niella
04.07.12,21:45
Dá sa žiarlivosť vyliečiť? Ako postupovať, ak partner, nachádza neexistujúce dôvody na svoju žiarlivosť? Ako ho presvedčiť o opaku? Jedná sa o moju príbuznú, ktorá má priateľa, ale vzťah, hoci trvá už 6 rokov, je stále popretkávaný žiarlivostnými scénkami. Príbuzná by tomu chcela nejako odpomôcť, ale za odborníkom zatiaľ ísť nechce. Čo by ste poradili? Má takýto vzťah nejakú perspektívu? Vďaka.
jahoszmsk
04.07.12,19:49
ja som po 10rokoch bývania spolu, kvôli žiarlivosti odišiel. ako presvedčíš niekoho že nemáš frajera/ku? to sa nedá.
mattto
04.07.12,19:51
žiarlivosť sa nedá vyliečiť, dá sa potlačiť, ale o to s väčším výbuchom neskôr, nech sa príbuzná zbalí a nájde druhého
niella
04.07.12,19:52
ja som po 10rokoch bývania spolu, kvôli žiarlivosti odišiel. ako presvedčíš niekoho že nemáš frajera/ku? to sa nedá.

Veď práve, dokázať sa dá iba nevera, ale opak?...
jahoszmsk
04.07.12,19:58
lenže ten žiarlivý partner vôbec ani len nepredpokladá že sa môže mýliť. on je o nevere presvedčený a basta.
niella
04.07.12,20:06
lenže ten žiarlivý partner vôbec ani len nepredpokladá že sa môže mýliť. on je o nevere presvedčený a basta.

veď práve, a ona je z toho nešťastná, lebo je to o to bolestnejšie, keď má čisté svedomie, než keby to bolo opačne... Inak, nechápem, z čoho taká žiarlivosť môže prameniť, z nejakej pomýlenej výchovy v rodine, napr. keď je niekto tzv.miláčikom, alebo prečo?...
jahoszmsk
04.07.12,20:09
majú spolu deti?
niella
04.07.12,20:14
majú spolu deti?

nie, už sú v dôchodcovskom veku, on má dospelé deti a je rozvedený, podľa všetkého s tým jeho bývalá praštila, ale on je samozrejme presvedčený, že ona ho podvádzala. Príbuzná je vdova a má dospelú dcéru, ale nežije s mamou.
jahoszmsk
04.07.12,20:31
ak sú to starší ľudia, možno by mu mal niekto polopate povedať nech prestane robiť scény lebo zostane na staré kolená sám.
niella
04.07.12,20:43
ak sú to starší ľudia, možno by mu mal niekto polopate povedať nech prestane robiť scény lebo zostane na staré kolená sám.

Veď aj to sa mu povedalo, ale on len svoje stále melie,a bol alebo aj je na nejakú toleranciu, ale je neustále v strehu a samozrejme, že príbuzná je z toho v napätí... Je to smutné, lebo inak je to pohodový človek. Hovorí stále, že nechcel by "zažiť to isté", zrejme, čo zažil pre svoje sklony k žiarlivosti v manželstve a možno v predchádzajúcich vzťahoch, ale nuž... zažíva stále to isté, lebo robí stále tie isté chyby. Točí sa v bludnom kruhu...
alaya1
04.07.12,20:51
Žiarlivosť je paranoidná porucha osobnosti (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Paranoidn%C3%A1_porucha_osobnosti&action=edit&redlink=1) - kde patrí ešte aj precitlivenosť na neúspech, neschopnosť odpustiť urážku; podozrievavosť a náklonnosť na prekrúcanie skúsenosti, čím sa neutrálne alebo priateľské činy iných vnímajú ako nepriateľské alebo opovržlivé; bojovný a zanovitý zmysel pre osobné práva. Môže byť náchylnosť na patologickú žiarlivosť (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiarlivos%C5%A5) alebo nadmernú dôležitosť vlastnej osoby, častá je prílišná vzťahovačnosť.

Je to diagnoza, ako každá iná, patrí do rúk odborníka- psychológa, v prípade potreby medikamentóznej liečby- psychatra..

