emília30
18.07.12,12:22
Dobrý deň,
prosím o radu... bývame v klasickom panelákovom byte, a zažiadalo sa nám viac súkromia, a keďže na rodinný dom nemáme financie, zvažujeme kúpiť byt v 4-bytovke. Je tam predsa len menej susedov, vlastný dvor, a byt, ktorý je v ponuke, je na 1. poschodí, takže nám nikto nebude dupať nad hlavou. Nemám skúsenosti s takýmito bytmi, aké sú ich pozitíva a hlavne negatíva, na čo si dať pozor ... Napr. čo sa týka nákladov na bývanie, vykurovanie, alebo ak by sa bytovka mala rekonštruovať, zatepľovať ... (keďže zatiaľ je v pôvodnom stave). Každá rada sa nám zíde.
Ďakujem
IvanPK
18.07.12,11:01
Takže asi takto : ak si založíte spoločenstvo vlastníkov bytov tak o všetkom budete rozhodovať všetci 4 vlastníci, všetky náklady na bývanie budete platiť podľa toho ako sa dohodnete, na všetky opravy sa budete skladať podľa spoluvlastníckeho podielu...bude to náročné...hlavne finančne...
misstka
18.07.12,11:13
Pozitíva si napísala, menej susedov, väčší klud, dvor.Negatíva asi hlavne to čo je trocha spomenuté aj vyššie,ak sa budete skladať, bude to finančne náročnejšie, je rozdiel ak sa napríklad na strechu poskladá 40 bytov a ak 4...
A takisto ak tá bytovka nebola rekonštruovaná, tak by bolo dobré zistiť si či je to v pláne alebo to susedia odmietajú, lebo ide napríklad o ľudí v zlej sociálnej situácií alebo o starých, ktorý už rekonštruovať nechcú. a vy ako mladá rodina by ste asi nechceli ostať v niečom čo vyzerá strašne a s obavami, že to spadne na hlavu.
A takisto pozor na kúpnu cenu, veľa ľudí má tendenciu predávať takú nehnuteľnosť za cenu dobre že nie rodinného domu, hoci to nie je ani zdaleka taký komfort ako v samostatnom rodinnom dome s vlastným pozemkom.
robertkozich
18.07.12,11:21
a to kolko stoji taky byt??a kde to je???
Oliwa
18.07.12,11:36
Pozitíva si napísala, menej susedov, väčší klud, dvor.Negatíva asi hlavne to čo je trocha spomenuté aj vyššie,ak sa budete skladať, bude to finančne náročnejšie, je rozdiel ak sa napríklad na strechu poskladá 40 bytov a ak 4...
A takisto ak tá bytovka nebola rekonštruovaná, tak by bolo dobré zistiť si či je to v pláne alebo to susedia odmietajú, lebo ide napríklad o ľudí v zlej sociálnej situácií alebo o starých, ktorý už rekonštruovať nechcú. a vy ako mladá rodina by ste asi nechceli ostať v niečom čo vyzerá strašne a s obavami, že to spadne na hlavu.
A takisto pozor na kúpnu cenu, veľa ľudí má tendenciu predávať takú nehnuteľnosť za cenu dobre že nie rodinného domu, hoci to nie je ani zdaleka taký komfort ako v samostatnom rodinnom dome s vlastným pozemkom.
V kontexte napísaného doplním: koľko rokov má tá bytovka? Ak 50 či viac, treba rátať s tým, že Vás bude skôr či neskôr čakať rekonštrukcia rozvodov vody, plynu či elektriny + spomenutej strechy, platby elektriny za spoločné priestory - schodište či pivnice...
Základ spolužitia - susedia. Ak sú to starší či starí ľudia, s ich pomocou, podporou či dohodou nepočítajte. Ak sa pominú, ich byty zdedia ich deti - možno Vám tam dajú podnájomníkov alebo sa nasťahujú sami, či byty odpredajú... My sme tým všetkým prešli a aj keď to bolo spočiatku super, lebo sme mali tiež byt v murovanej bytovke, vlastnú minizáhradku, garáž, deti vonku bazén, vlastné pieskovisko či posedenie pod slnečníkom, dnes som rada, že sme preč. Smiešna suma, ktorú kedysi spolumajitelia bytovky dávali na vkladnú knižku /byty boli v OV/, by dnes nepokryla nič a mesačne prispievať väčšou sumou do tzv. fondu opráv či nebodaj vybaviť si úver na opravu bytovky by neprichádzalo z ich strany do úvahy - ale problémy sa neskôr začali kopiť... V pivničných priestoroch únik plynu, potom tam raz stála cisterna s pitnou vodou, sused nebol ochotný prispievať na osvetlenie schodišťa, lebo tam nebýval, len prerábal byt kúpený pre vnuka, ktorý tam tiež nebýval, ale prenajal ho, ďalší starký s Alzheimerom zomrel a nasťahovala sa tam jeho vnučka-študentka s ďalšími spolubývajúcimi, keď sme chceli kúpiť spoločnú kosačku na udržiavanie trávnika, tak sme ju kúpili za svoje, manžel chcel na spoločnú vonkajšiu bránu dať elektronického vrátnika, no susedia z vedľajšej bytovky nesúhlasili, lebo roky im poštárka klopala na dvere bytu, atď. atď.
Preverte si, čo sa dá, povypytujte sa v okolí, aby ste sa neskôr nedostali do problémov, ktoré nebudete schopní sami vyriešiť...
bjuty smis
18.07.12,12:19
to by boli problémy pre človeka, ktorý by sa tam nasťahoval z RD.
Pre človeka z paneláku je to božská hudba.......tieto problémy už odteraz budete riešiť iba z 3 susedmi, nie z 50.....
a k tomu bonus garáž, zahradja, altának :))
Andy Kralik
18.07.12,12:35
Niekedy riesit veci s 50 je jednoduchsie ako riesit so 4. Rozhoduje nadpolovicna vacsina vlastnikov. Nadpolovicnou vacsinou urcite kolko sa budete skladat do fondu oprav, nadpolovicnou vacsinu urcite na co sa zlozite. Ked sa 10 ludi z 50 postavi proti nic to neznamena. Ak zo styroch budu proti co i len 2, nepohnes nicim.
pivko
18.07.12,12:41
V KE sú takéto 4bytovky na Podhradovej sú v nich 5izb.byty , býva tam kamarát - super bývanie. Ak je dobrá cena ber.
Oliwa
18.07.12,12:42
to by boli problémy pre človeka, ktorý by sa tam nasťahoval z RD.
Pre človeka z paneláku je to božská hudba.......tieto problémy už odteraz budete riešiť iba z 3 susedmi, nie z 50.....
a k tomu bonus garáž, zahradja, altának :))
Bjuty :), ja som tam prešla v podstate z paneláku, a z bytovky sme po čase odišli do RD, takže som zažila všetky typy bývania a môžem porovnávať :D... Napísala som len vlastnú skúsenosť. ;) Nad nami bývali susedia, ktorí mali svoje "sínusoidy"... Dlho bol kľud, ale z času na čas tam zohral hru alkohol a žiarlivosť, vtedy lietalo všetko - aj prádlo von oknom... A na druhý deň išli spolu na prechádzku držiac sa za ručičky... A k tomu mali psa, ktorý nemal rád kolesá - kočíky, bicykle - na všetko nenormálne štekal a deti sa ho báli. Také niečo som nezažila ani v paneláku, kde bývalo 60 rodín... Oni boli jeden z hlavných dôvodov, prečo sme odišli, lebo deti rástli a nie vždy stačilo dať hlasnejšie rádio, aby nepočuli hádku... Nepotrebovala som takýto výchovný vzor... Takže preto neľutujem, že sme sa rozhodli vziať si radšej úver a využiť možnosť odísť do vlastného... Lebo nie vždy to bola božská hudba... ;) Preto ešte raz opakujem - základ sú SUSEDIA!!! Bude ich málo, tak treba nájsť spoločnú reč...
Halli
18.07.12,13:00
http://www.porada.sk/t197928-stvorbytovka.html

