1jednotka
29.07.12,07:32
Zdravím, potrebovala by som poradiť ohľadom prvého trimestra.
Mám podozrenie, že by som mohla byť tehu, tak cca v 2-3 týždni. Chystáme sa však s manželom na dovolenku. Je pre mňa bezpečné letieť v tomto štádiu?
A čo kúpanie sa na dovolenke? Bazén alebo more?
Vďaka
myara
29.07.12,05:45
v prvom rade by si mala ist ku gynekologovi, aby ti potvrdil/vyvratil tehotenstvo a s nim sa treba poradit, ci mozes niekam cestovat
a to kupanie, urcite radsej more, bazen by som vynechala, kvoli mykozam
1jednotka
29.07.12,12:42
problém je, že môj gynekolog má dovolenku a my odchádzame najbližšiu sobotu. Každopádne, ak by som aj išla na testy, tak z krvi by mi počas koľkých dní dali výsledok? Nemáš náhodou skúsenosť? A či by to bolo vôbec v takto skorom štádiu zistiteľné.
lujza.j
29.07.12,12:46
problém je, že môj gynekolog má dovolenku a my odchádzame najbližšiu sobotu. Každopádne, ak by som aj išla na testy, tak z krvi by mi počas koľkých dní dali výsledok? Nemáš náhodou skúsenosť? A či by to bolo vôbec v takto skorom štádiu zistiteľné.
test si si robila?
1jednotka
29.07.12,12:58
zatiaľ nie, myslím, že test by mi to ešte asi nepovedal... predsa len 2 týždeň sa mi vidí pre test z lekárne dosť krátko....hcg by to asi nezachytilo. každopádne si ho zajtra kúpim, lebo som sama nervozna.
čítala som kopec názorov, že by to nemal byť problém, ísť lietadlom a pod. ale že teda poradiť sa mám s lekárom, ale ako na potvoru má teraz dovolenku. musím zistiť, kto ho zastupuje, ale nie som z toho moc nadšená.
lujza.j
29.07.12,13:03
zatiaľ nie, myslím, že test by mi to ešte asi nepovedal... predsa len 2 týždeň sa mi vidí pre test z lekárne dosť krátko....hcg by to asi nezachytilo. každopádne si ho zajtra kúpim, lebo som sama nervozna.
čítala som kopec názorov, že by to nemal byť problém, ísť lietadlom a pod. ale že teda poradiť sa mám s lekárom, ale ako na potvoru má teraz dovolenku. musím zistiť, kto ho zastupuje, ale nie som z toho moc nadšená.
čiže dva týždne ti meškajú?
1jednotka
29.07.12,13:13
nie nie...meškajú mi tak 2-3 dni, ale toto sa mne nestáva....no a popravde, ani by som nebola prekvapená v podstate, ak by som tehu bola, lebo na bábätku sme robili akurát cez ovuláciu. a ak sa podarilo, tak cca teraz by to bolo tak max. 2 týždne. Tri by to boli až o týždeň, keď by sme cestovali.
viem, že si asi myslíš, že robím zbytočnú paniku...len proste nechcem v takomto rannom štádiu (ak by teda vôbec nastalo) ublížiť bábätku. V lietadle je tlak a pod. a vraj prvý trimester je veľmi háklivý..tak neviem.
lujza.j
29.07.12,13:27
nie nie...meškajú mi tak 2-3 dni, ale toto sa mne nestáva....no a popravde, ani by som nebola prekvapená v podstate, ak by som tehu bola, lebo na bábätku sme robili akurát cez ovuláciu. a ak sa podarilo, tak cca teraz by to bolo tak max. 2 týždne. Tri by to boli až o týždeň, keď by sme cestovali.
viem, že si asi myslíš, že robím zbytočnú paniku...len proste nechcem v takomto rannom štádiu (ak by teda vôbec nastalo) ublížiť bábätku. V lietadle je tlak a pod. a vraj prvý trimester je veľmi háklivý..tak neviem.
určite nie....tiež by som mala obavu.....ja ked som bola na začiatku tehotenstva hned som krvácala:(
1jednotka
29.07.12,13:38
takže zajtra kúpim tehu test...ak bude nejaký najcitlivejší na hcg...
muž mi vraví, že v pohode môžem ísť lietadlom a kúpať sa a pod. ale iba čo ma dobre vytáča s týmito jeho múdrosťami a popritom si o tom nič ani neprečítal ...
lujza.j
29.07.12,13:41
takže zajtra kúpim tehu test...ak bude nejaký najcitlivejší na hcg...
muž mi vraví, že v pohode môžem ísť lietadlom a kúpať sa a pod. ale iba čo ma dobre vytáča s týmito jeho múdrosťami a popritom si o tom nič ani neprečítal ...
a tvojho lekára nikto nezastupuje v prípade veľkej nutnosti?
muži sú najmúdrejší čo nevieš...držkujú do všetkého ;)
myara
29.07.12,15:09
takže zajtra kúpim tehu test...ak bude nejaký najcitlivejší na hcg...
muž mi vraví, že v pohode môžem ísť lietadlom a kúpať sa a pod. ale iba čo ma dobre vytáča s týmito jeho múdrosťami a popritom si o tom nič ani neprečítal ...

