wurmi95501
16.07.12,18:35
Dobry den,

chcel by som sa opytat ze ked som postavil drobnu stavbu, ale so zastavanou plochou 30 m^2. Taka kolna. Dostanem pokutu 331 Eur za nedodrzanie metraze? Sice som doniesol na stavebny urad ohlasenie o dalsej drobnej stavbe, pristavbe, ktora by stav veci legalizovala, ale neskoro. Cize by som mal vedla seba dve miestnosti 25+5 m^2.

Podla akeho kluca sa posudzuju rozmery (presnost na milimetre, centimetre, metre). Je tam nejaka stavebna tolerancia, ktoru komisia vie zohladnit?
draik
16.07.12,18:50
V zákone je písané jasne 25m2 (plus iné podmienky). Úradníci by mali veľmi prižmúriť oči, aby Vám jednu stavbu zobrali ako dve menšie. Pokojne to môžu považovať za čiernu stavbu, keďže nemáte stavebné povolenie a je to nad 25m2. Závisí teda od toho, kde to staviate a kto to bude posudzovať. Len na okraj, dúfam, že na danom pozemku už stojí hlavná stavba, pretože drobná stavba má len doplnkovú funkciu.
wurmi95501
17.07.12,06:52
ano, "cierna" stavba ma len doplnkovu funkciu. Ako uz v roku 2009 sa hovorilo o zakone ze do 150 m^2 staci len ohlasenie. A opytat by som sa chcel ze ci plati:

Zastavanou plochou stavby sa rozumie plocha ohraničená ortogonálnymi (pravouhlými) priemetmi vonkajšieho líca zvislých konštrukcií všetkých nadzemných a podzemných podlaží do vodorovnej roviny. Izolačné prímurovky sa nezapočítavajú.

Konkretne mi ide o presah strechy nad nosnymi murmi - asi sa nezapocitavaju do zastavanej plochy, ci ano?
dom11
18.07.12,06:32
U bežnej stavby sa strecha neráta , len ta strecha musí byť na vašom pozemku ,aby nepretŕčala k susedom !!!. A kto by išiel kontrolovať drobnú stavbu a jej rozmery.:)
MareC3k
19.07.12,08:59
co viem zo skusenosti, tak pri ohlasovani drobnej stavby sa podava aj nacrt s rozmermi ako by to malo v skutocnosti vyzerat a tak sa to aj schvaluje. Ale po vystaveni to nikto nekontroluje... ma sa zato, ze stavba sa stavala podla nacrtu v ziadosti :)
majusina
22.07.12,18:18
Chcem sa spýtať, platí sa za drobnú stavbu do 25m2 do budúcna aj daň z nehnuteľností? Ďakujem
wagner
22.07.12,18:27
Dobry den,

chcel by som sa opytat ze ked som postavil drobnu stavbu, ale so zastavanou plochou 30 m^2. Taka kolna. Dostanem pokutu 331 Eur za nedodrzanie metraze? Sice som doniesol na stavebny urad ohlasenie o dalsej drobnej stavbe, pristavbe, ktora by stav veci legalizovala, ale neskoro. Cize by som mal vedla seba dve miestnosti 25+5 m^2.

Podla akeho kluca sa posudzuju rozmery (presnost na milimetre, centimetre, metre). Je tam nejaka stavebna tolerancia, ktoru komisia vie zohladnit?


O pokutách pojednáva stavebný zákon
§ 106
Správne delikty
(1) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 400 000 Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá

a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,
b) uskutočňuje terénne úpravy a práce podľa tohto zákona, na ktoré je potrebné povolenie stavebného úradu, bez takéhoto povolenia alebo v rozpore s ním,
c) nezabezpečuje podmienky vykonávania štátneho stavebného dohľadu, bráni v jeho výkone, nesplní výzvu orgánu štátneho stavebného dohľadu [§ 102 ods. 2] alebo neurobí opatrenie nariadené orgánom štátneho stavebného dohľadu,
d) neudržiava stavbu napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu,
e) uskutočňuje alebo užíva informačné, reklamné alebo propagačné zariadenia bez predpísaného povolenia alebo v rozpore s ním.

(2) Stavebný úrad alebo inšpekcia uloží pokutu do 2 miliónov Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie, ktorá

a) použila na zhotovenie stavby stavebný výrobok, ktorý nie je vhodný (§ 43f),
b) mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
c) odstráni stavbu bez povolenia príslušného orgánu,
d) neodstráni dočasné zariadenie staveniska po skončení výstavby,
e) uskutočňuje pre iného stavbu mimo rozsahu predmetu svojej činnosti,
f) nepredloží v určenej lehote dokumentáciu potrebnú na nevyhnutné úpravy alebo nevykoná nariadené nevyhnutné úpravy (§ 87),
g) zhoršuje životné prostredie tým, že predlžuje lehotu výstavby v rozpore so stavebným povolením.
wagner
22.07.12,18:29
Chcem sa spýtať, platí sa za drobnú stavbu do 25m2 do budúcna aj daň z nehnuteľností? Ďakujem
Musíš si ho do dane priznať v januári budúceho roku a budeš platiť z nehnuteľnosti