dadia1
17.02.06,08:52
dobrý den.

mam problém. slubila som dcerke , ze jej urobim lievance. este som ich nikdy nerobila. panvicu na ne som si uz kupila, len k receptu som sa este nedopracovala.

nema niekto pre mna odskusany dobry receptik??
nesmiem sklamat dcerku, tak mi poradte.

vdaka
dadia1
17.02.06,11:36
to naozaj nikto z vas nerobieva lievance????

a kde su naše stare mamy , ktoré nam ich robili ? :-(((((((
Zuzka
17.02.06,11:44
Na lievance urobíš také isté cesto ako na palacinky len bude tuhšie a pridáš trochu kvasníc, necháš nakysnúť a lievaš na vymastenú panvicu. Cesto sa musí dať "vylievať". Keď prídem domov, môžem napísať presný pomer surovín. :)
účtovník 007
17.02.06,11:55
Lievance sa trobia z kyslého mlieka. Niekto robí aj z obyčajného , ale moja prapra a ja robíme z kyslého.Ja varím všetko od oka, neviem presne napísať gramáž a dcl.

Do pohára dám vykysnúť kvások(mlieko,cukor, kvasnice). Medzitým si dám do hrnca hladkú múku.Ja robím asi z 3/4 kg . Do toho 2 vajcia(celé) a pridať kvások. Štipku soli, 1 vanilkový cukor a kryštálový cukor. Postupne prilievať kyslé mlieko až kým nie je zmes hustejšia, ako keď zarábaš cesto na palacinky. Cesto z naberačky nemá rovnomerne tiecť. Vtedy je ešte riedke. Potom odložiť na teplé miesto kysnúť a piecť v lievanečníku z obidvoch strán. Ja to robím na obyčajnej palacinkovej panvici.

Keď ich máš upečené, zohrej si asi 2 dcl mlieka(skoro až uvar) a daj doň 1/3 malej kocky masla rozpustiť. Lievance v tomto mlieku namáčaj (ale len tak šup-šup), aby sa nerozmáčali a poukladaj na taniere. Posyp orechami, makom ,tvarohom alebo grankom a cukrom a podávaj hladošom. Nemusíš urobiť hneď všetky, odlož si ostatné na druhý deň a spôsobom šup-šup do horúceho mlieka s maslom ich ľahko zohreješ. Moje deti majú najradšej lievance potreté džemom a posypané makom s cukrom.
Dúfam, že sa podaria, lebo neviem napísať presné váhy.
Emika
17.02.06,12:04
Dolky
5 dkg droždia
1/2 l vlažného mlieka
5 kociek cukru
4 žĺtky + 4 PL práškového cukru
1/2 polohrubej múky
Žltky vymiešať s práš. cukrom, pridať kvások a postupne zamiešať múku. Nakoniec pridáme vyšlahané bielky. Cesto necháme stát aspoň 1 hodinu. Potom pečiem na pekáči na dolky. Zliepame kolieska s lekvárom a posypeme orechami a práškovým cukrom.

a ešte jeden

Tvarohové lievance
250g tvarohu prelisovať cez sito, 200g polohrubej múky, 2 vajcia, 2 dcl mlieka, štipka soli a prášku, 2 PL pr.cukru spracovať na cesto, robiť lievance


