syntylady
21.07.12,14:50
ahojte chcela by som sa spytat moja babina mala pred tyzdnom mozgovu prihodu,ma nehybnu ruku a zasiahlo to aj rec sice rozprava ale velmi pomaly a nezrozumitelne...chcela by som vediet ci je moznost ze sa da rec do poriadku,ci uz nie? ja viem asi je to tazko hodnotitlen podla uvedeneho,ale predsa ak by sa nasiel niekto kto by nieco o tom napisal..dakujem.dakujem
buchač
21.07.12,12:53
ahojte chcela by som sa spytat moja babina mala pred tyzdnom mozgovu prihodu,ma nehybnu ruku a zasiahlo to aj rec sice rozprava ale velmi pomaly a nezrozumitelne...chcela by som vediet ci je moznost ze sa da rec do poriadku,ci uz nie? ja viem asi je to tazko hodnotitlen podla uvedeneho,ale predsa ak by sa nasiel niekto kto by nieco o tom napisal..dakujem.dakujem
...týždeň je veľmi krátka doba na zodpovedanie Tvojej otázky..........

VIAC ale nájdeš ...

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=mozgova+prihoda&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
Jurivo
21.07.12,14:35
Reč sa rieši s logopédom a ruka rehabilitáciami a masážou. Dôležité je začať čo najskôr po mozgovej príhode. Mám klienta (70r.), po mozgovej príhode, postihnutá ľavá ruka a noha. S masážou (robím mu shiatsu nakoľko je imobilný a iná masáž sa nedá robiť), sa začalo dosť neskoro, až 3 mesiace po príhode, ale klient robí pokroky a pomaličky sa to zlepšuje. Netreba to vzdávať a čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Pacient hlavne potrebuje pochopenie a povzbudenie a nesmie upadnúť do sebaľútosti. Držím palce nech to dopadne čo najlepšie.
Nandrolon
21.07.12,15:17
...chcela by som vediet ci je moznost ze sa da rec do poriadku,ci uz nie?

- tá možnosť tu je a je dosť pravdepodobná ak sa v nasledujúcich týždňoch/mesiacoch príhoda nezopakuje.
- mám šéfku, ktorej manžel mal takú príhodu že mu to zasiahlo asi 0,5 x 0,5 cm časti mozgu z rečového centra.
Musel sa na starobu znovu učiť rozprávať, dnes by na ňom nikto nič nepoznal. Všetko vedel /čo je to okno, kde sú dvere/ ale nevedel to vysloviť.....
MarcoM
21.07.12,15:19
syntylady: Ako napísal Jurivo, reč s logopédom a končatiny rehabilitáciou. Ale odporúčam čo môžeš urobiť ty je veľa sa s danou osobou rozprávať a keď nerozumieš čo ti daná osoba vraví, tak sa jej pýtať. "Myslíš toto? Nie, tak myslíš toto?...." Je to niekedy únavné a vyčerpávajúce a niekedy sa aj tak nepochopíte, ale nevadí, hlavne v kľude a pokoji. Keď sa to stalo mojej mame, tak rozumela všetkému čo sme jej hovorili, len nevedela nám povedať čo ona myslela, lebo to čo hovorila bolo nezrozumiteľné. Ale po 3 mesiacoch sa to výrazne zlepšilo a po 6 mesiacoch to bolo na 99% ako predtým. Pokiaľ je možnosť nech daná osoba veľa číta a píše. Držím palce.
annamari
21.07.12,19:15
poznám dvoch po mozg.príhode,reč po roku sa zlepsila na 90 % predoslej urovne,pohyblivost koncatin - jeden sa pohybuje s barlami,druhý chodí bez pomoci barlí,avšak jeho telesná výkonnosť rapídne klesla,rýchle sa unaví,ale "je v obraze,čo sa týka logického zmýšľania,obaja sú už po 60 tke...
syntylady
25.07.12,20:03
dakujem vsetkym
pasuliatko
27.07.12,15:44
samozrejme,že ano...
mozog má neuveriteľnú schopnosť a to takú,že ak je postihnutá určitá časť, ktorá zodpovedá napr. aj za reč iná časť mozgu prevezme túto funkciu a dokáže sa človek naučiť rozprávať úplne nanovo.
syntylady
04.08.12,07:06
za dva dni ma prist babina domov a sme z toho trochu vylakani je to pre nas nove tato situacia...hlavne nevieme ci si dokaze regulovat svoje potreby,kedze v nemocnici jej automaticky dali plienky...predtym s tym problem nebol...
Tweety
04.08.12,07:11
za dva dni ma prist babina domov a sme z toho trochu vylakani je to pre nas nove tato situacia...hlavne nevieme ci si dokaze regulovat svoje potreby,kedze v nemocnici jej automaticky dali plienky...predtym s tym problem nebol...
Veď uvidíte, ak nie, neostane iné, len plienkovať.
kaivorus
04.08.12,21:23
Je potrebné zabezpečiť odstraňovanie krvného výronu, a zabezpečiť regeneráciu kolagénov - elastínov v cievnych štruktúrach, a súčasne riešiť odstraňovanie naneseného cholesterolu streptokokovú a staphylokokovú záťaž /prípadne inú bakteriálnu a vírusovú / znižovať. Je potrebné rozbíjať krvné tuky a vyjednocovať krvné organely - vyčisťovanie krvného riečišťa. Následne posiľňovať energeticku centier mozgových - rečové, pohybové, epifýzu, hypotalamové jadrá,...
Mám s tým skúsenosti...
Indeed
04.08.12,21:30
Hlavne treba zabezpečiť aby nenastala recidíva,resp. ju čím na dlhšiu dobu odvrátiť.

