PaliF1
15.07.12,12:48
Dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať, či následovný postup bol v zmysle zákona?
Rodinný dom, ktorý postavili moji starí rodičia v 50 rokoch 20. storočia nemal vydané stavebné povolenie, ani nebol nikdy skolaudovaný. Súpisné číslo mu pridelené bolo. Starý otec zomrel v roku 1977. V roku 1998 bol tento dom na základe Oznámenia obce o súpisnom čísle zapísaný na LV s tým, že k pozemku pod stavbou nie je evidovaný právny vzťah na LV. O zápis sa postaral strýko. Zapísaný bol ale na oboch starých rodičov a teda aj na už zomrelého starého otca. Je možné v medziach zákona takto zapísať nehnuteľnosť na zomrelú osobu?? A ak náhodou nie je, môžu byť za tento počin strýko a osoby, ktoré k takémuto zapísaniu dopomohli postihované??
Mária27
15.07.12,20:48
Išlo len o opravu chýb

§ 59 katastrálneho zákona 162/1995
(4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.ň

§ 31 katastrálnej vyhlášky 461/2009
(1) Údaje o práve k stavbe, ku ktorej kolaudačné rozhodnutie alebo užívacie povolenie nadobudlo právoplatnosť do 1. októbra 1976, sa do operátu katastra zapíšu na základe oznámenia obce, kedy bola stavba postavená, aké jej bolo pridelené súpisné číslo a kto bol jej stavebníkom.
PaliF1
16.07.12,11:42
Ale o opravu akej chyby malo ísť?? Ved žiaden zápis dovtedy neexistoval, ani stavba nebola legálna.
Martin1310
16.07.12,20:39
Pozri,ja som sice neni odborník ale napríklad moju stodolu postavili pred 75-rokom,ked ju dnes zapisujú (čo je celkom bežná vec,že takto staré budovi niesu zapisané) tak predsa nemôžu napísať že ju postavil v roku povedzme 55 niekto kto vtedy ešte ani nebol na svete takže ju napíšu na toho kto ju postavil.

Pri zápise stavby sa zvyčajne len napíše -stavba postavená pred rokom 75 a nič o žiadnej kolaudácii.Ja to chápem tak že stavby postavene do tohoto roku majú zrejme nejakú výnimku.
PaliF1
17.07.12,06:34
No vieš, mne by viac pasovalo keby to nebolo urobené dobre preto hľadám medzierku v tom úkone. Nerýpal by som sa v tom keby to napísali len na starú mamu, lebo tá žije aj dodnes. Na žiadosti o zápis stavby do katastra (skolaudovanej pred 1.10.1976) je na konci miesto pre podpis vlastníkov a zomrelý to asi len ťažko môže podpísať, tak isto tam treba uviesť aj dátum kolaudácie aspoň tak sa tam píše /kolaudácia nebola žiadna/. Teraz nechcem zhadzovať ani jednu z odpovedí len sa to snažím rozobrať z každej strany lebo som sa zatiaľ nedočítal nikde aby to bolo možné písať aj na zomrelých, predsa len kataster sa musí riadiť len v medziach zákona a na Slovensku sa už nie raz stalo že úrady pochybili. Na úradoch robia ľudia a človek je tvor omylný.
Martin1310
17.07.12,13:29
No Podstatným hráčom je tu obecný urad,ten totiž rozhoduje o pridelení súpisného čísla a až na základe toho je budova zapísaná na katastri dovtedy pre kataster neexistuje.
V kolonke o kolaudačnom rozhodnutí sa v prípade takejto stavby napíše práve to že stavba postavená pred r.1975.
Kolonku pre podpis ktorú spominaš tam ja vôbec ani nemám.Len podpis starostu obce.
V zavere je napisane že proti rozhodnutiu nieje možné podať riadny opravný prostriedok ale je preskúmaťelné súdom.A toto isté platí aj pre dokumenti z katastra.
Ak tam Ty máš kolonku pre podpis a aj tam ten podpis je tak ho musel niekto sfalšovať,takže snád jedine na toto by si sa mohol odvolávať.Len sa obávam že by sa to bez súdu nezaobišlo.
Hadam ti ešte niekto poradí ja som to teraz robil takže viem len to čo mi o tom povedali a čo mám doma na papieri.
Najlepšie by snád bolo zájsť na kataster a visvetliť a zistit čo sa dá robiť ono ani ludia čo to robia nevisipú z rukáva všetky paragrafi,tiež musia semtam niečo poštudovať.
Erzebeth
17.07.12,18:57
Obecný úrad vydal potvrdenie o tom, kto stavbu postavil. Stavebníkom boli zrejme obaja starí rodičia. kolaudácia ani stavebné povolenie sa k žiadosti nedokladá. Obec vydá potvrdenie na základe prideleného súpisného čísla a tam zrejme je uvedený aj starý otec. Ak je polovica domu na zomretého vlastníka, podajte žiadosť o dodatočné dedičské konanie alebo ak nebolo robené doteraz žiadne tak o vykonanie riadneho dedičského konania. Zápis len na starú matku by nezodpovedal skutočnosti a ten by mohol tiež niekto napadnúť, súd by zrejme tiež rozhodol tak, že stavebníkmi boli obaja tvoji starí rodičia a po starom otcovi musí dedičské konanie.
PaliF1
17.07.12,19:24
tak vdaka