miguel.santoro
26.07.12,10:43
Zdravím Vás poraďáci. Mám stavebné sporenie, uplynulo už 9 rokov od jeho založenia. Takže teraz, si tam už iba vkladám peniažky pre ich rast-nakoľko ešte neuvažujem o ich použití. Čo by ste robili teraz v situácií, keď je situácia neistá ohľadom eura. Vybrať peniaze? Zobrať ešte k tomu úver zo stavebky? Alebo šetriť ďalej. Určite je lepšie nakúpiť teraz materiál, ale čo ak ešte neplánujem výstavbu, resp. rekonštrukciu? Čo si myslíte o tom? Čo to vlastne bude s eurom, keď Gréci to fest skomplikovali? Vopred ďakujem za Vaše rady.
220870
26.07.12,10:07
Vybrať peniaze a najlepšie ich na niečo rozumné minúť.Dnes schválili naši najsociálnejší posranci z najsociálnejšieho SMER-u daň z vkladov obyvateľstva v bankách 0,4% úrok ročne to je len začiatok.Po krachu EU príde znárodňovanie zlata ,penzijných fondov a peňazí v bankách.Podobne ako v 1953 r.Možno už v nedelu dajú good bay Grécku.Stačí si všímať okolie každý sa zbavuje hotovosti Penta kupuje akcie našich ešte posledných štátnych podnikov plynární telekomunikácií atd.....Podľa všetkého je všettko nachystyné v deň krachu sa prevedú akcie na Pentu za to štát dostane bezcenné papieriky.
drozdm
26.07.12,10:34
všetko je trocha neiste a nech sa rozhodneš akokolvek vždy je niekde nejake riziko.Ak by to aj všetko nadalej fungovalo tak sporiť dalej a využiť tu "velkolepu" štatnu premiu a uroky ,,mal by si tam mať ešte 3%ak sa nemylim ale všetko toto aj tak vyznieva smiešne ak sa pozrieme na % inflacie. Nakupiť material..no ano ale vieš ty ako sa budu vyvyjať ceny ? a čo konkretne budeš potrebovať? a či vôbec..Ak chceš riešiť byvanie tak isto vyber a prip. zober uver pri takom dlhoročnom a pravidelnom sporeni by mal byť dobre uročeny
miguel.santoro
26.07.12,11:13
Však to, že inflácia všetko pohlcuje...všetko je neisté, a človek ani nevie ako sa to bude ďalej vyvíjať - myslím ceny materiálu, práce a tak ďalej. Aj ten úver sa javí ako dobrá cesta, no nemám ešte presný plán rekonštrukcie, resp. výstavby. Aj keby že vyberiem peniaze pre ďalšie investovanie, ani neviem kam investovať po dobu 2-3 rokov, aby sa mi to vyplatilo ...
Indeed
27.07.12,05:40
ja by som povedal,že najviac peňazí pohlcuje osobná spotreba...
Indeed
27.07.12,05:40
diky za aktualne info
Indeed
29.07.12,05:02
Aj dobre,že prišla tato kríza pretože myšlienka "investovania" vo finančných produktoch je založená na zlých základoch a je uplne chorá....
beedo
29.07.12,07:19
čo znamená tá daň z vkladu obyvateľstva??? To ja donesiem peniaze do banky a hneď z príchodu mi ich zdania že som ich vôbec doniesol???
Indeed
29.07.12,07:46
Ty nevieš ? vklad na pobočke aj prikaz na uhradu prijatý na pobočke su SPOPLATNENÉ
drozdm
29.07.12,19:58
Výrok Tomáša Baťu z roku 1932Prelom hospodárskej krízy? Neverím v žiadne prelomy samy od seba. To, čomu sme zvykli hovoriť hospodárska kríza, je len iné meno pre mravnú biedu.
Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok. V našej krajine je mnoho ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok je možné zastaviť peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. V postavení, v ktorom sme, nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme mravné stanoviská k ľuďom, k práci a k verejnému majetku.
Nepodporovať bankrotárov, nevytvárať dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich, robiť to, čo nás pozdvihlo z povojnovej biedy; pracovať a šetriť a uskutočniť prácu a šetrenie výnosnejšími, žiaducejšími a čestnejšími než leňošenie a mrhanie.
