zuzana.ppt
05.07.12,19:24
mam poznacene, ze rozmarin , ale ten ako som teraz zistila, ten by mal mat tusim ine kvety
Mr.40
05.07.12,21:17
neviem, čo je na tvojom obrázku ale kvitnúci rozmarín vyzerá takto ...
Silvernola
06.07.12,03:46
Darina1234
06.07.12,07:00
je to kvet s ludovym nazvom zuzanka, aj ja ho mam v zahradke
Indeed
06.07.12,07:03
foťte v režime "makro" , nie automaticky...
rastlinka
06.07.12,09:55
neviem, čo je na tvojom obrázku ale kvitnúci rozmarín vyzerá takto ...

Rozmarín aj kvitne ? Ja ho mám doma už 100 rokov, ale kvitnúť som ho nevidela:confused:
Excise Duty
06.07.12,10:13
Rozmarín aj kvitne ? Ja ho mám doma už 100 rokov, ale kvitnúť som ho nevidela:confused:
To je milé prekvapenie.:)
Antea
06.07.12,10:26
Nevidím poriadne, ale mne sa zdá, že je to rebríček, taký plnokvetý šľachtený. Aj podľa listov sa mi zdá.Má iné listy ako rebríček obyčajný.
Antea
06.07.12,11:51
dilajla
06.07.12,12:32
Je to Achillea ptarmica, rebríček alebo ľudovo myší chvostík, Trvalka,mrazuvzdorná, na jeseň zaťahuje, ak ju po odkvitnutí zostrihneš znovu zakvitne síce trošku menšími súkvetiami ale predsa. Používa sa aj na rez a na sušenie. Náhrada do kitíc za gypsomilku.
Silvernola
06.07.12,12:42
Je to Achillea ptarmica, rebríček alebo ľudovo myší chvostík, Trvalka,mrazuvzdorná, na jeseň zaťahuje, ak ju po odkvitnutí zostrihneš znovu zakvitne síce trošku menšími súkvetiami ale predsa. Používa sa aj na rez a na sušenie. Náhrada do kitíc za gypsomilku.
Jednoznačne je to gypsomilka metlinatá, odroda "flore plena". Má úplne iné súkvetie než rebríček, patrí do inej čeľade (silenkovité, rebríček astrovité) a na obrázku je tieto znaky vidieť.
Antea
06.07.12,13:08
a_je_to
06.07.12,13:56
Určite je to myší chvostík bertramový - Achillea ptarmica. Mám ho na stole pred sebou. Roztlač lístok medzi prstami a ovoňaj charakteristickú vôňu, podobnú chrysamtéme.
ubka
06.07.12,15:02
a ja myslím, že je to iberka....klik na zahrada u mamy.sk , kobercovita rastlinka
Silvernola
06.07.12,16:09
Viem o čo ide, mám to na záhrade. Trvám na tom, že to je gypsomilka.
mimotemy Botanika je môj chlebíček.;)
Darina1234
06.07.12,16:26
Viem o čo ide, mám to na záhrade. Trvám na tom, že to je gypsomilka.
mimotemy Botanika je môj chlebíček.;)

to urcite nie je
Silvernola
06.07.12,18:04
to urcite nie je
:rolleyes:Ako ty vieš, čím sa živím?
Bielokvitnúcich rastlín je veľa, treba vedieť, na čo sa pozerať.
HOWGH.
Darina1234
06.07.12,18:07
Ja neviem, ze cim sa ty zivisa ani ma to nezaujima, , myslela som teraz, ze urcite to nie je tzv.gypsomilka. pa
a_je_to
06.07.12,19:55
Viem o čo ide, mám to na záhrade. Trvám na tom, že to je gypsomilka.
mimotemy Botanika je môj chlebíček.;)


:rolleyes:Ako ty vieš, čím sa živím?
Bielokvitnúcich rastlín je veľa, treba vedieť, na čo sa pozerať.
HOWGH.

