nemozna
20.07.12,13:08
Chcem sa spýtať, potrebujeme uzatvoriť s pracovníkmi zmluvu na prácu na dohodu. Jedná sa o jedného nezamestnaného a jedného zamestnaného u iného zamestnávateľa na TPP. Potrebujeme ich na prácu občas. Prosím ako takáto dohoda presne volá a aké sú tam podmienky.
Ďakujem pekne.
VERONIKA6
20.07.12,11:16
asedma
20.07.12,11:16
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
veronikasad
20.07.12,11:27
Chcem sa spýtať, potrebujeme uzatvoriť s pracovníkmi zmluvu na prácu na dohodu. Jedná sa o jedného nezamestnaného a jedného zamestnaného u iného zamestnávateľa na TPP. Potrebujeme ich na prácu občas. Prosím ako takáto dohoda presne volá a aké sú tam podmienky.
Ďakujem pekne.
Akú prácu a v akom rozsahu budú vykonávať ?
nemozna
20.07.12,11:27
O.K. Takže z tohto mi vyplýva, že musím uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. Jedná sa o opakovanú prácu, podľa potreby.
Ako je to prosím s odvodmi a s výškou odmeny pre nezamestnaného. Je to tam obmedzené, však?
nemozna
20.07.12,11:29
Zamestnaný u iného zamestnávateľa - montáž nábytku, v prípade väčšieho množstva práce
Nezamestnaný - predavačka, keď potrebujem odísť.
Jedná sa o malú predajňu.
fosgeen
20.07.12,11:32
Platíš garančné postenie a úrazové, daň ak nepodpíše odpočítateľnú položku - t.j. ak nemá inde uzatvorený PP.
allgreen
20.07.12,11:53
prosím vás, a keď sa jedná o študenta VŠ ? je tam nejaký rozdiel?
veronikasad
20.07.12,11:55
prosím vás, a keď sa jedná o študenta VŠ ? je tam nejaký rozdiel?
v odvodoch nie, len v dlžke času, ktorý môže odpracovať = 1/2 týždenného fondu pracovného času.
allgreen
20.07.12,12:02
v odvodoch nie, len v dlžke času, ktorý môže odpracovať = 1/2 týždenného fondu pracovného času.

tomu moc nerozumiem :) je to polovica 10 hodin tyzdenne čiže 5hodín?
alebo polovica z 350hod ročne?

či som to už fakt pomotal?... dakujem
veronikasad
20.07.12,12:12
tomu moc nerozumiem :) je to polovica 10 hodin tyzdenne čiže 5hodín?
alebo polovica z 350hod ročne?

či som to už fakt pomotal?... dakujem
je to polovica zo 40 hod.= 20 hod. týždenne. Ale posudzuje sa celé obdobie, na ktoré je dohoda uzatvorená.


§ 227
Dohoda o brigádnickej práci študentov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
allgreen
20.07.12,12:19
aha dakujem za ozrejmenie
nemozna
20.07.12,13:08
Vidím, že rozumieš téme, tak sa Ťa opýtam.
Zamestnaný inde na TPP - uzavrieme dohodu o pracovnej činnosti - aké odvody budem platiť ja a aké on?
Musím ho prihlásiť do SP?
Nezamestnaný - do koľko môže zarobiť, aby mohol dostať dávku? Aké odvody musím zaplatiť ja a čo bude platiť on?
Jedná sa o nepravidelnú prácu na pár hodín, pochopila som to tak, že je potrebné uzavrieť dohodu o PČ, nie dohodu o vykonaní práce, tak? Prosím napíš viac. Som v tomto úplný nováčik. Ďakujem.
mondes
09.08.12,07:44
Prosím Vás, nemáte náhodou niekto tlačivo na dodatok k dohode o vykonaní práce? Neviem ho nájsť. Veľmi by ste mi pomohli. Vopred ďakujem.