sanca
07.07.12,12:17
Dobrý deň, potreboval by som informáciu. Máme garáž, ktorá je spojená s rodinným domom. Musí sa za ňu platiť daň? Stále nám totiž chodí vo výmere platiť aj daň za garáž no v zákone je uvedené, že musí ísť o samostatne stojacu garáž. Tak teraz fakt neviem. Ďakujem za odpovede.
ewita888
07.07.12,10:43
Výmer Vám chodí podľa Vášho priznania k dani z nehnuteľností...
Garáž v rodinnom dome mala byť vyčlenená ako nebytový priestor..
wagner
07.07.12,12:40
Dobrý deň, potreboval by som informáciu. Máme garáž, ktorá je spojená s rodinným domom. Musí sa za ňu platiť daň? Stále nám totiž chodí vo výmere platiť aj daň za garáž no v zákone je uvedené, že musí ísť o samostatne stojacu garáž. Tak teraz fakt neviem. Ďakujem za odpovede.
Pokiaľ je garáž pod rodinným domom, tak za ňu zvlášť daň neplatíš. Pokiaľ je postavená vedľa RD- aj keď je s ním spojená ale teoreticky by sa dala odpojiť, tak za ňu platiť musíš ako za garáž. Tam nič nenarobíš.
sanca
07.07.12,13:38
A ako je to s daňovým priznaním, keďže mi garáž nefiguruje na liste vlastníctva? To tam mám len tak dopísať koľko m2 má tá garáž? Ono je to tak, že dom mi teraz mama darovala a pri daňovom priznaní ešte pred niekoľkými rokmi uviedla aj tú garáž - m2 si rozpočítala, tým že garáž premerala, no na liste vlastníctva garáž nie je uvedená. Ja teraz riešim ako podám na druhý rok daňové priznanie, keď o garáži nie je nikde žiadna zmienka.
ewita888
07.07.12,19:54
Ja si myslím, že za samostatnú garáž sa to berie, keď má garáž súpisné číslo.. pokiaľ je to iba súčasť rodinného domu, berie sa to ako nebytový priestor, ktorý zvlásť treba vyčleniť v DP ...
dobrocani
24.07.12,11:35
Neviem ako to mas skolaudovane. Ja mam garaz asi pat metrov za domom, ale kedze bola postavena pred tridsiatimi rokmi a jej rozmery nepresahuju 25 metrov stvorcovych a vysku 5 metrov, po tahaniciac na obecnom som ju prehlasil za sklad a tak som to zahral na nizsiu dan(asi patina z povodneho vymeru za tuto budovu).
Mimochodom, ak je stavebne spojena s hlavnou budovou neberie sa ako samostatna garaz. Ale zakon nespecifikuje, co sa pod pojmom stavebne spojena rozumie(teoreticky to stavebne spojenie moze byt aj chodnik ....). Len uradnici zneuzivaju nevedomost ludi, aby im mohli umelo navysit dane.