Dá sa s tým dobre pracovať, samozrejme za pozitívnej reakcie pacienta.
niella
04.07.12,21:06
Žiarlivosť je paranoidná porucha osobnosti (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Paranoidn%C3%A1_porucha_osobnosti&action=edit&redlink=1) - kde patrí ešte aj precitlivenosť na neúspech, neschopnosť odpustiť urážku; podozrievavosť a náklonnosť na prekrúcanie skúsenosti, čím sa neutrálne alebo priateľské činy iných vnímajú ako nepriateľské alebo opovržlivé; bojovný a zanovitý zmysel pre osobné práva. Môže byť náchylnosť na patologickú žiarlivosť (http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDiarlivos%C5%A5) alebo nadmernú dôležitosť vlastnej osoby, častá je prílišná vzťahovačnosť.

Je to diagnoza, ako každá iná, patrí do rúk odborníka- psychológa, v prípade potreby medikamentóznej liečby- psychatra..

Dá sa s tým dobre pracovať, samozrejme za pozitívnej reakcie pacienta.

Vďaka Alaya, veď to by bolo výborné, len... musel by si to najprv priznať, a s tým je problém...takto škodí nielen sebe ale každému, s kým je vo vzťahu.
alaya1
04.07.12,21:18
Ja by som odporucila, aby isla za psychologickou sama najskor partnerka. Pozhovarala sa,su rozne "paky", ako priviest aj partnera k nej, hoci malou "obklukou", je to sluzba bezplatna, len neviem, ci nie je nutne odporucanie od praktickeho lekara- som uz par rokov mimo fachu.
niella
05.07.12,04:13
Ja by som odporucila, aby isla za psychologickou sama najskor partnerka. Pozhovarala sa,su rozne "paky", ako priviest aj partnera k nej, hoci malou "obklukou", je to sluzba bezplatna, len neviem, ci nie je nutne odporucanie od praktickeho lekara- som uz par rokov mimo fachu.

veď príbuzná hodlá ísť za odborníkom aj sama, len jeho doviesť tiež už bude asi neprekonateľný problém, lebo - paradoxne - on sám je zdravotník, a to by mu nedovolila vlastná pýcha...Nuž, každý si je strojcom vlastného šťastia, osudu... len škoda, že to trvalo tak dlho, a príbuzná to nespoznala skôr, lebo po toľkých rokoch a v takom veku je rozchod dosť bolestná záležitosť.... kto chce na starobu ostať sám... a nadväzovať nové trvalé vzťahy, na to už nieto dosť času a síl...
alaya1
05.07.12,07:34
veď príbuzná hodlá ísť za odborníkom aj sama, len jeho doviesť tiež už bude asi neprekonateľný problém, lebo - paradoxne - on sám je zdravotník, a to by mu nedovolila vlastná pýcha...Nuž, každý si je strojcom vlastného šťastia, osudu... len škoda, že to trvalo tak dlho, a príbuzná to nespoznala skôr, lebo po toľkých rokoch a v takom veku je rozchod dosť bolestná záležitosť.... kto chce na starobu ostať sám... a nadväzovať nové trvalé vzťahy, na to už nieto dosť času a síl...
Neviem preco nechce ist za odbornikom. Ak ma predsaudky v ich meste, ved si moze zaplatit odbornika na druhom konci republiky, kde ju nikto nepozna, ak je problem v tom. Myslim, ze jej aspon poradia, co ma robit ona, aby mu nezadavala dovody, pripadne, ako ma jeho "utoky" eliminovat.
petermikuláš
05.07.12,14:37
patologická žiarlivosť je veľmi ťažko liečiteľná práve pre nespoluprácu pacienta s doktorom. Ale treba sa aspoň pokúsiť.
Inak logicky ani argumentačne sa presvedčenie o podvádzaní partnera vysvetliť, vyhovoriť ani dokázať nedá, pretože sa jedná o blud žiarlivosti. Bludy patria do porúch myslenia, kde chorý je presvedčený o niečom čo v skutočnosti nie je pravda. A pretože sa jedná o poruchu myslenia, logicky ani argumentačne mu to nevysvetlíte.
kaivorus
08.07.12,14:36
Nech začne žiarliť druhý partner,
Klin sa na Slovensku klinom ......
Buď alebo,...

Ak ani to nepomôže, ..., ako bolo spomenuté, na staré kolená, kto ho bude "mojkať"?
kaivorus
08.07.12,14:37
Nech začne žiarliť druhý partner,
Klin sa na Slovensku klinom ......
Buď alebo,...

Ak ani to nepomôže, ..., ako bolo spomenuté, na staré kolená, kto ho bude "mojkať"?