mona091
09.07.12,18:21
Pekny den, prosim o radu,

bola som vytopena susedom, praskla mu hadica za vodomerom (hodinami), veduca k baterii, a poistovna nechce uznat poistnu udalost v ramci poistenia domacnosti, udajne sa na takuto udalost vztahuje iba poistenie stavby, udajne tato hadicka za hodinami je sucastou stavby, nie bytu,

viete niekto k tomu nejake argumenty? ide o standartne poistenie domacnosti v allianzi, plnenie ziadame z poistenia toho, co ma poskodil, dakujem
richardhudec
09.07.12,23:52
1) Zakladny laicky rozdiel medzi domacnostou a nehnutelnostou. Vsetko, co pri obrateni bytu hore nohami padne je domacnost a co sa udrzi, je nehnutelnost.
2) Ak ma sused poistenu len domacnost, poistovna nevyplati poistne plnenie vztahujuce sa na nehnutelnost. Ak mas ty poistenu domacnost+nehnutelnost, mozes si narokovat poistne plnenie z tvojej poistky.
3) Co urobit, ak nemas dobru poistku podobne ako sused??? Buchnut si hlavu o stenu, ze si chcela usetrit 5 euro mesacne za poistenie strechy nad hlavou to nazvem a skusit najskor suseda pekne poprosit o nahradu skody a ak to nepojde takymto sposobom, da sa to riesit v obciansko-pravnom spore, ktory sa ti pri nakladoch za premalovanie jednej miestnosti neoplati.
mona091
10.07.12,15:24
spomal trosku:

- VOP nedefinuju, co je domacnost, a uz vobec nie tak, ako ty podla bodu 1
- vo vylukach tiez nie je spomenuta hadica za hodinami
- poistenie stavby som neriesila, pretoze stavbu riesi spravca, naco mam duplicitne platit za to iste?
- a ano, chcem usetrit co najviac, nemienim podporovat darmozracov
freddy87
10.07.12,19:17
Pekný deň,
Akú škodu ste presne utrpeli? Teda čo presne máte poškodené?

Pokiaľ je to omietka, steny a pod. tak na to sa vzťahuje poistenie nehnuteľnosti. Je jedno ako to sused spôsobil, ale pokiaľ máte poškodené stavebné súčasti, ide o poistenie nehnuteľnosti.

Čo sa týka poistiek, ktoré robia správcovia, tak podľa mojich skúseností je ťažké sa k ním dostať, sú robené len aby sa rátalo, viac-menej sa vzťahujú skôr na budovu ako komplex taký. Plnenie z nich na jednotlivé byty som zatiaľ nezažil.

Keď vravíte, že darmožráčov nebudete podporovať, tak práve ste to spravili, lebo platíte za poistku, z ktorej plnenie pravdepodobne neuvidíte. Pokiaľ niekde platím, tak by to malo byť kvalitné, a nie zbytočné!
misoft
10.07.12,20:01
udajne tato hadicka za hodinami je sucastou stavby, nie bytu,
Pokiaľ je byt v osobnom vlastníctve, tak všetko, čo je za ventilom od stupačky, ističom za hlavným rozvodom (okrem meračov, ktoré sú majetkom prísl. distribútora) patrí k bytu.
richardhudec
10.07.12,22:52
Laicky:
- poistenie nehnutelnosti - nehnutelnych veci, sucasti stavby, ktore su pevne pripevnene k tejto stavbe, pripadne inych nehnutelnych veci, ako je napriklad kuchynska linka, ktora je pevne prisrobovana k nehnutelnosti a pod...
- poistenie domacnosti - poistenie vybavenia domacnosti, hnutelnych veci v domacnosti a pod...

A pripajam sa k nazoru freddyho87...poistky, ktore uzatvaraju spravcovia nic neriesia...su vacsinou zle a lacno nastavene a v drvivej vacsine pripadov nedochadza k poistnemu plneniu, kvoli mnohym vynimkam vyplyvajucim z lacnej poistky..a nie je to ani duplicitne platenie, nakolko by si si platila nieco, z coh oby si peniaze aj uvidela...takto pravdepodobne neuvidis nic, ale si rada, ze si usetrila niekolko eur na poistnom...aspon tak pre informaciu, v akej vyske priblizne je skoda v tvojom byte???

