dasoft
19.07.12,11:39
V akej asi vyske mate vypinace a zasuvky? (Niekto navrhuje 1m, niekde to byva 1,2m, niekde dokonca 1,5m aj viac..). Buduci tyzden ideme robit elektriku a trochu o tom polemizujeme...
alltracboy
19.07.12,09:51
ja mam 0,4m zasuvky v izbach, 1,35-1,4 tusim pre svetla a 1,4 vo vlhkom prostredi zasuvky aj spinace pre svetla. normalne sa davju spinace do vysky klucky, ale mne to tak nevyhovuje. Proste sa postav k dveram, otvor, hmatni po "vypinaci" a zmeraj si vysku. Alebo nech tak spravi kazdy a sprav priemer.
fefe30
19.07.12,10:16
prednedavno som osadzal a krabice na stredy - zásuvky 0,4 m a vypínače 1,25m od podlahy.
KEJKA
19.07.12,10:19
ja mám tiež zásuvku v kupeľni 1,4, ale terza mám problém, lebo som tam chcela namontovať elektrický radiátor, lenže podľa noriem, či akých pravidiel musí byť radiátor zapojený zdola - nesmie ten kábel ísť vysoko, neviem síce už prečo, ale takto si to pamatám.
Musela by som radiátor umiestniť do hornej časti steny a ja som chcela do spodnej.......
takže zásuvka je podľa nejakej normy, ale čo s tým urobím, neviem.
alltracboy
19.07.12,10:39
podla mna si mozes dat radiator kde potrebujes a tym kablom asi bude myslene to, ze ti nesmie po kabli natiect do pristroja voda, takze v mieste pripojenia by mal kabel smerovat dodola aj zo zasuvky teoreticky. To by chcelo konkretne foto. Inak radiator do kupelne by mal mat nejake IP, takze podla toho by sa dalo nieco vymysliet. Cize pichnes do steny zasuvky, potom to moze ist dva metre dodola a oblucikom pripojit odspodu radiatora. Pripadna stekajuca voda by odtekala v tom spodnom ohybe.
juraj:-)
19.07.12,13:59
V projekte by sa mala nachádzať aj informácia a umiestnení zásuviek a vypinačov. Výška zásuviek je min 200 mm nad podlahou a výška vypínačov min 1200 mm nad podlahou. Osobitná kapitola sú umyvacie priestory. nad vaňou nič do výšky 2250 mm od vaňe min vzdialenosť je 600 mm. od umyvadla min 200 mm alebo ak to chcete čo najbližšie ku umyvadlu, tj. hranica umyvac. priestoru ale podmienka je min vo výške 1200 mm. svetelný zdroj nad umyvadlom min 1800 mm a s príslušným krytím. Toto všetko by mal elektrikár ktorý vám bude robiť inštalaciu vedieť. Ak to nevie pošlite ho kade ľahšie. Ak si to idete robiť sam a bez prílušneho vzdelania, tak vám prajem aby ste to prežili (ja by som nebýval v dome kde by som si plyn robil sám, to je ako sedieť na časovanej bombe). V prípade nejakých otázok ma kľudne kontaktujte: juraj.hamorsky@gmail.com
dasoft
20.07.12,12:34
Ano, samozrejme ze v projekte to mam - zasuvky 30cm a vypinace sa osadia do vysky 80cm - 1,2m podla poziadaviek majitela, ale chcel som sa samozrejme spytat na prakticke skusenosti... Elektriku si nejdem robit sam aj ked mam 23ku paragraf (na riadenie elektrotechnikov) ale nemam drazkovacku ani cas... tych 650E za vsetku tu robotu si myslim chlapi naozaj zasluzia...
tienik
20.07.12,18:53
vypinace davam na 99% do vysky 1,2m nad nulu podlahy. Je to prakticke ak su v dome deti, netreba im chodit zapinat vypinace do doby kym zacnu chodit do skoly :-)
Zasuvky, ak na to nie je nejaky zvlastny dovod davam tak cca 0,35 - 0,4 m nad nulu podlahy. Proste nevidim dovod ohybat sa k "prizemnej" zasuvke vo vyske 20 cm. Samozrejme, ak ide o zasuvky napr pre TV, tak tie sa posunu pod hranu skrinky, atd....
