Vektra
14.07.12,20:58
Zdravim, v nasej firme prebiehalo meranie tlaku, cholesterolu a taktiez kyseliny mocovej. Kyselina mocova je podla prospektov normal pre zeny od 140-339 (umol/l). Moja hodnota bola vysia - 350. Rozmyslala som co ju mohlo ovplyvnit,kedze si nemyslim, ze by som mala naozaj nejaky problem. (strava normalna, BMI index som mala tiez normal, sportujem)Chcem sa opytat, ci nemate s tym niekto skusenost. V poslednom obdobi som uzivala vitaminy - kyselinu listovu a B a Mg. Neviem ci to mohol niektori, prip. vsetky ovplyvnit. Pri meraniach ma to hned nenapadlo sa opytat. Tak skusam teraz, ci s tym niekto nemate skusenost Dakuejem za vase rady
Ivana Š
14.07.12,19:17
skús aj tu prečítať

napr.
KYSELINA MOČOVÁ (KM) - MOČ

Medicínsky význam:

Kyselina močová je konečným produktom odbúravania nukleových kyselín. Močom sa vylučuje väčšina kyseliny močovej.
Vyšetrenie kyseliny močovej sa vykonáva pri ochoreniach spojených so:
1. zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi (hyperurikéma),
2. zníženou hladinou kyseliny močovej v krvi (hypourikéma),
3. obličkovými kameňmi (urolitiáza).

Zvýšené hodnoty kyseliny močovej v moči sa nachádzajú pri anémiách, cirhóze pečene, vysokopurínovej diéte, pri dne, hladovaní, ulceróznej kolitíde, leukémiách, horúčkových stavoch, tubulárnych syndrómoch, pri závažných pneumóniách, oxidačnom strese a ďalších.
Znížené hodnoty nachádzame pri chronickom alkoholizme, anémii, deficite kyseliny listovej, pri diabetes mellitus, eklampsii, insuficiencii obličiek, chronickej glomerulonefritíde, intoxikácii olovom, kolagenózach, nefritíde, xantinúrii a iných.

Interferencie:
Vylúčené množstvo kyseliny močovej závisí od obsahu purínov v strave (na puríny sú bohaté vnútorné orgány, strukoviny, kvasnice).
Stanovenie ovplyvňuje aj fyzická záťaž, chronický alkoholizmus, rádiodiagnostické kontrastné látky, niektoré lieky (napr. salicyláty, vitamín C, warfarín, cytostatiká, tiazidové diuretiká a iné).



http://www.google.sk/#hl=sk&gs_nf=1&pq=kyselina%20mo%C4%8Dov%C3%A1%20kyselina%20listov %C3%A1&cp=32&gs_id=m5&xhr=t&q=kyselina+mo%C4%8Dov%C3%A1+kyselina+listov%C3%A1&pf=p&sclient=psy-ab&oq=kyselina+mo%C4%8Dov%C3%A1+kyselina+listov%C3%A1&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=32474e530f567f0c&biw=1280&bih=895