milkyways
16.07.12,08:52
Ahoj,
vedel by niekto poradiť nejakú dobrú, nie príliš drahú (cca do 100 EUR) čítačku kníh zo súčasnej ponuky na trhu? Nezáleží mi na prehrávaní mp3, ani videí a nemusí mať ani wi-fi pripojenie... hlavne aby sa do nej dali natiahnuť knihy v pdf formáte z môjho PC, aby mala dobrú čitateľnosť na slnku a aby sa s ňou dobre narábalo.
Vopred pekne ďakujem :)
arizona
16.07.12,07:44
Kazda citacka predpokladam ma E ink, tzv. elektronicky atrament, ktory podporuje dobre a viditelne citanie.
Teraz su okolo 100 € v predaji nejake citacky /myslim Kindle a ine/, ktore ale obsahuju reklamny pasik, tak uvaz, ci ta to nebude rusit pri citani.
Ja osobne som Kindle vylucila,aj ked je jedna z najlepsich,ale ked si kupis knihy na SK, tak musis vsetky prekonvertovat,lebo su necitatelne. Pri konvertovani to robi galibu,lebo nase makcene ti nezobrazuje, namiesto toho rozne otazniky a haciky.Zle sa to cita.

Ja mam tuto http://www.martinus.sk/?uItem=119036 , ale musim povedat , ze citanie PDF na citackach nie je moc pohodlne.
Precitas,ale nie je to take ,ako ked citas original knihu.

Na citackach sa vyborne cita na dennom svetle,aj na slnku. Ale pocitaj s tym, ze ked si v tmavej miestnosti,alebo v sere, vidis horsie, takze treba prikupit obal s lampickou, co tiez nie je lacne.
arizona
16.07.12,07:47
Tinytiny
16.07.12,07:51
Mám Bookeen Cybook Opus a je skvelá. Svojho času som za ňu zaplatila takmer dvojnásobok, ale teraz sa dá zohnať za Vami uvedenú cenu. Má e-ink, čiže neničí oči, čitateľnosť na slnku výborná, podporuje PDF, aj keď ja si knihy ukladám v TXT. Nie je to multifunkčné zariadenie, čiže je dobré LEN NA ČÍTANIE, ale v tomto je nedostižná. :-) Určite odporúčam.
MilanH
16.07.12,10:44
za 100eur sa da kupit aj celkom slusne multimedialne zariadenie. ja mam Archos 70b ereader a som spokojny. Diakritiku zvlada dobre. ale daju sa kupit aj za menej. citanie je uplne v pohode ako na slnku tak v tme. to wifi by som urcite tam chcel. ani nevies kedy sa hodi, mozes si stiahnut knihy priamo z netu a nemusis instalovat cez pc.
marosj2
16.07.12,10:44
Ja som kupoval tesne pred vianocami minuleho roku. Rozhodol som sa pre Kindle 4.
Dovody:
Cena (objednaval som priamo z amazanou, bola najlacnejsia)
nie je dotykova (pri dotykovom ovladani je display stale zamasteny)
moznost konverzie do nativneho formatu a nahravania knih pomocou emailu
Co mi pri kindle4 chyba, je podpora formatu PDB, na konverziu je nutne pouzit externy program. Ja pouzivam calibre, skonvertovanu knihu vie poslat mailom priamo do citacky. Calibre mal po instalacii problemy s diakritikou pri konverzii, ale nebol to neriesitelny problem.
Pokial ide o moznost citania suborov PDF na 6'' citacke, tak sa to da, ale ide skor o nudzovu moznost. PDF-ka nie je mozne formatovat, je mozne zobrazit len cast pdf-ka. Je to viac menej nepouzitelne a pdf nie je format vhodny do beznych citaciek. S pdf-kom by si mohla poradit kindle DX s 9.7'' displayom (je mozne zobrazit celu stranku naraz, nie je nutne zomovat), ale ta uz je cenovo niekde inde.

