peru
24.07.12,11:36
Dobry den,

mam novy dom s 12arovym pozemkom. Do domu patri aj psik a mam aj cas sa mu venovat.

Nikdy som psa nemal - byval som v byte. Som teda laik, ale to neznamena, ze bude psikovi nieco chybat.

Velmi sa mi pacia kratkosrste zlate psiky okolo 25kg.

Vyberam si medzi rhodeskym ridgebackom a madarskou vyzlou. Chcel by som psa a nie suku (mam trosku obavu z neporiadku v dome pri "zenskych" problemoch :( )

Od psika ocakavam priatelstvo k rodine a detom. Na druhej strane ocakavam aj strazenie objektu domu.

Poradte mi, prosim, ktoreho psika si vybrat, prip. mi poradte ineho. Pripadne mi povedzte, ze tato rasa nie je vhodna na strazenie lebo ... atd.

Budem vam velmi vdacny - je to zavazok na dlhe roky.

ZAVER: Dakujem vsetkym poradakom za nazory - skutocne mi pomohli uvedomit si niektore veci. Objednal som si madarsku vyzlu - psika. Je krasny - dal som fotku do prilohy. Drzte mi palce! :)
PS: Pozrite si vysledky ankety - su zaujimave - vsetky moznosti maju podobne odpovedi - no ridgeback nedostal ani jeden hlas .. hmmm.
pepsikova
24.07.12,09:45
...citujem ťa:.."Od psika ocakavam priatelstvo k rodine a detom. Na druhej strane ocakavam aj strazenie objektu domu.


...od psíka "nemôžeš očakávať"...psíka musíš naučiť všetko, čo chceš, aby vedel..to nie je robot, že ho naprogramuješ...ak chceš mať psíka pri dome, musíš mať čas, záujem, vedomosti a hlavne trpezlivosť...a až potom budeš odmenený, ak ho všetko trpezlivo naučíš...
peru
24.07.12,09:50
Ocakavam geneticke predpoklady na strazenie a vztah k rodine :)
MarcoM
24.07.12,09:54
Ono k rodine sa hodí buď retríver, alebo labrador. - ich výhodou je trpezlivosť.
Na stráženie skôr rasy ako doberman, rotvajler. - nevýhoda vyžaduje veľmi veľa pohybu a času. A keď taký pes nie je vybehaný tak nerobí mu to dobre.

Ja mám nemeckého špica. A odporúčam !! Priateľský, oddaný, učenlivý, nevýhodou je trochu jeho občasná tvrdohlavosť a až úzkostlivá fixácia na svoju rodinu.
Tweety
24.07.12,09:55
Labrador je veľmi dobrý k deťom
Eulalia
24.07.12,10:01
My máme v rodine ridgbacka a vyrástli pri ňom štyri deti. Je síce už starý, ale k deťom je nekonečne trpezlivý, nevadí mu, ak mu aj do papule pchajú pršteky. Kým bol mladší, nosil teraz šesťročného chlapca aj na chrbte. Od detí znesie absolútne všetko.
Ale keď začne štekať pri bráne, tak tí za bránou majú čo robiť, aby nepustili do gatí.:)
Ridgback potrebuje veľmi veľa pohybu, okrem záhrady a dvora, každý deň aspoň hodinu sa ten náš vylieta v lese a vo vinohradoch. Je to väčší pes, preto ho treba od malička cvičiť, aby sa dal ovládať. Má jednu chybu - za papinku by predal aj vlastnú dušu.:)
mattto
24.07.12,10:01
keďže ide o tvojho prvého psa, veľa od neho neočakávaj, je tu veľká pravdepodobnosť, že s ním nebudeš ešte vedieť pracovať a naučiť ho všetko, čo budeš chcieť. Aby si ho mal rád aj tak. Vyžla, aj ridgeback sú poľovnícke psi, vyhraď si každú sobotu, nedeľu čas na 4 hodinové vychádzky po lese :D

