hipikll
13.07.12,11:14
Zdravim,
Vedeli by ste mi poradit, ake su moje "minimalne" povinnosti co sa tyka studia na VS, ak som uz dovrsil 30 rokov a doteraz som bol zamestnany?


Aky status budem mat? Student asi nebudem (to je len do 30 rokov), teda budem dobrovolne nezamestnana osoba?
Na aky urad sa musim hlasit? Musim aj na urad prace, ked vlastne budem dobrovolne nezamestnany?


Ake odvody musim platit a v akej vyske?

vdaka
veronikasad
13.07.12,10:00
štát platí zdr.poistenie za študentov len do dovršenia 30 rokov veku. V zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel (mesačná platba z min.vymer.základu je 47,58€).

Ak budeš študentom denného štúdia, na UP ťa nezaevidujú. Ak by si študoval externe, môžeš byť uchádzačom o zamestnanie. Informuj sa tiež na dávky v hmotnej núdzi (ak splňaš podmienky).

Platenie odvodov do ZP by si mohol vyriešiť uzatvorením pracovnej zmluvy na minimálny úväzok. Vtedy by si nemusel byť evidovaný ako samoplatitel.
hipikll
15.07.12,08:22
Dakujem za odpoved.
Ta mesacna platba na zdravotnu poistovnu je tato minimalna povinna? Nebudu brat do uvahy moj predchadzajuci prijem a z neho urcovat tu davku alebo budu brat do uvahy len moju aktualnu situaciu (bez prace)?

vdaka
veronikasad
15.07.12,08:46
Dakujem za odpoved.
Ta mesacna platba na zdravotnu poistovnu je tato minimalna povinna? Nebudu brat do uvahy moj predchadzajuci prijem a z neho urcovat tu davku alebo budu brat do uvahy len moju aktualnu situaciu (bez prace)?

vdaka
Minimálny vymeriavací základ samoplatitela je daný zákonom, neberie sa do úvahy tvoj predch.príjem zo zamestnania. Ak tvoj mesačný príjem zo zamestnania prekračoval maximum, môže sa to prejaviť v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia, ktoré robí zdr.poisťovňa