TLAKER
18.07.12,08:48
Dobry den. Chcel by som sa opytat ake mam prava ako majitel pozemku. Vlastnim pozemok uz velmi dlho po rodicoch. Na pozemku je stavba ktoru tam postavilo druzstvo a vyuzivalo ju neskor to bola poziarna zbrojnica a asi pred rokom ju druzstvo darovalo jednemu obcanovi. Ten teraz zacal budovu opravovat dokonca si tam dal zaviest znovu vodu a elektriku a rozkopal pozemok bez mojho suhlasu, dokonca si oplotil tuto budovu. Chcel by som sa opytat niekoho skuseneho co mam v takejto situacii robit. Pozemok vsak nechcem predat. Mozem ziadat najomne, ak ano kolko asi. Pripadne mozem postupovat podla:
§ 135c (Stavba na cudzom pozemku)
(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.

Alebo nemam ziadnu sancu si svoj pozemok obranit. Dakujem za odpovede.
Mária27
18.07.12,06:59
Dobre si to vystihol. Môžeš dať návrh na súd, súd však môže rozhodnúť po svojom.
V každom prípade ti patrí náhrada za užívanie tvojho pozemku. Ak by si dosiahol zriadenie vecného bremena, bude to odplata za vecné bremeno napr. vo výške komerčného nájomného. Môžete aj uzavrieť nájomnú zmluvu.
V súčasnosti môžeš žiadať vydať bezdôvodné obohatenie až tri roky dozadu od požiadania, pretože majiteľ stavby užíva tvoj pozemok bez právneho dôvodu.