No tak sa pekne ukľudníme .... profesionálna botanička by mala rozoznať astrovitú rastlinu od silenkovitej na kilometer a na prvý pohľad. Tiež som pred rokmi robil svoju diplomovku z botaniky a pár rokov som odpracoval ako fytocenológ.
Gypsomilka má tutovo protistojné listy, čo táto nemá a kvietky na konci byle v súkvetiach, ale jednotlivo, každý kvietok má svoj kalich. Na obrázku vidno, že určovaná rastlinka má tutovo súkvetia bielych jazykovitých kvietkov v typickom úbore astrovitých. Jeden z kvietkov uprostred obrázka, otočený zboku má až tvar podobný púpave. Škoda, že si súkvetie nemôžeme pozrieť odspodu, videli by sme typický zákrov astrovitých zo šupinovitých listeňov. Mám pred sebou otvorenú knihu Veľká encyklopédia kvetov a okrasných rastlín, kde na jednej str. 200 sú tesne pri sebe vyfotené, ako trvalky stredné aj Achillea ptarmica, aj Gypsophilla paniculata. Škoda, že Ti to nemôžem rovno ukázať.
Iberka je zas kapustovitá rastlinka, ktorá má výšku cca do 25 cm, kvietky sú v okolíku, nie v úbore a byľ nemá tak členito vetvenú, ani tak vysokú, ako určovaná rastlinka na obrázku. Iberka tvorí koberec a toto nie.
Nakoniec ... môžeme sa opýtať zadávateľky ... má rastlina charakteristickú arómu ako myší chvostík, alebo chryzantéma ? Ak áno, škoda ďalej spochybňovať, že nejde o myší chvostík bertramový.
zuzana.ppt
07.07.12,09:38
dakujem vsetkym velmi pekne za cas a ochotu mi odpovedat. na 99,9 % je to achillea ptarmica
zuzana.ppt
07.07.12,09:42
na prilozenej fotografii asi spred mesiaca je ju vidno vpravo. esteze som vyckala do kvitnutia a nepouzila ju miesto rozmarinu do jedla
a_je_to
07.07.12,17:05
na prilozenej fotografii asi spred mesiaca je ju vidno vpravo. esteze som vyckala do kvitnutia a nepouzila ju miesto rozmarinu do jedla

Nič by sa nikomu nestalo, myší chvostík je jedna z najúčinnejších liečivých bylín, najmä na všetky gynekologické potiaže. Len originálna aromatická chuť niekomu môže spočiatku nechutiť.
lujza.j
07.07.12,17:10
Nič by sa nikomu nestalo, myší chvostík je jedna z najúčinnejších liečivých bylín, najmä na všetky gynekologické potiaže. Len originálna aromatická chuť niekomu môže spočiatku nechutiť.
http://ee.dunres.sk/byliny.php?id=27
rastlinka
08.07.12,09:55
Ahojte, aj ja mám doma jednu rastlinku a neviem čo je to. Sadila som spolu s petúniami ( semienkami ) a vyšlo mi všeličo. Aj petúnie, ďalej žihľava aj toto :
Ešte dodám, že večer sa listy sťahujú k sebe.
dilajla
08.07.12,12:56
.......presne ako vravíš, na obrázku tieto znaky vidiet. Gypsomilka metlinatá ma uplne iné súkvetie a to vidlicovite sa rozkonárujúcu metlinu, podľa toho sa volá metlinatá. GGypsomilka má protistojné listy, stoja na stonke oproti sebe. Podľa tohto vzoru sa rozkonáruje celá rastlina aj vidlice v súkvetí. Ak si všimneš na obrázku od Zuzany sú listy na stonke striedavé - na stonke sú usporiadané na striedačku, raz jeden raz druhý. Súkvetie je celkom iné , volá sa chocholík. Túto kvetinku pestujem už dlho, kvitne presne na koniec školského roka.
zuzana.ppt
08.07.12,13:45
mysi chvostik mozno, ale toto je predsa jeho slachtena odroda a skor by som sa asi priklonila, len k jej rezaniu a suseniu pre aranzerske ucely
zuzana.ppt
08.07.12,13:50
ano. listy su striedave a mne skutocne pripominali rozmarin. pouzivate tuto kvetinku iba na rez alebo ju niekto z vas pouziva aj ako bylinku?
Antea
08.07.12,13:50
Ahojte, aj ja mám doma jednu rastlinku a neviem čo je to. Sadila som spolu s petúniami ( semienkami ) a vyšlo mi všeličo. Aj petúnie, ďalej žihľava aj toto :
Ešte dodám, že večer sa listy sťahujú k sebe.

Podľa mňa by to mohla byť portulaka
http://kurier4.szm.com/byliny/k48.htm