Máte pravdu. Je potrebné prekonať krízu dôvery. Technickými, finančnými a úverovými zásahmi ju však prekonať nie je možné. Dôvera je vec osobná. Dôveru možno obnoviť len mravným hľadiskom a osobným príkladom.
T. Baťa
delonka
30.07.12,05:35
Miguel, aj ja som nechala peniažky po 6 rokoch na účte a po prvom výpise zo stavebnej som zistila, že ked som si spočítala poplatok za vedenie účtu a daň, ktorú mi zobrali, tak mi vyšla suma vyššia než štátna prémia, ktorú mi štát dal., tak čo mi vlastne dal? ešte mi vlastne aj pár eur zobral., peniažky som., nechala na účte kvoli tomu, keby sme boli čerpali úver, vraj je výhodnejší zo stavebnej sporiteľni ako hypotéka., ale už pochybujem o všetkom., takže po tomto zistení, som účet zrušila., skontroluj si to, ako to vychádza u teba.,a ak investovať, daj ich na termínovaný účet., pri hypotéke je rozhodujúci vek, môžeš si uplatniť príspevok pre mladých, nájdi si známeho, komu dôveruješ čo pracuje v oblasti financií, ak je naozaj tvoj dobrý priateľ, povie ti všetky pre aj proti., pozdravujem
Nandrolon
30.07.12,05:44
delonka, tvoje výpočty sú nejaké čudné, ak budem mať na stavebnom sporení 30 tisíc eur, tak samozrejme že daň z 3-percentného úroku bude 171 eur a prémia je "iba 66 eur", LENŽE, musíš počítať aj samotný úrok a nie iba daň z neho. Pri 30 tisíc eurovom aktíve mám na konci roka pri 3% p.a. čistý úrok /po zdanení/ 729 eur /iba úrok, bez prémie..../.
Treba ten výpis prepočítať globálne a nie iba tak ako "staré babky" ktoré uvidia v kolónke položku daň z úroku a myslia si že im to štát zobral z ich vkladu.....
Momentálne je síce stavebné sporenie dodrbané /oproti 15-tim rokom dozadu/ ale stále sú zmluvy uzatvorené 5-6 rokov dozadu výhodnejšie ako termiňák. Myslíš že tam ti nebudu úrok zdaňovať ????
Ten výpis by som rád videl, ale môj názor je taký že zavádzaš a hovorí z teba zlosť...
veronikasad
30.07.12,06:07
delonka, tvoje výpočty sú nejaké čudné, ak budem mať na stavebnom sporení 30 tisíc eur, tak samozrejme že daň z 3-percentného úroku bude 171 eur a prémia je "iba 66 eur", LENŽE, musíš počítať aj samotný úrok a nie iba daň z neho. Pri 30 tisíc eurovom aktíve mám na konci roka pri 3% p.a. čistý úrok /po zdanení/ 729 eur /iba úrok, bez prémie..../.
Treba ten výpis prepočítať globálne a nie iba tak ako "staré babky" ktoré uvidia v kolónke položku daň z úroku a myslia si že im to štát zobral z ich vkladu.....
Momentálne je síce stavebné sporenie dodrbané /oproti 15-tim rokom dozadu/ ale stále sú zmluvy uzatvorené 5-6 rokov dozadu výhodnejšie ako termiňák. Myslíš že tam ti nebudu úrok zdaňovať ????
Ten výpis by som rád videl, ale môj názor je taký že zavádzaš a hovorí z teba zlosť...
súhlasím, staré zmluvy sú s 3 %-ným úročením, novšie už s 2 %-ným.
Poplatok za vedenie účtu v minulom roku bol 18€ bez ohľadu na výšku vkladu.
Kvaka
30.07.12,06:13
Tiež si myslím, že stavebné sporenie prináša nielen prémiu, ale aj úroky, tie novšie majú možno nižší úrok ako 3%, ale spolu s prémiou je to za rok viac, ako termiňák. Poplatok za vedenie+daň z úroku sú výdavky, úrok + prémia je príjem, takže výnos treba porovnať s termiňákom. Delonka, nemala si to ešte zrušiť, poplatok za vedenie účtu je iste menší, ako štátna prémia.
Nandrolon
30.07.12,06:15
Veď to, ešte som nevidel zmluvu na stavebné sporenie, kde by sa poplatok odvíjal od výšky nasporenej istiny v minulých rokoch....
Podľa mňa videla daň z úroku vyššiu ako štátny príspevok a už jej nervy hrali....

