susedia
25.07.12,17:03
Dobrý deň milí poraďáci.

Neviem kam sa obrátiť po radu, preto skúšam toto fórum a osobné skúsenosti poraďákov.

Bývame v dome panelákoveho typu, takže naokolo všade susedia. :-) Až doteraz sme s nikým nemali najmenší problém, ale posledné 2 mesiace je to neznesiteľné. Susedia, ktorí bývajú pod nami sa rozhodli, že nám zo života spravia peklo. Tie posledné dva mesiace od nich počúvame len napomínania a krik za to, ževraj sme HLUČNÍ. Teda konkrétne ževraj máme nahlas televízor, ževraj naschvál dupeme po byte, ževraj naschvál v noci chodíme po byte a ešte aj bosí, že sa naschvál sprchujeme po 22:00 a ďalších xy výhovoriek, ktoré majú na nás. Dokonca im vadí aj rozhovor. Sme z toho zúfalí, lebo my naozaj žiaden hluk nerobíme - žijeme v byte 4 dospelí ľudia - rodičia a dve deti, 3 VŠ vzdelaní, štvrtý člen čoskoro ukončí štúdiá, všetci zamestnaní a rozbehaní. Od 7:30 cca do 17:30 sa v byte nenachádza ani noha, lebo buď sú členovia rodiny v práci, v škole,praktizujú koníček a podobne. Stretávame sa vlastne večer a je u nás zvykom sa porozprávať čo a ako sa dialo cez deň. Proste klasická rodina. Napríklad ani len repráky už skoro 7 - 8 rokov nevlastníme, lebo každý počúva hudbu na svojom počítači/NB cez slúchadlá, aby nerušil ostatných členov domácnosti. V celom byte máme koberce, po 21:00 hodine neperieme, nevysávame, nevŕtame a nerobíme žiadne iné hlučné činnosti. Preto sme šokovaní z ich prístupu a neustáleho osočovania. Dokonca pri jednom rozhovore sa preriekli, že vedia, ktorý člen našej domácnosti chodí o koľkej domov a podobné srandy (teda ono to svojím spôsobom nie je sranda, keďže vlastne nás sledujú). Dokonca nám vytlki, že jeden člen domácnosti sa sprchoval po 22:00 hodine (povedali aj presný dátum) a niežeby to nestačilo, ale si aj pospevoval! Po ich viacerých slovných útokoch sme sa snažili ešte viac byť ticho, no nedávno to vyvrcholilo tým, že o 22:15 nám zazvonila mestská polícia, že susedia nás udali za rušenie nočného kľudu. Pritom sme sa doma len medzi sebou rozprávali, ani len zvýšený hlas, ani krik. Bohužiaľ, riešili sme jednu závažnú situáciu v rodine a do toho polícia. Sami policajti však boli prekvapení, lebo počúvali pár minút za vchodvými dverami a sami priznali, že žiaden zvuk nepočuli.

Ich správanie nás obťažuje, lebo naozaj nevytvárame žiaden hluk, v byte sa zdržiavame minimálne a snažíme sa byť maximálne ticho a ohľaduplne. Bohužiaľ, nemôžeme za to, že oni sú 4 členovia rodiny nonstop doma a nemajú čo robiť a vyvršujú si to na nás alebo ja neviem aký majú dôvod. (Pravdepodobne ide o starobných dôchodcov a invalidných dôchodcov).

Poraďákov by som sa chcela opýtať a poradiť s nimi, ak niečo podobné zažili, ako sa bránili a čo pomohlo.
Normálny rozhovor sa s nimi viesť nedá, už sa o to pokúšala hlava našej rodiny. Keď sme volali na mestskú políciu a informovali sa, ako dopadlo to rušenie nočného kľudu, tak policajt do telefónu povedal, že je to v poriadku. Bohužiaľ sa obávame, že podobné aktivity sa z ich strany budú len stupňovať a bohužiaľ nevieme ako tomu predísť. Určite nemáme chuť sa naťahovať po správnych konaniach kvôli priestupkom a preukazovať naše zamestnania, aktivity a podobné záležitosti a takisto rozoberať na úrade, prečo sa niektorý člen rodiny sprchuje po 22:00.

Ja viem, väčšina prípadov je v opačnom garde - keď je neprispôsobivý sused taký, ktorý robí hluk. Ale my sa hluku naozaj vyhýbame, už len tým, že väčšinu dňa nie sme doma a ten ostatok sa snažíme pohybovať a správať ako v bavlnke, ale bohužiaľ svoje povinnosti si nevieme zorganizovať tak, aby sme 4 dospelí zamestnaní ľudia sedeli o 20:00 v pyžamách pred televíziou a sledovali reality shows, bohužiaľ sa to nedá.

Za každú informáciu a skúsenosť ďakujem, ak by mal niekto osobnú skúsenosť s priebehom priestupkového konania, bola by som rada, ak by sa podelil o svoje dojmy.
mona091
25.07.12,15:23
- to neviete na nich navrestat????
Tweety
25.07.12,15:26
Dobrý deň milí poraďáci.