su nejake testy, z ktorych sa to da zistit velmi skoro po oplodneni, ale neviem ci to nie je len reklama
inak raz som citala, ze telo nejak plod chrani, ked o tom zena este netusi
1jednotka
29.07.12,15:31
veď to, že musím skúsiť zistiť...dúfam, že tam zajtra zastihnem aspoň sestričku..aj keď o tom pochybujem....že by mi povedala, kto je zastupujúci.
lujza.j
29.07.12,15:58
1jednotka
29.07.12,16:00
tiež sa nad tým zamýšľam, že koľké ženy ani neveda, že sú tehu a neriešia takéto veci ako ja....snáď to bude ok...či ešte vôbec zoženiem nejaký Last minute =)
1jednotka
29.07.12,16:02
veru nenašla, ale teraz som si prečítala. Ďakujem...takže podľa gynoša by som vlastne ešte nebola ani poriadne tehu
pasuliatko
30.07.12,05:13
cestovať môžeš aj kúpať sa môžeš...či bazén alebo more?skorej more neni tam toľko baktérií ako v bazéne...
inkana
30.07.12,05:54
existujú testy, ktoré sú veľmi citlivé, môžu sa robiť na cca 10ty deň po oplodnení, resp. 2-3 dni pred očakávanou menštruáciou. Je veľký výber testov. Dokonca, kamoška vravela, že existuje aj taký, čo dokáže zistiť tehotenstvo 5 dní po oplodnení, ale toto neviem naisto, nepýtala som sa na to v lekárni.

Ak si dobre spomínam, tak sa týždne tehotnosti rátajú nie od stredu cyklu ale od jeho začiatku, t. j. ak Ti mešká menzes a si tehu, tak si už tehu v 4 tt.:o

A tehotnosť sa podľa sona dá zistiť najskôr v 6 tt., kedy už začína biť srdiečko. Dovtedy to nemusí byť presné.

Ja som pri prvom tehu mala druhú čiarku veeeľmi slabulinkú a aj som špinila, ako začiatok menzesu, tak ma poslala Dr. na sono, bola som asi v 5 tt. a Dr. povedal, že to môže byť tehotenstvo, že to tak vyzerá, ale že tam je len vydutinka, srdiečko ešte nebije, keď som išla za tri týždne na opakované sono, už srdiečko bilo.

Dovolenku si uži, dávaj si však pozor, radšej, pre istotu, človek nikdy nevie. Ja som strachopud, ja by som sa bála kúpať sa hlavne v bazénoch, kvôli infekcii, mykózam. Ale to je len moja obava.

A okrem toho - ak máš zdravé bábo, tak sa neboj. Potratí sa iba "nedobré", príroda si takto reguluje genofond (priznám sa, nie je to moja múdrosť, taký článok som čítala v jednom časopise pre maminy).

Drž sa, daj potom vedieť:)
Letko
30.07.12,06:19
V mori určite môžeš a keď by si veľmi chcela aj bazén, tak pre istotu s tampónom.

Blahoželám :) (či už k potomkovi alebo dovolenke)
81janka
30.07.12,11:43
Keď som bola prvýkrát tehotná, tiež sme mali naplánovanú dovolenku. Na dieťatku sme poctivo pracovali pol roka a stále nič, tak som dúfala, že možno tam. Leteli sme a ešte som nevedela, či už som v očakávaní (iba som tajne dúfala :rolleyes: - po návrate mi dr. do tehotenskej knižky zapísala 7 tt.). Keď sme vzlietali, mala som pocit, že všetko sa vo mne obracia naopak, ale možno to bolo kvôli tomu, že som sa sama bála a leteli sme prvýkrát. Pri ďalších vzletoch to bolo už v pohode. V tehotnosti je problémom skôr lietanie v neskoršom štádiu tehotenstva, vtedy je k tomu potrebné aj lekárske potvrdenie. Ak sa obávaš, treba zájsť za doktorom, aj zastupujúcim, a porozprávať sa s odborníkom. Podľa mňa sa kúpania v mori nemusíš obávať, ja osobne som sa bazénu vyhýbala (a pravdupovediac, mala som tam krásne more, bazén ma ale že absolútne nelákal)... V každom prípade blahoželám a prajem krásnu dovolenku...:)
sisima
30.07.12,11:54
ja som si hcg test robila asi 5-6 den ked mi meškali, tiez mi nikdy nemeškali ale mala som aj strasne bolestivé prsia a zase tradičná predmenštruačná bolesť v podbrušku chýbala, takže som na 98% vedela, že som v tom ;) v lekárni som vzala prvý test, ani som netušila aké su medzi nimi rozdiely... dve čiarky vybehli okamžite...
a ohladne dovolenky... na tvojom mieste si normalne uzijem dovolenku a vobec neriešim/nestresujem kvoli tehu...
čo sa má stať to sa aj stane...
ja som letela v 5 mesiaci a 6 hodín (gynekológovia odporúčajú max 4 hodiny kvoli hypoxii, neodporúčajú transatlantické lety, ale taká Parišková lietala do Kanady aj v 6 či 7 mesiaci)
pre tvoj pokoj na dusi, zajdi za zastupujúcim gyn. ;) mne jediné čo prízvukovali, pozor na prehriatie organizmu, čo najmenej na slnku, vždy pod slnečníkom a veľa veľa veľa tekutín ;)
1jednotka
30.07.12,14:35
Ahojte, takže ďakujem za názory a podporu :). Dnes som si robila test. Kúpila som GS Mamatest 10. Dva v balení, že keby som dačo dokašľala. No ale spravila som si oba s odstupom cca 6hodín a oba sú pozitívne. Zistila som si, kto zastupuje môjho dr. a objednala som sa na stredu ráno. Zajtra majú totiž dovolenku. V podbrušku mám taký zvláštny pocit. Akoby slabý tlak. Neviem, či to môže byť psychikou alebo je to naozaj. No a do obeda som bola ako oťapená a navyše k tomu všetkému pocit takej slabosti, akokeby prudko klesne cukor.
Tak som zvedavá, čo mi lekár povie.
Zatiaľ mám z toho skôr hlavu v smútku. Aj keď vlastne nie je z čoho. Každopádne som pozitívny výsledok nečakala tak skoro po tom, ako sme sa začali snažiť.
ilona
30.07.12,15:15
Ja viem, že teraz majú mladé ženy rôzne problémy, len by som chcela podotknúť že tehotenstvo nie je choroba, lebo niektoré mladé mamičky to ozaj preháňajú, vidím to vo svojom okolí.
sisima
30.07.12,19:37
haha ani ja nie, my sme spolu 10 rokov, deti sme nejako neplanovali, len raz sme to "skusili" v čase ovulacie... a o mesiac sa to narodi :))))
sisima
30.07.12,19:40
prvé tri mesiace to vobec netreba riešiť, treba normálne žiť... samozrejme treba jesť kyselinu listovu a vyhybať sa tomu, čo zo stravy škodi, resp. jesť viac vitaminov samozrejme v ovoci a zelenine;) aj gynekologovia z toho nerobia ziadnu vedu, tehotenstvo začnu brat "vazne" az po tych 3 mesiacoch ;)
Letko
31.07.12,03:14
Dievky, tak ja teraz neviem, doteraz som si myslel, že najdôležitejší je prvý trimester a vtedy si má žena dávať najväčší pozor. Ako to teda je?
inkana
31.07.12,04:25
jednotka - blahoželám.