co sa tyka darmozracov, opat musim suhlasit s freddym87...co je lepsie ako zla poistka??? ziadna poistka, alebo dobra poistka...z lacnych smejdov takmer nikdy nedostanes ziadne plnenie a mozes za to ist uskrtit financneho sprostredkovatela, ktory ti tu zmluvu uzatvaral...ak mas auto a platis na neho PZP vo vyske povedzme 100 euro rocne a auto ma hodnotu 5-10 000 eur...preco potom do frasa nie si ochotna investovat 80 eur rocne za poriadnu poistku svojej strechy nad hlavou, ktora moze mat hodnotu aj 100 000eur!!! nehovorim o tom, ze ludia si castokrat platia este aj havarijne poistenie vo vyske 200-400 euro rocne...tak a teraz si mozes spocitat, ci si usetrila, alebo zarobila tym, ze si neplatila o 5 euro mesacne drahsiu poistku ak mas skodu v byte povedzme vo vyske 500 eur :):):) to uz je jednoducha matematika :)

a neber moje prispevky prosim ta ako utok na tvoju osobu, snazim sa ti len vysvetlit, kde robia ludia najvacsie chyby :):):)
bjuty smis
11.07.12,04:58
richardhudec,
vieš čo to znamebá pzp ?
ak áno, tak vieš aj odpoved....
richardhudec
11.07.12,08:52
OK, zly priklad...tak havarijne poistenie auta, ktore je este drahsie, ako PZP...cize klient si plati za ochranu svojho 20 000euroveho auta povedzme 300 euro a za poistenie strechy nad hlavou su ludia lakomi platit aj povedzme 50 euro...
katkup
11.07.12,09:36
zdravim,
ja som tiez napodobne dopadla, ze mne praskol privod k radiatoru a mala som iba poistku domacnosti, cez ktoru nebolo mozne odskodnit susedov...nasli sme riesenie, ze sme to cez nasu byt. spravu vyriesli, bo tam si platime presne tu poistku nehnutelnosti...ale az po tejto skusenosti ako pisali a radili moji predchodcovia, tak som si uzavrela este raz novu a riadnu poistku, bo tiez ako ty som bola neznala v poistkach, ale ktovie....mozno pri dalsej podobnej ziv. skusenosti zistim, ze zas aj tuto novu poistku nemam dostatocne doriesenu, ale pevne verim, ze uz to bude ok :)
Takze moja rada, nech sused kontaktuje vasho spravcu, vyzisti ako sa to da poriesit cez tu poistku, alebo popripade ak ty mas poistku nehnutelnosti, tak si cez nu narokuj skodu a ona si to bude uz s tvojim susedom riesit....
matt66
13.07.12,04:07
Škodu si treba uplatniť u suseda. To či Vám ju vyplatí z vlastných prostriedkov, alebo prostredníctvom poistky Vás nemusí trápiť. V prípade takýchto škôd by mal mať sused poistené riziko " Zodpovednosť z vlastníctva stavby/bytu a z prevádzky domácnosti" aby bola škoda hradená z jeho poistenia.
Poistenie bytového domu/stavby správcom nerieši škody vzniknuté v bytoch ( každý byt má individuálnu kvalitu vybavenia stavebnými súčasťami - podlahy, linky, sanitu a pod. )
bokomia
14.07.12,21:20
spomal trosku:

- VOP nedefinuju, co je domacnost, a uz vobec nie tak, ako ty podla bodu 1
- vo vylukach tiez nie je spomenuta hadica za hodinami
- poistenie stavby som neriesila, pretoze stavbu riesi spravca, naco mam duplicitne platit za to iste?
- a ano, chcem usetrit co najviac, nemienim podporovat darmozracov
Duplicita je len čiastočná - individuálnym poistením bytu si si mohla ochrániť práve stavebné súčasti Tvojho bytu, ktoré nie sú súčasťou poistenia bytového domu. Okrem toho, skús si zistiť na akú sumu máte poistený bytový dom , orientačne si to predel počtom všetkých bytov. To je zabezpečenie Tvojej " strechy nad hlavou ". Stačí ?
bokomia
14.07.12,21:38
Škodu si treba uplatniť u suseda. To či Vám ju vyplatí z vlastných prostriedkov, alebo prostredníctvom poistky Vás nemusí trápiť. V prípade takýchto škôd by mal mať sused poistené riziko " Zodpovednosť z vlastníctva stavby/bytu a z prevádzky domácnosti" aby bola škoda hradená z jeho poistenia.
Poistenie bytového domu/stavby správcom nerieši škody vzniknuté v bytoch ( každý byt má individuálnu kvalitu vybavenia stavebnými súčasťami - podlahy, linky, sanitu a pod. )
Dobré poistenie bytového domu obsahuje aj pripoistenie vzájomnej zodpovednosti za škodu spôsobenú z titulu vlastníctva bytu a rieši tak škody spôsobené medzi spoluvlastníkmi navzájom.
mona091
15.07.12,10:27
- ja som bola poskodena
- skodu mi ma nahradit sused, ktory ju sposobil
- mna vobec nemusi zaujimat, ci ma alebo nema byt poisteny, a sucasne vobec neriesim moje poistenie
- chcela som mu byt akurat ustretova
- moja poistka zahrna aj skodu mimo domu, napriklad, dcera ked rozbila sklo na aute suseda, preplatila to poistovna z poistenia domacnosti
- poistenie domacnosti a stavby su dve rozne poistenia
- zial, velmi nejednoznacne su definovane pojmy