Ďalšia príhoda by mohla byť smrteľná.
syntylady
12.08.12,05:56
ale ako predist recidive?vela som o tom citala ale nie som doktor a priznam sa ze nie vsetkym veciam rozumiem,pravidelne jej beru a kontroluju krv,chodi k nam sestricka masiruje ju, cvici,pravidelne merame krvny tlak...snazime sa aby pila vela tekutin, nie je to lahke..
mazanova
21.08.12,07:37
Súrne!
Sestra v Košiciach, pred dvomi týždňami zobrala manžela po mozgovej príhode po 5 týždňoch z nemocnice, je ochrnutý na ľavú stranu, ona je obetavá stará sa o neho prebaľuje, umýva, chová, aj modré z neba... ale zisťujem, že ju zničí, terorizuje ju je na pokraji..., má podanú žiadosť (teraz čerpá dovolenku-ale musí ísť do práce, bez peňazí nemôžu ostať) na umiestnenie vo vých.sl. kraji - všetko je obsadené - bolo jej oznámené, východniari, košičania prosím poraďte, kde by ho mohla umiestniť, aj cirkevné zariadenia - on apriori odmieta, ale sociálna sestra to nevyrieši, potrebuje 24 hod. starostlivosť....
buchač
21.08.12,07:53
Súrne!
Sestra v Košiciach, pred dvomi týždňami zobrala manžela po mozgovej príhode po 5 týždňoch z nemocnice, je ochrnutý na ľavú stranu, ona je obetavá stará sa o neho prebaľuje, umýva, chová, aj modré z neba... ale zisťujem, že ju zničí, terorizuje ju je na pokraji..., má podanú žiadosť (teraz čerpá dovolenku-ale musí ísť do práce, bez peňazí nemôžu ostať) na umiestnenie vo vých.sl. kraji - všetko je obsadené - bolo jej oznámené, východniari, košičania prosím poraďte, kde by ho mohla umiestniť, aj cirkevné zariadenia - on apriori odmieta, ale sociálna sestra to nevyrieši, potrebuje 24 hod. starostlivosť....

....čítaj súkromku ......ALE RÝCHLO konaj ...OKAMŽITE ....:rolleyes:
ededen
07.09.12,18:51
ahojte, porposila by som o radu , mamina (69 - cukrovkárka)) je 9 deň po mozgovej príhode- na ľavú stranu, ruku si necíti vôbec a doteraz bola uplne apatická, spavá, ani oči neotvorila, až na ôsmy deň začala byť čulšia, začala hýbať zdarvou konačatinou, slabšie komunikovala, lekár na oddelení JIS nám povedal že bude prevezená na neurologické oddelenie kôli rehabilitácii, no my sme prišli na návštevu a oznámili nám že je prevezená na interné oddelenie, že tam to bude pre ňu lepšie, poradte prosím ako postupovať a čo by bolo pre ňu naozaj lepšie, lebo na tomto oddelení s ňou nič nerobia a nevieme ani my či môžme niečo s ňou robiť. Dakujem. renata
buchač
07.09.12,22:52
ahojte, porposila by som o radu , mamina (69 - cukrovkárka)) je 9 deň po mozgovej príhode- na ľavú stranu, ruku si necíti vôbec a doteraz bola uplne apatická, spavá, ani oči neotvorila, až na ôsmy deň začala byť čulšia, začala hýbať zdarvou konačatinou, slabšie komunikovala, lekár na oddelení JIS nám povedal že bude prevezená na neurologické oddelenie kôli rehabilitácii, no my sme prišli na návštevu a oznámili nám že je prevezená na interné oddelenie, že tam to bude pre ňu lepšie, poradte prosím ako postupovať a čo by bolo pre ňu naozaj lepšie, lebo na tomto oddelení s ňou nič nerobia a nevieme ani my či môžme niečo s ňou robiť. Dakujem. renata
...dedukujem , že to môže mať súvis ....