tie tlaky v podbrušku môžu byť spôsobené tým, že maternica rastie, maternica, vaječníky, vajíčkovody sú v brušku "pripevnené" na takých väzoch, ktoré sa vlastne rastom maternice musia zväčšovať. Pokiaľ nemáš výtok (normálny je taký belavý, trošiiiiička nažltlý ale len veľmi málinko - ale nie som Dr., posúdiť to musí sám Dr.), pokiaľ nešpiníš, nekrvácaš, nemáš prudké kŕčovité bolesti, nemala by si sa obávať. V každom prípade však opíš typ "bolesti", nepohody v oblasti bruška lekárovi.

pozri si tému Čakáme bábätko :), ktorú tu, na porade, založil Letko;) Tam je toho popísaného už viacej. Alebo Prvé príznaky tehotenstva, tam je tiež všeličo napísané.

Letko - ja si tiež myslím, že prvý trimester je najdôležitejší, vtedy sa vlastne, do nejakého, teraz neviem, či 10 tt. alebo 12 tt. dieťatko vyvýja a potom už len rastie a priberá. Ale zároveň to je aj najrizikovejšie obdobie na potrat. Preto sú asi lekári opatrní. Dokonca som čítala kdesi (ja keď som bola tehu prvýkrát, tak som prečítala hory-doly kníh, časopisov, brožúrok,..... o tehotenstve, pôrodoch, dojčení), že si žena môže vydýchnuť až po ukončenom 14 tt. Moja známa, žiaľ, potratila v 16 tt. (teda to už musela normálne "vytlačiť", ale ráta sa to ako potrat)

Netreba sa báť, ako písala ilona, tehotenstvo nie je choroba, ale treba si dávať pozor. Aby si si neskôr niečo nevyčítala.

Ja viem, isté obavy sú, hlavne kým Ti to nepotvrdia na sone, že srdiečko bije a fazuľka rastie tak, ako má. Ale vydrž. Veď keď sa bábo narodí a vlastne po celý Tvoj život sa ešte nastrachuješ dosť:D
1jednotka
31.07.12,17:00
Ďakujem inkana a aj všetci ostatní, naozaj je to pre mňa momentálne nepoznaná situácia a tak mi padne veľmi dobre, keď mi niekto vysvetlí, čo sa vlastne deje. Aspoň pokým neprídem k Dr. Ako som písala, idem zajtra ráno. Takže som zvedavá, čo povie.
Každopádne pocity mám také, ako si povedala Ty, inkana. Takže zajtra to možno aj uvidím :)
Ako rýchlo viem mať výsledok krv. testov? Nemáte s tým skúsenosti?
81janka
31.07.12,21:07
Dievky, tak ja teraz neviem, doteraz som si myslel, že najdôležitejší je prvý trimester a vtedy si má žena dávať najväčší pozor. Ako to teda je?

Vieš, Letko, ono je to tak... Pre niekoho je rizikovejšie počiatočné štádium tehotnosti, pre niekoho to záverečné... Keď som čakala svoje prvé dietko, sestrička mi povedala, že ono sa tento stav nie nadarmo nazýva „iným“ stavom. On totiž iným naozaj je. Telo reaguje svojsky, sama môžem potvrdiť, že (aspoň v mojom prípade) je to naozaj tak. Bola som dvakrát tehotná a dvakrát prebiehalo všetko úplne inak – od počiatku až po samotný pôrod..., každé tehotenstvo je jedinečné... V každom prípade však súhlasím s tým, čo tu už niekoľkokrát odznelo, a síce, že tehotenstvo nie je choroba, je to len iný stav, kedy sa náš organizmus celkovo správa inak. Závisí, pravdaže, aj od ostatných okolností a od mnohých faktorov, ako to-ktoré tehotenstvo bude prebiehať, v každom prípade si stojím za tým, že to bolo neopakovateľné a nádherné obdobie v mojom živote (a snáď si to ešte raz zopakujem...) J
inkana
01.08.12,04:18
1jednotka - mne ešte nezisťovali z krvi tehotenstvo, tak v tomto Ti, žiaľ, neporadím. Vždy mi potvrdili tehotenstvo až na základe ultrazvuku.