Neviem kam sa obrátiť po radu, preto skúšam toto fórum a osobné skúsenosti poraďákov.

Bývame v dome panelákoveho typu, takže naokolo všade susedia. :-) Až doteraz sme s nikým nemali najmenší problém, ale posledné 2 mesiace je to neznesiteľné. Susedia, ktorí bývajú pod nami sa rozhodli, že nám zo života spravia peklo. Tie posledné dva mesiace od nich počúvame len napomínania a krik za to, ževraj sme HLUČNÍ. Teda konkrétne ževraj máme nahlas televízor, ževraj naschvál dupeme po byte, ževraj naschvál v noci chodíme po byte a ešte aj bosí, že sa naschvál sprchujeme po 22:00 a ďalších xy výhovoriek, ktoré majú na nás. Dokonca im vadí aj rozhovor. Sme z toho zúfalí, lebo my naozaj žiaden hluk nerobíme - žijeme v byte 4 dospelí ľudia - rodičia a dve deti, 3 VŠ vzdelaní, štvrtý člen čoskoro ukončí štúdiá, všetci zamestnaní a rozbehaní. Od 7:30 cca do 17:30 sa v byte nenachádza ani noha, lebo buď sú členovia rodiny v práci, v škole,praktizujú koníček a podobne. Stretávame sa vlastne večer a je u nás zvykom sa porozprávať čo a ako sa dialo cez deň. Proste klasická rodina. Napríklad ani len repráky už skoro 7 - 8 rokov nevlastníme, lebo každý počúva hudbu na svojom počítači/NB cez slúchadlá, aby nerušil ostatných členov domácnosti. V celom byte máme koberce, po 21:00 hodine neperieme, nevysávame, nevŕtame a nerobíme žiadne iné hlučné činnosti. Preto sme šokovaní z ich prístupu a neustáleho osočovania. Dokonca pri jednom rozhovore sa preriekli, že vedia, ktorý člen našej domácnosti chodí o koľkej domov a podobné srandy (teda ono to svojím spôsobom nie je sranda, keďže vlastne nás sledujú). Dokonca nám vytlki, že jeden člen domácnosti sa sprchoval po 22:00 hodine (povedali aj presný dátum) a niežeby to nestačilo, ale si aj pospevoval! Po ich viacerých slovných útokoch sme sa snažili ešte viac byť ticho, no nedávno to vyvrcholilo tým, že o 22:15 nám zazvonila mestská polícia, že susedia nás udali za rušenie nočného kľudu. Pritom sme sa doma len medzi sebou rozprávali, ani len zvýšený hlas, ani krik. Bohužiaľ, riešili sme jednu závažnú situáciu v rodine a do toho polícia. Sami policajti však boli prekvapení, lebo počúvali pár minút za vchodvými dverami a sami priznali, že žiaden zvuk nepočuli.

Ich správanie nás obťažuje, lebo naozaj nevytvárame žiaden hluk, v byte sa zdržiavame minimálne a snažíme sa byť maximálne ticho a ohľaduplne. Bohužiaľ, nemôžeme za to, že oni sú 4 členovia rodiny nonstop doma a nemajú čo robiť a vyvršujú si to na nás alebo ja neviem aký majú dôvod. (Pravdepodobne ide o starobných dôchodcov a invalidných dôchodcov).

Poraďákov by som sa chcela opýtať a poradiť s nimi, ak niečo podobné zažili, ako sa bránili a čo pomohlo.
Normálny rozhovor sa s nimi viesť nedá, už sa o to pokúšala hlava našej rodiny. Keď sme volali na mestskú políciu a informovali sa, ako dopadlo to rušenie nočného kľudu, tak policajt do telefónu povedal, že je to v poriadku. Bohužiaľ sa obávame, že podobné aktivity sa z ich strany budú len stupňovať a bohužiaľ nevieme ako tomu predísť. Určite nemáme chuť sa naťahovať po správnych konaniach kvôli priestupkom a preukazovať naše zamestnania, aktivity a podobné záležitosti a takisto rozoberať na úrade, prečo sa niektorý člen rodiny sprchuje po 22:00.

Ja viem, väčšina prípadov je v opačnom garde - keď je neprispôsobivý sused taký, ktorý robí hluk. Ale my sa hluku naozaj vyhýbame, už len tým, že väčšinu dňa nie sme doma a ten ostatok sa snažíme pohybovať a správať ako v bavlnke, ale bohužiaľ svoje povinnosti si nevieme zorganizovať tak, aby sme 4 dospelí zamestnaní ľudia sedeli o 20:00 v pyžamách pred televíziou a sledovali reality shows, bohužiaľ sa to nedá.