Ak je všetko v pôvodnom stave, čakajú Vás vysoké investície ako do bytovky, tak aj do bytu. Na štyri rodiny je to predsa len veľký dom so všetkými rozvodmi , strechou a spoločnými časťami domu.
Ak si niekto postaví hlavu, alebo bude rypák, tak sa Vám bude ťažko o všetkom rozhodovať.
Jedinú výhodu vidím v počte bytov, ale ak je tam jeden človek taký ako som písala, už ani to nie je výhoda...potom Vám aj dvor bude malý a budete sa obchadzať...
Je to len veľká zriedkavosť, že sa v týchto bytovkách dnes už dokažu správať ako "jedna rodina"...doba priniesla opak...ako písala Oliwa , zaklad je v susedoch, ale aj tí sa menia nielen zmenou prisťahovaných, ale aj vekom.... ale skúste.... a až Vás to omrzí zmeníte aj vy ich...



daj si to zlučiť, načo dve témy?
Oliwa
18.07.12,15:11
http://www.porada.sk/t197928-stvorbytovka.html
......
Je to len veľká zriedkavosť, že sa v týchto bytovkách dnes už dokažu správať ako "jedna rodina"...doba priniesla opak...ako písala Oliwa , zaklad je v susedoch, ale aj tí sa menia nielen zmenou prisťahovaných, ale aj vekom.... ale skúste.... a až Vás to omrzí zmeníte aj vy ich...