Za tych 8 mesiacov som precital niekolko desiatok knih a mam s Kindle iba dobre skusenosti. 6'' display na bezne citanie staci, rychlost prekreslovania je dostatocna, citatelnost aj na slnku vynikajuca, vydrz na bateriu tiez.
veva125
16.07.12,10:45
Ja mam Kindle Touch, vynikajuca hlavne pri citani v cudzom jazyku - ma integrovany slovnik... Ale na PDF je to male, rozhodne by som si kupila na pdf viac ako 7". Citat sa to da, ale treba stale zvacsovat a posuvat, je to nepohodlne...
Inac ten spominany reklamny pasik sa neobjavuje pri citani knihy, je iba v menu, ked si vyberam knihu a ako setric...
veva125
16.07.12,10:52
este by som dopnila, ze niektore PDF sa mi celkom dobre podarilo prekonvertovat v Calibre alebo priamo cez amazon(poslete si pdf na mail a prekonvertuje sa to) do txt, ale niektore sa nedaju... Este som nezistovala, v com sa lisia tie pdf co idu prekonvertovat a tie co nejdu... asi kvalita scanu, a musi byt malo obrazkov...
pavol36
16.07.12,11:05
Na PDF odporúčam Prestigio 5097pro - má IPS displej s uhlopriečkou 9,7 palca. Cena okolo 200 €. Podobné parametre má napr. aj Yarvik Zetta. Nie sú to síce čítačky s elektronickým atramentom, ale na čítanie sú to vhodné a nie prehnane drahé tablety. Oproti klasickým čítačkám to má tieto výhody - farba, veľkosť displeja. Nevýhodou je samozrejme častejšie nabíjanie a i ten displej, ktorý samozrejme ťahá oči viac, ako e-ink. Ale - šikovný program (reader) umožňuje plynulé tlmenie jasu (napr. coolreader). Tieto tablety majú operačný systém Android 4 a samozrejme aj GooglePlay, odkiaľ sa software na čítanie dá stiahnuť.
Inak, 7 palcové veci, či už čítačky alebo tablety sú na čítanie nevhodné. A zvlášť na PDF je ideálne, ak má diplej formát 4:3 a nie širokouhlý 16:9
mart.
16.07.12,11:12
Ľudia a ako je s tou wifi-nou v čítačkách ? Dajú sa navštevovať všetky stránky (ako google, facebook, atď) alebo tá wi-fi slúži iba na stahovanie e-books z nejakej jednej stránky ?
veva125
16.07.12,11:45
z Kindla sa da normalne pouzivat web, funguju tam zalozky, zoomovanie, na shmu mi aj oblaciky naskocia v grafickej predpovedi :-) V inych citackach neviem.
marosj2
16.07.12,12:15
Ľudia a ako je s tou wifi-nou v čítačkách ? Dajú sa navštevovať všetky stránky (ako google, facebook, atď) alebo tá wi-fi slúži iba na stahovanie e-books z nejakej jednej stránky ?
Wi-fi sluzi hlavne (v pripade kindle) na pridavanie noveho obsahu - knih. Vacsina citaciek obsahuje aj internetovy browser, ale znova ide hlavne o nudzovku. V takychto browseroch nefunguje java, flash, html5 - na bezne surfovanie nie su pouzitelne a pri citackach,
ktore nemaju klavesnicu alebo dotykove ovladanie, je aj pisanie adresy beh na dlhu trat. Niektore servre (napr. idnes cz) umoznuju pri citani na PC poslat dlhsie clanky do Kindle pomocou tlacidla zdielat.

Skor spominany tablet je multimedialne a viacucelove zariadenie. Na tablete sa da lepsie surfovat, daju sa hrat hry, pocuvat mp3, pozerat filmy, pisat posta .... Citacka je jednoucelove zariadenie, sluzi hlavne na citanie knih. Tomu je podriadena aj konstrukcia. Najlepsi tablet vydrzi na jedno nabitie iba niekolko hodin intenzivneho pouzivania. Najhorsia citacka vydrzi na jedno nabite niekolko dni citania (e-ink spotrebuvava prud iba pri prekreslovani). Citacka je v odtienoch sedej, tablet je farebny. Kontrast a citatelnost je lepsia na citacke, filmy sa daju pustit iba na tablete. Na priamom slnku je aj najlepsi tablet skoro necitatelny, citacka nema problem. V uplnej tme sa citacka citat neda, lebo vacsina citaciek nema podsvieteny display. Tablet je citatelny vdaka podsvietenemu displayu aj po tme.