A tak tomu bolo aj včera. Som v 10 t.t. a mooooooc sa teším. Aj som maličké videla na monitore, srdiečko mu krásne bilo. Akurát, drobec jeden, sa schovával, tak ho nemohla dobre premerať, dneska idem zase a ak sa všetko podarí, zajtra dostanem už tehotenskú knižku.

Je to naše tretie bábätko. Tak, prosím, držte palce, nech mi to dobre dopadne.

A ja, samozrejme, držím palce Tebe, 1jednotka:)
Letko
01.08.12,04:19
Inkana, blahoželám :)
inkana
01.08.12,04:25
81janka - súhlasím, tehotenstvo je nádherné obdobie v živote ženy. Ja mám tiež dve za sebou, začiatky boli (už môžem teraz povedať, že vo všetkých troch tehotenstvách) rôzne. Pri chalanoch som žrala sladkého na mraky, no teraz sa neviem dojesť ovocia, zeleniny,... samých zdravých vecí. Dokonca som ešte nepribrala, čo pri prvom tehu som priberala hneď. Pri druhom som najprv schudla, potom som to všetko dobehla. A samotný priebeh tehotenstva som mala iný, možno aj preto, že som bola tehotná v rôznych obdobiach (prvé od vianoc do septembra a druhé od augusta do apríla, no a tretie, ak všetko dobre dopadne, tak to bude od júna do februára)

A pôrody - prvý - museli vyvolávať, bola som otvorená na 8 prstov bez čo i málinkej bolesti, po tom, ako zabrala vyvolávačka, tak za hodinu som už tlačila, za 15 min. už bol malý na svete. A druhý - pri ňom som mala bolesti asi tak 12 hodín, kým som porodila. Ale iba posledné dve hodiny boli bolesti dosť intenzívne, ale za to ani nie 10 min. a malý bol na svete.
inkana
01.08.12,04:25
ďakujem
nika.sum
01.08.12,05:03
inkana a ostatne tehulky blahozelam a inkana snad to bude teraz dievcatko:) aj ked je najhlavnejsie nech je to zdrave. Ja uz sice tretie neplanujem ale som prave so svagrinkou, ktorej rastie krasne brusko ako lopta a tiez verim, ze sa mi mala neter narodi v oktobri zdrava a krasna...
inkana
01.08.12,05:06
nika.sum - ďakujem.

Poteším sa aj chlapcovi, hoci v kútiku duše by som rada babu;) No oveľa viacej je baba očakávaná hlavne od mojej mamy - tá ešte nemá vnučku a z druhej strany neter, tá plače, že nemá ešte sesternicu:)
sisima
01.08.12,09:46
blahoželám :)
1jednotka
01.08.12,16:10
inkana, blahoželám Ti. Hlavne, aby si mala zdravé bábätko. Či už bude dievča alebo chlapec je vedľajšie.

ja som dnes bola ráno u toho zastupujúceho lekára. Som na konci 4 týždňa. A poviem vám, že horšie vyšetrenie a horšieho lekára som veru ešte nezažila.

Privítala ma sestrička, čo vôbec nevyzerala ako zdravoťáčka. Oblečené biele vypasované gate a k tomu len také kvetinové sačko, z ktorého jej vytŕčala polovica poprsia. Vecne sa ma popýtala, že kedy som mala menzes, aké mám bolesti a ako mi dopadli tehu testy. Som mala pocit, že k lekárovi sa ani nedostanem.
Ale poslala ma k nemu. Lekár v stredných rokov sa mi ani nepozdravil a hneď začala, že on iba zastupuje a že on mi nebude robiť detailné vyšetrenia a že čo on z toho má. Že teraz všetci gynoši v meste dovolenkujú a on zastupuje a jemu zdrav. poisťovne nepreplatí výkony a pod. Potom sa ma popýtal ešte raz to, čo už som hovorila sestričke a čo už vlastne počul, lebo keď som sa so sestričkou bavila, tak mal otvorené dvere na ordinácii a bolo to hneď vedľa - rozdeľovalo to cca 1m. A skoro som zabudla, tiež sa opýtal, že či som tehotná prvýkrát, keď neviem, ako sa mám cítiť.
Potom mi povedal, že si mám veci odložiť do tzv. šatne ani nepovedal, že ako ma ide vyšetriť ani nič. Len z toho, že sa postavil vedľa kozy som pochopila, že asi tam mám ísť aj ja. A potom keď ma prehmatal, tak sa presunul k DOKORÁN otvorenému oknu, pri ktorom mal ležadlo a sono a mala som ísť tam. Keď som sa nedôverčivo pozrela na to otvorené oknona prízemí, tak ho zavrel. Keď mi robil vnútorné sono, tak sestričke diktoval po latinsky a mne skoro nič nepovedal. Iba keď som sa na neho nechápavo pozrela, tak povedal, že to mám v maternici.
Celý čas bol arogantný a ako keby ma trestal za to, že on na tej dovolenke tiež nie je.
Keď som sa ho spýtala, či som v takom stave, pri ktorom si môžem dovoliť cestovanie, tak som si vypočula, že je to na mne. Že on má svoje pacientky, ktorým dá potvrdenie a tie cestujú ale keďže ja nie som jeho pacientka, tak že sa mám rozhodnúť sama. Ale že aby som si potom nevyčítala, keď začnem krvácať alebo mi bude bývať zle na dovolenke. A že som sa dala na tehotenstvo, tak že sa mám podľa toho správať.
A ešte sa ma počas sona pýtal, že či som za toto tehotenstvo, lebo že sa tak netvárim. Poviem vám, bolo mi riadne do plaču.
Nakoniec mi predpísal Duphaston a Magne B6. Zbežne mi vysvetlil, na čo to je.
Až keď som sa ho začala ešte pýtať, že čo všetko môžem jesť a čo nemôžem. Tak sa trošku rozhovoril. Nakoniec mi dokonca vytlačil foto malej bodky.
Mimochodom zaplatila som u neho 10€.
Takže tak.

