alaya1
29.07.12,07:13
"Stalo sa to pred jedným z menších supermarketov. V ten deň som mala naponáhlo. Čakalo ma množstvo úloh v práci a tešila som sa na popoludnie, keď som mala strážiť vnučku. Zastavila som sa teda v obchode, aby som kúpila nejaké jogurty a dve makovky. Keďže som nemala pri sebe tašku, odtlačila som nákupný vozík až k autu. Skôr ako som stihla nakúpený tovar preložiť do otvoreného kufra, pocítila som, že za mnou niekto stojí. Muž, ktorý mi pripadal, že sa chystá do kufra rovno naskočiť, ma ani nenechal spamätať sa z prekvapenia. Vychrlil svoju žiadosť tónom, „akoby sme spolu kravy pásli“. Vraj potrebuje peniaze, lebo ho práve pustili z nemocnice a je strašne hladný. Nejakú chvíľu som sa nezmohla na slovo a v mysli sa mi začalo prelínať niekoľko scenárov naraz: Muž síce nevyzeral, že by bol chorý , ale to ešte neznamená, že aj nie je. Jeho oblečenie či celkový zjav tiež nenasvedčovali tomu, že by bol v núdzi. Pomyslela som si, že zdanie môže klamať a môže mať napríklad cukrovku. Zároveň sa mi z nejakého ďalšieho poschodia môjho vedomia vynoril apel, že ak ťa niekto žiada o jedlo, neodmietni. Bila sa vo mne nevôľa z nedostatku pokory a slušnosti dotyčného muža s pocitom potreby pomôcť blížnemu. Zmohla som sa na otázku, prečo nemá na jedlo peniaze. Odvetil mi, že mi to už raz predsa povedal, že ho práve pustili z nemocnice, a peniaze mu ešte neposlali. Nuž zvláštna odpoveď, ale skúmať ďalšie podrobnosti som nemala záujem ani čas.
Siahla som teda po dvoch jogurtoch a dvoch makovkách zabalených v mikroténovom vrecku. Podala som mu ich so slovami, že aspoň toto mu trochu zaženie hlad. Na ponúkané jedlo sa ani len nepozrel. Rozhadzujúc rukami ma zaplavil výčitkami: vraj čo si ja myslím, on jogurty nemá rád..., on také .... jesť nebude... Ani neviem ako som zatresla kufor auta, nastúpila som a naštartovala. Ešte dlho som sa v ten deň z tohto zážitku spamätávala.
Keď som mojej vnučke naservírovala olovrant - jogurt a jej obľúbenú makovku, očká jej zažiarili šťastím. Ďakujem, babinka, povedala moja malá Laura a s chuťou sa pustila do jedenia."


http://galbacova.blog.sme.sk (http://galbacova.blog.sme.sk/c/304164/Ako-si-nepokazit-radost-z-pomoci-bliznemu.html?fb_ref=like_clanok_dole_blog&fb_source=timeline#ixzz21zOacNLt)
alaya1
29.07.12,05:17
Skoro pri kazdom nakupe v akomkolvek supermarkete sa mne osobne stava tato situacia pravidelne. Snad asi 3krat si dotycna osoba vzala od nas aj jedlo, inak, stale ziadaju len peniaze.

Sledovala som ludi, automaticky "drobne", ktore vyberu z nakupneho kosika, odovzdavaju- parkovakom.

Je toto pomoc bliznemu?
Myslim, ze je vela iínych sposobov, ako pomahat a nie takto podporovat darmozracov.Co, keby im kazdy ponukol jeden vyrobok z nakupu?
pavol54
29.07.12,05:20
nepochopila si on chcel bažantiu polievku, vari nevieš že každý deň si treba dať niečo varené? možno by nepohrdol ani zeleninovým vývarom -chmeľovým, alebo jabĺčkami pre bezzubých
Indeed
29.07.12,05:21
Ja zvyknem takýchto žobrákov odbiť slovami,že "neberiem na teba rodinné prídavky"