Poznám ľudí v našej štvrti z inej štvorbytovky... Jedna rodina mala dve dcéry a druhá dvoch synov. Výsledok: detváky spolu vyrastali, spoznávali sa, a napokon boli dve svadby... :D:D A tak sa zo susedov stali svatovci, švagrovia, švagriné, kmotrovci a dnes už aj babky a dedkovci :)... Aj také pokračovanie môže mať bývanie v štvorbytovke... :---
Halli
18.07.12,17:57
Poznám ľudí v našej štvrti z inej štvorbytovky... Jedna rodina mala dve dcéry a druhá dvoch synov. Výsledok: detváky spolu vyrastali, spoznávali sa, a napokon boli dve svadby... :D:D A tak sa zo susedov stali svatovci, švagrovia, švagriné, kmotrovci a dnes už aj babky a dedkovci :)... Aj také pokračovanie môže mať bývanie v štvorbytovke... :---

...tak to je ten lepší prípad,ak im to vydrží.. ale vieš si predstaviť, že niekto z nich časom stratí hlavu? :) to bude rodinnodomová pohroma :)
Oliwa
18.07.12,18:26
...tak to je ten lepší prípad,ak im to vydrží.. ale vieš si predstaviť, že niekto z nich časom stratí hlavu? :) to bude rodinnodomová pohroma :)
No snáď vydrží... Lebo detváky si založili svoje vlastné domovy a bývajú inde. Ale má to jednu obrovskú výhodu: keď prinesú vnúčatá k starým rodičom, majú ich "z oboch táborov" pohromade pod jednou strechou.;) Ak by im náhodou cez prázdniny nechutilo u jednej babky, stačí zazvoniť pri dverách oproti... :D A babky ich spolu varujú na dvore pod spoločným stromom na spoločnej lavičke v spoločnej záhrade... :)
bjuty smis
18.07.12,18:28
Niekedy riesit veci s 50 je jednoduchsie ako riesit so 4. Rozhoduje nadpolovicna vacsina vlastnikov. Nadpolovicnou vacsinou urcite kolko sa budete skladat do fondu oprav, nadpolovicnou vacsinu urcite na co sa zlozite. Ked sa 10 ludi z 50 postavi proti nic to neznamena. Ak zo styroch budu proti co i len 2, nepohnes nicim.
áno, niekedy je jednoduchšie sa dohodnúť s 2 ludmi, ako s 25....
ale naozaj iba niekedy....
Halli
18.07.12,18:30
to je príkladny dom:)
sito
18.07.12,20:42
Dobrý deň,
prosím o radu... bývame v klasickom panelákovom byte, a zažiadalo sa nám viac súkromia, a keďže na rodinný dom nemáme financie, zvažujeme kúpiť byt v 4-bytovke. Je tam predsa len menej susedov, vlastný dvor, a byt, ktorý je v ponuke, je na 1. poschodí, takže nám nikto nebude dupať nad hlavou. Nemám skúsenosti s takýmito bytmi, aké sú ich pozitíva a hlavne negatíva, na čo si dať pozor ... Napr. čo sa týka nákladov na bývanie, vykurovanie, alebo ak by sa bytovka mala rekonštruovať, zatepľovať ... (keďže zatiaľ je v pôvodnom stave). Každá rada sa nám zíde.
Ďakujem

Teoreticky by to tak malo, mohlo byť. Ale? Ako sa to hovorí? Že z blata do kaluže! Alebo z dažďa pod odkvap!

http://www.porada.sk/t114394-prostoduchi-susedia.html?highlight=prostoduch%C3%BD+susedia

:);)
Andy Kralik
19.07.12,05:08
Dve skupiny vlastníkov bývajú "problematické" - neochota do niečoho investovať, nezáujem o správu, nezáujem niečo zmeniť.. starší ľudia žijúci len z dôchodku, ktorí musia otáčať 3x každé euro a mladí ľudia ktorí byt len zdedili ale nebývajú v ňom (prenajímajú alebo jednoducho byt leží ľadom). Tá druhá skupina je horšia ako tá prvá.

V kažom prípade by som sa v štvorbytovke najprv chcel osobne stretnúť s každým zo susedov a zistil si akí sú, ako zmýšľajú, či chcú robiť nejaké rekonštrukcie (budú treba), či sú ochotní reálnou sumou prispievať do fondu opráv (ste iba 4, budete sa musieť skladať vyššou sumou, strecha je strecha či pod ňou bývajú 4-ia alebo 50-ti a oprava stojí podobne), aký majú postoj k prípadnej pôžičke z banky (ak principiálne negatívny, nešiel by som do toho). Ak tam bývajú iba starší ľudia, ako sa postavia k tomu, že budete mať malé deti - bude väčší hluk..
buchač
19.07.12,05:46
Poznám ľudí v našej štvrti z inej štvorbytovky... Jedna rodina mala dve dcéry a druhá dvoch synov. Výsledok: detváky spolu vyrastali, spoznávali sa, a napokon boli dve svadby... :D:D A tak sa zo susedov stali svatovci, švagrovia, švagriné, kmotrovci a dnes už aj babky a dedkovci :)... Aj také pokračovanie môže mať bývanie v štvorbytovke... :---

