Twoflower
14.07.12,18:24
Nedávno sa mi pokazil laptop, čo ma dosť vydesilo - veľmi nerád by som stratil dáta, ktoré som za roky nazbieral - a začal som uvažovať o ich zálohovaní.
Kedže sa jedná o desiatky giga nie príliš roztriedený dát nezdá sa mi použitie hŕby DVD praktické a tak mi napadol externý HDD. Rozmýšľam o kapacite niekde medzi 500 giga a 3 tera (najskôr tak 1000 až 2000 giga).
Viete mi poradiť na čo si pri kúpe dať pozor, prípadne ktoré HDD sú kvalitné?
Charon
14.07.12,16:41
Iba rada ku kapacite: Čo si predstavuješ, že budeš potrebovať a to krát 2 :-)
bodliak
14.07.12,16:54
Výrobcovia HDD sú prakticky už len dvaja, Seagate alebo Western Digital, hoci externé boxy vyrába viacero firiem.
Od nich by som bral aj externé disky, ponúkajú všetko, 2.5", 3.5", USB 2 aj USB 3, thunderbolt, eSATA, LAN...

Konkrétnejšie z tých jednoduchých:
2.5", 1TB od Western Digital s USB 3.0 za 97 € s DPH.
3.5", 2TB od Seagate, USB 3.0 za 128 € s DPH.
3.5", 3TB od Seagate, USB 3.0 za 170 € s DPH

Záleží aj od toho, koľko chcete vložiť bubákov, cena v prepočte na 1 TB s rastúcou veľkosťou klesá...
mpca
15.07.12,19:35
Osobne by som išiel na kapacitu 500GB až 1TB a zatial jeden disk.. Az bude malo tak kupim druhy disk,, treti stvrty....Sice hej budem mat HDD po milu.... ale ked sa nahodou nieco pokazi cast udajov mam na druhom hdd pripadne profesionalna obnova dat 500GB je lacnejsia ako 2TB.. či? :)
Martin Mocko
15.07.12,19:43
Ja som si kúpil takéto niečo:

http://www.zyxel.com/sk/sk/products_services/nsa320.shtml?t=p

Musíš síce ešte prikúpiť k tomu dva HDD, ale má to ethernet(LAN) konektor, takže to pripojíš normálne do siete, ukladáš tam dáta a tá mašinka to ešte zrkadlí/zálohuje na dva HDD. Takže máš dáta v podstate stále na 3 miestach.
Twoflower
16.07.12,07:55
... ked sa nahodou nieco pokazi cast udajov mam na druhom hdd pripadne profesionalna obnova dat 500GB je lacnejsia ako 2TB.. či? :)
To ma príliš netrápi, časť údajov plánujem skladovať na bezpečných DVD a ostatné dvojmo na externom HDD alebo v laptope.

Skôr by so rád vedel, na ktoré technické parametre si dať pozor.
Znamená vyššia rýchlosť otáčania aj vyššie riziko pre dáta?
Ako sa ma týka formát disku (1,8"; 2,5" alebo 3,5")?
Ak sú podporované systémy Microsoft Windows 2000/XP/Vista, ako sa bude disk správať pri Win 7?
Nandrolon
16.07.12,08:05
každopádne by som zobral s externým napájaním, nakoľko ak by si ho chcel použiť napr. s prenosným DVD prehrávačom, prípadne TV s USB, môže sa stať že bez externého napájania /väčšinou 2,5 palcové/ ti nebude fungovať.
A o tých "bezpečných DVD" som sa riadne nasmial. Za pár rokov sa ti začne kaziť od kraja smerom ku stredu a dáta sú v prdeli pretože už ho neprečítaš. Keď už tak tak CD je bezpečnejšie...
mr.key
19.07.12,07:34
Takze najskor k vyrobcom. Skutocni vyrobcovia diskov su tito: Western Digital, Seagate, Maxtor (ma sice este svoju znacku ale uz je to Seagate), Samsung, Toshiba (robi iba 2,5" a 1,8"disky) Fujitsu (v sucastnosti robi uz iba 2,5"disky) a este tu mame IBM a Hitachi ktore su dizajnovo totozne disky. Co sa tyka kvality tak to ide dole vodou so vsetkymi znackami inde viac inde menej. Na trh sa pustaju nedotiahnute vyrobky v snahe co najrychlejsie dat na trh co najvacsiu kapacitu. Kym sa disku nieco nestane tak je jedno aku znacku mas ale statisticky je na tom najhorsie asi Seagate. WD zas ked sa nieco stane s diskom je zachrana dat dost obtiazna. Ja by som sa priklanal napr k Samsungu aj ked aj ten ma svoje muchy. Je to skor vyber najmensieho zla. Ak by niekto nahodou niekedy potreboval pomoc so zachranou dat s poskodeneho disku, obratte sa na http://www.datareco.sk A na zaver vseobecna rada...hlavne chladit disk... toto sa dost v pocitacoch podcenuje a zalohovat, zalohovat, zalohovat.
mecky
19.07.12,07:47
samsung uz je seagate, IBM predalo diviziu diskov hitaschi, ko´tore bolo nedavo odkupene western digitalom
mr.key
19.07.12,08:05
Je to mozne ale stale plati ze vsetcia pouzivaju svoj dizajn a komponenty tak ako predtym. Vynimka je iba Maxtor, ktory uz ma iba svoje logo na nalepke a disk je identicky so Seagate.