law888
15.07.12,11:37
Dobrý deň. Chcela by som pomôcť, s priateľom máme tretí rok hypotéku na byt 1/2 na 1/2 a ešte k tomu sa nám na tento byt založili jeho rodičia vlastným bytom. Chceme si došetriť na pozemok a byt predať. Z vyplatenia bytu chceme starou hypotékou financovať stavbu domu na kľúč. Viem, že v bankách je to problém kým nie je 1m stavby od zeme. Preto sme chceli hypotéku preniesť na jeho rodičov, ktorý je už založený, a keď bude dom dostavaný tak následne preniesť na dom. Je to vôbec možné? Myslíte, že banka niečo takéto dovolí? Prosím poraďte mi ak máte niekto nejakú skúsenosť. Ďakujem všetkým veľmi pekne.
hubatá
15.07.12,11:01
Takúto otázku musíš dať svojej banke, či by bola ochotná spraviť takúto atypickú zmluvu, čo ja teda nepredpokladám. Ak majú rodičia byt už zaťažený vašim úverom, pochybujem. Okrem toho treba počítať so zvýšenými poplatkami za vypracovanie atypickej zmluvy banke, za prevody na katastri, poplatky..... no lacné to nebude.
draik
15.07.12,18:14
Predpokladám, že Váš byt nie je založený a založený je len byt rodičov. V tom prípade by to bolo omnoho jednoduchšie a hypo by ste nemuseli na nikoho presúvať.
law888
15.07.12,18:20
No práveže na tu jednu hyposku mame zalozene oba byty. Pretoze nam ten byt z nasich prijmov nevychadzal tak sme museli zakladat aj rodicovsky, preto som myslela, ze by bolo jednoduchsie prelozit zalozne pravo po tychto 3 rokoch ked nam konci fixacia iba na ich byt. Len vobec neviem ako banky taketo veci riesia.. to akoze si kupim byt na hyposku a uz musim v nom zostat kym nedosplacam? Vobec neviem..
bubkoch
15.07.12,18:31
No práveže na tu jednu hyposku mame zalozene oba byty. Pretoze nam ten byt z nasich prijmov nevychadzal tak sme museli zakladat aj rodicovsky, preto som myslela, ze by bolo jednoduchsie prelozit zalozne pravo po tychto 3 rokoch ked nam konci fixacia iba na ich byt. Len vobec neviem ako banky taketo veci riesia.. to akoze si kupim byt na hyposku a uz musim v nom zostat kym nedosplacam? Vobec neviem..

pri hypotekach sa nehnutelnosti nezakladaju kvoli nedostatocnym prijmom, ale kvoli ruceniu, teda vzdy musi platit ze hodnota zalozenych nehnutelnosti je vyssia ako vyska uveru bez ohladu na prijem ziadatela ...
zalozeny byt mozes kludne predat, ale kedze nikto normalny zalozeny byt nekupi, musi ti banka zalozne pravo zrusit ... a to urobi len vtedy, ak (v tvojom pripade)
1. hodnota druhej zalozenej nehnutelnosti staci na pokrytie aktualnej nesplatenej istiny (co asi po 3 rokoch nebude)
2. zalozis iny byt

tym ze hypo prenesies na niekoho ineho nic nevyriesis
law888
16.07.12,16:52
A môže mi niekto poradiť ako by postupoval v mojom prípade? Takze este raz mam zalozene dva byty 1. kupeny, 2. rodicovsky. Chcem kupit dom na kluc a nasetrene peniaze budem mat iba na pokrytie pozemku a papierovaciek. Z hypoteky som chcela financovat stavbu domu na kluc. Je to montovany dom, takze nebudem moct spravit ani 1m stavby od zeme, takze potrebujem pustit celu hypoteku na pokrytie nakladov vystavby domu. Dakujem vsetkym za rady.
bubkoch
16.07.12,17:02
A môže mi niekto poradiť ako by postupoval v mojom prípade? Takze este raz mam zalozene dva byty 1. kupeny, 2. rodicovsky. Chcem kupit dom na kluc a nasetrene peniaze budem mat iba na pokrytie pozemku a papierovaciek. Z hypoteky som chcela financovat stavbu domu na kluc. Je to montovany dom, takze nebudem moct spravit ani 1m stavby od zeme, takze potrebujem pustit celu hypoteku na pokrytie nakladov vystavby domu. Dakujem vsetkym za rady.

ten zalozeny byt chces predat pred stavbou ? ak ano, riesenie je jednoduche ...
predat zalozeny byt a z penazi z predaja splatit staru hypo, postup ti povie banka, ma na to svoje postupy ako celu transakciu nacasovat a realizovat tak, aby kupujuci kupoval byt uz bez tarchy a aby zaroven bol chraneny ze nepride o peniaze aj byt ...
ty budes bez hypo a s volnym rodicovskym bytom, ktory mozes pouzit na zalozenie na novu hypo ktoru chces na stavbu
draik
16.07.12,18:43
To by sa museli sťahovať k rodičom. Ak majú teraz prvé výročie 3r fixácie, tak je dosť možné, že za byt nedostanú toľko, koľko zaň zaplatili. Keďže zakladali dva byty, je pravdepodobné, že brali vysokú hypo, teda z istiny splatili pramálo. No a navyše nie je celkom jasné, či skôr nevedeli, že chcú stavať. Ak to chce zadávateľka realizovať ako píše bubkoch (veľa iných možností nie je), tak celkovo bude možno v mínuse - prípadný rozdiel v cene bytu, musia nájsť niekoho, kto bude platiť v hotovosti (inak pribudnú poplatky za zmenu úverovej a záložnej zmluvy a je otázne, či iba kupovaný byt bude stačiť ako záloh), ďalej poplatky za vybavenie nového úveru na stavbu domu. Ale možno je to celé inak.