Milan28
26.07.12,02:35
Dobrý deň,

Dostal som ponuku na predaj pozemku, jedná sa o ornú pôdu ktorá susedí s novo postaveným domom pána ktorý ma oslovil a navrhol kúpu pozemku z ktorého si chce spraviť záhradu k jeho domu. Jedná sa o cca 2000 m2 a na 300 m2 z nich plánuje obec stavať cestu. Obec ma zatiaľ nekontaktovala o plánovanej ceste som sa dozvedel len od Pána kupujúceho a z nejakých dokumentov z obecnej web stránky. Kupujúci mi dal nasledujúcu ponuku cca 1700 m2 za 18 €/m2 a za 300 m2 pod plánovanou prístupovou cestou 0 €/m2. Nemám žiadne skúsenosti s predajom pozemkov ani kúpou keďže som ho zdedil a neviem či je štandardné že za pozemok pod plánovanou prístupovou cestou nedostanem nič. Prosím o radu či je to štandardná cena v takomto prípade.
KEJKA
26.07.12,04:19
momentálne je to tvoje vlastníctvo, tak predavaš všetko za rovnakú cenu - ak chceš predať. A cena za m2 - to si musíš pozrieť ponuky dopyty realitiek v tvojom regione.
marko182
26.07.12,06:13
Ja by som si najskor na obecnom urade pozrel uzemny plan. Ak je v danej lokalite planovana buduca vystavba, tak potom nepredavas zahradu, ale stavebny pozemok a teda za podstatne vyssiu cenu. Ak mam byt uprimny, nezda sa mi, ze by si v dnesnej dobe len tak niekto kupil 2000 m2, aby mal zahradu. Nechcem byt podozrievavy, ale skor mi to pride ako plan ten pozemok dalej predat, pripadne na nom neskor stavat.
Co sa tyka tych 300 m2, teba nemusi zaujimat, ci tam on ide stavat cestu alebo nie. Pre teba je to stale 300 m2 pozemku, ktory chce on kupit. Cize predavas 2000 m2 a nie len 1700 m2.
Andy Kralik
26.07.12,06:38
Je to len otázka ponuky a zjednávania. Ty môžeš pýtať kolko chces. Len je otázka či ti to bude ochotný dať.
- Ak je to ale pozemok na ktorom je v uzemnom plane planovana vystavba, pozrel by som si ceny stavebnych pozemkov v okoli a urcite by som nesiel pod tuto cenu.
- Ak na tych 300m2 bude chciet obec stavat cestu, bude ich musiet od vlastnika odkupit, takze zadarmo by som mu ich urcite nedaval.
orlica
26.07.12,07:00
Pokiaľ nepotrebuješ súrne peniaze, alebo ti ide o strechu nad hlavou, PLS, tak určite 2000 m2 záhrady v obci nepredávaj! Pozemok môže byť stavebný - to sú to tvoje najlepšie uložené peniaze aj do budúcnosti zmena na stavebný pozemok je iba pár formálnych rozhodnutí na príslušných úradoch....
Ten kupec je veľmi "šikovný" ved to sú minimálne dva stavebné pozemky a + pokiaľ tam ide cesta, tak je to v územnom pláne určite zakreslené , že sa v buducnosti jedná o stavebné pozemky!
marko má 100 % pravdu, je to špekulatívny nákup stavebného pozemku, zahrada 2000 m2 - tak velká parcela v obci je super dedičstvo, len si ho chráň čím dlhšie!
Obvykle na stavbu rodinného domu stačí výmera 500 m2!!!! , pokial sa nechce majitel domu mlatiť s kosackou celé dni resp. si platiť záhradníka ... Takže od "kupca podvodníka" je to nie čistá hra a Ty mu na ňu nepristúp, povedz, mu, že si pozemok nechávaš do budúcna pre svoje vlastné rodinné zámery a tebe stoji za to, raz do roka pokosit travu resp. dať si ju nejakemu domacemu na dedine pokosit... este bude mat za viac rokov pooodstatne vyššiu hodnotu a teda aj cenu a hlavne sa nemusíš báť aký kurz má € alebo iná mena .....
