pegass
24.07.12,16:33
Poprosim o radu.... Mame 500G prenosny disk adata superior sh93 - je plny pre nas dolezitych dokumentov... no nejde mi ho nacitat... a ziada si to formatovanie... co to znamena? O data co boli na nom ulozene sme prisli? Daju sa ešte zachranit?
buchač
24.07.12,14:52
Poprosim o radu.... Mame 500G disk... no nejde mi ho nacitat... a ziada si to formatovanie... co to znamena? O data co boli na nom ulozene sme prisli? Daju sa ešte zachranit?

Formátovanie diskov a jednotiek


Pevné disky, ktoré sú primárnymi ukladacími zariadeniami počítača, je potrebné pred použitím naformátovať. Formátovanie disku znamená jeho konfigurovanie pomocou systému súborov tak, aby systém Windows mohol ukladať informácie na disk. Pevné disky v nových počítačoch so systémom Windows sú už naformátované. Po kúpe ďalšieho pevného disku na rozšírenie miesta na uloženie v počítači bude potrebné ho formátovať.

Ďalšie typy ukladacích zariadení, napríklad rozličné disky USB flash a pamäťové karty flash, sa môžu dodávať vopred naformátované výrobcom. Formáty diskov CD a DVD sa líšia od formátov pevných diskov a vymeniteľných ukladacích zariadení. Ďalšie informácie týkajúce sa formátovania diskov CD a DVD nájdete v téme Aký formát disku CD alebo DVD treba používať?

Upozornenie

Formátovaním sa vymažú všetky existujúce súbory na pevnom disku. Ak sa na formátovanom pevnom disku nachádzajú súbory, budú odstránené.

Táto téma obsahuje odpovede na niektoré bežné otázky týkajúce sa formátovania diskov a jednotiek.
Zobraziť všetko
Ako často je potrebné disky formátovať?
Čo nastane po preformátovaní pevného disku?
Čo je potrebné urobiť, aby sa naformátoval pevný disk?
Aký systém súborov je potrebné použiť?
Čo je rýchle formátovanie?
Čo sú oblasti a zväzky?
Ako sa vytvára viac oblastí?
Ako sa pridáva nový pevný disk?
Chcem pevný disk a opätovne nainštalovať systém Windows, ale pri pokuse o formátovanie pevného disku zobrazí systém Windows hlásenie o tom, že nie je schopný dokončiť preformátovanie.
Mám systém s dvoma operačnými systémami, v ktorom je systém Windows XP v jednej oblasti a systém Windows Vista v druhej oblasti. Systém Windows XP už nepoužívam a chcem obnoviť dané miesto. Je možné bezpečne odstrániť alebo preformátovať oblasť systému Windows XP?

http://windows.microsoft.com/sk-SK/windows-vista/Formatting-disks-and-drives
charonme
24.07.12,15:31
Casto sa stava ze chyba je v pocitaci a ked zapichnete normalny fungujuci usb disk do takehoto problemoveho pocitaca tak pocitac tvrdi ze disk je zly a treba ho naformatovat. V takomto pripade treba ten disk skusit na aspon 2-3 inych pocitacoch.
pegass
24.07.12,15:46
skusili sme tv so vstupom na usb, pc, aj notebook.... na tv bolo chyba signalu a pc a notebook jednotku nenasli....
tomi797
24.07.12,18:07
Ak odišiel disk, dáta sú preč.. ak odišla len partícia, dáta sa dajú obnoviť.

Najskôr treba skúsiť v inom PC ako bolo písané vyššie, skúsiť pripojiť na iné porty.

Skúste stiahnuť program HD tune alebo iný, ktorý vie zobraziť SMART údaje disku - tie dajú odpoveď, či je disk po fyzickej stránke v poriadku alebo nie. Ak začne hlásiť chyby, disk je poškodený a dáta sú už asi nenávratne stratené - pokiaľ si nezaplatíte profesionálov (viď google).

Ak SMART hodnoty disku budú v poriadku, skúste ten disk naformátovať, ale použite rýchly formát, NIE ÚPLNÝ. Akonáhle to sformátujete, použite nejaký program na obnovu zmazaných dát - dobré skúsenosti mám s freewarom Recuva..

:)
Vlado40
24.07.12,18:10
Nič neformátuj kým HDD nepripojíš priamo k PC.Vyber ho z boxu a vyskúšaj.Často blbne elektronika boxu.
mpca
24.07.12,19:23
Ak naozaj sú pre teba tie dáta dôležité tak neskúšaj nikde ten disk... Vyzerá to na menšiu chybu ktorú by som konzultoval z nejakou firmou na obnovu dát... Čím menšia chyba tým lacnejšia oprava/obnova... Použi gúúgl....

(Nie nepracujem v/pre žiadnu takú spoločnosť)
mpca
24.07.12,19:25
recuva robi niekedy zazraky ale netreba sa na nu pri citlivych udajoch spoliehat!
vlado65
16.08.12,18:49
Data sa daju zachranit aj po sformatovani hdd www.aktiva,sk
misoft
18.08.12,13:07
Za a) dal si nesprávne napísaný link
b) link (tu opravený http://www.aktiva.sk/ ) - je to e-shop, nie servis (na servisy sú tam len odkazy)
c) robíš reklamu?
mecky
18.08.12,13:19
je to mozne, ze sa snazi o malu reklamu, pred 2 dnami ked som pozeral kontakty na tej stranke tak tam figuroval aj nejaky vladimir :)