Janina Sojakova
20.07.12,13:20
Dobrý den. Susedia vlastnia stredný 2-izbový byt a ja krajný 2-izbový byt. Dohodli sme sa, že mi odpredajú 1 izbu a ja si teda svoj byt rozšírim na 3-izbový a im zostane 1-izbový. Nejde o zásah do nosných priečok, vytvorí sa len nový otvor a ten pôvodný sa zamuruje. Chcem sa len opýtať, či s týmto nemáte skúsenosť, aký typ kúpnej zmluvy sa robí aby to prešlo cez kataster? odpredáva sa časť bytu, ako sa to špecifikuje? aké náležitosti k tomu je potrebné? je potrebný napríklad súhlas stavebného úradu ak mám projekt na rozšírenie bytu so záverom znalca že stavebné povolenie nie je potrebné, že sa jedná len o drobné úpravy?
Ako to kataster zapíše ak sa nejedná o samostatný list vlastníctva iba o zmenu toho môjho na rozšírenie m2.?
dakujem
Janina Sojakova
20.07.12,11:23
Susedia vlastnia 2-izbový byt a ja vedľa tiež 2-izbový byt. Dohodli sme sa že mi odpredajú 1 izbu a ja si teda byt rozšírim na 3-izbový. Máte s týmto niekto skúsenosť? na základe akej zmluvy to kataster zapíše ak sa nejedná o nový list vlastníctva iba o zmenu m2 v ich a v našom LV? je potrebný súhlas stavebného úradu ak mám projekt že stavebné konanie nie je nutné kedže sa jedná o drobné úpravy? dakujem vopred za rady.
Kvaka
20.07.12,11:42
Je to určite zložitý proces, ktorý bude končiť kolaudáciou. Na základe kolaudačného rozhodnutia sa uvedú zmeny v listoch vlastníctva. Pozri napr. tu http://www.ruzomberok.sk/dokumenty/kolaudacne-rozhodnutie-stavebne-upravy-rozsirenie-byt-priestorov-l-gerecova-d-makovickeho-27.pdf
Chobot
20.07.12,15:13
Susedia vlastnia 2-izbový byt a ja vedľa tiež 2-izbový byt. Dohodli sme sa že mi odpredajú 1 izbu a ja si teda byt rozšírim na 3-izbový. Máte s týmto niekto skúsenosť? na základe akej zmluvy to kataster zapíše ak sa nejedná o nový list vlastníctva iba o zmenu m2 v ich a v našom LV? je potrebný súhlas stavebného úradu ak mám projekt že stavebné konanie nie je nutné kedže sa jedná o drobné úpravy? dakujem vopred za rady.

NA to neexistuje vzor zmluvy. Ide o neštandardnú situáciu, kedy vlastne robíte nie "drobné" úpravy, ale riadne zásahy do stavby. Úplne meníte rozloženie bytov, takže ako kvaka uviedla, asi bez nejakého projektu a konečného kolaudačného konania to asi nepôjde. Kataster potrebuje niečo, na základe čoho to zapíše.

Jednoduchšie riešenie by som videl v tom, že by ste ten byt odkúpili celý, im by ste dali doživotné právo užívania, jednu izbu by ste si "načierno" prifarili k vášmu bytu a oni by zostali v tom jednoizbovom. V budúcnosti, keby ste predávali byty, by stačilo znovu len prechod zamurovať a pôvodný vybúrať.
buchač
20.07.12,16:17
Susedia vlastnia 2-izbový byt a ja vedľa tiež 2-izbový byt. Dohodli sme sa že mi odpredajú 1 izbu a ja si teda byt rozšírim na 3-izbový. Máte s týmto niekto skúsenosť? na základe akej zmluvy to kataster zapíše ak sa nejedná o nový list vlastníctva iba o zmenu m2 v ich a v našom LV? je potrebný súhlas stavebného úradu ak mám projekt že stavebné konanie nie je nutné kedže sa jedná o drobné úpravy? dakujem vopred za rady.

...predsa na základe kúpno - predajnej zmluvy .....
Ostatné povolenia je samozrejme dodržať a priložiť k tejto zmluve ...
...následne podať na kataster , ktorý zapíše nové plochy bytov...

P.S.:
...viem o jednom prípade ...susedia mojej mamy takto riešili svoje bývanie ...z dvoch 2 izbových vznikli 3 a 1 izbový byt ...
Kvaka
20.07.12,18:32
NA to neexistuje vzor zmluvy. Ide o neštandardnú situáciu, kedy vlastne robíte nie "drobné" úpravy, ale riadne zásahy do stavby. Úplne meníte rozloženie bytov, takže ako kvaka uviedla, asi bez nejakého projektu a konečného kolaudačného konania to asi nepôjde. Kataster potrebuje niečo, na základe čoho to zapíše.