Pokial ide o velkost, mam 6'' kindle. Bal som sa, ze to bude malo, ale po niekolko mesacnom intenzivnom pouzivani mozem povedat, ze na citanie beletrie je to dost.

Vratim sa este k pdf. Skusal som citat priamo pdf v kindle - nepouzitelne. Neskusal som konvertovat PDF. Konverzia z PDF-ka moze fungovat, pokial PDF nie je zabezpecene heslom a pokial je pdf textove. Ak pdf subor vznikol scanovanim a su v nom obrazky namiesto textu, konverzia nebude mozna. Vacsina knih sa da ale zohnat (kupit, stiahnut) aj v inom formate vhodnejsom pre citacku. Ak mas iba PDF (napriklad scanovane knihy), tak potom by som voli 10'' tablet, inak e-ink citacku.
allgreen
16.07.12,12:22
rozmyslam aj ja nad tabletom.. a to som si myslel ked sa to zacalo predavat ze to je upna zbytocnost..ale teraz sa na to pozeram ináč. ked chcem len nieco pozret na nete, je zbytocne zapinat velke PC
marosj2
16.07.12,12:50
rozmyslam aj ja nad tabletom.. a to som si myslel ked sa to zacalo predavat ze to je upna zbytocnost..ale teraz sa na to pozeram ináč. ked chcem len nieco pozret na nete, je zbytocne zapinat velke PC
Znova zalezi od toho, na co to budes pouzivat. Citacka je hlavne na citanie knih, tablet je taky maly pocitac. Kratko som ich uz skusil niekolko, plus niekolko rokov pouzivam android telefony. Tablet je dobry, ked nieco potrebujes rychlo pozriet na webe. V tablete mozes mat recepty do kuchyne. Ja planujem tablet pouzivat ako dialkove k VLC alebo XBMC, chcem mat kameru vo vchodovych dverach a na tablete pozriet, kto zvoni. Tablet je vynikajuca vec, ked chces ukazovat fotky z digitalneho fotaku pri flasi vina. Moji znami pozeraju na tabletoch filmy (mna to ale neoslovilo). Na tablete sa vynikajuco robi s google maps. Tablet nie je vhodny na "serioznu" pracu - hlavne vtedy, ked potrebujes vela pisat. Softwarove klavesnice nie su velmi pouzitelne na pisanie dlhych textov. A tablet nie je vhodny ani na dlhotrvajuce citanie knih (mna bolia oci a vacsinou po par hodinach dojde baterka)
zlatica76
16.07.12,12:51
Ja mám starší Amazon Kindle (kúpený priamo z US), spolu s obalom to bolo menej ako 150 eur.
Spokojnosť maximálna - žiaden problém pri zobrazovaní našich špeciálnych znakov, zobrazuje txt, pdf (dá sa otočiť o 90 stupňov, potom je to akurát), výdrž baterky v pohode (skoro mesiac pri intenzívnom čítaní).
Má to aj wi-fi, ale je to len na núdzové čítanie stránok (trochu pomalé, a nemusí to stránku zobrazovať správne).
Je dobré si kúpiť obal so svetielkom :) výhoda pri večernom čítaní.
Jediné, čo pociťujem ako nevýhodu je, že sa dá robiť len jednoduchá štruktúra - tj. len jedna úroveň adresárov, ale dá sa s tým žiť.
allgreen
16.07.12,13:11
marosj2 (http://www.porada.sk/member.php?u=246079) presne na taketo veci by mi bol tablet vhod, mame malinke babatko a vecer uz neostava vela sil,ani casu.. sadnut za PC a pozret maily,recepty, poradu :) teraz to praktizujem na mojom THC wildfire ale tie malinke pismenka,nie velka praktickost a hlavne po leziacky je to luxus. Rad si precitam aj knihu z papiera comu sa displey tabletu nevyrovna.
Zatial som nasiel nieco ako tento Archos http://citacky-elektronickych-knih.heureka.sk/archos-70b/
cca 90e nieje vela. Do 100vky sa dá zohnať aj nieco lepšie?
marosj2
16.07.12,13:49
marosj2 (http://www.porada.sk/member.php?u=246079) presne na taketo veci by mi bol tablet vhod, mame malinke babatko a vecer uz neostava vela sil,ani casu.. sadnut za PC a pozret maily,recepty, poradu :) teraz to praktizujem na mojom THC wildfire ale tie malinke pismenka,nie velka praktickost a hlavne po leziacky je to luxus. Rad si precitam aj knihu z papiera comu sa displey tabletu nevyrovna.
Zatial som nasiel nieco ako tento Archos http://citacky-elektronickych-knih.heureka.sk/archos-70b/
cca 90e nieje vela. Do 100vky sa dá zohnať aj nieco lepšie?