S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.
Letko
01.08.12,17:43
To je čo za lekára? Profesionalita nadovšetko, kde sa vytratila ľudskosť? A za čo si zaplatila 10€?
lujza.j
01.08.12,19:01
S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.

myslí, že by to mohla by dobrá voľba...nebudeš nekludná, utrasú sa ti myšlienky....a keby čo koľvek sadnete do auta a idete dom. ja osobne by som tam išla s takým akože aj kľudom do určitej miery....
a čo na toho lekára povedať...už sa nečudujem takému to prístupu...dám svoju skúsenosť...bola som v strede júla na kontrolnom sone pŕs 1/2roka do zadu m našli cystu-y....s tým že to nemám zanedbať.....prídem, že primar robil sono...našiel si môj nález z pred 1/2roka....číta a vyštekne na mňa...to s týmto ste prišla /akože rozmer/ hmm ved to ani nenájdem:eek: tak hned som vedela ako bude vyzerať vyšetrenie.....jeden cecek prebehol kozmickou rýchlostou:mad: druhý tiež pozrel súradnice kde to mám mat to kukol a bolo:eek: skonštatoval, že nemenné....pre mňa momentálne....sestrička mi dáva správu....a ja že čo kedy mám prísť...no pán primár nepíše:mad: a to akože čo...no keby boli problémy /no len ked už sú už je neskoro/ tak treba prísť....áha...no teda dakujem to je super... teraz viem že keby mi to prvé sono nerobila mladá lekárka, maximálne precízne, ale tento "primár" by tak akurát z koláča dieru... išla som vytočená za svojim gyndášom a ten tiež ako debil....nakoniec, že ked prídem na každoročnú prevenciu tak sa dohodneme....no nič to za keš mi snáď spravia sono ak každý deň....nie je to útecha pre teba, ale moj gyndáš bol na začiatku ako som k nemu prešla od prechádzajúceho celkom normálny...neviem či im tie vagíny nejak neškodia:D držím palce a užívaj dovču.....lebo budúci rok to už bude o niečom inom...
81janka
01.08.12,20:26
K čomu? K tým dvom ratoliestkam, ktoré už mám? Tak srdečná vďaka...sú úžasnéééé...
sisima
02.08.12,08:42
obávam sa, ze takýchto lekárov je omnoho viac :( sú tu na porade o tom témy... brr
sisima
02.08.12,08:45
lujza.. mojej mame tiez nasli v podpazusi cysty, cca 2-3 roky sa tak "mierne" zvacsovali, stale len nejaká kontrola... a teraz bola opat, po roku a cysty zmizli!!!! zrazu... potešilo, ale na kolko sa tomu dá veriť a spoliehat sa nato?
Gabi03
02.08.12,10:04
inkana, blahoželám Ti. Hlavne, aby si mala zdravé bábätko. Či už bude dievča alebo chlapec je vedľajšie.

ja som dnes bola ráno u toho zastupujúceho lekára. Som na konci 4 týždňa. A poviem vám, že horšie vyšetrenie a horšieho lekára som veru ešte nezažila.

Privítala ma sestrička, čo vôbec nevyzerala ako zdravoťáčka. Oblečené biele vypasované gate a k tomu len také kvetinové sačko, z ktorého jej vytŕčala polovica poprsia. Vecne sa ma popýtala, že kedy som mala menzes, aké mám bolesti a ako mi dopadli tehu testy. Som mala pocit, že k lekárovi sa ani nedostanem.
Ale poslala ma k nemu. Lekár v stredných rokov sa mi ani nepozdravil a hneď začala, že on iba zastupuje a že on mi nebude robiť detailné vyšetrenia a že čo on z toho má. Že teraz všetci gynoši v meste dovolenkujú a on zastupuje a jemu zdrav. poisťovne nepreplatí výkony a pod. Potom sa ma popýtal ešte raz to, čo už som hovorila sestričke a čo už vlastne počul, lebo keď som sa so sestričkou bavila, tak mal otvorené dvere na ordinácii a bolo to hneď vedľa - rozdeľovalo to cca 1m. A skoro som zabudla, tiež sa opýtal, že či som tehotná prvýkrát, keď neviem, ako sa mám cítiť.
Potom mi povedal, že si mám veci odložiť do tzv. šatne ani nepovedal, že ako ma ide vyšetriť ani nič. Len z toho, že sa postavil vedľa kozy som pochopila, že asi tam mám ísť aj ja. A potom keď ma prehmatal, tak sa presunul k DOKORÁN otvorenému oknu, pri ktorom mal ležadlo a sono a mala som ísť tam. Keď som sa nedôverčivo pozrela na to otvorené oknona prízemí, tak ho zavrel. Keď mi robil vnútorné sono, tak sestričke diktoval po latinsky a mne skoro nič nepovedal. Iba keď som sa na neho nechápavo pozrela, tak povedal, že to mám v maternici.
Celý čas bol arogantný a ako keby ma trestal za to, že on na tej dovolenke tiež nie je.
Keď som sa ho spýtala, či som v takom stave, pri ktorom si môžem dovoliť cestovanie, tak som si vypočula, že je to na mne. Že on má svoje pacientky, ktorým dá potvrdenie a tie cestujú ale keďže ja nie som jeho pacientka, tak že sa mám rozhodnúť sama. Ale že aby som si potom nevyčítala, keď začnem krvácať alebo mi bude bývať zle na dovolenke. A že som sa dala na tehotenstvo, tak že sa mám podľa toho správať.
A ešte sa ma počas sona pýtal, že či som za toto tehotenstvo, lebo že sa tak netvárim. Poviem vám, bolo mi riadne do plaču.
Nakoniec mi predpísal Duphaston a Magne B6. Zbežne mi vysvetlil, na čo to je.
Až keď som sa ho začala ešte pýtať, že čo všetko môžem jesť a čo nemôžem. Tak sa trošku rozhovoril. Nakoniec mi dokonca vytlačil foto malej bodky.
Mimochodom zaplatila som u neho 10€.
Takže tak.

