nikupp
13.07.12,15:07
Rozmýšľame nad kúpou novostavby na juhu Slovenska. Je to bungalov - plocha 94 cm, postavený z 38cm porotherm a 5cm EPS zateplenie, spodok zateplenia je 8cm, strecha 25 cm, okná sú 5 komorové myslím dvojsklo. Mám obavy z rosného bodu a čo to môže spôsobiť v budúcnosti. Majiteľka ten dom pôvodne stavala pre seba a ubezpečuje nás, že je to v poriadku, nakoľko už pred pár rokmi takúto stavbu vystavila a žiadne negatíva sa neprejavili. Ešte som zabudla dodať, že je tam podlahové kúrenie na plyn. Chcem sa opýtať, ak nie je v interiéri vysoká teplota trebárs tých 18-20 stupňov, či aj tak dochádza k tomu, že sa voda zdržuje v murive, samozrejme dôležitosť častého vetrania si uvedomujem. Čo je potom lepšie, dom nezateplovať a tým sa vodná para odvádza do exteriéru? Vraj je polystyrén i keď málo ale paropriepustný. Potom by to malo byť ok, keď je to len 5cm hrúbka, dostane sa potom para von do exteriéru? Nie som v tom znalá, tak poprosím vysvetliť. V dnešnej dobe je veľká ponuka materiálov a potom dochádza k dezinformáciam, niektorí stavbári tvrdia tak iní opak.
ďakujem za odpovede
Ice dive
13.07.12,13:25
no zaujímavé je, že pôvodná majiteľka to stavala pre seba a teraz to predáva, ale už pred pár rokmi obdobný dom už predala... spravidla, ak niekto stavia dom pre seba tak už má plné zuby toho stavania... a nie, že každých pár rokov si dopraje obdobný šport... podľa mňa je to len hláška na to, aby sa to lepšie predávalo... inak to bolo robené na kšeft... však sa poobzeraj po okolí, či tam bude xy obdobných domov, alebo je zapasovaný v radovej zástavbe aj so staršími domami...