ale raz za čas tak polročne niekomu prispejem tých 50 centov aby som sam pred sebou nevyzeral ako sebecké bezcitné
hovädo...
pavol54
29.07.12,05:24
Polovička z nich mi pripadá akoby mali diplom RSDr, perfektne ovládajú najmä psychológiu že si pre svoje nadanie nenájdu niečo výnosné, lenže ich schopnosti končia pri prvom litri čuča
alaya1
29.07.12,05:29
Za ten cas, kym manzel nakladal nakup do tasiek,cca 10 minut, som sledovala, ze pri nakupnych vozikoch im dali peniaze 4 ludia. Ak tam mali len 50 centov.....pekny denny prijem.
KoxXxo
29.07.12,05:43
Na toto mám žetón
Indeed
29.07.12,05:48
hádam nie ten do rulety ?
220870
29.07.12,05:54
Polovička z nich mi pripadá akoby mali diplom RSDr, perfektne ovládajú najmä psychológiu že si pre svoje nadanie nenájdu niečo výnosné, lenže ich schopnosti končia pri prvom litri čuča
Tlačenie vozíkov je zrejme výnosná "práca".
KoxXxo
29.07.12,06:13
Nie, do vozíka.
pavol54
29.07.12,07:23
Dávno ešte v dobách hlbokého socializmu najprogresívnejší finančný produkt bola cestovná vkladná knižka(dalo sa z nej vybrať na ktorejkoľvek pošte), som bol na autom ceste zrazu som ostal bez peňazí 500 km od domu, ďalší deň sobota, pošta zavretá, tak som si spomenul že z dediny poblíž mesta kde som skončil, som mal spolužiaka drzo som vyhľadal jeho bydlisko, zazvonil som otvorila mi jeho matka, vytiahol som doklad totožnosti povedal som jej situáciu a že sme boli spolužiaci s jej synom bez slova požičala myslím že dve stovky ktoré som jej obratom poslal, No dnes by to bolo nereálne, kvôli takýmto lumpom sa nedá poznať kto je ozaj v núdzi alebo len špekuluje ako opingať
alaya1
29.07.12,07:28
Smutne je aj to, ze prave koli takymto ludom, ludia uz na "charitu" nechcu prispievat, pomahat tym, ktori tu pomoc naizaj potrebuju. Sama som sa o tom tu presvedcila, ked som zalozila temu o pomoci detom v inom state.

Alebo je to aj tym, ze zo zivotov mnohych sa vytratil sucit.
misoft
29.07.12,07:34
...a ja zase "Nie som banka!"
misoft
29.07.12,07:34
..a ja ich mám zo päť :D
Nandrolon
29.07.12,07:36
vždy ma iritujú témy ako pomôcť deťom v iných štátoch.....
- napadá ma pri tom vždy len veľmi zlá slovenská vlastnosť. Nedám svojmu, ale radšej cudziemu...
- kto chce pomáhať, spôsob si vždy nájde, aj u nás je veľa detí, ktoré nemôžu za to, akí sú ich rodičia.... a tým nemyslím údenáčov. tí si za to môžu VŽDY sami....
alaya1
29.07.12,07:39
vždy ma iritujú témy ako pomôcť deťom v iných štátoch.....
- napadá ma pri tom vždy len veľmi zlá slovenská vlastnosť. Nedám svojmu, ale radšej cudziemu...
- kto chce pomáhať, spôsob si vždy nájde, aj u nás je veľa detí, ktoré nemôžu za to, akí sú ich rodičia.... a tým nemyslím údenáčov. tí si za to môžu VŽDY sami....

Presne tak a je na kazdom, aby sa rozhodol, komu pomoze.
Niekto znevazuje Modre z neba, niekto Afriku, a hlavne ti, co len sebe do ponozky hrabu.