Tak si vyber.
Terezap
18.02.06,11:11
Lievance:
20 dkg hrubej múky
20 dkg hladkej múky
1 kopcovitá pol. lyžica práš. cukru
2 žĺtky
z 2 bielkov sneh
1 pol. lyžica oleja
5 dcl mlieka
kvások
Všetko spolu zmiešaš, nakoniec pridáš sneh. Cesto musí byť polotekuté. Ak nie je môžeš pridať trochu mlieka. Necháš ešte kysnúť pol hodiny a robíš lievance. Miesto džemu dávam mrazené drobné ovocie ( maliny, jahody, ríbezle). Na 300g mraz. ovocia dám 100 g kryš. cukru a 1/2 bal. vanil. cukru.
Nechám to spolu rozpustiť na miernom ohni ( nevariť ) a polejem lievance.
Je to veľmi, veľmi dobré.
Candy
18.02.06,14:14
Ja mam velmi dobry a rychly recept:
1 biely jogurt
1 vajce
1 vanilkovy cukor
5 lyzic polohrubej muky
trochu sody bicarbony
staci zmixovat alebo rozhabarkovat jogurt, vajce a cukor, postupne pridavat muku a nakoniec sodu bicarbonu. Zvladne to aj moja 5rocna dcera a ma z toho zazitok.Potom uz len vyprazit.
Tweety
18.02.06,14:28
Ja mam velmi dobry a rychly recept:
1 biely jogurt
1 vajce
1 vanilkovy cukor
5 lyzic polohrubej muky
trochu sody bicarbony
staci zmixovat alebo rozhabarkovat jogurt, vajce a cukor, postupne pridavat muku a nakoniec sodu bicarbonu. Zvladne to aj moja 5rocna dcera a ma z toho zazitok.Potom uz len vyprazit.
Super recept, hlavne rýchly, vyskúšam.
Tana74
18.02.06,16:30
Ja robím lievance z palacinkového cesta, do ktorého pridám ovsené vločky (používam jemné ovsené vločky s klíčkami) a trocha sódy bicarbóny. Začínam tak, že ovsené vločky zalejem horúcim mliekom, nechám napučať a potom pridávam postupne ostatné suroviny. Chvíľu ho nechám postáť a pečiem. Deťom veľmi chutia natreté džemom a spojené spolu po dve.

Staršia dcérka nechce vôbec jedávať vločky, tak jej ich maskujem do rôznych jedál.:)
dadia1
21.02.06,05:49
Dámy, dakujem Vam za rady a inšpiracie.

vdaka porade, boli aj lievance.

prajem pekný den.

Dana
DanielaSL
21.02.06,07:29
Aj ja mám jeden dobrý recept, ale doma . Naspamäť neviem, večer ho priložím. Každá detská návšteva ho vždy ocenila.
ormika
21.02.06,07:46
Nie je to môj recept, ale je z jednej zo série kníh "Recepty zo Života". Sú to jablkové lievance, do cesta idú postrúhané jablká a sú bez kvasníc. Sú výborné, ale dávno som ich nerobila, tak recept naspamäť neviem, ale zajtra napíšem.
DanielaSL
21.02.06,17:19
Recept Michala Tučného.

Juhočeské lievance s čučoriedkovou kašou.

10 g droždia , 1 lyžica práškového cukru , 5 dl mlieka ,asi 7 kopcovitých lyžíc hladkej múky , 1 vajce, pohár čučoriedkového kompótu , 1/4 l sladkej smotany , 1 vanilkový cukor, soľ

Droždie rozotrieme s trochou cukru , pridáme lyžicu mlieka a trochu múky a necháme nakysnúť. Do kvásku pridáme vajce, zbytok cukru , soľ a po častiach múku a mlieko. Cesto musí byť hladké. Prikryjeme a necháme kysnúť asi pol hodiny. Potom pečieme lievance na vymastenej panvici z obidvoch strán. Medzitým dáme do hrnca čučoriedkový kompót , ohrejeme ho , do vriaceho pridáme smotanu s 3 lyžicami hladkej múky a s vanilkovým cukrom . Zmes prehrejeme a polievame ňou hotové lievance. Môžeme ozdobiť šľahačkou.

Je to veľmi sýte, takže tých lievancov veľa robiť netreba.
ondrejvla
22.02.06,18:00
Slané dolky

250 ml pochúťkovej smotany, 10 PL polohrubej múky, 2 vajíčka, soľ, 12 dag šunky – pokrájať na rezančeky, 4 - 5 PL strúhaného syra. Zamiešať a vyprážať na panvici – dolkárni, ( slúži i na volské oká ).

Je to rýchla večera pre všetkých, ktorí nemusia, alebo nemôžu sladké.

Sladké dolky

250 ml bieleho jogurtu, 1 vajce, 8 PL polohrubej múky zmiešanej s 1 KL sódy bicarbóny, (preosejem múku so SB) za hrsť na drobno posekaných orechov, 1 vanilkový cukor. ( pre diabetikov žiadne sladidlo!)

Zamiešať, vyprážať na dolkárni, horúce ozdobiť dobrým džemom, posypať vanilkovým cukrom. ( pre diabetikov dia-džem bez vanilk.cukru). Možno už priamo na tanieri prizdobiť šľahačkou.
Taktiež je vhodné ich spájať po dve s tvarohom, ktorý si vymiešame so žĺtkom, postrúhanou citr.kôrou, vanilk.cukrom.