Tak ten Archos radsej nie, budes sklamany. Stary android, pomaly procesor a reakcie ....
Ja hladam tablet za rozumnu cenu uz dlhsiu dobu. Moje poziadavky su:
Android aspon 4.0 (aktualne najnovsi je 4.1)
IPS kapacitny display
7'' alebo 10 ''
primerane hardwarove parametre (aby nebolo treba dlho cakat na reakciu zariadenia)

Spokojny by som asi bol napriklad s Huawei MediaPad 7 alebo s Samsung Galaxy Tab 2 7.0 ale tieto oba su cenovo niekde inde Archos (a aj mimo toho, co som ochotny zaplatit)

Pri kupe lacnych zariadeni pozor, aby v nich bol android oficialne. Cinania, ktory ich robia, castokrat nemaju licenciu googlu a potom v nich nefunguje software google play. Bez neho je instalacia novych programov netrivialnou zalezitostou a moze byt nad tvoje sily.

Mozno sa este oplati pockat na tablet od google - Google Nexus 7. Mal by byt coskoro dostupny, pravdepodobne za rozumnu cenu (v porovnani s ostatnymi vyrobcami) a bude aj dlho podporovany, co je v pripade takychto zariadeni tiez dost dolezite.
MilanH
16.07.12,14:15
Ľudia a ako je s tou wifi-nou v čítačkách ? Dajú sa navštevovať všetky stránky (ako google, facebook, atď) alebo tá wi-fi slúži iba na stahovanie e-books z nejakej jednej stránky ?

no zalezi od citacky. niektore ti dovolia len na predvolene stranky s kniznym obsahom a na ostatnych mozes surfovat kade len chces. Hlavne tie s Androidom. ale pozeraj aspom 2.3 a viac, ideal je 4.0.
pavol36
16.07.12,14:44
Ak tablet Archos - tak potom aspoň tento http://tablety.heureka.sk/archos-80-g9-8gb/ - 8 palcový display, Android 3.2 Honeycomb. Staré androidy 2.3 a nižšie sa už vôbec neoplatí kupovať. Tieto verzie boli primárne vyvíjané pre mobily, nie pre tablety. Archos, Huawei a Prestigio sú najlepšie tablety z tých najlacnejších. Celkom kvalitné spracovanie, vlastné softwarové nadstavby, pravidelná podpora nového firmware (okrem Huawei, ktoré je sporadické). Hovoríme o modeloch do 220, v prípade huaweiu do 300 eur. Samsung, Acer a iné, to je už iná liga - a iné pálky... Odporúčam si pozrieť http://androidforum.cz/tablety-a-herni-za-izeni-f42.html?sid=585c6e512d26267ab4a69881c68e9278

