janderka
16.07.12,07:08
Prosim o radu!!! Mame davat stresne okno do detskej izby, ak su tam balkonove dvere siroke 1m??? Izba je otocena na JZ. Velkost izby je 3x4m a balkonove dvere su na kratsej strane. O par tyzdnov sa ide robit strecha a mne stale vrta hlavou ci tam bude dost svetla bez stresneho okna, ktoremu by som sa celkom rada vyhla. V projekte stresne okno nemame. VDAKA
andiablo
16.07.12,06:04
bude tam dosť svetla sa neboj a mimochodom cez strešné zbytočný únik tepla a hlavne prehrievanie miestností v lete
robertkozich
16.07.12,09:32
stacit by to malo...tiez som nedaval do vacsej podkrovnej izby s takymi istymi dverami a staci to....a aj ked das strechu tak to okno tam mozes dat hocikedy aj dodatocne..aj ked uz bude vsetko na komplet
janderka
16.07.12,09:51
Vase nazory ma potesili, lebo vacsina ludi co som citala na forach je proti stresnym oknam. Ak by to bola spalna tak by som to stresne okno vobec neriesila, ale tym ze to je detska izba, kde je potrebne denne svetlo (ucenie, citanie, pisanie) som bola na vazkach. A ako pise robertkozich - ak sa da stresne okno dodatocne dorobit, tak stresne okna vynechame a po case uvidime.
lujza.j
16.07.12,11:22
ja by som dala....dorobiť sa dá, ale či sa ti do toho bude chcieť ísť ked bude všetko hotovo.... okno by som dala tam kde predpokladáš, že bude stôl-školský ....
allgreen
16.07.12,11:26
ako mimo temy ale.. spomenul som si ked som bol v anglicku, byval som v podkrovnej "izbe" heh,tie uvodzovky tam niesu nahodou... no a mal som tam jedno stresne okienko cca 40x50cm a ked som sa cezen pozrel videl som priamo do mešity...
janderka
16.07.12,11:38
No ja som planovala stresne okno s rozmermy 780x1180mm ako pise Lujza, nad pracovny stol... Zase som na vazkach.
lujza.j
16.07.12,11:49
No ja som planovala stresne okno s rozmermy 780x1180mm ako pise Lujza, nad pracovny stol... Zase som na vazkach.
je to na tebe;) neviem či si videla takú izbu kde by boli iba balkónové dvere a nič, teda žiadne okno.....známy majú izbu menšiu ako píšeš...balkonové dvere a okno nad stolom...keby tam nebolo bola by tam tma...teda aspoň podľa mňa.... a tvoja izba je väčšia....
ivustek
16.07.12,12:02
No my sme strešné okno ani tak veľmi nepotrebovali, ale dali sme si ho a to dokonca dodatočne, keď už bola strecha aj izolácie a omietky hotové. A teraz tak ľutujem, že až. Keď prší, nemôžem spať - lebo počujem ako klope po skle.
lujza.j
16.07.12,12:07
No my sme strešné okno ani tak veľmi nepotrebovali, ale dali sme si ho a to dokonca dodatočne, keď už bola strecha aj izolácie a omietky hotové. A teraz tak ľutujem, že až. Keď prší, nemôžem spať - lebo počujem ako klope po skle.
mimotemy vyriešiš jednoducho, aj ja som to tak......:D
http://www.slaviaryby.sk/upload/stuff/resized/776_330-330-true.jpg
81janka
16.07.12,12:19
No, práve sme v štádiu stavania priečok – plafón a strechu ešte nemáme. Budem mať pracovňu cca 3x3m (na knižnicu a pracovný stôl to stačí). Pôvodne tam malo byť 1,5 m okno na stene. Neskôr sme sa rozhodli, že do pracovne dáme francúzske okno 90 cm a bude slúžiť zároveň ako vchod na zadnú terasu – aby sme nemuseli obchádzať celý dom. Začali sme murovať priečky a tá izba bola strašne, ale strašne tmavá. Hovorím mužovi, že hoci mi nejde o výhľad spoza pracovného stola, zdá sa mi, že je izba príliš tmavá. Vybúrali sme k balkónovým dverám okno (len 80 cm) a izba (pracovňa) vyzerá úplne inak, je presvetlená. V spálni by to určite nevadilo, ale pokiaľ si má v tej izbe dieťa písať domáce úlohy, učiť sa a pripravovať sa do školy, potrebuje tam svetlo. Tiež si nemyslím, že strešné okno je najšťastnejším riešením, ale určite lepšie, ako učiť sa v tme. Na dážď sa dá zvyknúť, niekedy je to hlučnejšie, niekedy menej. Mne skôr vadí ich údržba (povedala som si, už nikdy viac, preto bungalov). A ďalšia vec, myslím si, že je jednoduchšie urobiť to hneď, ako potom búrať hotové a dorábať a prerábať a pod... Detská izba musí byť svetlá...