ps: treba zobrať konkrétny výpis zo stavebného sporenia, nahodiť všetky údaje do excelu a pod tým nahodiť údaje a vzorce vybraného termiňáku a porovnať výsledok...

Je pravda že ak je, poviem taký extrém našetrené 150 000 eur a viem že peniaze nebudem potrebovať najbližšie 3 roky, tak termiňák MôŽE byť výhodnejší ako stavebné sporenie, lenže myslím že toto nie je ten prípad....
V 99% prípadov je stavebné sporenie stále výhodnejšie.
freddy87
30.07.12,12:00
Pokiaľ si na stavebné sporenie po 6tich rokoch neplánujete vkladať prostriedky, nemá zmysel držať ho otvorené, peniaze sa dajú zhodnotiť aj lepším úrokom ako sú 2% (resp. 3% pri starých zmluvách). Pokiaľ si tam, ale vkladať budete, určite nemá zmysel ho rušiť, a už vôbec nie robiť, to čo robí veľa ľudí "po dobrých radách" v stavebkách, že zmluvu zrušíte a otvoríte si novú :D
veronikasad
30.07.12,12:13
Pokiaľ si na stavebné sporenie po 6tich rokoch neplánujete vkladať prostriedky, nemá zmysel držať ho otvorené, peniaze sa dajú zhodnotiť aj lepším úrokom ako sú 2% (resp. 3% pri starých zmluvách). Pokiaľ si tam, ale vkladať budete, určite nemá zmysel ho rušiť, a už vôbec nie robiť, to čo robí veľa ľudí "po dobrých radách" v stavebkách, že zmluvu zrušíte a otvoríte si novú :D

Naozaj dobré rady - pre sprostredkovatelov k získaniu nových provízii.
Ak ešte nie je našetrená cielová suma, nárok na štátnu prémiu vzniká aj po 6 rokoch sporenia.
Kvaka
30.07.12,12:19
Ako to je, ak je už po 6 rokoch našetrená cieľová suma a sporiteľ vkladá ďalej, má nárok na štátnu prémiu? Druhá otázka, ak je napríklad cieľová suma našetrená už po 4 rokoch, môže sporiteľ pokračovať v šetrení ešte dva roky a bude mať nárok na štátnu prémiu?
freddy87
30.07.12,12:27
Nemôže pokračovať v sporení so štátnou prémiou, keď dovršil cieľovú sumu, tá sa dá kedykoľvek navýšiť, takže myslím, že je to bezpredmetné.
veronikasad
30.07.12,12:28
Ako to je, ak je už po 6 rokoch našetrená cieľová suma a sporiteľ vkladá ďalej, má nárok na štátnu prémiu? Druhá otázka, ak je napríklad cieľová suma našetrená už po 4 rokoch, môže sporiteľ pokračovať v šetrení ešte dva roky a bude mať nárok na štátnu prémiu?
Nárok na štátnu prémiu máš len do našetrenia cielovej sumy. Ak našetríš skôr ako za 6 rokov zrejme (nemám to overené) môžeš cielovú sumu zvýšiť (za poplatok).
veronikasad
30.07.12,12:29
Nemôže pokračovať v sporení so štátnou prémiou, keď dovršil cieľovú sumu, tá sa dá kedykoľvek navýšiť, takže myslím, že je to bezpredmetné.
Je možné cielovú sumu zvyšovať aj po uplynutí 6 rokov (s nárokom na štátnu prémiu) ?
asedma
30.07.12,12:29
..co ja viem, tak ak je nasetrene 50 % cielovej sumy, sporitelna vyzve na zvysenie cielovej sumy, alebo ponuka uver..
Kvaka
30.07.12,12:36
Nemôže pokračovať v sporení so štátnou prémiou, keď dovršil cieľovú sumu, tá sa dá kedykoľvek navýšiť, takže myslím, že je to bezpredmetné.
Takže po dosiahnutí cieľovej sumy a 6 rokoch sporenia je lepšie zvýšiť cieľovú sumu a pokračovať v šetrení, nárok na štátnu prémiu bude dovtedy, kým nedosiahne sporiteľ novú cieľovú sumu. Nemusí to byť nových 6 rokov sporenia.
veronikasad
30.07.12,12:45
Takže po dosiahnutí cieľovej sumy a 6 rokoch sporenia je lepšie zvýšiť cieľovú sumu a pokračovať v šetrení, nárok na štátnu prémiu bude dovtedy, kým nedosiahne sporiteľ novú cieľovú sumu. Nemusí to byť nových 6 rokov sporenia.
kvaka, ak máš zmluvu v PSS - zisťovala som u sprostredkovatelky. Maju teraz akciu na zvýšenie cielovej sumy za 10€, môžeš po zvýšení pokračovať v šetrení s nárokom na štátnu prémiu aj po 6. roku sporenia.
Kvaka
30.07.12,12:51
kvaka, ak máš zmluvu v PSS - zisťovala som u sprostredkovatelky. Maju teraz akciu na zvýšenie cielovej sumy za 10€, môžeš po zvýšení pokračovať v šetrení s nárokom na štátnu prémiu aj po 6. roku sporenia.Ja nemám PSS, ale ďakujem. Za 3 roky mi končí vo Wustenrot, budeme asi zvyšovať CS za rok alebo čakať bez prémie.:) Úver už nie, asi by ani nedali dôchodcom.
veronikasad
30.07.12,12:59
Ja nemám PSS, ale ďakujem. Za 3 roky mi končí vo Wustenrot, budeme asi zvyšovať CS za rok alebo čakať bez prémie.:) Úver už nie, asi by ani nedali dôchodcom.
Ja mám zmluvu v PSS, úver nepotrebujem. V tomto roku našetrím do cielovej sumy, takže budem tiež zvyšovať. Výhodou je, že ak je zmluva staršia ako 6 rokov, nemusíš dokladovať použitie nasporenej sumy, vyplatia ju bez dokladovania.
freddy87
30.07.12,14:43
Je možné cielovú sumu zvyšovať aj po uplynutí 6 rokov (s nárokom na štátnu prémiu) ?