A kupelna, to je kapitola sama o sebe. To musi elektrikar najskor vidiet, aby si overil hranice instalacnych zon a nasledne z majitelom dohodnut kde co on chce mat a kde co byt nakoniec moze. Tam neexistuje vseobecne pravidlo.
tienik
20.07.12,18:55
Ano, samozrejme ze v projekte to mam - zasuvky 30cm a vypinace sa osadia do vysky 80cm - 1,2m podla poziadaviek majitela, ale chcel som sa samozrejme spytat na prakticke skusenosti... Elektriku si nejdem robit sam aj ked mam 23ku paragraf (na riadenie elektrotechnikov) ale nemam drazkovacku ani cas... tych 650E za vsetku tu robotu si myslim chlapi naozaj zasluzia...

ja by som si dal pozor, ak niekto za komplet elektriku (aj ked nepoznam velkost RD) berie 650€, tak to nebude asi vysoka technicka uroven. Ci ide len o nejaku cast?
dad111
20.07.12,19:18
A Tebe sa zdá 650.-€ málo? To chceš povedať, že ak by bol kvalitný mal by byť aj drahší?. Sami si ich rozmaznávame. Uvedom si, že takí sa zamestnávajú ako drobní živnostníci na veľkých stavbách. Tam ich na faktúru platia veľké firmy. Ak mu zostane 5€ na hodinu, tak sú radi a to im ešte polovicu hodín tá veľká firma nezaplatí. Ak mu Ty dáš 650€ na drevo, tak to bude robiť 130 hodín. Za tú dobu by musel robiť na tej stavbe jak drak. Musel by naťahať kilometre káblov v zime, v lete, na daždi. U Teba bude v teple aj s obsluhou. A my sme takí blbci, že im to zaplatíme.
alltracboy
21.07.12,05:32
skoda ze pri pojme elektrika v dome vidis len tahanie kablov a sekanie do steny. zapajanie rozvadzaca, zasuviek, premyslanie ako to to cele vobec optimalne spravit uz nevidis. Jeden dom to mas tak pracu na pol mesiacu.. a to sa ti zda byt velky plat co. Si zisti kolko beru obkladaci.. a to ani skolu nemusia mat.
pivko
21.07.12,05:39
A Tebe sa zdá 650.-€ málo? To chceš povedať, že ak by bol kvalitný mal by byť aj drahší?. Sami si ich rozmaznávame. Uvedom si, že takí sa zamestnávajú ako drobní živnostníci na veľkých stavbách. Tam ich na faktúru platia veľké firmy. Ak mu zostane 5€ na hodinu, tak sú radi a to im ešte polovicu hodín tá veľká firma nezaplatí. Ak mu Ty dáš 650€ na drevo, tak to bude robiť 130 hodín. Za tú dobu by musel robiť na tej stavbe jak drak. Musel by naťahať kilometre káblov v zime, v lete, na daždi. U Teba bude v teple aj s obsluhou. A my sme takí blbci, že im to zaplatíme.

Samozrejme že málo , ja som zaplatil za komplet aj s montážou lustrov , zásuviek a vypínačov + revízna správa 1.000 a bola to super cena , lebo to bol kamarátov otec.
juraj:-)
21.07.12,11:51
TO: dad111
Zober si že tí elektrikári sú dvaja (najmenší počet) a pracujú týždeň. Obaja sú živnostníci. Teda z tých 650,-€ im po zaplatení "výpelneho" štátu zostane polovica, teda 325,-€. Na svojú prácu potrebujú náradie, zoberme 50,-€ na zákazku a asi 40,-€ na jedlo za týždeň. Ak dochádzajú autom tak ďalších 25,-€. Zostane im 210. Ak to dáme na polovicu 105,-€ na týždeň. koľko zarobíš ty za týždeň?
alltracboy
21.07.12,13:29
zasa z nich nemusime robit chudakov.. elektrikar zarobi dobre, ale zasa v porovnani s bankarom s jeho vykonom je to nic. Tych 650€ je dobra cena uz len za drazkovanie a tahanie kablov + rozvadzac v mensom dome.