Ja by som o efektivnosti vyuzitia velkych zbierok na Slovensku vedela hovorit hodiny.....
mareko
29.07.12,11:21
Tiež som občas hodila do klobúka dáke drobné, až do...u nás často kľačal a ruky nad klobúkom spínal, podľa mňa "mocný" muž. Veľa ľudí mu hodilo dáke centy či eurá. Raz som onoho mocného, denne kľačiaceho stretla na nákupe v Lidli. Bol tam aj (zrejme) s manželkou. Čo myslíte, že mal tento úbohý, kľačiaci, žobrajúci, nešťastný chudák v košíku? Dve štangle loveckej salámy, dáke kvalitné (žiadne čúčo) vína a niekoľko iných laskomiliek ako tyčinky , oriešky a doboštičky! Odvtedy, ani cent nikomu!!!
Indeed
29.07.12,11:31
Tiež som občas hodila do klobúka dáke drobné, až do...u nás často kľačal a ruky nad klobúkom spínal, podľa mňa "mocný" muž. Veľa ľudí mu hodilo dáke centy či eurá. Raz som onoho mocného, denne kľačiaceho stretla na nákupe v Lidli. Bol tam aj (zrejme) s manželkou. Čo myslíte, že mal tento úbohý, kľačiaci, žobrajúci, nešťastný chudák v košíku? Dve štangle loveckej salámy, dáke kvalitné (žiadne čúčo) vína a niekoľko iných laskomiliek ako tyčinky , oriešky a doboštičky! Odvtedy, ani cent nikomu!!!

Jeden mladík ŽOBRAL pod Michalskou Bránou ,skrytý pod kapucňou...odsledovali ho...

mladík skončil žobranie , zobral peniaze

a odkráčal..

Na parkovisku nasadol do nového BMW a odišiel....
alaya1
31.07.12,16:04
A ze my tu riesime"dolezite" problemy.

Modré z neba (http://www.facebook.com/pages/Modr%C3%A9-z-neba/158855757482553?ref=stream)