No snáď vydrží... Lebo detváky si založili svoje vlastné domovy a bývajú inde. Ale má to jednu obrovskú výhodu: keď prinesú vnúčatá k starým rodičom, majú ich "z oboch táborov" pohromade pod jednou strechou.;) Ak by im náhodou cez prázdniny nechutilo u jednej babky, stačí zazvoniť pri dverách oproti... :D A babky ich spolu varujú na dvore pod spoločným stromom na spoločnej lavičke v spoločnej záhrade... :)

mimotemy...to je pomaly jak scénar do filmu na námet od Daniely Steelovej ....:)
Oliwa
19.07.12,05:54
mimotemy...to je pomaly jak scénar do filmu na námet od Daniely Steelovej ....:)
mimotemy To nevymyslíš, to je život...;):)
Oliwa
19.07.12,07:01
Dve skupiny vlastníkov bývajú "problematické" - neochota do niečoho investovať, nezáujem o správu, nezáujem niečo zmeniť.. starší ľudia žijúci len z dôchodku, ktorí musia otáčať 3x každé euro a mladí ľudia ktorí byt len zdedili ale nebývajú v ňom (prenajímajú alebo jednoducho byt leží ľadom). Tá druhá skupina je horšia ako tá prvá.

V kažom prípade by som sa v štvorbytovke najprv chcel osobne stretnúť s každým zo susedov a zistil si akí sú, ako zmýšľajú, či chcú robiť nejaké rekonštrukcie (budú treba), či sú ochotní reálnou sumou prispievať do fondu opráv (ste iba 4, budete sa musieť skladať vyššou sumou, strecha je strecha či pod ňou bývajú 4-ia alebo 50-ti a oprava stojí podobne), aký majú postoj k prípadnej pôžičke z banky (ak principiálne negatívny, nešiel by som do toho). Ak tam bývajú iba starší ľudia, ako sa postavia k tomu, že budete mať malé deti - bude väčší hluk..

S prvou zvýraznenou vetou možno súhlasiť, lebo s takýmito majiteľmi býva problém sa vôbec skontaktovať, keďže často bývajú v inom meste, či na druhom konci republiky, nehovoriac o zahraničí... Ak byt prenajímajú, tak s jediným cieľom - čo najviac z neho ryžovať...

A k druhej vete len toľko: ani osobné stretnutie či prvý dojem nezaručí nič... Nás naša horná "suseda" privítala pri sťahovke s vlastnoručne upečenou tortou :eek:. Bola totiž vyučená cukrárka :). To sme však netušili, že až také bezproblémové bývanie to nebude :( - raz ju totiž sused /žili ako druh a družka/ vyhodil dokonca aj s tou jej elektrickou rúrou :D, ktorú si priniesla do spoločnej domácnosti... Možno si to s tou tortou chcela dopredu u nás vyžehliť. :rolleyes: Ale ako prvý dojem to bolo fakt milé a aj dobré... dodnes si ju pamätám - čokoládový korpus, banány a na tom parížska šľahačka... :--- Keď sa sťahujete a netušíte ani kde máte hrnce či vidličku, tak vám to padne dobre... ;) Len po čase to spolužitie nabralo trošku /dosť/ trpkú príchuť... Ale už je to našťastie za nami...
sito
19.07.12,07:07
S prvou zvýraznenou vetou možno súhlasiť, lebo s takýmito majiteľmi býva problém sa vôbec skontaktovať, keďže často bývajú v inom meste, či na druhom konci republiky, nehovoriac o zahraničí... Ak byt prenajímajú, tak s jediným cieľom - čo najviac z neho ryžovať...

A k druhej vete len toľko: ani osobné stretnutie či prvý dojem nezaručí nič... Nás naša horná "suseda" privítala pri sťahovke s vlastnoručne upečenou tortou :eek:. Bola totiž vyučená cukrárka :). To sme však netušili, že až také bezproblémové bývanie to nebude :( - raz ju totiž sused /žili ako druh a družka/ vyhodil dokonca aj s tou jej elektrickou rúrou :D, ktorú si priniesla do spoločnej domácnosti... Možno si to s tou tortou chcela dopredu u nás vyžehliť. :rolleyes: Ale ako prvý dojem to bolo fakt milé a aj dobré... dodnes si ju pamätám - čokoládový korpus, banány a na tom parížska šľahačka... :--- Keď sa sťahujete a netušíte ani kde máte hrnce či vidličku, tak vám to padne dobre... ;) Len po čase to spolužitie nabralo trošku /dosť/ trpkú príchuť... Ale už je to našťastie za nami...

Život, že?! :);)
bjuty smis
19.07.12,07:24
Dve skupiny vlastníkov bývajú "problematické" - neochota do niečoho investovať, nezáujem o správu, nezáujem niečo zmeniť.. starší ľudia žijúci len z dôchodku, ktorí musia otáčať 3x každé euro a mladí ľudia ktorí byt len zdedili ale nebývajú v ňom (prenajímajú alebo jednoducho byt leží ľadom). Tá druhá skupina je horšia ako tá prvá.