Áno, môže sa navýšiť cieľová suma, je to možné kedykoľvek, treba si to prerátať, "šikovní" poradcovia na pobočkách to zvyknú navýšiť aj o dvoj, či trojnásobok, teda z 10000 hneď na 25000 :D
freddy87
30.07.12,14:47
kvaka, ak máš zmluvu v PSS - zisťovala som u sprostredkovatelky. Maju teraz akciu na zvýšenie cielovej sumy za 10€, môžeš po zvýšení pokračovať v šetrení s nárokom na štátnu prémiu aj po 6. roku sporenia.

tých 10 €, to je zvýšenie o koľko na cieľovej sume?
veronikasad
30.07.12,14:47
Áno, môže sa navýšiť cieľová suma, je to možné kedykoľvek, treba si to prerátať, "šikovní" poradcovia na pobočkách to zvyknú navýšiť aj o dvoj, či trojnásobok, teda z 10000 hneď na 25000 :D
V PSS už takéto "zvyšovačky" šikovným poradcom nepomôžu, vraj už z nich žiadnu províziu nedostanú.
veronikasad
30.07.12,14:48
tých 10 €, to je zvýšenie o koľko na cieľovej sume?
To je jednotná suma pri terajšej akcii, o ktorej ani poradcovia nevedia dokedy bude trvať ...
freddy87
30.07.12,14:56
Chcete mi povedať, že rovnakých 10 € zaplatí ten, čo si pôjde zvýšiť cieľovú sumu z 5000 na 10000 ako ten, ktorý si ju pôjde zvýšiť z 5000 na 33000 ?

Tak to tam idem poslať všetkých klientov, nech to idú nastrieľať na maximum :D
veronikasad
30.07.12,14:59
Chcete mi povedať, že rovnakých 10 € zaplatí ten, čo si pôjde zvýšiť cieľovú sumu z 5000 na 10000 ako ten, ktorý si ju pôjde zvýšiť z 5000 na 33000 ?

Tak to tam idem poslať všetkých klientov, nech to idú nastrieľať na maximum :D
Prever si informáciu. Ja som ju dnes takto "kúpila" od sprostredkovatelky, mojej bývalej klientky.
delonka
31.07.12,06:24
Nandrolon, máš pravdu, veľmi sa ospravedlňujem, skontrolovala som si výpis z r.2011 a mňa pomýlilo pomenovanie - úroky, sporenie, - myslela som si, že toto je moja nasporená čiastka, porovnala som to s poplatkom za vedenie účtu plus daň a vyšiel mi ten mínus., ešte raz, veľmi sa ospravedlňujem, jednala som skratovo., dúfam, že si to prečíta najmä miguel., som však rada, že som vyvolala diskusiu, ktorá je aj pre mňa veľmi užitočná.,
ďakujem všetkým, pekný deň želám.
miguel.santoro
31.07.12,17:55
Ďakujem Vám za rady, resp. informácie. Peniažky nechám na účte PSS a počkám ako sa bude vyvíjať situácia ohľadom eura. Určite každý mate obavy ohľadom nasporených peniažkov, preto som založil túto tému, lebo som chcel vedieť ako sa s tým vyspriadúvate. Dúfajme, že sa situácia ohľadom eura zmení k lepšiemu a nebudeme sa musieť báť o svoje úspory.
Nandrolon
01.08.12,04:15
nemusíš sa ospravedlňovať, od toho je predsa porada aby sme si poradili a zároveň vyjadrili svoj názor.
Nandrolon
01.08.12,04:15
Ja to mám takisto...