S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.


Ja na tvojom mieste idem aj letecky. Nepostrehla som, či už ju máte zaplatenú alebo nie. Ale cesta autom môže byť rovnako nebezpečná, napr. trombóza. A keď už raz budeš mať problémy, asi nesadneš do auta a hajde domov, ale do najbližšej nemocnice. (Predpokladám, že budeš poistená.)
Ale toď iba môj názor. ;)
inkana
02.08.12,10:51
1jednotka -ďakujem a aj ja blahoželám.

Ten doktor - to bol prosto frustrovaný id.iot.

Dneska som konečne dostala tehu knižku a včera aj fotku drobca.
1jednotka
02.08.12,16:52
Gabi, ešte nemáme zajednané nič...v podstate sme váhali a čakali na nejaký super mega nadupaný last minute. A prišlo do toho aj toto =). Každopádne pozerám aj letecké zájazdy.
Cítim sa už lepšie. Neviem, či je to tým Duphastanom alebo magnéziom alebo len tým Calibrum Babyplan. Každopádne si 3x zaklopem, nech to nezarieknem.
No a nejako som hladnejšia ako obvykle. :) Nie je na to nejako skoro?
1jednotka
02.08.12,16:55
Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.
lujza.j
02.08.12,18:24
Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.
je....môže prísť k spontánnemu potratu....odber som absolvovala....
kuk tu....
http://www.porada.sk/t39232-amniocenteza.html
http://www.porada.sk/t136943-amniocenteza.html
http://www.porada.sk/t171208-amniocenteza.html
inkana
03.08.12,03:59
Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.

nemala som ani raz 3D sono, ale spolužiačka si dala spraviť. Je to pekné, no myslím, si, že zbytočné vyťahovanie peňazí z vrecka. Netuším, či to má alebo nemá význam v diagnostike. Akurát rozmýšľam o genetickom sone, u nás stojí 35 eur, to tiež nie je povinné, ale dá sa asi na 100% zistiť, či je dieťa zdravé alebo postihnuté. Aj keď mi je to úplne jedno, dieťa sme chceli a príjmeme také, aké bude. No keď mi povedia, že je zdravé, to bude obrovská úľava. Tak neviem, zvažujem. Ale na 3D sono nepôjdem naisto. No nikoho však neodhováram, kto chce, nech ide, je to zaujímavé potom sledovať na DVDčku, pekne to vidno. Spolužiačka bola nadšená :)

Ani na odbere plodovej vody som nebola, jednak nemám na to ešte vek (teraz budem mať 32) a jednak mi AFP testy (krvné testy na alfa-feto-proteiny, ktoré môžu ale nemusia signalizovať, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku, myslím, že sa sledujú buď vývojové alebo genetické chyby) vyšli úplne v poriadku.
inkana
03.08.12,04:01
Duphaston a magnézium sú dobré lieky. Ja som Duphaston brala nie ako tehotná, ale keď som mala problémy s cyklom, s krvácaním, tak mi ho predpísala a povedala, že aj keby som otehotnela, tak by mi pomohol udržať tehotenstvo. A ja momentálne beriem magnézium preventívne.
inkana
03.08.12,04:03
lujza.j - môžem sa spýtať? Bola si na amniocentéze kvôli veku? Alebo kvôli čomu?
lujza.j
03.08.12,17:34
lujza.j - môžem sa spýtať? Bola si na amniocentéze kvôli veku? Alebo kvôli čomu?
vek...21r.....znížené hodnoty AFP... pritom sa odber robí v prvom rade ked sú hodnoty zvýšené.....zbytočne som mohla prísť o dieťa....
1jednotka
03.08.12,20:04
dnes sme si zajednali dovolenku...do Egypta...budem si musieť dávať sakra majzla a nakúpiť pár horkých čokolád a živočíšneho uhlia plus papať banány...
dúfam, že všetko dopadne OK...
zaujímala som sa v našom meste v 3 lekárňach o tampóny Senta protect a iba v poslednej vedeli, o čom hovorím. A aj keď ich nemali, boli schopní mi ich objednať na ešte dnešný deň. Super =)
Mimochodom, čo hovoríte na sprej do nosa počas tehotenstva? Môže sa používať? V lekárni mi namiesto obyčajného dali Quixx. Vraj ten môžem.
lujza.j
03.08.12,20:11
Egypt.....prepáč, ale keby to bola jediná krajina kde sa dá dovolenkovať.....tak budem bez nej.....sračkoidná krajina....a ty si tehotná....hmm:rolleyes:
1jednotka
04.08.12,04:43
nuž, čo už....po tom, ako som si prečítala kopec výstražých článkov by som ale nemala cestovať ani do Tunisu a dokonca ani do Turecka. Mužov kolega bol teraz v Bulharsku v 4 hviezdovom hotely, všetko All Inclusive a sračky na dennom poriadku...aj ich dieťa...takže je jedno, kam by som šla. Čo sa mi má stať, si ma nájde aj keby som bola doma.
už som sa natrápila dosť...hlavne po tom, ako som si poprečitovala rôzne info na nete, že nechoď tam a nerob hento...
nejdem teraz do Egypta, aby som sa celý deň vytŕčala na slnku, objedala sa iba ovocnými šalátmi a nakrájanou zeleninou a dávala si do pitia ich ľad.
beriem so sebou čierne uhlie, čítala som , že aj Smectu môžem a tiež horkú čokoládu.
tak už ma toľko neplašte prosím :mee:
lujza.j
04.08.12,05:59
tak už ma toľko neplašte prosím :mee:

ale ved ja ťa neplaším...len svoj názor som...koniec koncov je to tvoja vec.....ja si len neviem predstaviť že by som mala na dovolenke nekľudné črevo.....a jedno to nie je, teda aspoň podľa mňa nie...je iné dofrčať domov, alebo byť v špitáli napr. v HR, ako v Egypte:eek: vieš kopec ľudí povie ako bolo v Egypte super napriek tomu, že celý pobyt nevedeli, že či si prdnú, alebo sa rovno poserú....tak asi tak
sisima
05.08.12,17:50
plne súhlasím, egypt nikdy...
osky
05.08.12,19:21
praveze prve tri mesiace si treba najviac davat pozor!!!su najrizikovejsie1
osky
05.08.12,19:22
je to tak ako vravis,prvy trimester je kriticky,ved aj preto sa oznamuje znamim a rodine tato sprava az po 3.mesiaci,ked uz je riziko potratu ovela menise.
osky
05.08.12,19:32
inkana ty si stastna zena-blahozelam,nech vsetko dobre dopadne!!!
inkana
06.08.12,04:11
ďakujem za odpoveď, som rada, že nakoniec dopadlo všetko OK
inkana
06.08.12,04:19
jednotka - držím palce, nech Ti dovolenka vyjde, no sama by som tiež nešla do Egypta. Ale ja som teraz šiši, ja by som nešla ani do našich končín. Aj Hylak je dobrý na hnačkové ochorenia, ale ten sa môže iba po konzultácii s lekárom, ja som chcela preventívne si dať Hylak, lebo synovia mali zase nejakú vracačkovo-hnačkovu virózu, no moja Dr. vravela, že pokiaľ vyslovene nehnačkujem a nevraciam, tak radšej nech to riešim prirodzenými probiotikami - kyslé, acidofilné mlieko, kyslá kapusta, ... takisto banán odporúčala. Horká čokoláda je tiež fajn, ale pozor, teraz možno namaľujem čerta na stenu - pokiaľ máš salmonelózu, tak sa sladké nesmie (ale to už asi moooc odbieham od témy - to len tak na margo, do budúcna, dúfam, že túto informáciu nebudeš nikdy potrebovať v praxi)

Ale to čierne uhlie je tiež super, aj tá Smecta, len si ju potom rob do balenej vody;)
sisima
09.08.12,18:22
mala som salmonelu, ale sladké som nemala zakázané, horkú čoko v pohode aj v nemocnici dávali, jest sa nemoze mastné! ;)
1jednotka
18.08.12,05:34
Ahojte, takže už sme doma od štvrtku...bolo fajn... vyzerá to, že zatiaľ som ok. Bola som hneď u lekára a už nám bije aj srdiečko. Objednal ma na polovičku septembra do poradne. Vtedy by som mala mať cca 10 týždeň. Duphaston mi ponechal, že je to dobré ná výživu plodu a neuškodí. Takže teraz držte päste :). Už sme to oznámili aj blízkej rodine. Všetci sa tešia, tak dúfam, že sa to nezariekne. Dokonca mám už aj dobrovoľníčku na umývanie okien - maminu :D
lujza.j
18.08.12,05:38
Ahojte, takže už sme doma od štvrtku...bolo fajn... vyzerá to, že zatiaľ som ok. Bola som hneď u lekára a už nám bije aj srdiečko. Objednal ma na polovičku septembra do poradne. Vtedy by som mala mať cca 10 týždeň. Duphaston mi ponechal, že je to dobré ná výživu plodu a neuškodí. Takže teraz držte päste :). Už sme to oznámili aj blízkej rodine. Všetci sa tešia, tak dúfam, že sa to nezariekne. Dokonca mám už aj dobrovoľníčku na umývanie okien - maminu :D
tak sa drž....a dávajte si pozorky na seba;)
inkana
30.08.12,04:39
ahojte, konečne sa ozývam aj ja, bola som na PN, ale našťastie som sa viacej zľakla, ako bolo potrebné. Mala som bolesti v podbrušku, tam si nechali na pozorovanie. Nakoniec to boli tie bolesti, keď sa maternica rozťahuje a rastie, vnútri som pekne zatvorená, bábo rastie, hoci som ešte nepribrala, iba schudla 4 kilá, malé si dobre rastie. Som už v 15tom týždni, takže mám prvý trimester za sebou. Aj srdiečko som už počula na poradni, mala takú sondu a pobehala mi po brušku.
sisima
01.09.12,09:55
... tak ja mám dnes "termín"... a nášmu malému sa akosi vôbec nechce ísť na tento svet :D