Už len čítať niektoré príbehy je hrozné. Dnes jeden z brutálnych. Predstavte si, že máte 4 deti (z toho dve 8 a 10), žena dostane porážku, totálne nevládna, zotavuje sa na liečení, stav vážny, nehybná. Otec zufalý, nevie, čo bude. Počas jej liečenia ide na brigádu, spadne zo stromu, navždy ochrnutý od pása dole. Jednoizbový byt. Zlé podmienky. Nie, to nie je opis filmového hororu. To je zo života!!!!! Nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Len prečo sa na niekoho navalí toľko?!
alaya1
03.03.13,12:13
z FB
"Toto píše sám život... Autor: Mirka Abelova: "Bola som v lekárni po lieky kamarátovi. Predo mnou v rade stala starká, s receptom a kartičkou poistenca v ruke. Tenkým hláskom sa spýtala lekárničky, koľko tie lieky budú stáť. 12.60 - znela odpoveď. Koľko? 2.60? Spýtala sa nahluchla babka. Nie, teta, nie 2.60, ale 12.60. Starká zostala stáť, sklonila hlavu. V ruke ten recept a kartička poistenca. Tak čo, chcete tie lieky? - spýtala sa nevrlo lekárnička. Stará pani sa len potichu otočila, povedala ďakujem a pomaly vyšla von. Zaplatila som svoje lieky a keď som vychádzala pred lekáreň, našla som ju sedieť na stoličkách, čo tam sú a plakať. Potichu, poriadne sa zadusajuc. -Pani, čo sa deje, potrebujete pomôcť? - pýtam sa. Nie, ďakujem, len som si prišla vybrať lieky a nemôžem si ich dovoliť. Plač. Áno. Som hlúpa a možno debilná, že sama s R. pomaly nemám čo žrať. Ale tých 12 eur, ktoré som s ňou pri okienku za lieky zaplatila, boli dobre využité. Pani sa rozplakala opäť, tentoraz ale asi z vďaky. Pýtala si odo mňa adresu, že ona si niekde požičia a tie peniaze mi pošle. Odmietla som. A MOJA OTAZKA AJ DOVOD, PRECO TOTO VLASTNE TU PISEM JE: AKO MOZE TENTO NAS SOCIALNY STAT, STAT, PRE KTORY STARI LUDIA PRACOVALI X ROKOV, AKO MOHLI VSETKY TIETO VLADY, KTORE TU OD SOCIALIZMU BOLI, AKO MOZE DOPUSTIT, ZE SI STARA PANI NEMOZE DOVOLIT KUPIT LIEKY??? KTO MI TOTO VYSVETLI? KDE SU VSETKY NASE PENIAZE, KTORE SA TU ROZDRBAVAJU HOROM-DOLOM???? DOKEDY ESTE TOTO VSETKO, CO SA V TOMTO STATE DIALO, DEJE A BUDE DIAT, BUDEME MY OBCANIA TOLEROVAT???" Priatelia čo dodať... Podporte zdieľaním, nech to vidia aj naši politici, ktorí používajú facebook vo veľkom na to, aby sa chválili s tým, čo "spravili". Je to na zamyslenie.".
deli.
03.03.13,12:56
z FB
"Toto píše sám život... Autor: Mirka Abelova: "Bola som v lekárni po lieky kamarátovi. Predo mnou v rade stala starká, s receptom a kartičkou poistenca v ruke. Tenkým hláskom sa spýtala lekárničky, koľko tie lieky budú stáť. 12.60 - znela odpoveď. Koľko? 2.60? Spýtala sa nahluchla babka. Nie, teta, nie 2.60, ale 12.60. Starká zostala stáť, sklonila hlavu. V ruke ten recept a kartička poistenca. Tak čo, chcete tie lieky? - spýtala sa nevrlo lekárnička. Stará pani sa len potichu otočila, povedala ďakujem a pomaly vyšla von. Zaplatila som svoje lieky a keď som vychádzala pred lekáreň, našla som ju sedieť na stoličkách, čo tam sú a plakať. Potichu, poriadne sa zadusajuc. -Pani, čo sa deje, potrebujete pomôcť? - pýtam sa. Nie, ďakujem, len som si prišla vybrať lieky a nemôžem si ich dovoliť. Plač. Áno. Som hlúpa a možno debilná, že sama s R. pomaly nemám čo žrať. Ale tých 12 eur, ktoré som s ňou pri okienku za lieky zaplatila, boli dobre využité. Pani sa rozplakala opäť, tentoraz ale asi z vďaky. Pýtala si odo mňa adresu, že ona si niekde požičia a tie peniaze mi pošle. Odmietla som. A MOJA OTAZKA AJ DOVOD, PRECO TOTO VLASTNE TU PISEM JE: AKO MOZE TENTO NAS SOCIALNY STAT, STAT, PRE KTORY STARI LUDIA PRACOVALI X ROKOV, AKO MOHLI VSETKY TIETO VLADY, KTORE TU OD SOCIALIZMU BOLI, AKO MOZE DOPUSTIT, ZE SI STARA PANI NEMOZE DOVOLIT KUPIT LIEKY??? KTO MI TOTO VYSVETLI? KDE SU VSETKY NASE PENIAZE, KTORE SA TU ROZDRBAVAJU HOROM-DOLOM???? DOKEDY ESTE TOTO VSETKO, CO SA V TOMTO STATE DIALO, DEJE A BUDE DIAT, BUDEME MY OBCANIA TOLEROVAT???" Priatelia čo dodať... Podporte zdieľaním, nech to vidia aj naši politici, ktorí používajú facebook vo veľkom na to, aby sa chválili s tým, čo "spravili". Je to na zamyslenie.".
Tiež poznám podobný prípad babičky. Dom prepísala na deti, aby nemusela doplácať v sociálnom zariadení. tak sa jej pýtali: "Babka, a prečo Vám deti nezaplatia, veď ste na nich prepísali dom..." odpoveď babičky: "...ale to nie je možné, veď oni potrebujú... veď oni ten dom PRENAJÍMAJÚ!"
erik555
03.03.13,13:13
Podporte zdieľaním, nech to vidia aj naši politici, ktorí používajú facebook vo veľkom na to, aby sa chválili s tým, čo "spravili". Je to na zamyslenie.".
Ja si myslim, ze politici o vsetkom dobre vedia!!! Zaklad politiky je naplnat si svoje vlastne bachory...a ci tam bude Ondro, alebo Rumcajs, tak to bude vzdy to iste!
Melnick
03.03.13,13:22
Nie ojedinelý prípad .