V kažom prípade by som sa v štvorbytovke najprv chcel osobne stretnúť s každým zo susedov a zistil si akí sú, ako zmýšľajú, či chcú robiť nejaké rekonštrukcie (budú treba), či sú ochotní reálnou sumou prispievať do fondu opráv (ste iba 4, budete sa musieť skladať vyššou sumou, strecha je strecha či pod ňou bývajú 4-ia alebo 50-ti a oprava stojí podobne), aký majú postoj k prípadnej pôžičke z banky (ak principiálne negatívny, nešiel by som do toho). Ak tam bývajú iba starší ľudia, ako sa postavia k tomu, že budete mať malé deti - bude väčší hluk..

milý andy,
naozaj si presvedčený, že oprava strechy nad 4-bytovkou bude stáť podobne, ako oprava strechy pneláku s 50 bytmy ???
ty si tu robíš s ludí srandu , však ?:))
ja som býval v paneláku s 50, presne so 48 bytmi....teraz je po rekonštrukcii, čo stále v starej mene cez 9 milion korún....vo velkom paneláku sú položky, o ktorých 4-bytovka ani netuší...len rekonštrukcia výťahov stála cca 1 milion
ako môže byť rovnaká cena opravy strechy 150 m2 a strechy 500 m2 v 35 metrovej výške???
v 4 bytovke by som si aj v prípade nesúhlasu susedov opravil strechu nad svojim bytom sám a hotovo....
takisto každá iná rekonštrukcia je cenovo úplne inde, ako vo velkom paneláku...

tak tu prosím prestan zavádzať.....
emília30
19.07.12,09:36
Ďakujem za odpovede. Je mi úplne jasné, že najdôležitejší zo všetkého sú susedia.
My momentálne bývame v paneláku, a poviem pravdu mám toho plné zuby. Vedľa nás býval starý ujo psychicky chorý, ktorý si namýšľal že ho chcú vykradnúť, takže nebolo nič neobvyklé zobudiť sa v sobotu ráno o šiestej na to, že ujo búcha kladivom do zárubne vchodových dverí a snaží sa „vylepšiť si“ vchodové dvere. Susedia nad nami sú síce slušní ľudia, ale už dva mesiace prerábajú byt, takže každý deň do večera a rovnako aj cez víkendy počúvame rámus, a keď prerábku dokončia, tak predpokladám bude zopár kolaudácií s priateľmi a my tým pádom budeme mať zopár bezsenných nocí, okrem toho keďže majú parkety, počúvame každý ich krok, a tiež neviem čo máme za panely, ale keď ktorýkoľvek sused z okolitého bytu zvýši hlas alebo hlasitosť TV, či nebodaj vysáva podlahy, tak to počúvame aj my, vedľa nás žije mladý chalan, ktorý každý piatok robí diskotéky, a najnovšie si kúpil psa ... o výťahu v bytovke ani nehovorím, možno si ani neviete predstaviť aký robí 40-ročný výťah rámus pri prevádzke ... a takto by som mohla pokračovať. Moji svokrovci žijú na dedine v rodinnom dome a minule sa mi svokra sťažovala, že akého majú blbého suseda, pretože je to „majster autoopravár“, ktorý má vo dvore x pokazených áut a tie donekonečna opravuje a štartuje a štartuje ... Takže kdekoľvek žijete, či v 12-poschodovom paneláku, alebo v murovanej štvorbytovke, alebo v rodinnom dome, je to vždy len o susedoch. Avšak čím menšia bytovka, resp. najlepšie rodinný dom, tým je určite tých rušivých momentov (ktoré som hore spomínala) menej.
A ešte čo sa týka rekonštrukcie bytovky – panelák kde bývame sa bude pravdepodobne v budúcnosti zatepľovať, a hoci my konkrétne to nepotrebujeme, pretože máme teplý slnečný byt, tak predpokladám že sa zatepľovať bude aj tak, a teda budeme to musieť platiť aj my, rovnako nám prednedávnom maľovali spoločné priestory, menili dlažbu pred vchodom a môžem povedať, že je to totálne odfláknuté, a rovnako to budeme platiť ... takže každá minca má dve strany. Tam kde je viac vlastníkov, niektorí súhlasia a iní nie, je to vždy o tom, že tá druhá strana sa musí prispôsobiť či sa jej to páči alebo nie. Ak v našom paneláku odsúhlasia zatepľovanie, budeme to musieť platiť dlhé roky aj my. Ak budeme žiť v štvorbytovke a ostatní vlastníci neodsúhlasia rekonštrukciu, budeme to musieť rešpektovať. Alebo si rekonštruovať strechu, schodište atď. len v rámci svojho bytu. A má to ešte tú výhodu, že si to dáte urobiť poriadne a zaplatíte si len to čo sa skutočne urobí a nie nejaké premrštené úvery, ktoré sa berú pri rekonštrukcii panelákov, a na ktorých sa bohvie kto nahrabe ...
alaya1
19.07.12,09:56
Vam by som urcite odporucvala, nie 4bytovku, ale domcek niekde na samote.
Oliwa
19.07.12,10:21
milý andy,
naozaj si presvedčený, že oprava strechy nad 4-bytovkou bude stáť podobne, ako oprava strechy pneláku s 50 bytmy ???
ty si tu robíš s ludí srandu , však ?:))
ja som býval v paneláku s 50, presne so 48 bytmi....teraz je po rekonštrukcii, čo stále v starej mene cez 9 milion korún....vo velkom paneláku sú položky, o ktorých 4-bytovka ani netuší...len rekonštrukcia výťahov stála cca 1 milion
ako môže byť rovnaká cena opravy strechy 150 m2 a strechy 500 m2 v 35 metrovej výške???
v 4 bytovke by som si aj v prípade nesúhlasu susedov opravil strechu nad svojim bytom sám a hotovo....
takisto každá iná rekonštrukcia je cenovo úplne inde, ako vo velkom paneláku...