Pes každej rasy, ak je dobre vychovávaný a vedený, má rád rodinu a určitým spôsobom ju ochraňuje.
bromid
24.07.12,10:03
my mame madarsku vyzlu a ta je uplne super k detom. a vie aj strazit dobre. ked sedi na schodoch pred vchodovymi dverami a sleduje cinnost pred domom a ked sa niekto priblizi k branke, hned aj zacne havkat, ze co to si dovoluju :D. je to fenka a no problem s nejakymi zenskymi vecami a druhym psom sa ani neda :D. ty ju chces mat v dome, ked nechces suku? ona v pohode vydrzi vo svojej voliere aj v zime :), ked bude tak naucena od malicka. aj ked niekedy ked bolo minus 10, tak sme ju davali do pivnice :)
Nandrolon
24.07.12,10:09
čo tak stafordširský teriér, prípadne klasika nemecká, alebo argentínska doga - veľmi dobré plemeno k deťom a zároveň aj strážca.

treba si uvedomiť že nejde moc skĺbiť 2 vlastnosti ktoré uvádzaš vzťah k deťom a stráženie.....

Napr. československý vlčiak je výborný na stráženie, má vlastnú inteligenciu vlka, vie všetko robiť samostatne a aj samostatne inteligentne rozmýšľať, ale deti by ti na 99% v začiatkoch pohrýzol, aj teba....

.... píše sa tu o labradorovi..... Páni, on chcel strážneho psa, kde labrador nepatrí.... na neho ak skričím, tak sa poští...
willma
24.07.12,10:38
http://www.pes-portal.sk/plemena/rodezsky-ridgeback http://www.pes-portal.sk/plemena/hovawart http://www.pes-portal.sk/plemena/staffordshirsky-bulterier http://www.pes-portal.sk/plemena/pyrenejsky-horsky-pes všetky psy potrebujú pevnú ale láskavú ruku. Čo sa týka stafforda môžem potvrdiť popis len poopravím - ten náš znáša všetky feny, ale psy staršie ako rok mu do cesty vkročiť nesmeli. Teda aj tu výnimka potvrdzuje pravidlo. Domov pribudol čivaviak a s tým sa znáša dokonale.
Nandrolon
24.07.12,10:44
ináč tá "veľká nemecká doga" je paradoxne vhodná aj do bytu, pretože je veľmi čistotná a pohybuje sa skoro ako "mačka", teda tak opatrne, vznešene a je vhodná aj k deťom.
Nevyberá si iba jedného pána, ale berie ako keby celú rodinu spoločne.... teda tak aspoň o nej píšu, pretože sa mi celkom páči....
bjuty smis
24.07.12,11:03
ja mám boxera, psa...určite by som ho odporúčal
deti si ho môžu natrieť na chleba, ale ked dojde k plotu poštár, alebo cudzí, ruku k plotu nepriložia :)...
nevýhoda je-čo niekomu vadí- že dosť slintá...
treba si naň najsť čas, je spoločensky až príliš.....

ale to bude treba pri každom psovi
huhlo
24.07.12,11:40
Rad by som upozornil, ze suka sice pri harani moze narobit nejake tie skvrny v dome, ale pes tiez nie je bez rizika - vyrazne zvysuju "umrtnost" krikov, zvlast ihlicnatym znackovanie nerobi dobre.
Pri tom strazeni je myslim tiez otazka co si pod tym predstavujes. Ci psa ktory zlodeja zahryzne a spacifikuje kym neprides, alebo "chlpaty zvoncek" ktoreho ulohou je stekanim upozornit na to ze niekto ide (napriklad).
anet
24.07.12,11:45
Ja by som si nevybrala ani jedno z plemien, RR už vôbec nie, je to ťažko vychovateľné plemeno, vyžaduje veľa pohybu a skúsenosti (jedného RR mám doma, bude mať 10 rokov ale ocitol sa u nás omylom). Poľovné plemená a k tomu hladká srsť, to ja nemusím. Tie ihličky sa zapichujú všade.
Šla by som do stredne veľkých plemien s polodlhou srsťou. Klasika je nemecký ovčiak, menej všedné vlčí špic, možno by som uvažovala nad austrálskym ovčiakom (i keď ja neznášam merle sfarbenia a modré oči u psa).
arizona
24.07.12,12:19
Madarska vyzla je krasny pes. Ale vyzaduje vela pohybu.
Nespoliehaj sa na to, ze budes mat velky dvor, ze pes si pobeha sam. Nepobeha,musis ho chodit vencit a "ubehat" ty,ako majitel. Budes mat na to cas?