tajne sme verili, ze pride skôr, ale on nie, jemu je v brušku akosi velmi dobre :P
Letko
01.09.12,10:02
Kde je bezpečnejšie ako v brušku?
sisima
16.09.12,15:13
tak 5.9. sa náš malý definitívne vypýtal na svet :) volá sa Tadeáš, 55cm a 3800g ;)
Nella_2
16.09.12,15:45
tak 5.9. sa náš malý definitívne vypýtal na svet :) volá sa Tadeáš, 55cm a 3800g ;)
Blahoželám :)... pekné meno, pekné miery. Prajem Vám obom zdravie a nech si robíte navzájom radosť.
sisima
16.09.12,18:04
ďakujeme ;)
Letko
17.09.12,03:33
Blahoželám :)
osky
17.09.12,04:33
pripajam sa,vsetko dobre dietatku i rodicom,vela radosti a lasky!!!!
1jednotka
17.09.12,16:53
Ahojte, tak sa pripájam na Poradu po dlhšej dobe.
V prvom rade blahoželám k Tadeáškovi. Verím, že s ním máte iba samé pekné chvíľky :).
A čo ty Inkana, ako sa mávaš?
My sme teraz na konci 11. týždňa. Boli sme už na prvej poradni u gynoša. Povedal, že všetko OK. Dal nám tehu knižku, spravil sono. Dokonca aj môj manžel bol v ordinácii pozrieť, že akého drobca urobil :D. Tešíme sa, teraz by sme mali mať cca 4cm aj s nožičkami.
Dúfam, že všetko bude v poriadku. Papať mi chutí tak vyberane. Niekedy, keď sa hneď nenajem, tak mi zostane z toho až zle. :confused: No a ako tradične. Mávam nízky tlak. Mala som pocit, že keď som pred odberom krvi zbadala tie 4 ampulky, do kt. mi sestrička vezme krv, tak sa mi tlak zvýši, ale figu. Nameraný 100/60...no nic moc.
12. októbra ideme na ďalšiu poradňu. Už aby som zase videla cez sono toho nášho "snehuliaka".
inkana
18.09.12,09:44
aj ja blahoželám
inkana
18.09.12,09:50
ahoj, ďakujem za opýtanie, ja sa mám fajn. Tripple test mi vyšiel dobre, teším sa z toho. Už cítim aj pohyby. Dneska som bola na poradni a počula som aj srdiečko. Som v 18. t.t. Bábo by malo mať cca 20 cm a vážiť okolo 150 - 170 g.

Na sono idem 10.10. a vtedy by sa malo dať určiť pohlavie, ale chcela by som sa nechať prekvapiť. Tak neviem, či to vydržím:D

Aj ja mám nízky tlak, tiež ako Ty, 100/60.

Ty máš "snehuliaka" a my máme šmolka:). To môj mladší syn mi vyznával lásku a povedal - maminka, ty si taká sladká a ja mu na to - nooo, teraz som ako kindervajce - zvonku sladká a vnútri prekvapenie. A on na to - hej, máš tam šmolka:D

Zhodli sme sa na mene Kristínka, no a chlapčenské stále nemáme vybraté. Mne sa stále páči Dávid, muž stále vymýšľa, moc sa mu Dávid nepáči, ale nemá ani žiadne normálne meno, čo by sa zase páčilo mne:)
sisima
18.09.12,15:49
dakujeme :) a drzime palce:) krásne tehulkovské týzdne prajeme :)
puvapuva
28.03.13,13:48
Co stresujes? To teraz chces zit 9 mesiacov ako vo vitrinke? Normalne ZI a hlavne si precitaj nieco o prirodzenom porode a o prirodzenom tehotenstve. Tehotenstvo nie je choroba.
1jednotka
29.03.13,11:31
No tak ja som už medzi tým vo finále a čakám na pôrod...takže 9 mesiacov ma čaká už len po 2x... :)
ale vďaka za názor.
lujza.j
29.03.13,11:35
No tak ja som už medzi tým vo finále a čakám na pôrod...takže 9 mesiacov ma čaká už len po 2x... :)
ale vďaka za názor.
drž sa....držíme palce...a napíš potom:) neboj všetko dobre dopadne....
nika.sum
29.03.13,11:35
No tak ja som už medzi tým vo finále a čakám na pôrod...takže 9 mesiacov ma čaká už len po 2x... :)
ale vďaka za názor.

Niektorí si neuvedomuju, ze povodne prispevky mozu byt aj niekolko rokov stare. Drzte sa, prajem krasne a hlavne zdrave babatko. Dajte vediet. (moj starsi ma 1.4. uz 18.), takze vela sily k baranovi :-)
1jednotka
29.03.13,11:44
ani ja koľkokrát nesledujem dátum príspevku :), takže to som len tak na okraj. Termín máme na 9.4., ale podľa môjho gynoša som to už vraj mala mať za sebou :D. No tak sa sekol....čo už. Ale fakt by som to už mala rada za sebou, lebo podľa sona má teraz naša malá niečo medzi 3,5 - 4 kg....tak to mi Pán Boh pomáhaj, aby som ju vytiskla. Snáď sa mýlia a bude o kúsok ľahšia.
lujza.j
29.03.13,11:52
no dotyčná v žiadnej téme do ktorej pridala včera...nepozerala ako je starý posledný...
Letko
29.03.13,17:08
Držím prsty :)
Letko
29.03.13,17:08
ani ja koľkokrát nesledujem dátum príspevku :), takže to som len tak na okraj. Termín máme na 9.4., ale podľa môjho gynoša som to už vraj mala mať za sebou :D. No tak sa sekol....čo už. Ale fakt by som to už mala rada za sebou, lebo podľa sona má teraz naša malá niečo medzi 3,5 - 4 kg....tak to mi Pán Boh pomáhaj, aby som ju vytiskla. Snáď sa mýlia a bude o kúsok ľahšia.

...a vyspi sa pokiaľ ešte môžeš.
viktorviktor
30.03.13,11:40
ak dlho čakáte dieťatko určite by som neletel, pouznám jeden pár, tehotná mesiac, 40 r., potratila. už asi nič nepomôže, ale to prináša riskovanie.