Za každú informáciu a skúsenosť ďakujem, ak by mal niekto osobnú skúsenosť s priebehom priestupkového konania, bola by som rada, ak by sa podelil o svoje dojmy.
Napadla ma tá tetka z reklamy. Tým na vás asi vadí všetko. Chcelo by to asi ostrú sprchu. Skúste niečo vymyslieť, možno niečo urobia oni také, čo sa nepáči vám, a vytknite im to.
susedia
25.07.12,15:29
Bohužiaľ oni po nás vrieskajú, my sa to snažíme riešiť s kľudom a nechceme sa znížiť tak, aby sme po niekom vrieskali..Je pravda, že možno ráznejší výstup by pomohol no možno na druhej strane aj situáciu zhoršil, bohužiaľ neviem ako to nazvať, ale asi nejde o bežných ľudí, ktorí by riešili problémy všedného dňa, tak riešia všetko nepodstatné.
Tweety
25.07.12,15:31
Bohužiaľ oni po nás vrieskajú, my sa to snažíme riešiť s kľudom a nechceme sa znížiť tak, aby sme po niekom vrieskali..Je pravda, že možno ráznejší výstup by pomohol no možno na druhej strane aj situáciu zhoršil, bohužiaľ neviem ako to nazvať, ale asi nejde o bežných ľudí, ktorí by riešili problémy všedného dňa, tak riešia všetko nepodstatné.
No je to ťažké, po svete chodia kadejakí. Ale skúste im vytknúť to ich vrieskanie, a pripomeňte im, že ak sa to bude opakovať, budete ich žalovať. Možno sa stiahnú.
Ľubomír
25.07.12,15:44
Jednoducho ich ignorujte. Pokiaľ sa správate tak, ako píšeš, nie je čo riešiť.
MarcoM
25.07.12,15:58
Najprv na nich nakricat. A povedat, ze ak neprestanu, tak ze byt prenajmete studentom, popripade robotnikom, resp. niekomu hlucnemu a ze potom len zaziju co je to hluk.
KoxXxo
25.07.12,16:02
Majte ich úplne fpitchy.
Paula
25.07.12,16:08
Možno majú zálusk na váš byt a snažia sa vás "presťahovať" ;)
tom_i
25.07.12,16:12
ak k vám nabudúce príde mestká polícia - vyžiadať si konfrontáciu so susedmi, aby vám objasnili čoho ste sa dopustili pred policajtami, samozrejme vyžiadať si aj nejaký protokol z návštevy, ak ste v práve treba im slušne povedať, že sa budete na súde domáhať ochrany osobnosti, nakoľko dochádza k zásahom do Vášho súkromia a máte aj právo na primerané zadosťučinenie, a to aj finančné. Samozrejme na všetko treba svedkov, takže sa treba spojiť s normálnymi susedmi.
Gapo
25.07.12,17:28
Ja poviem takto, tvrdiť o sebe, že sme bezproblémová rodina, je iba Váš subjektívny názor. Že je počuť rozhovor, to je možné vtedy, keď je už ticho, alebo s hrnčekom na stene. :D.
Sprcha po desiatej, viem, nedá sa vždy sprchovať skôr. Možno je problém v tom, že prerobené rozvody a pákové batérie vytvárajú akustický hluk, vám to nepríde hlučné, lebo vy ste súčasť a pôvodca toho, ale ten kto ma potichu TV a zrazu mu hučí vodovod a žblnká odtok to vníma inak. Možno by pomohlo predebatovať s nimi, čo by oni navrhovali, že im nechcete robiť prieky.
Ak to nepomôže, tak iba ignorácia.
mareko
26.07.12,06:07
Ja by som milučkým susedom aspoň 2 - 3 krát (pochopiteľne v čase cca 21,30-21,55) ukázala, aká je to hlučná rodina. Pustila by som telku, začala troška cvičiť aerobik, do toho zopár rodinných talianskych rozhovorov, dáka muzika z detskej izby a pod. Do 22.00 si môžete takúto akciu dovoliť, pochopiteľne po konzultácii s normálnymi susedmi. Nebolo by vhodné, keby si aj ostatní začali o vás myslieť, že ste uletení. Možno to pomôže :-). Lebo veční sťažovatelia nechápu realitu, ignorácia zrejme nepomôže.
IvetaH
26.07.12,06:13
a k tomu dva tri krát do mesiaca, by som ich vytopila nešťastnou náhodou.
GabiZ
26.07.12,06:34
ak k vám nabudúce príde mestká polícia - vyžiadať si konfrontáciu so susedmi, aby vám objasnili čoho ste sa dopustili pred policajtami, samozrejme vyžiadať si aj nejaký protokol z návštevy, ak ste v práve treba im slušne povedať, že sa budete na súde domáhať ochrany osobnosti, nakoľko dochádza k zásahom do Vášho súkromia a máte aj právo na primerané zadosťučinenie, a to aj finančné. Samozrejme na všetko treba svedkov, takže sa treba spojiť s normálnymi susedmi.