- poistovne su unikatom toho, ako poistit, ale co najmenej plnit, kedze davaju velky priestor laviŕovaniu medzi pojmami

- je rozdiel, ak poistujem byt (domacnost), alebo rodinny dom
- pri byte, ak spadne cely dom, mam z poistky nic
- ak sa mi rozsype rodinny dom, poistenie stavby mi to osetruje
- chcela by som vidiet plnenie poistovne, ak sa zruti bytovy dom, tiez sumu tohto poistenia
- a hlavne vsetky vyluky, pre zruteny bytovy dom
freddy87
15.07.12,10:47
Treba vziať podrobne z akých príčin môže byť zrútený cely bytový dom, pokiaľ tie príčiny nie sú vo výlukách tak plnenie bude !!!
Kto ho nedostane, tak buď je idiot ten kto mu robil tú zmluvu a spravil mu ju na h.v.o alebo je idiot ten kto má tú zmluvu a nedokáže si zabezpečiť plnenie a nechá so sebou točiť.
mona091
15.07.12,10:57
- samozrejme, ze najdolezitejsi je zdroj/pricina vzniku poistnej udalosti
- ide o to, ze vyklad pricin je nejednoznacny

- niektore priciny sa uz definuju presnejsie, napriklad zaplava, povoden, privalova vlna, a s tym spojene ne-plnenie

- ja som len chcela vediet, kolko by stala poistka stavby bytoveho domu ku mojmu bytu, ak by som chcela mat nahradu vo vyske sumy, za ktoru by som si mohla kupit druhy byt, ak by bytovy dom spadol, a sucasne, aby tato poistka bola za skoro vsetkych pricin, okrem uz najznamejsich vojnovych utokov a pod.
richardhudec
15.07.12,20:26
napis rozlohu bytu a odhadovanu hodnotu nehnutelnosti, skusim ti napisat orientacnu cenu, kolko by stalo take poistenie
mona091
16.07.12,04:02
napis rozlohu bytu a odhadovanu hodnotu nehnutelnosti, skusim ti napisat orientacnu cenu, kolko by stalo take poistenie

- rozloha 55 m2
- bytovy dom 9 poschodi + suteren
- vek bytoveho domu 40 rokov
- lokalita kosice

predstavovala by som si to tak, ze ak sa znici dom, aby som si mohla za poistenie kupit byt, aj ked mensi, to znamena, plnenie by som chcela okolo 60 tisic €

chcem, aby poistenie bolo na poskodenie stavby nasledkom povodne (blizko hornad),
zaplyvy, podmocenia, zatopenia, ohen bleskom, ohen od susedov, zemetrasenie, ostatne zivelne pohromy, vlastne okrem vojny a te orizmu vsetko,
poistenie domacnosti mam, staci zaklad, nabytok a vybavenie pre mna nezohrava ulohu,

dakujem
freddy87
16.07.12,07:12
Keď chcete presnú kalkuláciu navštívte poisťovňu alebo ešte lepšie bude nezávislého finančníka z Vášho okolia, na ktorého máte dobré referencie, ktorý Vám vyberie ideálnu možnosť.

