Ladislav Sun
09.07.12,13:23
Dobrý deň, chcem sa spýtať či možem požiadať obecný úrad o povolenie na stavbu plota na pozemku,ktorý susedí s mojim domom avšak pozemok je nevysporiadaný nemá list vlastníctva.
Povolí mi obecný úrad stavať oplotenie na takomto pozemku?
Za odpovede vopred ďakujem.
buchač
09.07.12,11:47
...Ty máš vysporiadaný pozemok , alebo nie ...???
...ak áno , nemusí Ťa predsa zaujímať susedný pozemok a postupuješ podľa nasledovného ....a samozrejme podľa svojho LV ...
...pre istotu by som si ale pozval k zameraniu geodeta , aby všetko v poriadku bolo do budúcnosti ...

1. Základné požiadavky

Oplotenie zákon definuje ako drobnú stavbu. Pod termínom drobná stavba rozumieme stavbu, ktorá má doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ďalej takú, ktorá nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie.


Na postavenie oplotenia nie je potrebné mať stavebné povolenie, stavebník však musí stavbu ohlásiť na obecnom úrade. V ohlásení treba uviesť okrem osobných i nasledovné údaje: druh, rozsah, účel a miesto stavby, jednoduchý technický opis jej uskutočnenia, čiže spôsob, ako bude oplotenie zhotovené, či priehľadným oceľovým pletivom, alebo oplotenie bude nepriehľadné a murované, či drevené priehľadné alebo drevené čiastočne nepriehľadné. Ďalej treba uviesť parametre týkajúce sa dĺžky a výšky plotu.
Oplotenie býva zväčša priehľadné, ale smerom ku vchodu domu, či vchodu na terasu v záujme ochrany súkromia sa stavia časť plota ako nepriehľadná. K ohláseniu treba pripojiť aj jednoduchý situačný náčrt s vyznačením umiestnenia oplotenia na pozemku.

V bežnom živote je zaužívané pravidlo - ak stavebník stavia oplotenie svojho pozemku, hradí náklady vynaložené na oplotenie z pravej strany pozemku. Primárnou funkciou oplotenia je vymedziť a chrániť súkromný pozemok, súčasne sa stáva i dôležitým architektonickým doplnkom - treba rešpektovať, aby použitý materiál a konštrukcia stavby korešpondovali s okolitým prostredím a štýlom domu.
draik
09.07.12,12:42
Aj pri ohlásení drobnej stavby sa preukazuje vlastnícke resp. iné právo k danému pozemku. Inak povedané, na cudzom pozemku nemôžte plot postaviť.