Radomir_svk
21.07.12,15:55
a co vies aky blat ma bankar? cena do 1000eciek je dobra urcite..
tienik
21.07.12,20:46
A Tebe sa zdá 650.-€ málo? To chceš povedať, že ak by bol kvalitný mal by byť aj drahší?. Sami si ich rozmaznávame. Uvedom si, že takí sa zamestnávajú ako drobní živnostníci na veľkých stavbách. Tam ich na faktúru platia veľké firmy. Ak mu zostane 5€ na hodinu, tak sú radi a to im ešte polovicu hodín tá veľká firma nezaplatí. Ak mu Ty dáš 650€ na drevo, tak to bude robiť 130 hodín. Za tú dobu by musel robiť na tej stavbe jak drak. Musel by naťahať kilometre káblov v zime, v lete, na daždi. U Teba bude v teple aj s obsluhou. A my sme takí blbci, že im to zaplatíme.

ano zda, za 650€ by som nikomu celu elektriku v dome nerobil. AKo uz bolo pisane, nie je to len sekanie a tahanie, ale aj premyslanie, kombinovanie...atd.
Ale je to klasika, obkladacom ludia platia bez frflania - ved ide o image :-) miestnosti.
Elektriku v principe nevidiet = idealne miesto na setrenie.

Inac, po takych "650€" majstroch to chodim velakrat opravovat, ked sa casom "zabudnu" vratit k polonefunkcnemu dielu. A humor je, kolkokrat ja vezmem aj viac ako 650€ za to, aby som to nejak dal do revidovatelneho stavu. Ale vacsinou bola najskor radost kolko usetrili....
lapejko
22.07.12,07:03
Mám taký dojem, že niektorí nemajú šajnu o živnostníctve, akýkoľvek remeselník ktorý legálne pracuje s vlastným profi náradím, prevádzkuje úžitkové auto a jeho práca znesie bez výhrad revíziu, nemôže dlhodobo pracovať za 5,00/hod, je to len na prežitie. V hrubom potrebuje dvojnásobok, ak má partiu, ktorá pre neho pracuje bez vlastných nákladov, niečo z toho musia zarobiť oni. Predpokladám, že dosť živnostníkov má všetky úspory a zisky v náradí a auto financujú úverom alebo leasingom, pri dlhodobom poklese príjmov neutiahnu ani tieto splátky...
lapejko
22.07.12,07:05
minule ma v Brne presviedčali, že u nich už je 110 cm...
dad111
22.07.12,08:20
Zase sa tu nemusíme presviedčať ako si tí živnostníci poctivo platia z takýchto akcií dane. Nehovorme o výpalníctve štátu, ale radšej o podvodoch na daniach. Je tu dosť účtovníkov. Tí vedia dobre, čo všetko je pravda, čo všetko utiahne aj malá živnosť. Keď celá rodina jazdí a žije z jednej živnosti a potom nazostáva na vyplatenie záväzkov.