tak tu prosím prestan zavádzať.....
Milý bjuty :),
nič v zlom, ale neviem, či si teraz robíš z ľudí srandu Ty, alebo celkom presne netušíš, o čom píšeš... :rolleyes: Podľa uvedených údajov vychádza podiel nákladov na 9 mil. rekonštrukciu na jeden byt 187 500 Sk /ak teda zostaneme pri starej mene/. Pri násobku 4 bytov je to 750 tis. a aj keby potenciálni spoluvlastníci bytov v osobnom vlastníctve /čo bol náš prípad/ boli ochotní ňou prispieť, nebude to stačiť /aj napriek tomu, že nemajú výťahy ;)/. Bez úveru by to jednoducho nešlo...

Zhodenie starej strechy, nové latovanie, hydroizolácia, oprava komínov, uloženie novej škridly, dažďové zvody, hromozvod, dovoz a odvoz materiálu + práca robotníkov sú tak zhruba položky, za ktoré si každá stavebná firma dá riadne zaplatiť. Ak tam býva čo len jeden starší manželský pár, žijúci zo sľubovaného "švajčiarskeho dôchodku" - zabudni...

A že by si si v prípade nesúhlasu susedov opravil strechu nad svojím bytom sám a hotovo...? :D:D:D
Si to predstavuješ asi ako Hurvínek válku... :)
Sú spravidla dva typy starších bytoviek stavaných v povojnovom období alebo v 70-rokoch socializmu. Tie druhé sú s plochou strechou, na ktorých ako prvá odchádza atika, spravidla tam, kde sú zvody, vlhne a praská murivo, tak si tie zaplesnené rohy v horných bytoch nechcem ani predstaviť... :(
Prvý typ s klasickou škridľovou strechou a s mazanými korýtkami... Ako by si si takúto "štvrtinu" opravoval na vlastné náklady? Nehovoriac o tom, že Tvoj podiel by v prípade OV bol 1/4 z každého m2 a nie tá štvrtina strechy, ktorá by bola nad Tvojím bytom /v prípade bytu na poschodí.../. Ak by si konal na vlastnú päsť bez ohlásenia a povolenia stavebného úradu, susedia by Ti to určite dali vyžrať, veď predsa netúžili po tom, aby im po schodišti, streche či dvore pobehovali cudzí ľudia... A už vôbec nehovoriac o tom, ak by mal byt iného správcu - trebárs SBD... To platí aj pre zadávateľku: to akože si vymaľujete trebárs 4 m zábradlia + pol steny na schodisku? Kde to Vy ľudia žijete...

PS: Rada pre zadávateľku témy: Ak príde k obhliadke bytu, vypýtajte si aj kľúče od povaly a pivníc, aby ste nekupovali mačku vo vreci... Už len reakcia domácich bude určite stáť za to...
:rolleyes:
Halli
19.07.12,11:20
Len to nádherné prostredie z jej filmov tam asi bude chýbať:)
Halli
19.07.12,11:30
Super Oliwka, opísala si to trefne a jasne...no a ak sa vrátime k tým susedským vzťahom, tak bjuty by bol jeden z tých chytrých, čo by do domu prišli, tak bol by to opak zadanej témy- čiže nie nový vlastník sa bojí prisťahovania do štvorbytovky, ale vlastníci v štvorbytovke sa boja nového prisťahovaného :D
bjuty smis
19.07.12,11:56
Milý bjuty :),
nič v zlom, ale neviem, či si teraz robíš z ľudí srandu Ty, alebo celkom presne netušíš, o čom píšeš... :rolleyes: Podľa uvedených údajov vychádza podiel nákladov na 9 mil. rekonštrukciu na jeden byt 187 500 Sk /ak teda zostaneme pri starej mene/. Pri násobku 4 bytov je to 750 tis. a aj keby potenciálni spoluvlastníci bytov v osobnom vlastníctve /čo bol náš prípad/ boli ochotní ňou prispieť, nebude to stačiť /aj napriek tomu, že nemajú výťahy ;)/. Bez úveru by to jednoducho nešlo...