S týmto súhlasím. Riešila som niekoľko podobných prípadov a aj z vlastnej skúsenosti viem, že ignorácia alebo robenie napriek častokrát zhoršuje situáciu. Preto by som volila spôsob, ako uviedol tom_i, nakoľko vo väčšine prípadov sa susedia, ktorí sa zamerali na "niekoho" budú pokúšať donekonečna robiť im peklo zo života. Treba im ukázať, že nielen oni majú právo využiť zákonnú možnosť a to zavolať na políciu a ohlásiť priestupok, ale že existuje aj iná možnosť, ak sa domnievate, že sa žiadnych priestupkov nedopúšťate aby ste svoje práva na pokojné bývanie bez obmedzovania mohli tiež využiť. Po prípadných ďalších návštevách mestskou políciou trvajte na tom, aby bol spísaný protokol a následne "hlavne pred susedmi" zdôraznite, že takýto zásah do Vašich práv budete tiež riešiť a uvidíte (zatiaľ im to len takto oznámte). Ak sa situácia nezmení, tak budete to musieť riešiť, hoci sa priestupkovému konaniu bránite, ale inak nebudete mať kľud nikdy.
Letko
26.07.12,06:44
U nás počuť, keď sused nad nami ide na WC cikať - počuť to dosť nahlas. Ale tak mu nezakážem chodiť na WC.
Andy Kralik
26.07.12,06:47
Kto býva v paneláku musí rátať s tým že bude počuť pustený vodovod, aj žblnkajúcu vodu, splachujuci zachod a to aj po 22.00. Ak to niekomu vadi, je tu moznost byvat v dome.
Andy Kralik
26.07.12,06:54
Osobná skúsenosť - nepomôžete si.
Ked bude nejaka prilezitost (vianoce, ..) skuste im zaniest medovniky, pozvat ich na panaka - ak su trochu normalni, pomoze to.
A ked to nepomoze, tak uz pomoze len ignorovanie, slusne, ale ignorovanie. Nehadajte sa s nimi, nic im nedokazujte. Ked na vas poslu policajtov, tak poslu. Casom to aj policajtov prestane bavit.
V panelaku uplne ticho nebude nikdy. Mal som takych susedov, ktori ma aj ucili ako mam v byte chodiť - nastupovat len na spicky, nikdy sa nedotykat zeme viac ako prednom 1/3 chodidla. :) Ignoroval som ich dalej.. Jedina pomoc, okrem tej - prestahovat sa.
GabiZ
26.07.12,07:19
Osobná skúsenosť - nepomôžete si.
Ked bude nejaka prilezitost (vianoce, ..) skuste im zaniest medovniky, pozvat ich na panaka - ak su trochu normalni, pomoze to.
A ked to nepomoze, tak uz pomoze len ignorovanie, slusne, ale ignorovanie. Nehadajte sa s nimi, nic im nedokazujte. Ked na vas poslu policajtov, tak poslu. Casom to aj policajtov prestane bavit.
V panelaku uplne ticho nebude nikdy. Mal som takych susedov, ktori ma aj ucili ako mam v byte chodiť - nastupovat len na spicky, nikdy sa nedotykat zeme viac ako prednom 1/3 chodidla. :) Ignoroval som ich dalej.. Jedina pomoc, okrem tej - prestahovat sa.


Veľmi mi to pripomína našu bytovku:D Mladí, ktorí sa tam nasťahovali sú zdesení, ako sú ostatní hlavne tí starší schopní vliezť im aj "do hrncov", zvonia im ak majú termín na upratovanie schodiska a pod. Ale čo sa týka ignorácie, veľmi záleží aj od "tých susedov", pretože niekedy ani to nepomôže. Ako príklad: mladá vlastníčka bytu, o ktorej skoro nikto ani nevedel, že tam býva mala problém s jednou staršou susedou. Starej pani niečo na nej vadilo a preto ju stále z niečoho obviňovala, osočovala, poučovala ju a pod. Jej reakcia ignorácia, úsmev na tvári a odchod. Stupňovalo sa to tak, že takmer každý deň jej vybuchovala na dvere a vymýšľala si rôzne nezmysli, aby jej znepríjemňovala život (niečo podobné ako tu). Stará pani to však prešvihla tak, že mladá podala trestné oznámenie. Prečo rovno TO to teraz nie je podstatné. Prišla dcéra starej pani, že mama po poslednej návšteve u nej mala také problémy, že museli ju zaviesť do nemocnice a budú ju žalovať za ublíženie na zdraví. S kľudom mladá pani odpovedala, že nech sa páči a zavrela dvere. O chvíľku prišiel zať (veľmi vplyvná osoba, dnes dokonca vo vláde), ospravedlňoval sa mladej pani a snažili sa problém vyriešiť tak, aby starká nemusela chodiť po policajtoch a pod. Takže niekedy stačí ukázať, že niekde sú hranice a že ak som v práve, dokážem sa brániť zákonnou cestou, lebo v tomto prípade ignorácia nepomohla. Ale ako hovorím, veľmi záleží od dotyčných, čo na nich platí, niekedy možno naozaj stačí odignorovať ich správanie, čo ich časom omrzí. Takže treba asi vyskúšať všetko. :)
Letko
26.07.12,07:25
Chudák zať, taký vplyvný a takú manželku dostal.
Indeed
26.07.12,07:26
niektorí sú naozaj ťažko postihnutí pacienti...
GabiZ
26.07.12,07:28
No je to poriadna fúria.....
Indeed
26.07.12,07:32
Ja len tak na okraj ,

