Branislav Binek
17.07.12,10:07
Zdravim Vás!

Chystam sa prerobit dom mojich rodicov, resp. len jeho vrchnu cast, dreveny krov. Jedna sa o valbovu strechu.
Predstavu mam uplne presnu, tu by som sa chcel poradit ako sa vysporiadat s podlahou kedze strop menit za ZB nechcem pretoze je tam nova krytina a po dalsie chcem priznat konstrukciu krovu, problemom su samzrejme vazne tramy, mam ich tam 3 jeden budem musiet prerusit kvoli schodom.

Moja prva otazka suvisi priamo s vaznym tramom, potrebujem ho prerusit, ale smaozrejme nepojde to len tak rozmyslal som ho v mieste nosnych murov dodatocne opriet na "papucu" ale z dispozicnych moznosti sa to neda. Dalsov moznostou by boloprerusenie a spojenie ostavajucich krajnych casti tramu spojit v podlahe. alebo to spojit vrchom nejakou mozno aj ocelovou konstrukciou a vytvorit tak vlastne nahradnu plnu vazbu v tomto mieste.

A moja druha otazka ako vyriesit podlahu, premyslal som pouzitie systemu RIGIDUR na stropnych tramoch vyttvorit popri tom nejaky rost v jednej rovine s rigidurom (alebo tam nechat nejaku volu na prevetranie) a nasledne na ten rost instalovat drevenu podlahu pod uroven vaznych tramov.

AJ ked som studoval Statiku som este mlady na to aby som pozrel na dreveny tram stropu a povedal ze dalsie uzitkove zatazenie ktore hodlam na podlahu vzniest to udrzi. preto sa bojim volat statika aby mi nezrusil vsetky planu, aj ked viem ze ked sa do toho pustim 100% ho budem musiet prizvat.

Co sa tykakonstrukcie strechy a krokiev tie nevyzeraju zle ale budem tam vkladat stresne okna, takze u starym krokvam nove krokvy a okno aj s konstrukciou sadrokartonu pojde z velkej miery na nove drevo. Krokvy budem ukladat len od urovne pomurnica stredova vaznica. nie az po vrcholovu...

Budem vdacny ak niekto kto s takouto situaciou uz skusenost mal mi nejakym sposobom poradil.
Vopred Dakujem.:)
p.mac
17.07.12,11:26
bez vykresu tazko povedat, ale prve co ma napadne, je ze vazny tram sa neprerusuje za ziadnych podmienok !
Branislav Binek
18.07.12,04:32
Výkres budem riesit cez dovolenku, potom to poskytnem, a k tomu neprerusovaniu vazneho tramu, samozrejme ze sa pred prerusenim docasne fukncia tramu nahradi nejakou docasnou konstrukciou kym sa nejakym sposobom jeho funkcia nahradi. V kazdom pripade sa jeden bude musiet prerusit takze toho sa nezbavim.
220870
18.07.12,05:48
Väznica sa dá prerušiť ,posunúť aj nahradiť.Ale to sa rieši na mieste podľa tvaru strechy jej spojov atd.Rigidur je ok , ale predtým treba posúdiť nosnosť stropných trámov.
ciners
18.07.12,13:27
To je strary stvorec? Vykres nepomoze, to treba nazivo vidiet. Pripadne fotky treba vidiet
Branislav Binek
18.07.12,18:18
je to stvorec, cca 11/11 samozrejme aj podchodne vysky tam budu male tym padom sa mi dost ztiesni priestor, ale to ma netrapi chcem tam riesit len kancelariu a nejake sedenie, mozno malu kuchynku, rozmyslam som aj o zdvihnuti strechy a podmurovani plus veniec tym padom by bol problem s vaznymi tramami vyriesieny ale nasledoval by zlozity nevyspytetelny a nebezpecny technologicky postup. takze do toho sa asi pustat nebudem.

Fotky dolozim. aj s nejakymi papiermi postupne.
ciners
18.07.12,18:48
Veniec problem s vaznymi tramami neriesi, tie su na vodorovne sily, ale to asi vies :) Pokial tam mas stolicu, tak treba spocitat kolko tie vodorovne sily su (spravis natvrdo MKP model) a budes mudrejsi. Pri velkom sklone ako maju stare strechy a stolici, tie sily mozu byt dost male. Takze odvahu a pocitaj, si statik, ak sa bojis, posli mi to na kontrolu :)
Branislav Binek
19.07.12,09:44
tak ale pomurrnicu by som ukotvil do venca, tym padom sa nemusim bat vodorovnych sil, ale problem by bol uchytit tu pomurnicu do venca, uz len z dvovodu ze je zdvojena, a ma tvar takmer gulatiny. Samozrejme rozmyslal som ze si spravim model toho krovu ale s akou tuhostou prvkou by som uvazoval (myslim materialove charakteristiky atd.) kedze to drevo uz ma nejake roky a neviem zarucit ze je v takom stave ako uvazuje program, aj ked by mi pri posudeni vysla nejaka rezerva. a samozrejme naskyta sa aj problem spojov, tie tiez niesu v Boh vie akom stave a neviem zarucit ich 100% tnu funkcnost.
A inak este niesom statik :D ale ciele su uz stanovene takze vsetky peciatky raz budu :) aspon dufam :)

Neviem ci radsej neposetrim par rockov a postavim si dom presne podla mojich predstav.

V akom programe robis?
a uz si nieco take robil?
ciners
19.07.12,10:15
Tie vodorovne sily nebudu zavisle az do takej velkej miery od tuhosti prvkov, resp. modulu pruznosti dreva. Tie sily by ten veniec kludne zlomili, to nie su vynimocne pripady, ked najdem fotky, kludne Ti poslem :) S vypoctom budes aspon vediet kolko cca ocakavat. Ako skolak budes mat maximalne nexis alebo sciu, v tom sa ti na to vieme pozriet