Jimmyx
13.07.12,16:00
Dobry den,mam otázku.Matke prišla ročná faktura za elektrinu,je tam nedoplatok,neviem dufam že to chápem správne,ale preddavky sa platia mesačne okrem práve mesiaca júl kedy SSE posiala fakturu za 11mesiacov plus júl a to bud s preplatkom alebo nedoplatkom,pri nedoplatku priloží šek na zaplatenie.Takže je tam nedoplatok napr. 20€ ale záloha sa platí 30€,to znamená že vlastne matka je 10€ v pluse za tento mesiac.Prečo teda SSE priložila list kde informuje že svojvolne zvyšuje od 1.8 zálohu za elektrinu ked tam vlastne žiadny dlh nie je?
Ako to je?Má sa matka odvolat že si to neželá,má to cenu?
A ešte jedna otázka,minuly rok rovnako v tomto čase faktura od SSE tam preplatok skoro 10€.V tomto prípade to ako funguje,znamená to že si z účtu stiahli o 10€ za ten kontrétny mesiac (júl 2011) menej?Alebo ten preplatok znamenal že mesiac júl je zapaltený a plus záloha za august bude o 10€ nižšia?Sorry ak je to blbost........ale bohužial nemám vypis z jej účtu tak to nemožem skontrolovat ako to vlastne funguje.
Dakujem.
AlaNR
13.07.12,14:18
čo sa týka záloh, zavolajte na infolinku a nahláste, že chcete ponechať pôvodnú zálohu.
Elektrárne to nezvyšujú svojvoľne, zvyšujú podľa spotreby elektriny. Rozrátavajú to na 11 mesiacov a elektrinu míňaš celý rok...
misoft
13.07.12,15:09
mimotemy Inak: celá politika "účtovania" a "faktúrovania" elektriny je zo strany energetikov tak zmätočná, až to nie je normálne. Sa divím, že mocipáni ešte ich neprekukli. Rozpis robia na 12 mesiacov, berú 11 mesiacov a 12-ty - bum - nedoplatok. Podľa sedliackeho rozumu by mali brať 12 záloh a z toho potom vypočítať nedoplatky a preplatky. Robia z toho miš-maš.
wagner
13.07.12,15:30
Dobry den,mam otázku.Matke prišla ročná faktura za elektrinu,je tam nedoplatok,neviem dufam že to chápem správne,ale preddavky sa platia mesačne okrem práve mesiaca júl kedy SSE posiala fakturu za 11mesiacov plus júl a to bud s preplatkom alebo nedoplatkom,pri nedoplatku priloží šek na zaplatenie.Takže je tam nedoplatok napr. 20€ ale záloha sa platí 30€,to znamená že vlastne matka je 10€ v pluse za tento mesiac.Prečo teda SSE priložila list kde informuje že svojvolne zvyšuje od 1.8 zálohu za elektrinu ked tam vlastne žiadny dlh nie je?
Ako to je?Má sa matka odvolat že si to neželá,má to cenu?
A ešte jedna otázka,minuly rok rovnako v tomto čase faktura od SSE tam preplatok skoro 10€.V tomto prípade to ako funguje,znamená to že si z účtu stiahli o 10€ za ten kontrétny mesiac (júl 2011) menej?Alebo ten preplatok znamenal že mesiac júl je zapaltený a plus záloha za august bude o 10€ nižšia?Sorry ak je to blbost........ale bohužial nemám vypis z jej účtu tak to nemožem skontrolovat ako to vlastne funguje.
Dakujem.

Fuhguje to tak, že zálohy sa platia iba 11 mesiacov v roku. 12 mesiac robia vyučtovanie a vtedy sa záloha neplatí. Ten jeden mesiac do záloh nerátaj. To znamená, že keby Tvoja matka platila každý mesiac zálohu, tak by nemala nedoplatok. Ale keďže platí o jeden mesiac menej, tak musí doplatiť. Pokiaľ má nedoplatok, tak zvyšujú výšku platby, aby to po rozrátaní vyšlo na tých 11 mesiacov. Keď nesúhlasíš, tak vstúp s nimi do jednania. Ja som mala preplatok takmer 300 €. Tiež keď som mala nedoplatok, automaticky mi zvýšili zálohu. Mne tiež napísali aby som požiadala o zníženie výšky záloh. Ale ja to nespravím, lebo mám el.kúrenie a ja neviem odhadnúť, koľko budem musieť kúriť elektrinou za drahé peniaze. A potom by som sa nedoplatila, tak to radšej preplatím, ako by som mala mať nedoplatok.