Diabetológia je totiž podružný odbor interny ...možno ju najprv dajú dokopy práve kvôli tomu cukru , nakoľko na JISke do mamy určite tlačili rôzne medikamenty , aby ju z toho najťažšieho stavu dostali...a nie všetky lieky ( infúzie zvlášť ) sú to pravé orechové pre diabetika...
Čo sa týka rehabilitácie , zvykne sa toto robiť aj na iných oddeleniach a nie iba na neurológii ........teda , hm , zvyklo sa ...

K tomu červenému ....že som sa aj pobavil ????????
- kto povedal ???????.....mama , Ty , strýko ....či váš pes ???
- keby s ňou nič nerobili , tak hajde domov ...poisťovne sa neserú ...
- a čo s ňou chcete , preboha , robiť ???...
...9 dní po príhode a iba jeden je akože pri vedomí ???
...za 7 dní Boh svet stvoril a vy by ste zázraky chceli ????????.........kua , že k tomu na Slovensku ????
Tweety
08.09.12,05:29
Juraj, Za šešť, za šesť, siedmy oddychoval
BXLmiami
08.09.12,09:36
ahojte, porposila by som o radu , mamina (69 - cukrovkárka)) je 9 deň po mozgovej príhode- na ľavú stranu, ruku si necíti vôbec a doteraz bola uplne apatická, spavá, ani oči neotvorila, až na ôsmy deň začala byť čulšia, začala hýbať zdarvou konačatinou, slabšie komunikovala, lekár na oddelení JIS nám povedal že bude prevezená na neurologické oddelenie kôli rehabilitácii, no my sme prišli na návštevu a oznámili nám že je prevezená na interné oddelenie, že tam to bude pre ňu lepšie, poradte prosím ako postupovať a čo by bolo pre ňu naozaj lepšie, lebo na tomto oddelení s ňou nič nerobia a nevieme ani my či môžme niečo s ňou robiť. Dakujem. renata
Opravila by som jedno písmeno vo vete-nie až na ôsmy deň,ale UŽ na ôsmy deň.Mama je frajerka,ale nie len na porážku sa zomiera,aj dekompenzovaná cukrovka či srdce vie človeka položiť.Pokiaľ je schopná rehablitácie tak rehabilitačnú sestru zavolajú,ale to musia posúdiť oni,či je toho schopá.
buchač
08.09.12,11:10
Opravila by som jedno písmeno vo vete-nie až na ôsmy deň,ale UŽ na ôsmy deň.Mama je frajerka,ale nie len na porážku sa zomiera,aj dekompenzovaná cukrovka či srdce vie človeka položiť.Pokiaľ je schopná rehablitácie tak rehabilitačnú sestru zavolajú,ale to musia posúdiť oni,či je toho schopá.
...presne tak ...UŽ na ôsmy deň....

...k tej cukrovke sa snáď len máličko vyjadrím ...

Keď mi zlyhal organizmus ( príčina diabetes ) , tak ma tri týždne v špitáli na interne dávali dokopy ...
Behali mi okolo riti jedna radosť ...
Skúste si ale jedno - jediné predstaviť , že v akom som bol asi stave , keď ma na pohreb fotra nepustili ......na priepustku , tam i nazad na aute by som mal odvoz...
buchač
08.09.12,11:11
AMEN ...
misoft
08.09.12,11:40
...a preto teraz máme 5-dňový týždeň a 2-dňový víkend - šak sa nezderieme.
ededen
08.09.12,18:45
Dakujem za odkaz, uvidíme, a to že s ňou nič nerobia som vydedukovala z toho, čo sa o tom oddelení u nás hovorí, ten kto vládze tak to je ešte v pohode, ale čo ostatní, lekár nám povedal že je to ľudovo povedané čakanie na smrť, a další šok sme zažili ako nám dnes službykonajúci lekár oznámil že je v bezvedomí a je aj po srdcovom infakte to ma dorazilo , až sme ho zaviedli k mame aby sa presvedčil na vlastné oči, že mama začína komunikovať , prijíma stravu a dokáže - zatial jednoduché ukony, neviem či ju nevidel prvý krát, potom bol z toho trochu vedľa...................
buchač
09.09.12,04:37
Nejdem robiť zdravotníctvu advokáta ...žiaľ situácia je taká , ako ju bežne vnímame....

