mikulo
16.07.12,11:27
Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. V súčasnosti sú nastavené podmienky pre SZČO k daňovému priznaniu (a teda plateniu daní) nejako. A moja otázky by bola, že ak teraz vláda tie podmienky zmení (či už percento dane z 19 na 20, alebo spôsob uplatnenia paušálnej dane, čokolvek čo sa chystajú spraviť), budú mať tieto zmeny vplyv aj na daňove priznanie za rok 2012 (podávané v roku 2013)? alebo sa budú uplatňovať až k daňovému priznaniu za rok 2013?
Chcem si totižto predbežne vyrátať akú daň budem platiť o rok v marci (pri predpokladaných príjmoch), aby som vedel, koľko si mám odkladať, resp. koľko môžem minúť a chcel by som vedieť, či môžem rátať so súčasným nastavením (19% daň, 40% paušálne náklady, a pod.) alebo či mám rátať s tým, že sa ešte niečo môže zmeniť.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Katy a R
16.07.12,09:40
Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. V súčasnosti sú nastavené podmienky pre SZČO k daňovému priznaniu (a teda plateniu daní) nejako. A moja otázky by bola, že ak teraz vláda tie podmienky zmení (či už percento dane z 19 na 20, alebo spôsob uplatnenia paušálnej dane, čokolvek čo sa chystajú spraviť), budú mať tieto zmeny vplyv aj na daňove priznanie za rok 2012 (podávané v roku 2013)? alebo sa budú uplatňovať až k daňovému priznaniu za rok 2013?
Chcem si totižto predbežne vyrátať akú daň budem platiť o rok v marci (pri predpokladaných príjmoch), aby som vedel, koľko si mám odkladať, resp. koľko môžem minúť a chcel by som vedieť, či môžem rátať so súčasným nastavením (19% daň, 40% paušálne náklady, a pod.) alebo či mám rátať s tým, že sa ešte niečo môže zmeniť.

Za odpoveď vopred ďakujem.
.. no odpovedať sa dá len tak, že "kuknem do mojej zázračnej gule" - a .. aj tak houby vidím :D.
Sleduj návrhy - a rokovania v NRSR (prípadne môžeš lobovať na u tvojho zástupcu v parlamente;))
Chystaných zmien je dosť - čo sa týka daní, je návrh aj že to už bude už za rok 2012 - ale čo sa nakoniec schváli - a s akou platnosťou :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:
Tweety
16.07.12,09:42
.. no odpovedať sa dá len tak, že "kuknem do mojej zázračnej gule" - a .. aj tak houby vidím :D.
Sleduj návrhy - a rokovania v NRSR (prípadne môžeš lobovať na tvojho zástupcu v parlamente;))
Chystaných zmien je dosť - čo sa týka daní, je návrh aj že to už bude už za rok 2012 - ale čo sa nakoniec shváli - a s akou platnosťou :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:
Zákony, § znenia nebývajú retroaktívne, ale čo nie je , môže byť.
mikulo
16.07.12,11:01
Zákony, § znenia nebývajú retroaktívne, ale čo nie je , môže byť.
No veď o toto mi ide, či je možné tie zmeny, ktoré pôjdu robiť, aby platili na už teraz prebiehajúci rok. Samotné daňové priznanie za rok 2012 síce podávať iba budeme, ale ak by sa tie zmeny mali vzťahovať už na to daňové priznanie za rok 2012, tak to znamená že menia pravidlá hry už prebiehajúceho roku (a teda bolo by čiastočne retroaktívne - lebo teraz si napr. nemusím zbierať bločky na skutočné výdavky, keď rátam s paušálnymi, ale ak ich zmenia a mne sa oplatí viac uplatniť skutčné výdavky, tak už nemôžem, lebo bločky nemám).
Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?
Tweety
16.07.12,11:05
Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?
To chceš teda vedieť viac, ako možno teraz vedia samotní kompetentní. Viď prísp. 3.
tictac7
16.07.12,11:06
No veď o toto mi ide, či je možné tie zmeny, ktoré pôjdu robiť, aby platili na už teraz prebiehajúci rok. Samotné daňové priznanie za rok 2012 síce podávať iba budeme, ale ak by sa tie zmeny mali vzťahovať už na to daňové priznanie za rok 2012, tak to znamená že menia pravidlá hry už prebiehajúceho roku (a teda bolo by čiastočne retroaktívne - lebo teraz si napr. nemusím zbierať bločky na skutočné výdavky, keď rátam s paušálnymi, ale ak ich zmenia a mne sa oplatí viac uplatniť skutčné výdavky, tak už nemôžem, lebo bločky nemám).
Čiže presne na to sa pýtam, či je vôbec "možnosť", že by tie zmeny mali platiť už na daňové priznanie za rok 2012, alebo či to je vylúčené?

ale veď Tweety Ti to jasne napísala. Odkiaľ to máme vedieť? Choď a spýtaj sa v parlamente. Oni schvaľujú zákony a dávajú im aj účinnosť....
Katy a R
16.07.12,11:07
srandista - veď ani srnky netušia ešte, čo bude ...
mikulo
17.07.12,19:59
Vďaka všetkým za odpovede.


To chceš teda vedieť viac, ako možno teraz vedia samotní kompetentní. Viď prísp. 3.

Vtomto ale s Vami nesúhlasím. Práve kompetentní musia vedieť, či privavované zmeny (nech sú akékoľvek) môžu aplikovať už na daňové priznanie za rok 2012. A to je to, na čo sa pýtam (ospravedlňujem sa, ak som sa nevyjadril v prvej otázke jasne).
KEJKA
17.07.12,20:40
väčšinou čo schvália, tak ešte dajú prechodné ustanovenia do každého novelizovaného zákona, kde sa upresní, čo sa aplikuje odkedy.
V našom Kocúrkove je možné všetko..............takže radšej rátaj s horšími podmienkami, odkladaj si bločky ako píšeš, zmena v jemnejšom prevedení poteší.