xtrle
28.07.12,21:56
Zdravím. Chcel by som poprosiť o radu. V decembri sme zdedili cca 50 ročný dom v ktorom asi 10 rokov nikto nebýval a tým pádom ani nevetral a nekúril. Začali sme ho teda postupne prerábať a asi pred mesiacom sme skončili. Na steny išli nové omietky, stierka a maľovka. Teraz však začali na mnohých miestach na stenách vystupovať vlhké fľaky a dokonca v jednom rohu miestnosti je úplne mokro. Pýtali sme sa majstrov, ktorí nám ten dom prerábali a oni povedali, že tie fľaky na stenách môžu mať veľa príčín (napríklad prenikanie vlhkosti zdola = podrezať múry, alebo preto, že sa 10 rokov nevetralo a nekúrilo sú múry nasiaknuté vlhkom = vetrať a vetrať atd atď). Neviete kto by mi mohol prísť a jednoznačne povedať = Problém je TAM a TAM ? Pretože každý len špekuluje, ale nevie to povedať jednoznačne. Prípadne myslíte, že by pomohli sanačné omietky ?
m.hladka
28.07.12,20:09
nám vypracovali obhliadku a ponuku:

SCHOMBURG Slovensko, s.r.o.
Ing. Jozef Kšiňan
tel. a fax: + 421 55 6324956
mobil: + 421 905 549 888
www.schomburg.sk (http://www.schomburg.sk/)
www.schomburg-ics.sk (http://www.schomburg.sk/)
draik
28.07.12,20:23
Ak tam nemáte hydroizoláciu, tak môžte podrezávať celý dom, lokálne riešenia nepomôžu.
Pri ďalšej rekonštrukcii už budete vedieť, že najprv treba odstrániť vlhkosť , až potom robiť ostatné.
220870
29.07.12,03:36
Môže byť viacero príčin.Na 50 ročných domoch sa robili izolácie pod múry ,ale nerobili sa pod potery.Druhá tiež dookola sa opakujúca chyba .Izoláciu ktorú dali pod múry zaomietali ,tým vytvorili mostík pre vodu.Ďalej tepelný most .Pri podlahe t.j v najnižších bodoch kde je aj najchladnejšie sa zráža voda (vzdušná vlhkosť ).Tieto miesta prechladzuje neizolovaný betónový základ domu.Niededy stačí ,aby bol o dom opretý múrik(to môže byť príčina toho jedného rohu ).https://picasaweb.google.com/107564108512268292937/20120728?authkey=Gv1sRgCKzP4oW8vc2BOw#577044275197 2340354
Niekedy sa to dá odstrániť jednoducho niekedy je to veľký problém.
xtrle
29.07.12,07:18
Vďaka za rady, ale ešte jedna doplňujúca informácia. Tie fľaky sú v strede výšky stien, čo mi pripadalo zvláštne, pretože my sme si mysleli, že ak je to vlhosť zdola, tak na stenách budú súvislé fľaky, ktoré budú začínať pri podlahe a stúpať smerom hore. Tuto je to však tak, že dole nič, hore nič, ale cca v strede výšky stien. Nemôže to byť len zo vzdušnej vlhkosti ? V dome sú ale 24 hodín denne otvorené všetky okná.
220870
29.07.12,10:41
Môže zatekať cez prasknutú fasádnu omietku.Môže to byť mastný fľak.Nieje z vonku nejaký múr stlp atd...
lapejko
29.07.12,12:20
detailné foto?!
lapejko
29.07.12,12:22
Presný popis skladby omietky na stenách, použitý typ penetrácie atď...by tiež pomohol
lubko6394
29.07.12,13:11
Taký zázrak som zažil aj ja. Po podrezaní to vlhlo v strede steny, musel som to zhodiť a postaviť nové. Ževraj sú to soli, čo sa dostali do múru a napriek tomu, že tam neprichádza vlhkosť ani zdola a ani zhora, tak tie soli si ju ťahajú zo vzduchu. Vyzerá že budeš musieť začať odznova a najmä s majstrami čo majú reálne skúsenosti a nie len tie ľudové z krčmy.
220870
29.07.12,13:35
O takej soli som ešte nečul.
Taký zázrak som zažil aj ja. Po podrezaní to vlhlo v strede steny, musel som to zhodiť a postaviť nové. Ževraj sú to soli, čo sa dostali do múru a napriek tomu, že tam neprichádza vlhkosť ani zdola a ani zhora, tak tie soli si ju ťahajú zo vzduchu. Vyzerá že budeš musieť začať odznova a najmä s majstrami čo majú reálne skúsenosti a nie len tie ľudové z krčmy.