Zhodenie starej strechy, nové latovanie, hydroizolácia, oprava komínov, uloženie novej škridly, dažďové zvody, hromozvod, dovoz a odvoz materiálu + práca robotníkov sú tak zhruba položky, za ktoré si každá stavebná firma dá riadne zaplatiť. Ak tam býva čo len jeden starší manželský pár, žijúci zo sľubovaného "švajčiarskeho dôchodku" - zabudni...

A že by si si v prípade nesúhlasu susedov opravil strechu nad svojím bytom sám a hotovo...? :D:D:D
Si to predstavuješ asi ako Hurvínek válku... :)
Sú spravidla dva typy starších bytoviek stavaných v povojnovom období alebo v 70-rokoch socializmu. Tie druhé sú s plochou strechou, na ktorých ako prvá odchádza atika, spravidla tam, kde sú zvody, vlhne a praská murivo, tak si tie zaplesnené rohy v horných bytoch nechcem ani predstaviť... :(
Prvý typ s klasickou škridľovou strechou a s mazanými korýtkami... Ako by si si takúto "štvrtinu" opravoval na vlastné náklady? Nehovoriac o tom, že Tvoj podiel by v prípade OV bol 1/4 z každého m2 a nie tá štvrtina strechy, ktorá by bola nad Tvojím bytom /v prípade bytu na poschodí.../. Ak by si konal na vlastnú päsť bez ohlásenia a povolenia stavebného úradu, susedia by Ti to určite dali vyžrať, veď predsa netúžili po tom, aby im po schodišti, streche či dvore pobehovali cudzí ľudia... A už vôbec nehovoriac o tom, ak by mal byt iného správcu - trebárs SBD... To platí aj pre zadávateľku: to akože si vymaľujete trebárs 4 m zábradlia + pol steny na schodisku? Kde to Vy ľudia žijete...

PS: Rada pre zadávateľku témy: Ak príde k obhliadke bytu, vypýtajte si aj kľúče od povaly a pivníc, aby ste nekupovali mačku vo vreci... Už len reakcia domácich bude určite stáť za to...
:rolleyes:
milá oliwa, nebudem ti opravovať všetky logické nezmysli, čo si tu predviedla, tal len úchytom :
1. ved jasne píšem, že oprava velkého paneláku je omnoha drahšia a je tam ovela viac položiek, ako malej 4bytovky. na základe čoho si delila tú sumu počtom bytom ?
ty máš v pláne dávať rekonštrukciu výťahov za cca milion do nákladov tej 4 bytovky?

kde ja píšem, že by to šlo bez úveru ? alebo si myslíš, že každý dôchodca u nás povedal ok, tu máš 180 000 a ide sa na to ??

kde ja píšem, že by som to robil napriek nesúhlasu ?
ja poznám ludí, čo na to nemajú...alenepoznám takých, čo by boli aj proti oprave., ked by som to zaplatil sám....

ja som zo senca a u nás, ani nikde v okolí som ešte 4 bytovku z inou ako plochou strechou nevidel...samozrejme netvrdím, že nie su, ale pre tvoje upresnenie píšem o oprave plochej strechy nad jedným bytom, čo je cca 80m2...a chcel by som vidieť toho suseda, ktorému, ked by nemal na tú opravu, tak by mi to dal vyžrať, že keby aj nesúhlasil z úverom, dal by mi to vyžrať...to kde žijú taký ludia - opravím ti strechu a dáš mi to vyžrať ??? naozaj, kde to žiješ ? ja som ti už odpovedal..
bjuty smis
19.07.12,11:57
no ty si ale vtipné...
Halli
19.07.12,11:59
no to sa mi zdalo aj u teba :)
Halli
19.07.12,12:03
ááále no tak bjuty však sa tu nedurdi, všetko je inak ako sa zdá...a na margo opravy plochej strechy by si sa možno čudoval, keby si si nad sebou opravil a zatekalo by ti úplne od inakiaľ, čiže od suseda :) neboj tých striech som už preliezla dosť a viem o čom je to. Viem že si to nemyslel zle , ale Oliwa má v mnohom pravdu a ty by si bol tiež prekvapkaný, čo by s tebou robili susedia, až by si si riešil všetko ako píšeš..."sám ...a hotovo" ;)
Oliwa
19.07.12,12:15
milá oliwa, nebudem ti opravovať všetky logické nezmysli, čo si tu predviedla, tal len úchytom :
1. ved jasne píšem, že oprava velkého paneláku je omnoha drahšia a je tam ovela viac položiek, ako malej 4bytovky. na základe čoho si delila tú sumu počtom bytom ?
ty máš v pláne dávať rekonštrukciu výťahov za cca milion do nákladov tej 4 bytovky?

kde ja píšem, že by to šlo bez úveru ? alebo si myslíš, že každý dôchodca u nás povedal ok, tu máš 180 000 a ide sa na to ??

kde ja píšem, že by som to robil napriek nesúhlasu ?
ja poznám ludí, čo na to nemajú...alenepoznám takých, čo by boli aj proti oprave., ked by som to zaplatil sám....

