mendelina
23.07.12,09:13
Chcem sa spýtať, budeme mať polročné posedenie a všetko by sme chceli zaplatiť zo sociálneho fondu. Je na takýto účel možné použiť sociálny fond a potom je nutné rozpočítať celú čiastku na jednotlivých zamestnancov a odviesť z toho poistné a daň?
Ďakujem
Tweety
23.07.12,07:14
Chcem sa spýtať, budeme mať polročné posedenie a všetko by sme chceli zaplatiť zo sociálneho fondu. Je na takýto účel možné použiť sociálny fond a potom je nutné rozpočítať celú čiastku na jednotlivých zamestnancov a odviesť z toho poistné a daň?
Ďakujem
Je to možné, ale podlieha to zdaneniu, odvodom, tak ako píšeš.
mendelina
23.07.12,07:15
Ďakujem
Novanka
23.07.12,11:55
Dobry den, chcela by som sa spytat, ci je mozne vramci vnutra firmy prealokovavat nakumulovanu ciastku sofialneho fondu z "jedneho suflika" do druheho. TIe sufliky u nas predstavuju jednotlive predajne...ako firma posobime pod jednym ICO.
VOpred vdaka za akukolvek kompetentnu odpoved, pripadne odvolavku na zakon.z
Gabi03
16.08.12,05:58
Ja by som sa chcela opýtať, či potrebujem doklad o použití peňazí zo sociálneho fondu, alebo stačí mi nejaký interný doklad? Teda, že nemám doklad o nákupe čohokoľvek.
Vopred vďaka za odpoveď.
Mila123
16.08.12,06:06
účtovníctvo je o dokladoch....podľa môjho názoru musíš mať doklad.....
Zuzanak1
10.09.12,10:15
dobrý deň, chcem sa len opýtať, či môžem v priebehu roka, napr.09/2012 začať prispievať zamestnancom zo SF určité %, či nemusím len začiatkom roka, keď doteraz si platili celú sumu 45% ?
ďakujem za odpoveď.
účtovníčka_prešov
11.09.12,08:18
čo ja viem tak môžeš, ani v zákone o SF som obmedzenie nenašla ohľadom toho akurát len:
(2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-152#f5378601), ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0,6 %
LydaLyda
27.09.12,08:16
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť - dopravné zo SF, mám nového za-nca, ktorý bude pracovať na 0,2% úväzok, t.j. 7,5 h týždenne, do zamestnania dochádza, jeho plat bude 200 Eur (odborný zamestnanec), podľa mňa nemá nárok na dopravné, lebo podľa § 7 ods. 5 zákona 152/1994 Z. z. - o sociálnom fonde je jeho plat vyšší (prepočet na úväzok) ako 50% priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v NH (v roku 2012 beriem tento priemer mzdy za rok 2010 čo bolo 769 Eur na plný úväzok)? alebo ako to počítate Vy? v minulosti to bolo 200 Sk a viac za predložené cestovné lístky na mesiac ........, aby mu vznikol nárok.
kk11
08.10.12,11:35
Dobrý deň, mám refakturovať časť nákladov na cestovné na dcérsku spoločnosť. Cela faktúra aj s DPH bola hradená zo sociálneho fondu vo výške 400 eur vrátane DPH. Refakturovať mám sumu 80 eur. Mám vystaviť faktúru na 66,67 eur + 13,33 DPH a zaúčtovať na 472 len čiastku 66,67, aj keď v materskej spoločnosti bola celá suma 80 eur zaúčtovaná na SF? Alebo mám inak postupovať?
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť?
Ďakujem :)
Tweety
08.10.12,11:49
AKo hradená, myslíš že nešla do nákladov ale na MD 472 ako čerpanie SF?
kk11
08.10.12,12:37
áno, aj spolu s DPH
Tweety
08.10.12,12:39
áno, aj spolu s DPH
Faktúru zaúčtuješ rovnako na 472.
kk11
08.10.12,15:49
prosím ťa a v akej sume? lebo na účet 472 sa zaúčtovala celá suma 80 eur, keďže nemáme nárok si odpočítať daň na vstupe. mám vyfaktúrovať sumu 66,67 eur, čo boli skutočné náklady + 13,33 eur DPH, čím nám vznikne daňová povinnosť alebo píšem hlúposti? Potom v dcérskej spoločnosti to pôjde znova na účet 472, ale aj spolu s DPH.