v byte pod mojim bytom bývajú podnájomníci, a striedaju sa tak cca po jednom roku

jedni odídu a druhí sa nasťahujú

Všetci bez rozdielu púšťajú extremne veĺa vody /počujem to lebo lacné pakové baterie a rozvody vody vedené popri umakartovom jadre robia počuťelný hluk/
niektorí mali pasiu v extremnom odvetrávavaní bytu /priemyselné ventilatory na WC a nad šporákom/
zase iní sa pravidelne každý druhý deň hádali a nenormálne trieskali dverami v ktorúkoĺvek dennú,či nočnú dobu...

Ale vydržal som to, som tu a neviem kde su podnajomníci a ani ma to nezaujíma....
Indeed
26.07.12,07:33
zase sused nadomnou má záchvaty VRTANIA do panela, pravidelne niekoĺkokrat do týždňa a to trvá už asi 3 roky...
Letko
26.07.12,07:37
Možno si len pre pár drobných necháva vŕtať do kolena :D
susedia
26.07.12,07:43
Ďakujem za rady a odpovede.

K tomu príspevku, že či sme hluční alebo nie je len subjektívny pocit, s tým s časti súhlasím, ale na druhú stranu prerobený byt máme už viac ako 14 rokov, so susedmi v tej bytovke žijeme už skoro 30 rokov a doteraz nebol najmenší problém s hlukom alebo nejakým upozorňovaním. A teda neviem si predstaviť aby sme sa 4 ľudia prispôsobovali tak, že po 22:00 sa nebudeme sprchovať alebo chodiť na WC či chodiť po byte. V panaláku sa predsa šíria rôzne zvuky a hluky.
K radám na vytváranie "povoleného" hluku do 22:00 - to veľmi nechceme praktizovať, keďže susedia nad nami majú malé dieťa - tak cca 6 mesiacov.

Ono naozaj je nám to veľmi zvláštne, doteraz ani slovka a posledné dva mesiace proti nám zbroja ako keby sme boli triedny nepriateľ. Bojíme sa, aby si nezačali vymýšľať aj iné veci - napr. si vymyslia nejaké obvinenie z TČ alebo niečo podobného charakteru.

Zatiaľ nebudeme dávať na políciu oznámenie, lebo by išlo z ich strany akurát o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu a my by sme museli dokazovať, že sa tak stalo. Preto si myslím, že bude lepšie, keď nabudúce zavolajú políciu na rušenie nočného kľudu tak policajtov poprosíme, aby to nevyriešili dohovorom, ale aby to postúpili Obvodnému úradu a tým pádom oni ako oznamovatelia priestupku budú musieť dokázať, že my ten hluk vytvárame.

Začínam mať pocit, že im jediné čo vadí je to, že nám závidia náš život, to že zároveň sme každý člen samostatný, ale keď sa stretneme doma, tak sa vieme porozprávať, podiskutovať, pomôcť si.

Aby som nezabudla, aj od nich sa šíria zvuky - napríklad krik jedného ich člena, teiž to počujeme a nikdy sme z toho nerobili vedu. Ak raz niekto býva v paneláku, musí znášať istý hluk, ktorý tam bude vždy - prerábky, malé deti, dúchanie dverí, prievan, výťahy, stupačky...
Tweety
26.07.12,07:48
Začínam mať pocit, že im jediné čo vadí je to, že nám závidia náš život, to že zároveň sme každý člen samostatný, ale keď sa stretneme doma, tak sa vieme porozprávať, podiskutovať, pomôcť si.