ja som zo senca a u nás, ani nikde v okolí som ešte 4 bytovku z inou ako plochou strechou nevidel...samozrejme netvrdím, že nie su, ale pre tvoje upresnenie píšem o oprave plochej strechy nad jedným bytom, čo je cca 80m2...a chcel by som vidieť toho suseda, ktorému, ked by nemal na tú opravu, tak by mi to dal vyžrať, že keby aj nesúhlasil z úverom, dal by mi to vyžrať...to kde žijú taký ludia - opravím ti strechu a dáš mi to vyžrať ??? naozaj, kde to žiješ ? ja som ti už odpovedal..
Ja Ti nebudem opravovať dokonca ani gramatické nezmysly, nielen logické... ;)
Na ukážku citáty z Tvojich dvoch príspevkov:
"kde ja píšem, že by som to robil napriek nesúhlasu ?"
Tu :):
"v 4 bytovke by som si aj v prípade nesúhlasu susedov opravil strechu nad svojim bytom sám a hotovo...."
To si fakt nepamätáš, čo píšeš? :rolleyes:

Snažila som sa zadávateľke odpovedať svojimi osobnými skúsenosťami. Žiadna téma mi nestojí za to, aby som sa s niekým doťahovala za slovíčka. Ale zrejme by nebolo na škodu veci, keby si čítal pozornejšie, nielen príspevky iných /Tvoj bod 1 - žasnem nad Tvojou logikou :eek:/, ale najskôr svoje. ;)
Howgh!
bjuty smis
19.07.12,12:16
millá hali, rozhodne nemám v pláne sa stebou naťahovať, kto preliezol viacej striech..kto s akými materiálmi..absolutne další tvoj príspevok som nepochopil....
mojim príspevkom som povedal, že sa ovela lachšie dohodneš s 2 susedmi, ako s 26...to bola podstata....oliwa a ty sa chytáte úplne nepodstatného počinu, čo by sa dalo robiť, keby boli susedia proti prípadnej rekonštrukcii....čo sa dá úplne lahko zistiť ešte pred kúpou...
uprímne, je úplne jedno, že si to zase nepochopilo a píšeš úplne od veci...
bjuty smis
19.07.12,12:18
nesúhlas s prípadnou rekonštrukciou, keby na to nemali...
Halli
19.07.12,12:21
hlavne že si to ty pochopilo:), to stačí:)
bjuty smis
19.07.12,12:24
však jasne píšem, že som absolútne NEpochopil..o...:)
Halli
19.07.12,12:27
vieš čo? necháme to tak...a hotovo...:)
sito
19.07.12,20:45
Milka môže byť milo, či ne, prekvapená, keď sa pomýli a kúpi si mačku vo vreci.

Ale potom jej už neporadíme, či?

Ani tridsiati!

Kto chce kam, vstúpiť musí sam, tam!

:);)
emília30
20.07.12,05:14
Takže, včera sme boli byt pozrieť ... nie je len v pôvodnom stave, ale dokonca v dezolátnom! Aj byt, aj bytovka. Nepripadá do úvahy.
V každom prípade ďakujem za rady, do budúcna sa určite zídu :D
Indeed
20.07.12,05:21
emilia30 BLAHOŽELÁM k rozumným a zdravým názorom na tuto problematiku SUHLASIM
Oliwa
20.07.12,05:24
Takže, včera sme boli byt pozrieť ... nie je len v pôvodnom stave, ale dokonca v dezolátnom! Aj byt, aj bytovka. Nepripadá do úvahy.
V každom prípade ďakujem za rady, do budúcna sa určite zídu :D
Čo všetko ste "objavili", resp. čo Vás najviac zarazilo? :rolleyes:
Indeed
20.07.12,05:24
čo sitko ? schiza , schiza ? či nebodaj Alzheimer ?alebo žeby disgrafia ?
Indeed
20.07.12,05:26
Najlepšie by bolo kupiť CELÚ štvorbytovku komplet a prerobiť podĺa ľubovole....
sito
20.07.12,05:55
Ahoooj, Lacko! To tvoja hlava tak chápe, trpí???
sito
20.07.12,06:07
Najlepšie by bolo kupiť CELÚ štvorbytovku komplet a prerobiť podĺa ľubovole....

Nechce kúpiť mačku, prečo by mala kúpiť celý mačačinec, kocúrkovo?

A ten súkromný dom, domček?

Že vraj, od dobrého suseda stavať ploty, netreba!

Nie je to moc na teba, Lacko?

:);)
Oliwa
20.07.12,07:46
Najlepšie by bolo kupiť CELÚ štvorbytovku komplet a prerobiť podĺa ľubovole....
Emily, možno tuto Indiana Jones by rád investoval... ;):D
sito
20.07.12,08:20
:D:D:D :mee::mee::mee: :D:D:D

Že indian ...

Veď to je Laco - montér ...
Oliwa
20.07.12,10:15
Ja viem, sitko, ale keď vidím ten nick, vždy si spomeniem na Indyho...