PLS, nedaj sa za žiadnu cenu obalamutiť , neviem kde je pozemok, ale má určite o 100% a viac cenu!!! Nech Ta nechá na pokoji už len kvôli tomu nefér prístupu a podrazu 300 metrov za 0 € je to od neho drzosť a podliacky hráč , nech Ta už ani vôbec nekontaktuje , keď Ťa podrazil už na samom začiatku ...... dúfam, že to ustojíš a Ta neomotá, lebo pre neho j eto veľmi výhodná výzva, aby ju dotiahol doslova zadarmo do úspešného konca....pre neho! Držím Ti palce , aj ked bude prihadzovať, aby si mu odolal, už len kvôli tej 0 € za 300 m2, tu ide aj o princíp, že Ťa chcel priamo oklamať!
Oliwa
26.07.12,07:02
Určite to nie je štandardné, aby niekto chcel od Teba kúpiť pozemok za 0 €/m2...
Ak je stavba cesty zahrnutá v územnom pláne obce /otázka je, v akom časovom horizonte by prišlo k realizácii a či obec má na to v súčasnej mizérii vôbec peniaze/, nebyť ponuky od pána, odkúpila by tých 300 m2 v budúcnosti od Teba predsa obec. Nič by si za ňu nedostal len v prípade, ak by bolo v štátnom záujme viesť tadiaľ napr. diaľnicu a pozemok by ti štát mohol vyvlastniť, resp. nezaplatiť. Inak si stále vlastník Ty a určuješ cenu. Ak pán nechce zaplatiť, nech nekúpi, resp. kúpi len tých 1 700 m2. Neplánuje tam mať napr. nejakú prevádzku alebo niečo podobné? 2000 m2 na záhradu je naozaj dosť. Úžitková to asi nebude a ak by to chcel na okrasnú, no neviem, neviem... Veľa môže napovedať aj dom, ktorý postavil - je rozdiel, ak je to typický súčasný dedinský bungalowček stavaný na hypotéku alebo nejaká mega-hacienda typu Talapka a spol....Čím sa živí? Ja by som sa určite pozrela aj do obchodného či živnostenského registra. Nepíšeš, či bývaš v obci alebo či nie ste náhodou susedia, lebo ak by mal bývať v susedstve niečoho/niekoho, čo raz bude na Tvojom bývalom pozemku stáť a malo by Ti to otravovať život...
KEJKA
26.07.12,07:08
ak nemusíš - nepotrebuješ peniaze - určite nepredávaj. U nás v obci sa predávajú pozemky za cca 45 EUR, sú ako stavebné pozemky a tá tvoja pôda určite SP časom bude.
ak potrebuješ peniaze, tak mu predaj len časť - podľa situačného plánu, nech má kusok pôdy okolo tej stavby, ak má povedzme len 3m pás, tak mu pridaj 2-3 m, ale zvyšok si nechaj a isto nie za tú cenu, čo ti ponúka.
bjuty smis
26.07.12,07:35
prečo nie za takú cenu?
však ani nevieme, kde to je....a ako môžete vedieť, že to časom určite bude sp??
ornú pôdu zas len tak lahko na stavebný pozemok nezmeníš..
každopádne sa informuj u vás na obecnom úrade , pozri územný plán....
vratnik
27.07.12,12:11
Veľmi slušná cena za ornú pôdu. Stavebný pozemok to momentálne nie je, nakoľko nemá prístupovú cenu, otázka je či v budúcnosti bude (budú súhlasiť všetci majitelia parciel s prístupovou cestou?, odkiaľ obec zoberie peniaze na zhodnotenie pár súkromných pozemkov?). Za takéto priľahlé pozemky býva cena max 1/2 z ceny stavebného pozemku. Snívať o dvoch stavebných pozemkoch, nevieme akú šírku má pozemok, či to nie je len úzky lán, ťažko špekulovať. Kupujúci dal slušnú cenu, férovo povedal o možnej? budúcej ceste. Keď nebude cesta, tak si pozemok môžete obrazne povedané zasoliť. Obec v žiadnom prípade nebude vykupovať pozemky pod cestou, to máta mnohých chamtivých ľudí, predať obci pozemok pod cestu ako stavebný a obec nech z daní nás všetkých vybuduje cestu, zmení územný plán a takto mu zadarmo zhodnotiť pozemok, na ktorom potom naryžuje. Takýto pokus obce viesť cez súkromné pozemky cestu a vytvoriť z nich stavebné u nás skroskotal na chamtivosti zúčastnených. Stačí keď sa nájde jeden a môžete ďalej snívať.