Sladké deti milujú, pripravíte rýchlo, nie je pri tom veľa riadu a urobíte radosť svojej rodinke.
janasv
24.02.06,18:55
Kedze nezvladam kysnute cesto, vyskusala som sladke dolky. Musim suhlasit, su vyborne, ale ten recept ma jednu dost podstatnu chybu. Nikde nie je upozornenie, ze treba urobit 2 /slovom DVE/ davky..:-))))):p:p:p:p:p minimalne...:-)))))))):p:p:p:p:p:p
Tweety
24.02.06,19:06
Kedze nezvladam kysnute cesto, vyskusala som sladke dolky. Musim suhlasit, su vyborne, ale ten recept ma jednu dost podstatnu chybu. Nikde nie je upozornenie, ze treba urobit 2 /slovom DVE/ davky..:-))))):p:p:p:p:p minimalne...:-)))))))):p:p:p:p:p:p
Janka, pozor, obžerstvo je hriech.:p :p ;) ;)
kukučka
24.02.06,19:15
Jemné guľky z tvarohového cesta

10 Dg masla, 4 vajcia, soľ, 50 Dg tvarohu, 12 Dg krupice, 10 Dg hrubej múky,
na obalenie: 8 Dg masla, 8 Dg strúhanky , cukor, pikantný džem
Z cesta robíme guľky veľkosti orecha, zavaríme od osolenej vody a varíme pomaly 10 minút, aby sa uvarili aj vnútri. Vyberáme rovno do misy s upraženou strúhankou, potrasieme. Na tanieri ocukríme, podávame s pikantným džemom.

Dolky s ovsenými vločkami a jablkami
15 Dg ovsených vločiek, 3 dcl mlieka, 30 Dg hrubej múky, soľ, 3 vajcia, 1 lyžička strúhanky, 5 Dg cukru, pol balíčka kypriaceho prášku alebo kvások z pol kocky droždia, škorica, 40 Dg strúhaných jabľk, masť na vyprážanie / Iva/
Najprv vločky zalejeme vlažným mliekom a necháme postáť pol hodiny, potom pridáme múku, rozmiešané vajíčka atď, nakonie jablká a prášok. Cesto má byť polotekuté, pečieme na dobre zohriatej panvici. Podávame s džemom. Tak s čučoriedkovým.....jááááj.....
Sú výborné aj druhý deň alebo z mrazáku, keď sa niečo zvýši z dvoch dávok :D
janasv
25.02.06,09:28
Janka, pozor, obžerstvo je hriech.:p :p ;) ;)

OK, budem to tlmocit manzelovi, synovi aj svokrovi. Ja som zjedla len to, co sa zvysilo. Ako vacsinou vsetky mamy....:p:p:p:D:p:p:D:D;););) Ale velmi dobre su s nugetou.......:p:p:p;););)
pyton
25.02.06,18:23
Kedze nezvladam kysnute cesto, vyskusala som sladke dolky. Musim suhlasit, su vyborne, ale ten recept ma jednu dost podstatnu chybu. Nikde nie je upozornenie, ze treba urobit 2 /slovom DVE/ davky..:-))))):p:p:p:p:p minimalne...:-)))))))):p:p:p:p:p:p

Aj ja som ich včera robila. Bola to taká mlska pre 3 osoby, mne sa neušlo. Ale oni 3 to veľmi chválili, že je to také "ľahké", že nie ako lievance, ale že podobné ako palacinky. Tuším si budem musieť kúpiť originál panvicu na lievance. :p
ondrejvla
25.02.06,21:51
Som veľmi rada, že vám chutili sladké dolky, je to veľmi rýchla večera počas daňového obdobia, keď hľadáme možnosť, ako rýchlo nasýtiť rodinku. Ja ich robievam pre moju veľkú famíliu zo štvornásobnej dávky. Mne osobne viac chutia slané dolky, milujem k tomu kečup a kyslú uhorku.
Priložila som vám ešte ďalší vynikajúci recept a rýchly pri 10 minútovom ananásovom koláči.
janasv
26.02.06,22:28
Som veľmi rada, že vám chutili sladké dolky, je to veľmi rýchla večera počas daňového obdobia, keď hľadáme možnosť, ako rýchlo nasýtiť rodinku. Ja ich robievam pre moju veľkú famíliu zo štvornásobnej dávky. Mne osobne viac chutia slané dolky, milujem k tomu kečup a kyslú uhorku.
Priložila som vám ešte ďalší vynikajúci recept a rýchly pri 10 minútovom ananásovom koláči.