lujza.j
16.07.12,12:29
No, práve sme v štádiu stavania priečok – plafón a strechu ešte nemáme. Budem mať pracovňu cca 3x3m (na knižnicu a pracovný stôl to stačí). Pôvodne tam malo byť 1,5 m okno na stene. Neskôr sme sa rozhodli, že do pracovne dáme francúzske okno 90 cm a bude slúžiť zároveň ako vchod na zadnú terasu – aby sme nemuseli obchádzať celý dom. Začali sme murovať priečky a tá izba bola strašne, ale strašne tmavá. Hovorím mužovi, že hoci mi nejde o výhľad spoza pracovného stola, zdá sa mi, že je izba príliš tmavá. Vybúrali sme k balkónovým dverám okno (len 80 cm) a izba (pracovňa) vyzerá úplne inak, je presvetlená. V spálni by to určite nevadilo, ale pokiaľ si má v tej izbe dieťa písať domáce úlohy, učiť sa a pripravovať sa do školy, potrebuje tam svetlo. Tiež si nemyslím, že strešné okno je najšťastnejším riešením, ale určite lepšie, ako učiť sa v tme. Na dážď sa dá zvyknúť, niekedy je to hlučnejšie, niekedy menej. Mne skôr vadí ich údržba (povedala som si, už nikdy viac, preto bungalov). A ďalšia vec, myslím si, že je jednoduchšie urobiť to hneď, ako potom búrať hotové a dorábať a prerábať a pod... Detská izba musí byť svetlá...
tak to je už iná kapitola....katastrófa:eek::mad: ten kto ich vymyslel ich určite v živote neumýval....možno zabudol že sa budú aj....
81janka
16.07.12,13:30
No, veď preto som mužovi zatrhla podkrovie, keď mi nechcel urobiť vikier....-)
lujza.j
16.07.12,13:45
ved mohol umývať on...:-)
robertkozich
16.07.12,15:09
No my sme strešné okno ani tak veľmi nepotrebovali, ale dali sme si ho a to dokonca dodatočne, keď už bola strecha aj izolácie a omietky hotové. A teraz tak ľutujem, že až. Keď prší, nemôžem spať - lebo počujem ako klope po skle.
Vsak to je ukludnujuce :) pri to sa dobre spi.... ked uvazujes tak by som ho tam dal na tvojom mieste.....to ze tam bude je len plus....
81janka
16.07.12,15:22
už ho vidím, cha
rennka
16.07.12,15:39
Janderka, detska izba ma byt urcite presvetlena, budes banovat ak to okno nedas, alebo ho budes dodatocne dorabat. Z vlastnej skusenosti vsak viem, ze stresne okna by som uz v zivote nechcela. Jednou z moznosti je aj vikier alebo aj svetlovod, zalezi ako je izba riesena.
KoxXxo
16.07.12,15:42
Ak sú dvere, okno nedávaj.
janderka
16.07.12,16:04
Tak teraz fakt neviem :confused: este rozmyslame ze rozsirime balk. dvere na 1250mm... Najlepsie by asi bolo vidiet taku izbu nazivo - ci tie dvere dokazu izbu dostatocne presvetlit. Alebo potom banovat a to v oboch pripadoch (ci uz dame alebo nedame to stresne okno).
KoxXxo
16.07.12,16:23
Tak či tak nad písacím stolíkom máme lampu, pretože napr. v zime je tma o štvrtej a strašné okno je na nič, a v lete sú prázdniny.
robertkozich
16.07.12,16:25
Tak teraz fakt neviem :confused: este rozmyslame ze rozsirime balk. dvere na 1250mm... Najlepsie by asi bolo vidiet taku izbu nazivo - ci tie dvere dokazu izbu dostatocne presvetlit. Alebo potom banovat a to v oboch pripadoch (ci uz dame alebo nedame to stresne okno).
Ak ta to nijak financne nezatazi tak to tam proste daj...je to len plus..a detom je jedno ci tam je alebo neni,ak by to malo mat nejaky negativny vplyv..ako na niektorych dospelych ktorym vadi hocico...ked tam nedas ani dvere ani okno detom to vadit nebude..zvyknu si na vsetko
lujza.j
16.07.12,16:31
janderka
16.07.12,16:42
Tak tato fotografia je povodom mojej dilemy, aj ked neviem odhadnut aku sirku dvier tam maju... A ta izba je uplne rovnako riesena ako bude ta nasa.

http://www.modrastrecha.cz/fotoblog/minee7/album/stavba-podkrovniho-domecku-svepomoci/7334354/
lujza.j
16.07.12,17:25
Tak tato fotografia je povodom mojej dilemy, aj ked neviem odhadnut aku sirku dvier tam maju... A ta izba je uplne rovnako riesena ako bude ta nasa.

http://www.modrastrecha.cz/fotoblog/minee7/album/stavba-podkrovniho-domecku-svepomoci/7334354/
no tmavá je tak či tak a bez okna by to bola už úplna tma..... ked je úplne rovnaká ja by som aj dve vedľa seba dala....
janderka
16.07.12,18:05
Neviem ci to okno nieje trochu zakryte, ak si lepsie vsimnes. Na nasledujucej fotografiu je izba ovela svetlejsia.
robertkozich
16.07.12,18:11
Neviem ci to okno nieje trochu zakryte, ak si lepsie vsimnes. Na nasledujucej fotografiu je izba ovela svetlejsia.