Jednoduchšie riešenie by som videl v tom, že by ste ten byt odkúpili celý, im by ste dali doživotné právo užívania, jednu izbu by ste si "načierno" prifarili k vášmu bytu a oni by zostali v tom jednoizbovom. V budúcnosti, keby ste predávali byty, by stačilo znovu len prechod zamurovať a pôvodný vybúrať.Tam by ale pri "prifarení" jednej izby bol problém s vykurovaním a elektrinou, to vykurovanie by sa dalo, podľa plochy alebo nejakého "merača", ale ako s elektrinou? Bude treba nové rozvody, takže asi to nebude také jednoduché. Právo doživotného bývania a platby za energie ako? To by som nechcela. Nové rozvody elektriny, vybúranie otvoru do steny, možno je aj nosná, to chce stavebné povolenie s kolaudáciou.
Janina Sojakova
21.07.12,14:42
Dakujem veľmi pekne za vaše rady a usmernenia, takže tento týžden ideme podpísať kúpno-predajnú zmluvu so susedmi, projekt na vybúranie otvoru /nie je nosná priečka/ už mám, aj prehlásenie architekta v projekte že sa jedná o drobnú stavbu ktorá si nevyžaduje stavebné povolenie.
Ešte otázka ku kúpno predajnej zmluve, dáva sa ako predmet kúpy 1/3 bytu alebo časť bytu o výmere v m2?
Kam teda s kúpno predajnou zmluvou a projektom? na mestskú časť alebo priamo na magistrát mesta? hľadala som na základe tej prílohy čo ste mi dali na stránke mesta, tam je napísané že mesto udelilo kolaudačné rozhodnutie. Čiže musím dávať žiadať o kolaudáciu?
Dakujem vopred za vzácne rady.
Kvaka
21.07.12,14:52
Dakujem veľmi pekne za vaše rady a usmernenia, takže tento týžden ideme podpísať kúpno-predajnú zmluvu so susedmi, projekt na vybúranie otvoru /nie je nosná priečka/ už mám, aj prehlásenie architekta v projekte že sa jedná o drobnú stavbu ktorá si nevyžaduje stavebné povolenie.
Ešte otázka ku kúpno predajnej zmluve, dáva sa ako predmet kúpy 1/3 bytu alebo časť bytu o výmere v m2?
Kam teda s kúpno predajnou zmluvou a projektom? na mestskú časť alebo priamo na magistrát mesta? hľadala som na základe tej prílohy čo ste mi dali na stránke mesta, tam je napísané že mesto udelilo kolaudačné rozhodnutie. Čiže musím dávať žiadať o kolaudáciu?
Dakujem vopred za vzácne rady.Pozri si článok v poslednom čísle č. 30 časopisu Život, akurát som dnes našla, máš tam riešený právny problém rozšírenia bytu. Ako to máte s rozvodmi elektriny? Ak sa menia, treba stavebné povolenie. Ak je treba stavebné povolenie, musí byť aj kolaudačné rozhodnutie. Treba ísť predovšetkým na stavebný úrad s projektom, tam povedia, čo a ako.
Janina Sojakova
21.07.12,15:05
Rozvody sme si napojili už na náš byt, zamurovali sme sa od susedov, urobila som si podľa projektu nový vchod nie do nosnej priečky. V pondelok chcem ísť na stavebný úrad teda, aby som prípadne ešte vedela opraviť kúpno-predajnú zmluvu ktorú podpisujeme, nech tam nebudú nejaké chyby.
život si idem kúpiť,dakujem.
verkaz
21.07.12,15:13
U nás na toto bolo treba stavebné povolenie a aj kolaudačné pre zápis do katastra. Zmenil sa aj bytový fond (pribudne 3-izbový a 1- izbový byt)
Janina Sojakova
21.07.12,15:19
Prosím ťa verkaz a vieš mi napísať predmet kúpno-predajnej zmluvy? je tam 1/3 bytu alebo ste to dávali na štvoráky? čiže na stavebný úrad idem so žiadosťou o stavebné povolenie a potom to príde niekto od nich skolaudovať? dobre tomu rozumiem?
a až potom môžem dať vklad na kataster?
Kvaka
21.07.12,15:25
Rozvody sme si napojili už na náš byt, zamurovali sme sa od susedov, urobila som si podľa projektu nový vchod nie do nosnej priečky. V pondelok chcem ísť na stavebný úrad teda, aby som prípadne ešte vedela opraviť kúpno-predajnú zmluvu ktorú podpisujeme, nech tam nebudú nejaké chyby.
život si idem kúpiť,dakujem.Ak ste menili rozvody elektriny, potrebuješ projekt a revíznu správu, to nie je také jednoduché. S projektom na rozvody elektriny sa ide po stavebné povolenie a až potom môžete prerábať elektrinu, nejko ste to neodhadli. Ako vám dá revízny technik revíznu správu? Čo ste oddelili a zamurovali?
Kvaka
21.07.12,15:31
U nás na toto bolo treba stavebné povolenie a aj kolaudačné pre zápis do katastra. Zmenil sa aj bytový fond (pribudne 3-izbový a 1- izbový byt)Zmení sa aj podiel na spoločných častiach a zariadeniach, aj platby do FO, správca vám dal súhlas?