keithcooke
15.07.12,21:33
Dobrý deň! Chcel by som sa poradiť. Mám pozemok ktorý je oficialne odkúpený od mojej babky. Ale rodina sa rozhodla že tam postavia pre moju mamu ktorá je vo finančných problémoch malý domček. Najprv padali v rodine názory že budem musieť dať písomný súhlas na výstavbu atd. Povedal som že sa dohodneme ale s tým že to pribudne majitelovi pozemku teda mne inak s tým súhlasiť nebudem.Ja bývam momentálne v prenajme s manželkou. Ide o to že stavba sa začala realizovať a hrubá stavba bude tak do jedného mesiaca dokončená. Pokiaľ ja viem nemajú žiadne povolenie ani nič. Stavajú to ako letnú kuchynku teda tak to nazvali. Je to dvojpodlažná stavba v rozmeroch 9x5 metra. Na ničom sme sa ako rodina nedohodli. Neviem čo mám robiť. Mám list vlastníctva a aj kúpnu zmluvu o nadobudnutí pozemku. Ďakujem za vaše rady.
tictac7
15.07.12,19:40
bez oficiálneho stavebného povolenia - ani prístrešok na auto, nie to dvojpodlažnú stavbu, na ktorú budú napojené IS.....
arizona
15.07.12,19:50
Tvoja mama ma financne problemy a rodina sa rozhodne postavit jej poschodovy baracik na byvanie?:confused::eek: A bez povolenia a na cudzom pozemku?
Tam mi je nieco velmi podzrive !

O svojom majetku rozhodujes ty a nie rodina. Zober co najskor LV a chod na stavebny urad,ziadaj zastavenie ciernej staby na cudzom pozemku a tiez ziadaj upravit pozemok do povodneho stavu.
Mária27
15.07.12,20:33
Ale, nech to tam len postavia načierno, je to pre mamu či nik nebude vlastníkom :) ?
Potom máš čas si to vyžiadať do vlastníctva.
Nebúra sa vtedy, keď je škoda stavbu zbúrať. Vecné bremeno by mohol súd zriadiť mame na bývanie. Najpravdepodobnejšie bude stavba tvoja (potichu, bez náhrady, bez súdu, letná kuchyňa - a basta).


§ 135c (Stavba na cudzom pozemku)


(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.
tictac7
15.07.12,20:37
...a toto je dobré - tak potom prečo ujovia Frešo a Kaník chcú všetko len búrať?! Veď také vilky, vily, hrady a zámky (mimo osád) sú celkom fajnové....