matote
27.07.12,00:46
Zdravim poradaci,

pohravam sa s myslienkou postavit si vlastne kancelarske priestory aj s malou predajnou.
Rodicia maju domcek na frekventovanom a dostupnom mieste (tam ma sidlo aj moja sro). Zacal som uvazovat nad postavenim predajnu/kanclik v prednej casti - od cesty. RD bude trosku v uzadi od cesty a zaroven aj sro ziska vlastne priestory v dobrej lokalite. A ja budem castejsie doma ;-) Takze hadam win-win-win situacia :). (nehovoriac o spolocnom internete a vymozenosti blizkosti domu) Este bonus ak by som v buducnosti stahoval firmu, budova by mohla sluzit na garaz ci sklad...

Velkost predajni je dilema. Cca 25m2 by mohlo stacit na malu predajnu a kanclik (aby som sa vyhol stavebnemu povoleniu). Idealne by bolo samozrejme viac ale rad by som to zrealizoval rychlo bez natahovaciek s povolenim.

Legislativa
Otazka 1 - chcel by som ho dat co najblizsie ku ulici - idealne az na hranicu chodnika pred domom - neviem zial ake podmienky a odstup by som pri tom mal dodrzat. Riadi to zakon alebo nejake vseobecne zavazne nariadenia mesta?

Otazka 2 - je stavebne povolenie vacsi problem? Mam sa radsej uskromnit s 25m2 alebo prejst stavebnym povolenim za cenu zopar m2?

Ekonomika:
mozem zahrnut stavbu do nakladov firmy? Ak by sa stavalo na "cudzom" pozemku... alebo riesit to musim nejako zmluvne s prenajmom ci odkupenim casti pozemku?

Samotna realizacia:
Co by ste odporucali na takyto typ stavby? Murovana asi zbytocne skor nejake prefabrikovane, montovane dielce s izolaciou...


Dakujem za kazdy napad a nasmerovanie uz skusenejsich...
draik
27.07.12,05:11
1. Odpoveď získate na stavebnom úrade resp. v územnom pláne
2. Drobná stavba má len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, preto sa stavebnému povoleniu nevyhnete. Okrem toho túto stavbu budete stavať vy a nie vlastník hlavnej stavby (domu)
Ekonomika: Náklady na stavbu sa dávajú do nákladov formou ročných odpisov (teda nie naraz). Na stavbu na cudzom pozemku budete potrebovať súhlas jeho vlastníka (môžte uzavrieť zmluvu o odplatnom vecnom bremene, výdavok si dáte do nákladov)
83gene
28.10.12,12:55
Mam podobny problem, preto si dovolim pridat otazku: ak by stavebne povolenie mali jeho rodicia nie matote, mohol by tiez stavat a davat si ,,veci,, do uctovnictva?
draik
28.10.12,14:51
Keďže by to nebol jeho majetok, tak by to do nákladov ísť nemohlo. Mohol by si hotovú stavbu prenajať od rodičov, tí by však z toho platili dane.