peeci
09.07.12,19:37
Dobrý deň
Plánujeme zateplovať rodinný dom a potencionálny dodávateľ zateplovacích prác chce ako lepidlo na ESP dosky použiť lepiacu penu namiesto malty. Uvedomujem si, že lepiacu penu sa snaží presadiť, aby nemusel miešať maltu a mal pohodlnejšiu robotu avšak cenový rozdiel medzi lepidlom a penou nie je celkom zanedbateľný. Pokiaľ však existuje iná výhoda lepenia ESP dosiek pomocou peny, cenový rozdiel by som možno akceptoval. Viete mi preto poradiť, čo iné získam, prípadne stratím ak sa rozhodneme pre lepiacu penu?
Ďakujem
TomasHC
09.07.12,18:07
Výhoda peny je rýchlosť montáže a stačí o človeka menej (ten čo mieša kleber). Ja som mal takých pedantov, že vypeňovali aj mini-medizerky medzi doskami EPS. Kotvili sa len rohy a okolo okien. Teraz som tu čítal, že pena vraj dobre nedrží v dlhodobej perspektíve. U mňa zatiaľ rok drží :D Sedliacky rozum mi hovorí, že ak sa to nalepí na penu a poistí čo i len jedinou hmoždinkou, tak to musí prežiť 50 rokov.

Skôr ma bolí srdce keď vidím ako ľudia teraz robia fasády, pričom im kleber ani nevytvrdne, ale iba vyschne... :(
220870
09.07.12,18:23
Mne to vychádzalo cca rovnako draho či lepidlo .alebo pena.Po skúsenosťach s tým aj tým by som svoj dom nikdy nelepil len na penu.Pena tak dobre nedrží na polystyréne ,ako lepidlo je s tým viac práce a krivšie lepenie..
TomasHC
10.07.12,06:58
Mne to vychádzalo cca rovnako draho či lepidlo .alebo pena.Po skúsenosťach s tým aj tým by som svoj dom nikdy nelepil len na penu.Pena tak dobre nedrží na polystyréne ,ako lepidlo je s tým viac práce a krivšie lepenie..

No neviem či nedrží... Škoda že som neodfotil keď som skúšobne na holý ytong nalepil kus EPS s Ceresit CT84 - dalo sa na to postaviť a keď som EPS išiel odtrhnúť, tak EPS sa neoddelil, ale na pene zostali prilepené guličky EPS po celej ploche. No a cena pena vs. kleber vychádzala veľmi podobne.
220870
10.07.12,14:43
No neviem či nedrží... Škoda že som neodfotil keď som skúšobne na holý ytong nalepil kus EPS s Ceresit CT84 - dalo sa na to postaviť a keď som EPS išiel odtrhnúť, tak EPS sa neoddelil, ale na pene zostali prilepené guličky EPS po celej ploche. No a cena pena vs. kleber vychádzala veľmi podobne.
Takto sa ti podarí prilepiť jeden z troch kusov a aj to len na rovnom povrchu.Ak máš krivú stenu a potrebuješ dávať hrubšiu vrstvu peny 2 -3 cm tak je problém na svete.A úplne iné by bolo ak by si skúsil na ten polystyrén postaviť po 10 rokoch.Ďalší problém stačí len mierne krivý povrch pritlačíš tabulu a potrebuješ ju potiahnuť kúsok späť alebo do boku ,ničí sa tým pena respektíve ju splaskneš.U mňa vyhráva jednoznačne cementové lepidlo.
peeci
10.07.12,18:31
Vďaka za každú odpoveď. Takže použitie peny naozaj nemá evidentnú výhodu oproti cementovému lepidlu (samozrejme okrem rýchlosti montáže, ale to pre mňa ako koncového zákazníka nemusí zaujímať). Skôr to teda vypadá, že z dlhodobého hľadiska za lepidlom stráca... Každopádne mi z toho vychádza, že náklady na montážne práce by mali byť pri použití peny nižšie ako pri použití lepidla (no skúsim potlačiť na cenu za montáž, ak bude dodávateľ trvať na použití peny :)).
benzoo1
29.03.13,11:55
ahoj tiez mam taky problem teraz,ci pouzit penu alebo to lepidlo klasicke ako sa pouzivalo dotoraz..... ,ale u mna sa jedna aj to ze mam stary 50 rocny okal,to znamena drevenne stojky,heraklit a omietka,len teraz neviem ci by bola lepsia pena koli vahe alebo to lepidlo,no ale lepidlo moze nadobubnut hmpotnost pri 20 vreciach poviem priklaj 500kg na celom dome a to sa neda porovnat s hmotnostou peny,ale ked tam nerozhoduje az tak vaha tak urcite by som chcel klasicke lepidlo.Viete mi poradit ? dakujem :D
fetya
29.03.13,17:30
ja som zvolil tiez lepidlo, nejako sa mi pena nepozdavala, ale pozor pri vybere, lebo tie velke predajne maju tzv. univerzalne lepidlo na vselico, pisu aj tam lepenie eps, ale boh vie, ze to do toho vreza vlozili