Ale radšej k tej cene. Ak si dá niekto urobiť všetko "na kľúč" tak to nebude ani lacné ani dobré.Istotne to dopadne tak ako píše TIENIK Pobabrú čo sa dá a bude sa to opravovať. Bez ohľadu, či to bolo drahé alebo nie. Ak si to jednoducho neustriehnete oholia Vás. Ja som robil elektiku tak, že elktrikár naznačil, kde vysekať a čo pripraviť, na to nepotrebujete platiť drahého chudáka živnostníka, ale stačí náradie z požičovne a hrubá sila. Elektrikár potom prišiel a sám natiahol káble a zapojil za krátky čas. Revíziu robil nezávislý revizák. V žiadnom prípade si je nedajte robiť tomu, čo robí realizáciu.
lapejko
22.07.12,10:26
nám revizák neodpustí ani prd a ak je požiadavka zákazníka neštandardná, konzultujeme to s revizákom a upozorňujeme klienta na nepovolené umiestnenia zásuviek a svetiel /napr. umývadlo či drez/. Revizák ich potom musí v revízii ignorovať a brať ako dodatočne namontované...Je dosť malých aj väčších firiem, ktorí si nedovolia oblb na kvalite už len s ohľadom na stratu referencií a prípadný prúser, hlavne v chudobnejších krajoch.
pivko
22.07.12,11:50
Zase sa tu nemusíme presviedčať ako si tí živnostníci poctivo platia z takýchto akcií dane. Nehovorme o výpalníctve štátu, ale radšej o podvodoch na daniach. Je tu dosť účtovníkov. Tí vedia dobre, čo všetko je pravda, čo všetko utiahne aj malá živnosť. Keď celá rodina jazdí a žije z jednej živnosti a potom nazostáva na vyplatenie záväzkov.
Ale radšej k tej cene. Ak si dá niekto urobiť všetko "na kľúč" tak to nebude ani lacné ani dobré.Istotne to dopadne tak ako píše TIENIK Pobabrú čo sa dá a bude sa to opravovať. Bez ohľadu, či to bolo drahé alebo nie. Ak si to jednoducho neustriehnete oholia Vás. Ja som robil elektiku tak, že elktrikár naznačil, kde vysekať a čo pripraviť, na to nepotrebujete platiť drahého chudáka živnostníka, ale stačí náradie z požičovne a hrubá sila. Elektrikár potom prišiel a sám natiahol káble a zapojil za krátky čas. Revíziu robil nezávislý revizák. V žiadnom prípade si je nedajte robiť tomu, čo robí realizáciu.
Ta posledná veta je totálna blbosť , pre čo by to nemal robiť ten čo to zapájal , však je za to zodpovedný. Ten moj bol taký pedant že keď mi robil revíziu tak som musel poodťahovať všetok nábytok kde sú zásuvky aby každú jednu prekontroloval.
dad111
22.07.12,14:03
Následnú revíziu si dajte urobiť inému revizákovi a nepredložte mu východiskovú. Uvidíte, koľko chýb Vám tam nájde. Následné revízie asi robí v domácnosti málokto. Každý revizák napíše, že v čase vykonania revízie bolo všetko OK. Ale revíziu Vám žiadny nedá hneď na mieste, Počká si pekne. Ak by sa aj niečo stalo, vyhovorí sa, v čase revízie to bolo inak. O nejakej zodpovednosti si nerobme ilúzie. Na domovej inštaláci toho zase až tak veľa nejde pobabrať. AK už mám zaplatiť za revíziu plnú sumu, tak by som to rozhodne chcel od nezávislého. Ak mi to robí kamarát, tak zase viem, že sa to oplatí.
pivko
22.07.12,14:43
Na tvoju elektriku za 650 ti treba aspoň 3 revízie.
dad111
22.07.12,17:34
škoda, že jeden z nás nevie o čom hovoríme.
alltracboy
22.07.12,18:38
pivko sa vo vsetkom vyzna, s nim sa nedohadas :D
lapejko
22.07.12,19:31
ale to si tu myslí každý už počas prvej stavby...
pivko
23.07.12,04:27
Hlavne že ty vieš a alltracboy koľko si dal ty za elektriku?
alltracboy
23.07.12,07:10
co zasa mna riesis? zasa si chces porovnavat nieco? myslis ze cena za pracu je priamo umerna kvalite? Ja mam elektriku zadarmo, takze asi budem svietit svieckami.