Tak predsa sa priznala....:cool::p;):p:D:D Nie som na tom az tak zle.....;):D:D;);):D:D Vyskusam aj slane a popisem zazitok...:D
janasv
20.03.06,11:47
Zazitok zo slanych doliek skvely, tesim sa najma na to, ked bude kopec zeleniny zo zahrady a k nim budem robit zeleninove salaty. Dakujem za typ.:p:p:):):p:):)
blondy
20.03.06,14:00
Ja mam velmi dobry a rychly recept:
1 biely jogurt
1 vajce
1 vanilkovy cukor
5 lyzic polohrubej muky
trochu sody bicarbony
staci zmixovat alebo rozhabarkovat jogurt, vajce a cukor, postupne pridavat muku a nakoniec sodu bicarbonu. Zvladne to aj moja 5rocna dcera a ma z toho zazitok.Potom uz len vyprazit.

fíha, vyzerá to jednoducho a dobre. Ale nechýba tam troška soli? Vyskúšam ...
viekafe
23.10.07,09:37
Ja som kúpila lievance v prášku,ale keďže je nás viac,dorobila som cesto pridaním vajíčka,kvasníc,cukru ,štipku soli,polohrubej múky a s mliekom som vypracovala polotuhé cesto ,nechala nakysnúť.Vo forme/alebo na palacinkárke/ vysmažiť a podávať s džemom a navrch šľahačku,posýpanú grankom. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
KacenkaXX
26.10.07,10:42
Piškótové dolky

4 žĺtky
20 g cukru
250 g hrubej múky
1/3 litra mlieka
sneh zo 4 bielkov
soľ, olej na vyprážanie

Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme mlieko, soľ a hrubú múku. Cesto necháme stáť asi 1/4 hodiny. Potom pridáme sneh a z cesta na panvici lyžicou formujeme dolky. Z tohto množstva upečieme asi 30 kusov doliek. Podávame s lekvárom.

Cesto sa najskôr bude zdať riedke, no po odstátí zhustne, stačí sa držať množstva surovín uvedených v recepte a dolky budú fajn. Jedine pravidelne pridávam ešte lyžicu cukru, sme sladkí :))) Cesto je hustejšie, preto nie je potrebná panvica s jamkami.
olybaba
11.10.08,11:36
pozdravujem,
nakolko je strasne vela jablk, hladala som recept na jablkove lievance a dostala som sa do tejto temy, skusim ju ozivit :
- idem urobit taketo jablkove lievance, su rychle, su bez drozdia :
2 vajcia
4 PL krystalovy cukor
1 skoricovy cukor
vymiesat a pridat
4 PL polohruba muka
1 KL prasok do peciva
1 acidko, kysla smotana, jogurt a pod.
zmiesat a nakoniec pridat
3 nastruhane jablka
nechat postat cca 30 min.
piect v lievanecniku, posypat praskovym cukrom podla chuti
malo by to takto vyzerat - dobru chut

http://img.mimibazar.sk/2/10/070919/22/j2305.jpg
Marína
11.10.08,12:46
Ja som včera robila tieto:
100g vločiek(ja som použila jemné s klíčkami) zaliať 1/4l horúceho mlieka, nechať odstáť cca 20 min. Prisypať 200g preosiatej hladkej múky zmiešanej s 1 PDP, 1 vajcom a štipkou soli. Priliať ešte 1/4l mlieka(už nie horúce).
Upečené lievance som potrela čermicovým džemom a do stredu dala kôpku kyslej smotany vymiešanej s trochou prášk. cukru.
Verte, boli výborné.:)
monspa
16.10.08,07:06
Ďalší recept : 20 g droždia, 45 dkg hl. múky, 5 dkg kr. cukru, soľ, 2 vajcia, 6 dl mlieka. Droždie nechať nakysnúť s trochou vlažného mlieka a trochou cukru, zamiešať s ostatnými prísadami a nechať cca 30-40 min. v teple nakysnúť. Ja používam iba tento recept, ale po prečítaní predošlých príspevkov rozšírim jedálniček určite o sladké dolky a jablkové lievance.