ALE

07.09.12 21:51

ahojte, porposila by som o radu , mamina (69 - cukrovkárka)) je 9 deň po mozgovej príhode- na ľavú stranu, ruku si necíti vôbec a doteraz bola uplne apatická, spavá, ani oči neotvorila, až na ôsmy deň začala byť čulšia, začala hýbať zdarvou konačatinou, slabšie komunikovala, lekár na oddelení JIS nám povedal že bude prevezená na neurologické oddelenie kôli rehabilitácii, no my sme prišli na návštevu a oznámili nám že je prevezená na interné oddelenie, že tam to bude pre ňu lepšie, poradte prosím ako postupovať a čo by bolo pre ňu naozaj lepšie, lebo na tomto oddelení s ňou nič nerobia a nevieme ani my či môžme niečo s ňou robiť. Dakujem. renata
Včera 21:45

Dakujem za odkaz, uvidíme, a to že s ňou nič nerobia som vydedukovala z toho, čo sa o tom oddelení u nás hovorí, ten kto vládze tak to je ešte v pohode, ale čo ostatní, lekár nám povedal že je to ľudovo povedané čakanie na smrť, a další šok sme zažili ako nám dnes službykonajúci lekár oznámil že je v bezvedomí a je aj po srdcovom infakte to ma dorazilo , až sme ho zaviedli k mame aby sa presvedčil na vlastné oči, že mama začína komunikovať , prijíma stravu a dokáže - zatial jednoduché ukony, neviem či ju nevidel prvý krát, potom bol z toho trochu vedľa...................

Dedukcie , dedukcie .......tie ja rád ....
Takže si zhrňme :
- mama prijatá do špitáľa
- 7.9. to jest piatok si napísala príspevok.......a dedukujem , že to tak bolo učinené po návrate z nemocnice
- 8.9. to jest včera o 21,45 bol daný ďaľší príspevok o tekárovi a informácii o stave mamy....takže dedukujem , že lekár nastúpil na nočnú službu ... dedukujem , že ste ho otázkou prekvapili a on okamžite vyhŕkol poslednú informáciu , ktorú mal , nakoľko sa nestihol oboznámiť s chorobopismi na celom oddelení...

....a dedukujem , že nie si veľmi oboznámená s tým , ako to chodí v tých nemocniciach ...lebo aj napriek blbej situácii v slovenskom zdravotníctve ešte vždy nejaký režim musí byť zachovaný...


Ozaj ......službukonajúceho doktora by som sa len opýtal len na ( blbo to vyznie teraz ) , či mama žije alebo nie ...
Na takéto rozhovory a informácie je totiž ošetrujúci lekár ...
BXLmiami
09.09.12,08:36
Bežne slúžia lekári zvonku,alebo jeden lekár na viacerých pracoviskách,ten lekár je aby ratoval ked sa niečo melie a nie vždy pozná oddelenie.Slúžiť musia všetci z oddelenia,ambulancií,aj ak je na vysunutom pracovisku a aj tak hodiny nadčasov podľa zákonníka práce splnia okolo mája.Službukonajuceho lekára sa na informácie o mame nepýtaj,zasahovať bude len ak bude musieť.
Zimama
11.09.12,14:51
No aj tak nemusel hneď "vyhŕknuť poslednú informáciu" - môže povedať "neviem, poďte, zistíme to"... Inak mu zinfarktujú príbuzní - no a to už bude musieť zasahovať... :-)
syntylady
17.10.12,15:57
ahojte zase by som poprosila poradit... babina sa zacala stazovat ze pri jedeni resp.pri prehltani ju boli chrbat a to dost intenzivne...nevieme co ju tam a preco boli..
pasuliatko
23.12.12,09:05
moja babka mala mozgovú príhodu v septembri tohto roka.
má postihnutú jednú časť tela ale vie chodiť, vie sa najesť, obliecť... takže je určité veci schopná robiť ale rozprávať sa naučila len to čo chcela ona ježiš maria, no, ne, kedy ideme domov... opakuje po nás ako papagáj ale vyjadriť sa nevie. momentálne je umiestnená v DSS lebo doma ju mať nemôžeme a ona sama doma byť nemôže...a zdá sa mi,že to s ňou ide dolu vodou...
zuzank@
28.02.13,15:14
prosím vás, kde je najlepšie zohnať logopéda? musí mať nejakú vyššiu kvalifikáciu alebo špecializáciu, alebo také služby poskytuje každý logopéd?
kezeso
01.03.13,10:45
Mama mala porážku v r. 1973, zostala jej ochrnutá ľavá ruka a čiastočne ľavá noha, chodila s paličkou, reč bola časom úplne v poriadku, chodili sme na rehabilitácie, parafínové zábaly, kúpele Piešťany, nič nepomohlo. Dožila sa leta 1990.