andrejka161
18.07.12,16:41
Dobry den, chcela by som sa len ujistit kedy nastupit na matersku. Doktorovi mam ist az na konci mesiaca, ale na minulej navsteve poradne sa o nicom nezmienil. Chcem sa teda radsej ujistit, pretoze co citam na internete nastupuje sa 34 tyzden tehotenstva a to ja uz som. Ale termin porodu mam stanoveny na 4.9.2012, takze ked si to spocitam v kalendari, tak mi to vychadza na 24.8.2012, tak teraz neviem. Nechcem ten nastup premeskat, pretoze to potrebujem zaniest osobne na socialku. Dakujem pekne
veronikasad
18.07.12,14:45
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

----
Nepomýlila si sa v dátume nástupu na materskú ? (24.7.)
andrejka161
18.07.12,14:50
ano ano pomulila, 24.7.2012.takze to urci vlastne lekar, podla tohto.
veronikasad
18.07.12,14:59
ano ano pomulila, 24.7.2012.takze to urci vlastne lekar, podla tohto.
Na kontrolu by si mala isť pred týmto dátumom. Si zamestnaná a v súčasnej dobe pracuješ, alebo si na PN-ke ?
andrejka161
18.07.12,15:11
30.juna mi skoncila pracovna zmluva a teraz som na pnke.
andrejka161
18.07.12,15:15
aha, no tak asi by bolo najlepsie ist doktorovi skor a spytat sa ho.
veronikasad
18.07.12,15:17
aha, no tak asi by bolo najlepsie ist doktorovi skor a spytat sa ho.
Žiadosť o materské neodovzdávaš zamestnávatelovi, ale si ho sama odnes do SP. Daj si potvrdiť prefotenú kopiu. V ZP si bola odniesť kopiu PN-ky ? Alebo si sa stihla pred PN-kou zaevidovať na UP ?
brčko
18.07.12,15:18
30.juna mi skoncila pracovna zmluva a teraz som na pnke.

Tak pozor na to, ak netrvá nem.poistenie v den nástupu na md, tak treba žiadať o materské V OCHRANNEJ LEHOTE PRESNE 6Týž PRED TERMíNOM ani o den skôr!!!! nárok vzniká presne v tento den.
brčko
18.07.12,15:19
práveže treba presne 6týž. pred pôrodom, pozor na to!!! vid § 50 ZoSP
andrejka161
18.07.12,15:20
Kopiu materskej potvrdit na SP a nechat si ju ci inak to myslite?
veronikasad
18.07.12,15:22
Kopiu materskej potvrdit na SP a nechat si ju ci inak to myslite?
Nechať si ju, ale nie celkom pre seba - z nej si urobiť ďalšiu kopiu a odniesť ju do zdr.poisťovne, aby štát za teba platil zdr.poistenie do pôrodu.
Keď pôjdeš odniesť materskú, vypýtaj si doklad o výplate nem.dávok a ten je tiež potrebné odniesť do zdr.poisťovne.
andrejka161
18.07.12,15:23
ja som nasupila na pnku este pocas pracovne zmluvy, prene 26. juna 2012 a zmluva mi kocila 30. juna. bola som sa pytat na UP, tam mi povedali, ze sa teda evidovat nemusim. Tym padom ani kopiu pnky som nezaniesla do ZP
veronikasad
18.07.12,15:24
ja som nasupila na pnku este pocas pracovne zmluvy, prene 26. juna 2012 a zmluva mi kocila 30. juna. bola som sa pytat na UP, tam mi povedali, ze sa teda evidovat nemusim. Tym padom ani kopiu pnky som nezaniesla do ZP
Daj si do poriadku oznamovaciu povinnosť v ZP tak ako som ti napísala, odnes doklad o výplate nemocenského, aby si nemala problém so zdravotnou starostlivosťou.

Na UP ťa počas PN-ky nezaevidujú, preto musíš zdr.poistenie riešiť inak.
andrejka161
18.07.12,15:28
aha, dobre, takze musim zaniest kopiu materskej a doklad o vyplate nemocenskych davok do ZP. To by malo byt vsetko ano :)
Dakujem za pomoc
veronikasad
18.07.12,15:30
aha, dobre, takze musim zaniest kopiu materskej a doklad o vyplate nemocenskych davok do ZP. To by malo byt vsetko ano :)
Dakujem za pomoc
Keď dostaneš vyplatenú materskú, tak znovu si treba na SP vypýtať doklad o výplate materského a ten odniesť do ZP. (to za teba vybaví aj manžel alebo nejaký príbuzný, nemusíš isť osobne).

V ZP treba vypísať prihlášku ako poistenec štátu !
andrejka161
18.07.12,15:34
staci len tu prvu vyplatu?
veronikasad
18.07.12,15:35
staci len tu prvu vyplatu?
Ak sa pýtaš na materskú - ano a potom keď ti MD skončí. Spýtaj sa v ZP, či nebudú chcieť po narodení dieťaťa aj rodný list dieťaťa (nie kvoli preukazu poistenca dieťaťa, ale kvoli tvojmu poisteniu).
andrejka161
18.07.12,15:38
ok, dakujem
brčko
18.07.12,16:38
neviem, či ti prišlo zo SP rozhodnutie o priznaní nemocneksého. Ak áno, tak by som na ZP odniesla toto rozhodnutie o nemocnskom (nech si spravia kopiu) + prefotenú kopiu ukončenia pN (je na nej začiatok a ukončenie pn a na rozhodnutí si overia, že je tam ten istý dátum začiatku pn, teda bola vyplácaná nem.dávka) a tiež rozhodnutie o priznaní matesrkého. To by malo stačiť podla mna, ale záleží na konkrétnej ZP resp. pracovníčke ZP. + ešte zápočtový list, kde máš uvedené dokedy trval pp.

a súhlas aj s tým RL, tiež si ho tuším kopírovali po narodení, no nie som si istá.

Potom pri prechode z poberania materského na RP mi povedali, že netreba doklad o poberní materského (povedala ved to vám aj tak nepriznajú RP skôr), ale aj tak si spravím kopiu dokladu zo SP o poberaní materského (to tlačivo treba k žiadosti o rodič.príspevok), ak by druhá pracovníčka predsa toto žiadala a treba doklad z upsvar odkedy poberáš RP.
pasuliatko
19.07.12,15:33
zavolaj mu a poraď sa...