lapejko
29.07.12,14:18
Zdravím všetkých priaznivcov hasičskej techniky, mám v Brne jedného staršieho pána, ktorý je potomkom majiteľa firmy Hrček&Neugebauer. Firma za prvej republiky vyrábala komponenty pre hasičov a dodávala aj na Slovensko, pán Hrček ma požiadal o pomoc zohnať informácie, má nejaké zoznamy dodanej techniky.
Ice dive
29.07.12,13:24
no a tvoja otázka je? hľadáš kde dané komponenty skončili? no pravdepodobne v súkromných zbierkach, alebo v dobrovoľných hasičských zboroch po jednotlivých dedinách...
lapejko
29.07.12,18:00
ide o jeho súkromné pátranie po minulosti ich rodinnej firmy, fabriku im znárodnili, otca zavreli na nejaký čas a znepríjemňovali im život, v reštitúcii im vrátili zdevastovaný areál...teraz je na dôchodku, žije si relatívne dobre, dokumentuje ale bývalú obchodnú činnosť.
Ice dive
29.07.12,18:15
No napríklad v Rusovciach pri príležitosti osláv SNP sú aj súťaže s historickou požiarnou technikou, rusovčania majú striekačku z roku 1903, asi by som začal na nejakom takomto podujatí (súťažia tam aj dobrovoľný hasiči z maďarska, rakúska, čiech.. t.j. na jednom mieste by si možno našiel informácie z viacerých kútov tohto regiónu...) - podľa mňa jedinou cestou ako niečo takto zdokumentovať a zistiť je osloviť obce resp. kluby s historickou technikou tam by sa teoreticky dalo zistiť, kde jednotlivé mašinky skončili... dodacie listy sú možno dobré pri hľadaní na webe podľa čísiel, ak sa niekto svojim skvostom chváli... ale inak podľa mňa už od dodávky pár krát dané stroje už zmenili majiteľa...
lujza.j
29.07.12,18:21
jahoszmsk
29.07.12,19:06