Túto myšlienku si veľmi vystihla. Sú ľudia, ktorí závidia a tzv. nos medzi očami. A tu je radiť, čo a ako je veľmi ťažké.
GabiZ
26.07.12,07:54
To: susedia: Presne tak. Každý, kto býva v bytovke musí si uvedomiť, že tam nikdy "úplne ticho" nebude. Každý normálny človek do určitej miery dokáže strpieť, ak sa u suseda niečo deje, ak sa aj stane, že sú hlučnejší (ak to nie je pravidelne každý deň) - je to len o tolerancii. Presne ako píšete, niekedy je to primitívna závisť alebo nedefinovateľný dôvod, prečo susedovi ubližovať, preto tak ako píšete, urobte. Obvinenia z TČ sa báť nemusíte, ak naozaj neurobíte nič, čím by ste ich poškodili. Práve naopak, ak ste si vedomí, že sa správate v rámci noriem a nikomu nerobíte zle, potom by mohli mať oni problém, lebo by som im v takomto prípade oznámila, že existuje aj niečo také ako krivé obvinenie....(ale myslím si, že v tomto štádiu je toto zbytočná obava). Držím palce aby to trápenie skončilo a hlavne aby ste to vyriešili bez nejakých ďalších ťažkostí a hlavne s rozumom (hlavne u druhej strany, snáď nejaký majú).
tom_i
26.07.12,08:07
s tým vŕtaním máme u nás skúsenosti ja tvrdím panel je pasé nech žijú hmoždinky
Gapo
26.07.12,13:32
Nuž ja keď idem v noci na letisko, nikto v dome nevie, že som sa pobalil a odpochodoval. Ale sú ľudia a aj podľa reakcií tu, usudzujem, že aj tu sa nájdu taký, čo v podobnom prípade narobia taký rámus, že o tom vie celé sídlisko, však čo, treba to pochopiť... či?
Ale to bude asi skôr o tom, že nebudem nikomu vnucovať svoj štýl života. Každý ho máme iný, niekto vstáva na šiestu a tak sa potrebuje vyspať a ten čo chodí do práce na deviatu či desiatu má posunutý režim. To ale neznamená, že sa jemu musia prispôsobiť všetci.
misoft
26.07.12,18:39
mimotemy
Postreh z minulosti:
Musel som odísť do práce v noci okolo druhej, šiel som teda dole schodmi pešo (výťah predsa len robí hluk). Sused sa potom rozčuľoval, že počul, ako niekto ide po schodoch (debil - spálňu si dal do izby, ktorá má spoločnú stenu s chodbou). Mal som botasky s gumenou podrážkou.
No potom, keď som musel opäť takto ísť, tak som použil výťah (dvere pekne búchali, výťah fantasticky rachotil) a sused opäť pindal. Tak som sa ho spýtal, či mám lietať, aby milostivý pánko nič nepočul.
Našťastie - zanedlho opustil naše susedské rady (odsťahoval sa) a odrazu bol pokoj v celom baráku.
Teda - jeden blbec, ktorému vadí i vlastný prd, vie narobiť veľa zla.
Indeed
27.07.12,05:53
v našej bytovke je hlavne v doobedňajších hodinách božské ticho
Gapo
27.07.12,14:52
To misoft.
Čo spal ten exot s hlavou medzi dverami? Asi si sa mal spustiť z okna po špagáte :D
sito
27.07.12,15:09
Kto nechce trpieť problémi bytového domu, mal by sa vysťahovať z bytového domu. Spolužitie nie je na jednom človeku, minimálne na dvoch. Či nie? Ak, tak ako? Ako sa to dá? Že by diktátor? Ale potom ak, tak sa mu isto nejedná o ľudí. Ani v demokracii.
Gapo
27.07.12,15:33
Kto nechce trpieť problémi bytového domu, mal by sa vysťahovať z bytového domu. Spolužitie nie je na jednom človeku, minimálne na dvoch. Či nie? Ak, tak ako? Ako sa to dá? Že by diktátor? Ale potom ak, tak sa mu isto nejedná o ľudí. Ani v demokracii.
Sito, nemalo by to čo si napísal byť štylizované takto? " Kto sa nevie prispôsobiť životu v bytovke, aby neobťažoval iných, nemal by ani uvažovať s bývaním v takom dome." Nech si postaví dom. Prečo tí slušní sa majú stále uhýbať pred aroganciou hlupákov.
Ľubomír
27.07.12,16:06
Kto nechce trpieť problémi bytového domu, mal by sa vysťahovať z bytového domu. Spolužitie nie je na jednom človeku, minimálne na dvoch. Či nie? Ak, tak ako? Ako sa to dá? Že by diktátor? Ale potom ak, tak sa mu isto nejedná o ľudí. Ani v demokracii.


To je iba časť pravdy. Keď "vyfasuješ" suseda, ktorý si prestaví kúpeľňu oproti WC, a prívod vody si dá do podlahy, tak máš o radosť postarané. Ja bývam pod takým susedom a pravideľne večer perie. Nič proti tomu, ale ja mám vlastne v strope potrubie do jeho kúpeľky. Zapneš TV, a suseda práčku. Hotová radosť. Odpad má do strešného odpadu, a už niekoľkokrát ma vytopil. Takže mnohokrát to nie o tolerancii, ale o ohľaduplnosti voči ostatným susedom. Odkúpením bytov vznikla mylná predstava, že ako vlastník bytu si môže doma robiť čo chce. Prestavbou sa jeho kúpeľka dostala do susedstva mojej spálne, takže to je ďaľšia radosť. Keď sa prvykrát kúpali, tak som skočil z postele, lebo som mal pocit, že vaňu majú na mojej skrini. Ja som zatiaľ tolerantný, ale on nevie nič ohľaduplnosti. Nikde som to nieriešil, ale v budúcnosti? Ktove?
misoft
27.07.12,20:20
Chcel som, ale aj ten špagát by asi robil hluk :D
PotPalo
28.07.12,19:58
Najprv k tým susedom: ak sú to dôchodcovia, hluk by im nemal vadiť, pokiaľ si ale nekúpili nové supervýkonné naslúchacie prístroje. Treba zistiť.:D Tiež pomôžu koberce, dajte si nejaké hrubé a je kľud.

