IgyPop
20.07.12,13:12
Zdravím poraďákov,

potreboval by som trochu pomôcť s výberom okien.

Vyberáme okná do novostavby RD. Rozhodli sme sa pre euro okná s profilom hrúbky 78mm s izolačným trojskolm. Niektorí výrobcovia nám ponúkli ako alternatívu profil hrúbky 92mm s lepšími tepelnoizolačnými vlasnosťami, pri navýšení ceny o cca 15%.
Celé okno z profilu 78mm má súčiniteľ vodivosti 1,22 W/m2 K, z profilu 92mm 0,85W/m2K.
Mám dilemu, či má zmysel priplácať za profil 92. Snažím sa vypočítať prínos 92ky, ale asi niekde robím chybu, lebo mi to vychádza až príliš v prospech profilu 92mm.
Inak dom má steny s 30cm tehly, uvažujeme o zateplení polystyrénom o hrúbke 12cm.

Igor
marko182
20.07.12,11:42
Vyber je na tebe, ale dost zavisi od toho, aku mas plochu okien. Napriklad ja budem mat velke presklenia a ked neratam vetranie, tak najvacsie tepelne straty budu prave oknami. Preto by som isiel urcite do 92.
Vypocitaj si aspon nahrubo tepelne straty jednotlivymi konstrukciami a porovnaj, o kolko sa znizi celkova strata, ked vymenis 78 za 92. Nema vyznam mat jednu konstrukciu (napr. stenu) spickovo zateplenu, ak ti naviac tepla bude unikat napr. cez strechu.
Vo vseobecnosti trojsklo s Uw 1.22 nie je ziadna slava.