti černice sa nerozvaria? Alebo to mám vypnúť skor? Mám whirpoolku a program 60-70 stupňov