O hluku viem svoje. Niektorý ľudia sú skrátka taký, ako kone. Pravidelne keď počujem strašné dupotanie na schodisku (nie bežanie), tak vidím vychádzať z domu tú istú osobu. Akoby tá osoba ani nevedela normálne chodiť, len dupať. A to ešte nehovorím o tom, keď sa nejaký idiot rúti dolu schodiskom na kolieskových korčuliach, to sa otriasa celý panelák...:(...

Inak také malé žlté valčekové štuple do uší sú celkom fajn výmysel, to sa potom dá spať kedykoľvek. Kúpte im každému zodve sady.;)
sito
29.07.12,06:28
Sito, nemalo by to čo si napísal byť štylizované takto? " Kto sa nevie prispôsobiť životu v bytovke, aby neobťažoval iných, nemal by ani uvažovať s bývaním v takom dome." Nech si postaví dom. Prečo tí slušní sa majú stále uhýbať pred aroganciou hlupákov.

No, vieš ja som nepísal o ustupovaní, ale o vysťahovaní. V bytovom dome sú dohodnuté nejaké pravidlá splounažívania, ktoré vyplývajú zo zákonov, a sú zväčša zahrnuté v zmluve o správe domu, alebo domovom poriadku. A keď vysťahovať, tak takého ktorý má problém sa prispôsobiť.

Vieš, pokiaľ stojí vlastník pred bytovým domom, zväčša nechce vidieť, nevidí. Ale ak je už v tom svojom priestore, už sa nedíva, a keď tak dom nevidí. Potom už len tvrdí, že toto je moje, nie je! Nehnuteľnosť, bytový dom zvyčajne patrí spoluvlastníkom, ktorí zodpovedajú za poriadok v dome. Ak je náhodou jeden vlastník bytového domu, zodpovedá za poriadok v celom dome. Teda aj za to ako sa správajú a dodržujú jeho nájomníci domový poriadok.

Inak si pochopil správne to, čo som napísal, teda úmysel.

Príjemnú nedeľu prajem. :);)
Gapo
29.07.12,06:40
Nesmel by si brzdiť :D
Gapo
29.07.12,06:50
Ja som si donedávna myslel, že dupot počuť iba zhora. Aj som upozornil susedov nad nami či by nemohli byť v noci potichšie, teda chôdza. Oni sa dušovali, že to sa mýlim, že to oni nie sú, predsa že ležali v posteli. Neveril som až kým som sa nepresvedčil. Vedel, že nie sú doma a dupot ako keby kone behali po byte sa veselo ozýval. Vtedy som zistil že to pod nami podnájomíci robia, teda jedna dievčina. Tak som sa chtiac, nechtiac ospravedlnil susedom za podozrenie.
Jeden fakt je ten, že ticho v noci tak ako bolo voľakedy, už nie je.
buchač
29.07.12,06:56
Najprv k tým susedom: ak sú to dôchodcovia, hluk by im nemal vadiť, pokiaľ si ale nekúpili nové supervýkonné naslúchacie prístroje.
Inak také malé žlté valčekové štuple do uší sú celkom fajn výmysel, to sa potom dá spať kedykoľvek. Kúpte im každému zodve sady.;)

:eek::eek::eek::eek::eek:
sito
29.07.12,07:04
Zvuk, hluk je na tom skoro ako teplo. Steny bytov nie sú pre ne prekážkou. Teplo priamo do susedných miestnosti. Hluk podľa intenzity, aj po celom dome.

Ten čo je po nočnej, tomu vadí hluk dopoludnia. Ten čo má nočnú, tomu nevadí hluk z nočného mejdanu. Takže vždy je to o ľudoch, a ich väčšine, čo a ako v dome.
misoft
29.07.12,07:41
Najprv k tým susedom: ak sú to dôchodcovia, hluk by im nemal vadiť, pokiaľ si ale nekúpili nové supervýkonné naslúchacie prístroje. Treba zistiť.:D Tiež pomôžu koberce, dajte si nejaké hrubé a je kľud.
To akože sa domnievaš - čo dôchodca - to hluchý ako peň !?
Uvedom si, že nie je dôchodca, ako dôchodca. By si sa divil, ale nájdu sa aj takí, ktorí by ťa do vrecka strčili v myslení, športe, zdraví.
Takže neposudzuj "čo dôchodca - to hluchý a slepý kripeľ"
betrix
29.07.12,15:58
Niekto nemôže mať koberce kvôli alergii, niekto jednoducho nechce, určite by som ich nekupovala kvôli susedom.
Gapo
30.07.12,11:44
To je pravda, ale v tom prípade nemôžeš chcieť, aby trpeli klopkaním podpätkov a pod. Pretože na takej podlahe aj pád špendlíka je počuť.
susedia
30.07.12,17:30
Ahojte, v celom byte okrem kuchyne a kúpelne sú koberce. Ale stále nevidím dôvod, prečo by sme sa mali my prispôsobovať, keď hluk nerobíme. (úvahy o nekvalitných vodovodných batériách a pod. vylučuje, keďže sa byt rekonštruoval vcelku skoro a boli použité kvalitné materiály - napr. kúpelňa celá dovezená aj s batériami z Talianska a podobne.