POZOR!!..to je na hrubo ..ked to vymalujes na bielo tak tam mas o 50% viac svetla....a okno je prekryte nejakym igelitom a este je asi aj zamracene vonku...
lujza.j
16.07.12,18:16
POZOR!!..to je na hrubo ..ked to vymalujes na bielo tak tam mas o 50% viac svetla....a okno je prekryte nejakym igelitom a este je asi aj zamracene vonku...
no tak som si to chcela predstaviť....na tej druhej foto je to trochu svetlejšie....
janderka
16.07.12,18:41
Tu fotku som dala len kvoli lepsej predstave o izbe. Aj krasne presvetlena izba sa da odfotit zle a vyzera tmavo. A tiez je pravda, ze po vymalovani bude ovela svetlejsia.
lujza.j
16.07.12,18:55
Tu fotku som dala len kvoli lepsej predstave o izbe. Aj krasne presvetlena izba sa da odfotit zle a vyzera tmavo. A tiez je pravda, ze po vymalovani bude ovela svetlejsia.
jasné záleží odkiaľ fotíš...
sisima
16.07.12,19:07
nepíšeš rozmer tej izby...
ja mám 2 cca 16m2 izby, sedlová strecha v oboch balkónové dvere na SZ a v oboch izbách strešné okná, a v oboch izbách je tma! a práve z tohto dôvodu detskú izbu (ked uz bude dieťa staršie a pojde do školy premiestnime do nasej terajsej spálne, t.j. tretia izba orientovaná na juh, je tam normálne okno aj balkónové dvere a izba je krásne slnečná.
je pravda, ze cez stresné okná v lete strašne páli slnko, ale toto sa dá vyriešiť roletami, velux má krásne aj dizajnové a rozne druhy, my máme zatemňujúce vnútorné, a ani sama som neverila aké sú účinné! len náklady sú vyššie, ale čo je na stavbe lacné?
my by sme dnes uz namiesto strešných robili vikiere, vlastne nerobili, dnes by sme uz stavali uplne iný dom ;)
lujza.j
16.07.12,19:17
rozmery sú v zadaní témy....
janderka
16.07.12,20:17
Izba je na slnecnej strane aj rozmer som uvadzala.
jezo421
17.07.12,03:21
Tak teraz fakt neviem :confused: este rozmyslame ze rozsirime balk. dvere na 1250mm...
S tymto radsej opatrne. Hlavne ak planujete 3 skla, su hodne tazke. A cim sirsie, tym vacsie namahanie kovania pri otvorenych dverach (vacsia paka). Ak by ste to predsa chceli risknut, zajdite si nasjkor do nejakej slusnejsej firmy na konzultaciu. Ked nahodia rozmer do programu, vyhodi im, ci uz nie je mimo dovoleny rozsah.
janderka
17.07.12,09:46
ano, planujeme 3skla, vdaka za radu
janderka
17.07.12,10:07
a ake mate rozmery balkonovych dvier a stresneho okna? Detsku izbu by som urcite neorientovala na sever.
janderka
17.07.12,13:54
Takze nakoniec asi len predsa dame to stresne okno. Co som pozerala katalogove domy s podobnymi izbami, tam stresne okno bolo. DAKUJEM za vsetky prispevky a rady.
draik
17.07.12,19:36
Pre istotu si pozrite ceny doplnkov (zatemnenie, zatienenie), aby ste potom neboli prekvapená.
janderka
18.07.12,07:35
Pre istotu si pozrite ceny doplnkov (zatemnenie, zatienenie), aby ste potom neboli prekvapená.

Tak s tym pocitam ze so stresnymi oknami to bude drahsie, ale s tym pri stavbe treba pocitat. Ide predsa o komfort byvania. Setrit treba tam kde sa da. Keby si ta izba vystacila so svetlom bez stresnych okien, tak ich tam urcite nedam.
rennka
18.07.12,10:31
Janderka, ze tam date okno, urcite neobanujes. Ale ze date stresne a nie vikier, to asi ano. My mame na ne vsetky mozne doplnky- vonkajsie roletky, vnutorne zaluzie, sietky, ale to prehriatie v lete, uniky v zime a o umyvani ani nehovorim..., to raz mozno olutujes. To je moj nazor.
janderka
18.07.12,11:44
Janderka, ze tam date okno, urcite neobanujes. Ale ze date stresne a nie vikier, to asi ano. My mame na ne vsetky mozne doplnky- vonkajsie roletky, vnutorne zaluzie, sietky, ale to prehriatie v lete, uniky v zime a o umyvani ani nehovorim..., to raz mozno olutujes. To je moj nazor.
Suhlasim s tebou, ale to by sme museli dat 3 vikiere a to by sa mi vobec nepacilo.