účtovníčka_prešov
08.10.12,18:11
mala by si zaúčtovať faktúru za dopravu 5..,343/321, úhradu faktúry z účtu sociálneho fondu 321/221AE a fakturáciu dcérskej spoločnosti v sume 80,- 315/602 nakoľko podľa zákona o DPH § 46 Oslobodenie prepravných služieb od dane: (2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu a) z tuzemska do zahraničia. Nejde mi do hlavy prečo ste to ale uhrádzali so SF nie je to príspevok na dopravu pre zamestnanca, ani rekreačný pobyt..
kk11
08.10.12,18:29
išlo o "výlet" na agrokomplex, faktúra je od autobusovej spoločnosti a zúčastnili sa ho zamestnanci z obidvoch firiem, ale faktúrovalo sa to len materskej firme a časť sa musí refakturovať na dcéru. ale keďže všetko išlo na 472, neviem,ako vystaviť faktúru ohľadom DPH.
účtovníčka_prešov
08.10.12,18:44
napíšte ako máte zaúčtované vo svojej spoločnosti faktúru. Nevadí, že je to sociálny náklad, podľa zákona DPH je táto služba oslobodená. Keď som čítala články na nete fakturovanie medzi dcérskou a materskou spoločnosťou je zaťažené DPH, nefakturuje sa tam vždy bez dane..
kk11
09.10.12,04:06
472/321 suma 402 eur (335+67 DPH)
adinka55
17.12.12,08:45
Dobry den,

chcem sa len uistit - ak si zamestnavatel prenajme sportove priestory napr. squash, tenisove kurty, ihrisko, bazén a podobne pre zamestnancov, moze ich zaplatit zo socialneho fondu (čerpanie)? Zamestnancom nezdanujem nic, neplatim odvody - par. 5 odst.7 zakona o dani z prijmu
Dakujem.
Tweety
17.12.12,08:52
Dobry den,

chcem sa len uistit - ak si zamestnavatel prenajme sportove priestory napr. squash, tenisove kurty, ihrisko, bazén a podobne pre zamestnancov, moze ich zaplatit zo socialneho fondu (čerpanie)? Zamestnancom nezdanujem nic, neplatim odvody - par. 5 odst.7 zakona o dani z prijmu
Dakujem.
§5 Zákon o DzP
(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
d) použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom; rovnako sa posudzuje aj takéto plnenie poskytnuté manželovi (manželke) zamestnanca a deťom, ktoré sa na účely tohto zákona považujú za vyživované osoby (§ 33) tohto zamestnanca alebo jeho manželky (manžela),
Silkov
30.12.12,10:15
Podnikateľ mál so svojimi zamestnancami koncoročné posedenie. Ide zaplatiť fa, ale nevie čo treba napísať na FA aby mohol čerpať zo Soc. Fondu.? Napr. môže sa napísať pečené prasiatko, švédske stoly - misy a alkohol? To všetko na večierku mali. Musí byť aj počet zamestnancov?????
Tweety
30.12.12,10:16
Podnikateľ mál so svojimi zamestnancami koncoročné posedenie. Ide zaplatiť fa, ale nevie čo treba napísať na FA aby mohol čerpať zo Soc. Fondu.? Napr. môže sa napísať pečené prasiatko, švédske stoly - misy a alkohol? To všetko na večierku mali. Musí byť aj počet zamestnancov?????
Ak bolo posedenie, treba to tam jednochucho napísať. A nezabudnúť to rozpočítať na zamestnancov a zdaniť ako nepeňažný príjem, Aj odvody samozrejme.
T.B.
25.10.13,11:45
poradim...ako zamestnanci ktorý platia akciu zo socialneho fondu je postup nasledovný...suma by mala byt rozrátana medzi vsetky osoby a samozrejme zaplatit dan...Zo sumy 250 euro to je 23.50 euro na osobu + dan s predavku asi 40 euro osoba....da sa tomu vyhnut ak by si vas zamestnavatel prenajal daný objekt na svoje meno kludne v tej istej cene ako idete platit, tak v tom prípade sa dan neplati ani u zamestnanca ani u zamestnavatela...