Jimmyx
13.07.12,17:50
OK....vdaka za reakcie,ešte mi teda vysvetlite toto.Ako som písal nemám vypis z účtu kde má matka povolené stahovanie záloh trvalym príkazom,ale FA hovorí jasne nové obdobie začína augustom a obdobie končí júnom...to znamená júl je mesiac kedy si SSE z účtu nestahuje nič,respektíve trvalým príkazom sa peniaze automaticky nepošlú a až podla vysledku FA sa zaplatí mesiac júl,príklad táto FA nedoplatok 20€ bude zaplatený priloženým šekom a teda mesiac júl je vyriešený.....je to tak?Aspon podla udajú ,,Prehlad o zaplatených preddavkoch a inych platbách,, to řjasne hovorí,proste mesiac júl tam neprebehla žiadna platba.A vrátim sa k povodnej otázke,ako to teda funguje pri preplatku,človek nedostane hotovost tak sa to započíta ale o tom FA z minulého roka nič nehovorí a čo ten rozdiel oproti pravidelnej zálohovej platbe....proste taká blbost ale fakt človek to z FA nezistí.
Dakujem.
wagner
13.07.12,18:02
OK....vdaka za reakcie,ešte mi teda vysvetlite toto.Ako som písal nemám vypis z účtu kde má matka povolené stahovanie záloh trvalym príkazom,ale FA hovorí jasne nové obdobie začína augustom a obdobie končí júnom...to znamená júl je mesiac kedy si SSE z účtu nestahuje nič,respektíve trvalým príkazom sa peniaze automaticky nepošlú a až podla vysledku FA sa zaplatí mesiac júl,príklad táto FA nedoplatok 20€ bude zaplatený priloženým šekom a teda mesiac júl je vyriešený.....je to tak?Aspon podla udajú ,,Prehlad o zaplatených preddavkoch a inych platbách,, to řjasne hovorí,proste mesiac júl tam neprebehla žiadna platba.A vrátim sa k povodnej otázke,ako to teda funguje pri preplatku,človek nedostane hotovost tak sa to započíta ale o tom FA z minulého roka nič nehovorí a čo ten rozdiel oproti pravidelnej zálohovej platbe....proste taká blbost ale fakt človek to z FA nezistí.
Dakujem.
Z účtu matke odchádza iba 11 platieb. Za júl jej žiadna platba neodíde.
Nedoplatok zaplatíš priloženým šekom a je to vybavené. Nič viac neriešiš. Pri preplatku je to tak aspoň u mňa(tiež SSE) že mi ho pošlú na účet - na faktúre je uvedené dokedy vrátia preplatok. U nás je odpočet v apríli, preplatok mi vracajú v máji - priamo na účet. A zároveň mi v tom mesiaci odchádza normálna zálohová platba. Neriešim nič viac. Jednoducho s nimi komunikujem cez účet a emailom. Je pokoj.
luja5
13.07.12,18:05
Ja mám tiež trvalý príkaz a vzniknutý preplatok (pri vyúčtovaní v minulom roku, tento rok som ešte vyúčtovanie nemala) mi bol poukázaný na účet, t.j. v jednom mesiaci mi bol pripísaný na účet preplatok z vyúčtovania za predchádzajúce zúčtovacie obdobie a v tom istom mesiaci mi zároveň bola z účtu stiahnutá (poukázaná) aj záloha už na ďalšie zúčtovacie obdobie, transakcie boli vykonané v rôznych dňoch nezávisle od seba.
Jimmyx
13.07.12,18:13
Ok super,to ma nenapadlo že ten minuloročny preplatok(a vlastne každý ak vznikne) jej teda asi poukázali na účet,to som vobec nedomyslel,no ale ked človek nemá ten výpis tak nevie ani čo za transakcie sa tam ,,odohrali,,.Ok tak vdaka za odpovede,myslím že sme to vyriešili :cool: a už mi je to jasné,ešte teda premyslím či má zmysel sa nejak ohradit proti tomu zvyšeniu,ale tu už je detail.Tak ešte raz vdaka.