Proste fakt ide o buzeráciu, teraz sa snažíme byť čo najtichšie, ale bohužiaľ fakt sa nedá aby 4 ks dospelých ľudí sedelo doma o 20:00 na zadku pri telke, samozrejme osprchovaní s umytými zubami...to je choré.

P.S: Náš starý otec má o 15 rokov viac ako najstarší člen od susedov ale ten každý deň behá kade tade, po kamarátoch, kamarátkach, robí si 40 km výlety s bratom, v 83 rokoch sa naučil programovať a celkom slušne základy angličtiny. Takže každý človek je iný.
Mimochodom na sídlisku skoro nonstop prebieha nejaká rekonštrukcia panelákov, zateplovanie, výmena okien etc. z toho je hluku až-až, veď toho musia doslova šalieť.
PotPalo
15.08.12,13:38
To akože sa domnievaš - čo dôchodca - to hluchý ako peň !?
..."

Ešte som zabudol na senilitu...:D:D:D
buchač
15.08.12,13:50
Najprv k tým susedom: ak sú to dôchodcovia, hluk by im nemal vadiť, pokiaľ si ale nekúpili nové supervýkonné naslúchacie prístroje. Treba zistiť.:D
...he....nechcel by si občas vedľa mňa bývať .....
...nie že by som potreboval naslúchačky , lež rád počúvam dobrú hudbu ( najmä rock ) ...
...celkom solídne stereo mám ....
Inak také malé žlté valčekové štuple do uší sú celkom fajn výmysel, to sa potom dá spať kedykoľvek. Kúpte im každému zodve sady.;)
...nepomôžu .......na liečení som mal spolubývajúceho.......jeho chrápenie sa vyrovnalo k decibelom štilky....



To akože sa domnievaš - čo dôchodca - to hluchý ako peň !?
Uvedom si, že nie je dôchodca, ako dôchodca. By si sa divil, ale nájdu sa aj takí, ktorí by ťa do vrecka strčili v myslení, športe, zdraví.
Takže neposudzuj "čo dôchodca - to hluchý a slepý kripeľ"


Ešte som zabudol na senilitu...:D:D:D
...jááááááááj .......ale to vrav za seba ;)....zábudlivosť je jej prvým príznakom ......:rolleyes::---:D
TomasHC
15.08.12,20:12
Minule som písal - nasrať im na rohožku, na to hodiť zapálené noviny a zazvoniť, nech po tom poskáču v papučkách :D Nič to nevyrieši, ale človeku sa brutálne uľaví :)
misoft
16.08.12,11:54
...a na toho Nemca - akože sa to volá? Alzhaimer. :D:D:D
Klarka klara
31.10.16,07:00
Dobry den,
Zaujimalo by ma ako ste to vyriesili lebo my mame podobny problem.mame susedu dochodkynu s ktorou mame spolocne steny v obyvacke a v detskej vadi jej televizor ked umyvam porcelan v obyvacke bucha na steny ak mame nahodou navstevu buchanie na stenu uz ju nebavi trepe na radiator.p a pri tom nejde o hluk o bezne pitie kavy.. uz ma raz vytocila tak ze som jej pustila hudbu. Pricom ma v byte stale klud vetsinou nikto neje doma. Ide o navstevy v popoludnajsich hodinach.
ivka70
31.10.16,07:09
Dobry den,
Zaujimalo by ma ako ste to vyriesili lebo my mame podobny problem.mame susedu dochodkynu s ktorou mame spolocne steny v obyvacke a v detskej vadi jej televizor ked umyvam porcelan v obyvacke bucha na steny ak mame nahodou navstevu buchanie na stenu uz ju nebavi trepe na radiator.p a pri tom nejde o hluk o bezne pitie kavy.. uz ma raz vytocila tak ze som jej pustila hudbu. Pricom ma v byte stale klud vetsinou nikto neje doma. Ide o navstevy v popoludnajsich hodinach.

oznamte susede, ze si jej trieskanie na radiator a steny nahravate a ak s tym okamzite neprestane, nielen ze ju udate za neprimerane obtazovanie na miestny urad, ale budete trvat aj na psychiatrickom vysetreni, nakolko take spravanie nie je normalne.