Keď sa tak na to pozerám, myslím, že ceny sa budú hýbať niekde na úrovni 30 a viac eúr, ale iba za samostatnú nehnuteľnosť ako stavbu, nič iné.
richardhudec
16.07.12,22:46
najvyssi balik poistenia zahrnujuci aj najpravdepodobnejsie moznosti (vlastne vsetko co si spomenula) poistnych udalosti na poistnu sumu 60 000 eur stoji po odpocitani vsetkych zliav 51,86eura rocne - 4,32€ mesacne za strechu nad hlavou...pre porovnanie poistenie zahrnujuce tie najmenej pravdepodobne veci stoji po odpocitani zliav 28,29 eura rocne na 60 000 eur nehnutelnost...toto je pripad toho, ked ludia chcu na poistke usetrit a ked uz k niecomu aj pride, z lacnej a na hovno poistky neuvidia nikdy nic, preto sa oplati v pripade poistenia nehnutelnosti viac investovat, aby sa to v pripade poistnej udalosti aj realne vratilo :)
freddy87
17.07.12,07:14
richardhudec a môžeš napísať v čom konkrétne je rozdiel v tej cene, teda čo sú najpravdepodobnejšie veci a čo sú najmenej pravdepodobné veci, zaujíma ma to. Ďakujem
Kvaka
20.07.12,06:15
najvyssi balik poistenia zahrnujuci aj najpravdepodobnejsie moznosti (vlastne vsetko co si spomenula) poistnych udalosti na poistnu sumu 60 000 eur stoji po odpocitani vsetkych zliav 51,86eura rocne - 4,32€ mesacne za strechu nad hlavou...pre porovnanie poistenie zahrnujuce tie najmenej pravdepodobne veci stoji po odpocitani zliav 28,29 eura rocne na 60 000 eur nehnutelnost...toto je pripad toho, ked ludia chcu na poistke usetrit a ked uz k niecomu aj pride, z lacnej a na hovno poistky neuvidia nikdy nic, preto sa oplati v pripade poistenia nehnutelnosti viac investovat, aby sa to v pripade poistnej udalosti aj realne vratilo :)Zaujíma ma to tiež, lebo som niekde pozerala, že je poistenie budovy-bytu v hodnote 90000€ za 98€. Je to veľa?
freddy87
20.07.12,07:44
Závisí od viacerých skutočností, samé o sebe to ale vyzerá byť veľa a výrazne, za to už má človek aj domácnosť a zodpovednosť v jednom :D
matt66
20.07.12,07:48
sadzby pre byty ( stavby ) sa pohybujú od 0,7%o a pre domácnosti ( hnuteľné veci ) od 2%o z poistnej sumy ( hodnoty ).
Kvaka
20.07.12,08:23
Závisí od viacerých skutočností, samé o sebe to ale vyzerá byť veľa a výrazne, za to už má človek aj domácnosť a zodpovednosť v jednom :D
Ty si z lacného kraja,:D, mne domácnosť za 150 bez zodpovednosti, opravujem.
freddy87
20.07.12,10:49
Pokiaľ má tvoja domácnosť hodnotu 50000, tak sa tej cene potom nečudujem, ale to by si tam musela mať zariadenie ako u mojsejovej :D
poistfin.sk
23.07.12,11:12
Škoda, že nepíšete, čo Vám vlastne voda poškodila.

V zásade máte tieto možnosti:

1. riešenie z vlastnej poistky na byt ako nehnuteľnosť (ako som vyrozumel túto nemáte)

2. riešenie z vlastnej poistky na domácnosť ( aj keď sa toto poistenie týka najmä hnuteľného majetku, u väčšiny poisťovní do určitej sumy, kryje aj tzv. stavebné súčasti, ktoré sú súčasťou nehnuteľnosti)

3. náhrada z poistenia zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti Vášho suseda

4. náhrada z poistenia bytového domu pokiaľ Vaše poistenie zahŕňa aj krytie vzájomných nárokov spolupoistených osôb (Žiaľ toto väčšina poistení bytových domov neobsahuje. Pokiaľ by ste však do budúcna mali záujem, je možné poistenie bytového domu prepracovať tak, aby aj toto riziko bolo poistením kryté. Vo väčšine prípadov sme schopní zabezpečiť prepracovanie bez výrazného nárastu poistného a často aj za menej peňazí zabezpečiť výrazne kvalitnejšie krytie.)

5. dobrovoľné odškodnenie zo strany suseda

6. v určitých prípadoch môže prichádzať do úvahy nárok na náhradu škody voči firme, ktorá montovala vodoinštalácie alebo robila údržbu spojenú s výmenou nejakých komponentov v rozvodoch vody

7. uplatnenie nároku na náhradu škody voči susedovi na súde
mona091
09.08.12,20:28
- poistenie domacnosti a stavby pri lacnejsich sadzbach spolu zo zodpovednostou ma vyjde 150 e, no musim sa modlit, aby som nesposobila vyssiu skodu, na tu je tato poistka lacna a nekryje to

- sumy a krytia som porovnavala vo viacerych poistovnach

- zvlastne, ze pri skumani vyluk som narazila na to, ze poistovne mi nepoistia riziko, ak by mi vyrazilo vodu z kanala (bezny pripad, kedy susedia splachnu nieco nevhodne, a v prizemnych bytoch im cez wecko vsetko vyrazi)
matt66
10.08.12,02:57
Riziko " zodpovednosti " práve hradí Vami spôsobené škody.