Ak chce človek naozaj lacný tablet, pri ktorom nebude nadávať - odporúčam Prestigio 5080cpro http://tablety.heureka.sk/prestigio-pmp5080cpro/ ktorý sa dá zohnať už za 150 €, má vo výbave aj kožený obal, 8 palcov, formát 4:3, oficiálny googleplay (androidmarket). Povedal by som, že asi najlepšia vec v pomere cena/výkon v rámci lacných tabletov.
allgreen
17.07.12,09:22
[/QUOTE]Ak chce človek naozaj lacný tablet, pri ktorom nebude nadávať - odporúčam Prestigio 5080cpro http://tablety.heureka.sk/prestigio-pmp5080cpro/ ktorý sa dá zohnať už za 150 €, má vo výbave aj kožený obal, 8 palcov, formát 4:3, oficiálny googleplay (androidmarket). Povedal by som, že asi najlepšia vec v pomere cena/výkon v rámci lacných tabletov.[/QUOTE]

tak tento sa mi páči páči, ďakujem objednám si ho...s androidom už mám aké také skúsenosti, bude treba aj na tomto tablete nainstalovat googleplay? alebo uz tam bude predinstalovany?
a zabudol som ze mi doma treba wifi tak este cena stupne o cca 15e za router :) škoda že som starý predal
marosj2
17.07.12,10:44
Cena za tp Prestigio pekna, az na dve podstatne veci:
- jednojadrovy procesor - niekedy moze byt ovladanie trhane a reakcie tabletu spomalene. Cast uzivatelov si to nevsimne, pre ten zbytok to moze byt dost frustrujuce
- rozlisenie displaya 800x600 - na dnesnu dobu uz velmi malo, bude vidiet raster

googleplay bude na tomto tablete predinstalovany. Ako bonus dava prestigio aj nejaky vlasny ebook reader s pristupom ku kope knih (ale v akom jazyku nepisu ....)
viac o tomto tablete napriklad tu:
http://www.mojandroid.sk/android-tablety/recenzia-prestigio-multipad-pmp5080cpro-hodnotenie-mojandroid-sk-610
pavol36
17.07.12,18:36
Mám to prestigio už 2 mesiace - a zatiaľ som trhanie nepozoroval - nehrám hry, občas angry birds. Netrhá ani pri viac aplikáciach naraz spustených Video ide ok, aj vo vysokom rozlíšení, raster je síce jemne viditeľný, ale vôbec neprekáža. Google Play je nainštalovaný a k tomu aj dosť iného software - http://www.prestigio.sk/products/personal-computers/Tablet_PC/MultiPad_PMP5080C_PRO - ako netový prehliadač používam Dolphin, subjektívne sa mi zdá rýchlejší ako Opera Mobile (mám aj ten). Na čítanie kníh používam Cool Reader (stiahnutý z googleplay, ktorý má neskutočne veľkú podporu formátov). V tabklete je aj ereader prestigio - ale ten nepoužívam, sú pri ňom samozrejme aj nejaké knihy, viacero z nich v SK a CZ jazyku. Kníh je možné na nete stiahnuť kvantá (neriešim teraz legálnosť) - uprednostňujem knihy vo formátoch pdb, doc, rtf.
milkyways
18.07.12,12:03
Vsetkym velmi pekne dakujem za pomoc :) Nakoniec sa rozhodujem medzi Kindle 4 a Kobo Touch. Uz som bola rozhodnuta ist do Kobo, ale teraz som zistila, ze vstavany slovnik udajne funguje vylucne pri knihach stiahnutych z ich stranky, co je pre mna dost velke minus, kedze citam iba knihy v anglictine a slovnik (aspon vykladovy) by som urcite vyuzila :( Neviem, ako je na tom Kindle, ale asi lepsie... tak idem dalej citat recenzie, prehladavat fora a uvidim :)
marosj2
18.07.12,17:14
Vsetkym velmi pekne dakujem za pomoc :) Nakoniec sa rozhodujem medzi Kindle 4 a Kobo Touch. Uz som bola rozhodnuta ist do Kobo, ale teraz som zistila, ze vstavany slovnik udajne funguje vylucne pri knihach stiahnutych z ich stranky, co je pre mna dost velke minus, kedze citam iba knihy v anglictine a slovnik (aspon vykladovy) by som urcite vyuzila :( Neviem, ako je na tom Kindle, ale asi lepsie... tak idem dalej citat recenzie, prehladavat fora a uvidim :)
V Kindle je Oxford Dictionary of English. Funguje aj v knihach, ktore nie su od Amazonu. S kurzorom sa nastavis na slovo a hore (alebo dole) vyskoci popis.