pivko
23.07.12,10:00
Ja som nemal problém napísať koľko som zaplatil.Tak že keď zadarmo tak určite petrolejka.
tienik
23.07.12,20:03
Následnú revíziu si dajte urobiť inému revizákovi a nepredložte mu východiskovú. Uvidíte, koľko chýb Vám tam nájde. Následné revízie asi robí v domácnosti málokto. Každý revizák napíše, že v čase vykonania revízie bolo všetko OK. Ale revíziu Vám žiadny nedá hneď na mieste, Počká si pekne. Ak by sa aj niečo stalo, vyhovorí sa, v čase revízie to bolo inak. O nejakej zodpovednosti si nerobme ilúzie. Na domovej inštaláci toho zase až tak veľa nejde pobabrať. AK už mám zaplatiť za revíziu plnú sumu, tak by som to rozhodne chcel od nezávislého. Ak mi to robí kamarát, tak zase viem, že sa to oplatí.

priklanam sa osobne k mislienke nezavisleho revizaka. Uz len z jedneho jedineho dovodu, pride dalsi odbornik, ktory nie je zatazeny realizaciou (vidi to prvy krat) a pozre na to svojim pohladom. Vela krat moze odhalit chyby, na ktore si elektrikar co tam stravil x dni uz nejaksi "zvykol" popripad eich prehliadol. Kazdopadne, 4 oci viac vidia ako dve, kazdy sme proste len clovek a mozeme sa seknut. Aj ja osobne vzdy davam kontrolovat svoje dielo inemo kolegovi - som potom kludnejsi.
K revizii ako takej, je pravda, opakovanu reviziu zakon nevyzaduje, len sa to potom vysvetluje napriklad poistovni - takze kazdy mam moznost sa podla potreby zariadit.
Ze by revizak caka ci sa nieco stane....to bolo v kotrej rozpravkovej knizke? :-) to caka den, dva, rok, desatrocie? Neviem, nejak mi uchadza zmysel tej myslienky. Klasicky dovod preco revizak neda reviziu hned, ale spravidla na druhy, treti den je ten, ze netaha zo sebou tlaciaren a ine somarinky na vytvorenie seriozneho dokumentu.
Ze sa neda na instalacii domu nic pokazit....boze kolko krat som to uz pocul :-) to by mi tak nevadilo, horsie je ze potom vela ludi chce aby som tie ich " vsetko som spravil dobre len to nefunguje" opravil - to je potom radosti. Najme ked dostanu ucet :-)
Ludia radsej si sami obhadzujte, kachlickujte, to vas nezabije. Ale drazditi elektriku, ked o tom len matne cosi tusis - to je fakt len pre odvaznych.
juraj:-)
24.07.12,07:47
Ja mám tiež dohodnutého revizáka, nezávisle to po mne skontroluje, ak to majiteľ požaduje. A aj keby som mal 24, neviem či by som chcel kontrolovať vlastne dielo. Veď čo iné ako "vyhovuje" by som tam napísal?
A to s tým omeškaním je pravda a ak navyše ten RT má práce vyše hlavy, trošku mu to trvá. A poznám aj RT ktorý si zháňal projekt ani neviem odkiaľ. Keby mal všetky podklady pri kontrole, to by sa mi pracovalo. Avšak realita je iná.
A zodpovednosť? Myslíš si, že sa to nedá dokázať? Je veľká škoda, že neexistuje nejaké forum, nejaký web, kde by sa uvádzali takéto informácie koho za čo postihovali. A aj koho zabila elektrika, kolko skody napachal blesk. potom by hadam ľudia začali inač uvažovať. Aby som nehovoril naprazdno. RT si nevykonal dobre svoju prácu, opísal predošlu správu o bezchybnosti bleskozvodu. Samozrejme ten bol poškodený pri práci ťažkou technikou a objekt pri zásahu blesku zhorel. RT po vyšetrovaní kde sa napokon priznal naparili pár rokov nepodmienečne.