Ak sa ti nejake plemeno paci, pouzi google a precitaj si co najviac o jeho povahe a potrebach.Potom sa rozhodni.

Ostatne zalezi na tebe. Hlavne prvy rok sa mu budes musiet viac venovat,aby sa psik co najviac naucil a prisposobil tvojej rodine.
Ak mu das dobru vychovu a lasku, vrati ti ju 1000 nasobne.

Pises, ze chces radsej psa. Ale feny byvaju pritulnejsie,aj kludnejsie k detom,ako psy.
Pri problemoch s haranim dostat v zoochove kupit tzv. "haracie nohavicky", pouzivaju ich najma fenky zijuce v bytoch.
Tiez mam fenku,ale to haranie sa da prezit bez problemov...
draik
24.07.12,13:26
Čistokrvným krátkosrstým zima pri -15 (toľko bolo tuším po dve zimy aj BA nielen na severe) nepridá na nálade, zateplená búda je len čiastočné riešenie. RR je dobrý na stráženie, ale potrebuje neskutočne veľa pohybu, inak Vám čo i len pri troche nudy rozkope záhradu. Navyše váži ďaleko viac ako 25 kg. Najprv si zvážte, či zvládnete veľkého psa a či máte čas na dlhé prechádzky, nielen v lete, ale aj v daždi, snehu, blate.
osky
24.07.12,15:17
aj ja som sa skoro postala-od smiechu,ty huncut.
Rumex
24.07.12,18:04
Dobry den,

mam novy dom s 12arovym pozemkom. Do domu patri aj psik a mam aj cas sa mu venovat.

Nikdy som psa nemal - byval som v byte. Som teda laik, ale to neznamena, ze bude psikovi nieco chybat.

Velmi sa mi pacia kratkosrste zlate psiky okolo 25kg.

Vyberam si medzi rhodeskym ridgebackom a madarskou vyzlou. Chcel by som psa a nie suku (mam trosku obavu z neporiadku v dome pri "zenskych" problemoch :( )

Od psika ocakavam priatelstvo k rodine a detom. Na druhej strane ocakavam aj strazenie objektu domu.

Poradte mi, prosim, ktoreho psika si vybrat, prip. mi poradte ineho. Pripadne mi povedzte, ze tato rasa nie je vhodna na strazenie lebo ... atd.

Budem vam velmi vdacny - je to zavazok na dlhe roky.

keby som mohol kupil by som si Leonbergera, alebo Hovawart :)
nie som psickar ale tie plemena sa mi pacia
:)
viktorviktor
25.07.12,18:19
zober 2-3 jazvečíkov a máš postarané o stráženie, nemusíš veľa chodiť aj k deťom sú dobré
Milan28
26.07.12,00:45
Moja rada z mojich skúseností. Nemecký ovčiak! Veľký, rešpekt budiaci inteligentný pes skvelý ochranca majetku + veľmi priateľský s deťmi sa znáša dobre pri narodení dieťaťa jeho veľký priateľ a ochranca.
Iconka
26.07.12,03:19
Ja mam shar-pei-a, ten splna tvoju poziadku do 25kg, moj ma asi 24kg :) (samec), stredne velke plemeno, taktiez je perfektny strazca (aspon ten moj), nikdy nesteka len tak a ked uz stekne, hned viem, ze je nieco podozrive vonku, takze nemam problem ani s tym, ze by sa mi niekto stazoval na stekanie pocas mojej nepritomnosti (mam ho v byte, osobne neznasam ustekancov, co stekaju nonstop), dalsie tvoje kriterium bolo vztah k detom, takze zase si na spravnej adrese, miluje deti, necha si od nich vsetko. Avsak shar-pei nie je vhodny na dvor pocas celeho roka, nema totiz podsadu srsti a bola by mu v zime zima. Sice ho neobliekam pocas prechadzok, ale vonku by som ho v mrazoch urcite nenechala.